Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 12:42:24 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1/4 δραχμή 1834Α  (Αναγνώστηκε 4848 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Sroussos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 911


Προφίλ
« στις: Μάρτιος 28, 2016, 06:40:12 μμ »

Το νέο μου τεταρτάκι , Πιο χάλια πάτημα έχετε δει; Ακούω σχόλια κατάστασης και ποία είναι η τιμή του
ευχαριστώ

https://eikona.info/upload/big/2016/03/28/56f95d6f2b3ef.JPG

https://eikona.info/upload/big/2016/03/28/56f95dbe1701a.JPG
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 28, 2016, 07:14:30 μμ »

Καλοριζικο.
Οι πρασινιλες στον οπισθοτυπο ειναι ετσι στο χερι, η το φως στην φωτογραφιση τις κανει?
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
Sroussos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 911


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 28, 2016, 07:26:52 μμ »

Δεν έχει πρασινίλες μάλλον από τον φωτισμό γίνονται.
Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 28, 2016, 07:34:37 μμ »

Αυτο που παρατηρω ειναι οτι το σχεδιο ειναι ελαφρυ κυριως στο κεντρο και σε καποια σημεια αλλα οχι περιμετρικα! Πολυ ιδιεταιρο! Αποψη για τιμη δυστηχως δεν εχω... Καλοριζικο Στεργιο!
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
oldgeotzo
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2651


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 28, 2016, 08:31:30 μμ »

Καλοριζικο Στεργιο,
είναι από τα νομισματα που παρακολουθουσα αν και εχω...είναι ιδιαιτερο και μου αρεσε πολύ.
-Πρωτα απ όλα  οι "ελειψεις" στο κροταφο του Οθωνα είναι από το χτυπημα ..θα ελεγα όχι ασυνηθες
φαινομενο σε αυτή την ημερομηνια....το ιδιο φαινεται(μαλον) να ιχσυει για τον θυρεο...και όχι μονο στην κορωνα.
-Στο θυρεο στη δευτερη σειρα "μπιλιες"(απο αριστερα προς τα δεξια)...η δευτερη λοιπον σειρα
εχει 2-3 μπιλιες χτυπημένες στον αερα...θα ελεγα δε ότι από την δεξια πλευρα τα πανω φυλα(πρωτα δυο από δεξια πανω) εχουν ένα καταπληκτικα δυνατο χτυπημα σαν να χτυπηθηκε δυο φορες..δες τα φυλλα αυτά λεπτομερως ..πιστευω ότι θα δυσκλευτεις να βρεις ..αναλογα φυλλα
-Λαμβανοντας υποψιν τα παραπανω ..εχει λοιπον πολυ καλη λεπτομερεια ...και είναι σιγουρα πολυ καλο au
θα αποτολμουσα να πω και +..εχω όμως μια εγκρατια για αυτό λογω του ότι δε μπορω να κατανοησω πλήρως το χρωμα και γενικα το πεδιο αν είναι εχει λουστρο αν είναι "χρωμα" από pvc η.η. δε ξερω  ..εχω δε μια αισθηση για ένα "κατεβασματακι" στα μαλια και φρυδι αλλα μπορει να φταει και ο φωτισμος..
Παντως είναι ομορφο ιδιαιτερο και σε πολυ καλη κατασταση...
Αυτά από ..αυτή την φωτο..
Καλη συνεχεια Στεργιο
Καταγράφηκε
Sroussos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 911


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 28, 2016, 08:39:19 μμ »

Καταρχήν να ευχαριστήσω  τους τρεις φίλους και ιδιαίτερα το Γιώργο που έκανε αναλυτικό σχόλειο. Χάρε περιμένω και τα σχόλια σου  και από τους άλλους φίλους της παρέας επίσης.
Τί έγινε μείνατε άφωνοι; Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
heavy-metal
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 424



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 29, 2016, 10:15:42 πμ »

Καλημέρα , καλορίζικο το τεταρτάκι , πραγματικά πολύ όμορφο , αλλα κυρίως ιδιαίτερο λόγο πατήματος ! Συμφωνώ απόλυτα με την ανάλυση του Γιώργου , και για μένα θα έλεγα ένα υψηλό AU κομμάτι !!
Να το χαίρεσαι ! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
senso1
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 374


senso1


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 29, 2016, 10:39:24 πμ »

πολυ αξιολογο  κομματι λογω κακου χτυπηματος σε υψηλη κατασταση και δυσκολη ημερομηνια
Καταγράφηκε
Sroussos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 911


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 29, 2016, 06:39:40 μμ »

Να ευχαριστήσω και σας τους δύο για τα σχόλια σας .
Το νόμισμα έχει αρκετό λούστρο αλλά η πατίνα που σχηματίσθηκε επάνω στο λούστρο έχει αυτή την απόχρωση προς το χρυσοπράσινο.
Έχω δει τεταρτάκια  του 1833 και 1834 με χάλια πάτημα αλλά τόσο πολύ μπούκωμα δεν έχω ξαναδεί.
Μάλλον θα το στείλω για πιστοποίηση.
Καταγράφηκε
senso1
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 374


senso1


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 29, 2016, 08:26:26 μμ »

λογικα λογω κακης καταστασης... λογω κακου πατηματος !!! δεν νομιζω προσωπικα εγω οτι θα το βγαλουν πανω απο αου 55 ...μακαρι να κανω λαθος και να σου γυρισει μσ!!!!
Καταγράφηκε
alexkyri
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 128


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 10, 2016, 10:49:47 πμ »

Καλορίζικο!!! Θα συμφωνήσω κι εγώ με τον Γιώργο στα σχόλια του. Ενώ όντως είναι χάλια το πάτημα του, τα φύλλα πάνω δεξιά έχουν ένα καταπληκτικό χτύπημα και μάλλον διπλοκτυπημένα.
Σας παραθέτω 2 φωτογραφίες από δικό μου slab MS 62 για σύγκριση και περαιτέρω βοήθεια στο Στέργιο.
Αλέξανδρος.
Καταγράφηκε
Sroussos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 911


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 10, 2016, 03:49:09 μμ »

Καταρχήν ευχαριστώ Αλέξανδε και καταπληκτικό το τετταρτάκι σου που  με τα χαλαρά πατήματα τα τεταρτάκια δεν ξέρεις πως να τα αξιολογήσεις.
Καταγράφηκε
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 10, 2016, 07:50:05 μμ »

Καλορίζικο!!! Θα συμφωνήσω κι εγώ με τον Γιώργο στα σχόλια του. Ενώ όντως είναι χάλια το πάτημα του, τα φύλλα πάνω δεξιά έχουν ένα καταπληκτικό χτύπημα και μάλλον διπλοκτυπημένα.
Σας παραθέτω 2 φωτογραφίες από δικό μου slab MS 62 για σύγκριση και περαιτέρω βοήθεια στο Στέργιο.
Αλέξανδρος.
Μπούκωμα μήτρας. Πολύ καλή κατάσταση για 1834. Να το χαίρεσαι.
Καταγράφηκε

alexkyri
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 128


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 10, 2016, 07:56:03 μμ »

Τα τεταρτάκια του 1834 έχουν μεγάλο πρόβλημα με το πάτημα (μπούκωμα μήτρας), περίπου στα ίδια σημεία από ότι έχω καταλάβει, δηλ. στα δεξιά της κορώνας, και στο μαλλί στον κρόταφο της κεφαλής του Όθωνα. Όλα αυτά κάνουν λίγο πιο δύσκολη την αξιολόγηση σε σχέση με την κατάσταση. Εντύπωση κάνουν τα φύλλα δεξιά, που διαπίστωσε ο Γιώργος.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences