Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 26, 2024, 06:58:00 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: παλιά κοσμήματα  (Αναγνώστηκε 24353 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 01, 2012, 12:00:58 πμ »

To ξερω οτι δεν κατηγορησες καποιον συγκεκριμενο μελος, απλα ετυχε να γραψεις το σχολιο σου εδω
και πριν απο 3 μηνυματα να υπαρχει το συγκεκριμενο post  και να εχει προηγηθει και η δικη μου παρεμβαση στο Γιαννη εκτος φορουμ....Κλείσιμο ματιού

Παντως αυτο που λες για το ασημι δεν το πολυ καταλαβαινω  Απορία

Εαν το περνει 500 ειναι πολυ λιγο ....750 το κιλο εχει σημερα  Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 01, 2012, 12:13:49 πμ »

Ναι βρε Αντωνη τσαμπα ειναι καθαρο ασημακι 500 ευρω.Σε αρκετα ποστ υπαρχουν αναφορες οτι δεν πεζει καλυτερος σε ενα ποστ δε με κατι 20 λεπτα ειχα μεινει μ.....ς  με οτι διαβαζα.Και ξανα ρωτω αν πας θα σου δωσει σε οτι 14αρι 20 ευρω η θα αρχισουν τα  παραμυθια?Απορία
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 01, 2012, 12:29:13 πμ »

Ναι βρε Αντωνη τσαμπα ειναι καθαρο ασημακι 500 ευρω.Σε αρκετα ποστ υπαρχουν αναφορες οτι δεν πεζει καλυτερος σε ενα ποστ δε με κατι 20 λεπτα ειχα μεινει μ.....ς  με οτι διαβαζα.Και ξανα ρωτω αν πας θα σου δωσει σε οτι 14αρι 20 ευρω η θα αρχισουν τα  παραμυθια?Απορία

Να σου απαντησω σταρατα Δημητρη μου,

Ουτε ξερω ουτε θελω να ξερω

τετοιου ειδους μαγαζια ουτε εχω επισκεφτει και ουτε προκειτε να επισκεφτω ποτε για να κανω συναλλαγη ._
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 01, 2012, 12:39:45 πμ »

Ειλικρινα δεν ηθελα να κανω διαφημιση κανενος εμπορα.Ειπα απλα το αποτελεσμα ερευνας την οποια εκανα ο ιδιος.Αυθορμητα ανεφερα το συγκεκριμενο σαιτ 2-3 φορες το οποιο δικαιολογημενα μπορει να θεωρηθει απο καποιους οτι εγινε εσκεμμενα.Καποιος απο τους εποπτες με ενημερωσε οτι στους ορους του φορουμ αναφερεται οτι απαγορευεται η προβολη διαφημισεων πραγμα το οποιο αγνοουσα.Ζητω συγνωμη αν ενοχλησα καποιους και υποσχομαι να μην επαναληφθει Σφραγισμένα χείλη
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 01, 2012, 12:49:13 πμ »

Καποια στιγμη θα πω και εγω για την ερευνα που εχω κανει.Φιλε milou δεν λεω για σενα προσωπικα. Μιας και εχεις κανει ερευνα δεν μου λες γιατι περνει τζαμπα το ασημακι και αυτη τη τιμη το 14αρι χρυσο?
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 01, 2012, 01:02:55 πμ »

Φιλε Δημητρη δεν γνωριζω τον λογο.Τι να πω.Οταν καποιος επαγγελματιας εχει απεναντι του απελπισμενους ανθρωπους κανει οτι γουσταρει αφου εχει το χρημα.Τωρα για την τιμη στο 14αρι χρυσο ΣΥΜΦΩΝΩ ειναι υπερβολικο δεδομενου οτι πρεπει να βγαλει και αυτος καποιο κερδος.Δεν μπορω να το δικαιολογησω.Ισως αλλα γραφει το σαιτ αλλα λεει οταν πας εκει.Ποτε δεν εχω δωσει χρυσαφικο για ανακυκλωση.Η επαφη μου με τον συγκεκριμενο ειναι μονο η αγορα λιρων οταν μου περισσευουν χρηματα.....
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 01, 2012, 01:08:03 πμ »

Καποια στιγμη θα πω και εγω για την ερευνα που εχω κανει.Φιλε milou δεν λεω για σενα προσωπικα. Μιας και εχεις κανει ερευνα δεν μου λες γιατι περνει τζαμπα το ασημακι και αυτη τη τιμη το 14αρι χρυσο?

Τωρα που το σκεφτομαι Δημητρη ισως αυτος ειναι ενας τροπος να προσελκυει πελατες μονο για χρυσο,
ενω με την τιμη που δινει στο ασημι δηλωνει εξ' αρχης οτι δεν τον πολυνοιαζει  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 01, 2012, 01:32:17 πμ »

Βρε Αντωνη εχει αρκετος κοσμος καθαρο ασημι στο σπιτι του????Θα σου πω αρκετα μετα το τελος της ερευνας μου Κλείσιμο ματιού.
Καταγράφηκε
dimoς
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 153



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 01, 2012, 10:19:49 πμ »

Ειμαι λιγο καιρο μελος αλλα γουσταρω και μου αρεσει.Με το που εγινα μελος διαβασα τις οδηγιες του φορουμ που λεει οτι απαγορευεται να γινονται διαφημισεις.Παρολα αυτα αυτος ο νικιαςγκολντ ειναι πρωτη μουρη παντου.Περνει 14αρι χρυσο 20 ευρω  1*585 =0.585  0,585 *40=23.4  με 3.40 βγαζει και τα εξοδα του και την επεξεργασια του χρυσου για να γινει 24 και μου περνει καθαρο ασημακι με 500 ευρω?Απορία??
Δεν παίζει κανένα ρόλο αν ένα μέταλλο είναι πολύτιμο ή βασικό από την στιγμή που διαπραγματεύεται στα χρηματιστήρια του κόσμου=τζόγος. Αυτός ο τζόγος μεταφέρεται και στην συναλλαγή ανάμεσα στον επαγγελματία και στον ιδιώτη που θέλει να πουλήσει κάτι χρυσό, δηλαδή όπου σε βρει σε πιάνει (εκτός αν σε κάποια χώρα υπάρχει νομοθεσία και φυσικά αν τηρείται). Θα σας δώσω ένα παράδειγμα τι εννοώ τζόγος :το ρόδιο συγκαταλλέγεται και αυτό στα ευγενή μέταλλα, τον Ιούνιο του 2008 η τιμή του ροδίου ήταν 10.100$/ουγγιά, τον Νοέμβριο του 2008 ήταν 785$/ουγγιά (παρακάτω δείχνω και τον πίνακα). Αφού το ρόδιο είναι πολύτιμο μέταλλο, γιατί στην οικονομική κρίση του 2008 δεν αποτέλεσε καταφύγιο για τα λεφτά του κόσμου και κατέρευσε ;
Καταγράφηκε

<Κάνω δίαιτα 30 μέρες. Μέχρι στιγμής, έχω χάσει 15 μέρες>
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 01, 2012, 10:38:56 πμ »

Τα ενεχυροδανιστηρια εχουν μια παγια τακτικη να λενε παντα 1-2 βαθμους κατω το μεταλλο απο οτι ειναι!!
Αν λοιπον ο κυριος αυτος λεει οτι στο 14 δινω τοσα αλλα οταν πηγαινει εκει σου λεει δεν ειναι 14 αλλα ειναι χαμηλοτερης περιεκτικοτητας και σου δινω τοσα??
Οπως και να εχει εμας δεν μας ενδιαφερει τι κανει ο Α , τι κανει ο Β κτλ κτλ , αυτοι την δουλεια τους  εμεις το χομπυ μας!!
Και μην κανετε πολυ ντορο για το τιποτα , μηπως αν εχει καποιος απο εδω ασημενια νομισματα ή χρυσα στο ενεχυροδανιστηριο θα τα παει ή εδω θα προσπαθηση να τα δωσει που θα πανε σε συναδερφους?
Αυτοι ψαχνουν τον κοσμακη που δεν ξερει!!
Σε αυτους παει ο κοσμακης που δεν ξερει και που καιγωνται για 50 ευρω!!

Και οπως ειπε ο Αντωνης χτες ξερουμε πολυ καλα φιλε Δημητρη το τι γινετε εδω μεσα μονο και μονο διαβαζωντας!!
Και οπως βλεπεις με την νοημοσυνη μας δεν μπορει να παιξει κανεις!!
Ενεχυροδανιστες μπηκαν πολυ εδω μεσα!! Ειδαν φως και μπηκαν , ποσοι πουλησαν ενας θεος ξερει , αυτο που ξερω εγω ειναι οτι εβαλαν μια αγγελια , εβαλαν δυο , εβαλαν τρεις και μετα εξαφανιστηκαν!!
Μαλλον δεν ηταν ο παραδεισος που περιμεναν!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Cornelius
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 351


A man's gotta do what a man's gotta do


Προφίλ WWW
« Απάντηση #25 στις: Μάιος 01, 2012, 10:55:36 πμ »

Παντοτε οταν αγοραζεις κοσμηματα θα παρουσιαστουν και οι λεγομενες ευκαιριες. Αν διαφημιζεις οτι αγοραζεις ακριβα τοτε τραβας πελατεια. Απο κει και περα μπορεις να κανεις αυτο που ειπε ο γιωργος με τα καρατια, μπορεις να κανεις κανενα κολπο στο ζυγισμα μπορεις να παρεις και διαμαντια η αλλες πολυτιμες πετρες που ειναι καρφωμενα στο κοσμημα δωρεαν, μπορει να αγοραζεις κλεμμενα κτλ . Ειναι στο πως το βλεπει ο καθενας και πως νοιωθει.Το εμποριο χρυσου τα τελευταια χρονια αποτελει μαστιγα γιατι αυξησε και την εγκληματικοτητα. Για την συγκεκριμενη εταιρια δεν γνωριζω τιποτα και πρωτη φορα την ακουσα ειναι ομως σωστο να μην αναφερονται ονοματα γιατι οντως ειναι διαφημιση ειναι παντως ξεκαθαρο οτι ο μιλου δεν ειχε κακη προθεση.Παναγιωτης
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Μάιος 01, 2012, 11:42:27 πμ »

Την γνωμη μου για αυτου του ειδους επαγγελματιες την εχω εκφερει εδω σε προ 6 μηνων μου ποστ:
http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=2025.msg15797#msg15797

Αυτους τους επαγγελματιες τους βαζω στο ιδιο καζανι με τις τραπεζες που εκμεταλευονται την αναγκη του κοσμακη.Αναγκαστικά ομως ΛΟΓΩ του χομπι μου στο παρελθον πηγαινα μια φορα το μηνα περιπου στον εν λογω επαγγελματια ο οποιος ειναι μελος της ΠΝΕ και ανταλλασα αποψεις συλλεκτικου επιπεδου.Ολα αυτα φυσικα ΠΡΙΝ γνωρισω το στεκι το οποιο με καλυπτει απολυτα και με εχει αφησει εκπληκτο απο το επιπεδο και τις γνωσεις που μοιραζεται.Και παλι ζητω ΣΥΓΝΩΜΗ αν ενοχλησα καποιους και ζητω απο τους διαχειριστες να διαγραψουν ολα τα ποστ στα οποια αναφερω την συγκεκριμενη ιστοσελιδα Ντροπή
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
dimoς
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 153



Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Μάιος 01, 2012, 11:59:40 πμ »

Εμείς θα ξαναπούμε αυτό που είπαμε και στην evelina : '' Αφού είναι scrap gold, αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να πας σε 10 μαγαζιά και να τα δώσεις σε αυτόν που θα σου δώσει τα περισσότερα ''.....Διαβάστε και στο παρακάτω link - είναι Το Κρατικό Ενεχυροδανειστήριο λειτουργεί στο κέντρο της Αθήνας, υπό τη σκέπη του Ταχυδρομικού Ταμιευτηρίου. Δέστε σε τι τιμές ανεχυριάζει το χρυσό και το ασήμι (24K χρυσό 10.000Ε/κιλό, καθαρό ασήμι 200Ε/κιλό, τιμές 4/2012) και ΜΗΝ ΠΕΙΤΕ ΟΤΙ ΚΑΝΩ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ, θα καταλάβετε όταν το δείτε,


http://www.ttbank.gr/default.asp?langid=1&pageid=27
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 01, 2012, 01:05:10 μμ από dimoς » Καταγράφηκε

<Κάνω δίαιτα 30 μέρες. Μέχρι στιγμής, έχω χάσει 15 μέρες>
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Μάιος 01, 2012, 12:52:00 μμ »

Δημο  δεν το γνωριζα αυτο και το ειχα σε εκτιμηση το ταχ. ταμιευτιριο.
Καταγράφηκε
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Μάιος 01, 2012, 01:05:33 μμ »

Γιωργο καποια στιγμη αν θυμασαι σου ειχα πει οτι ειχα βρει ενα τετοιο μαγαζι που  ειχαι καποια νομισματα κυπριακα και οθωνα και αλλα διαφορα.Τα ειχα πει με το τυπο απο το μαγαζι στο τηλ και ηταν σε τιμη μεταλλου και κατι ψιλα.Τη μια μερα δεν μπορουσε την αλλη δεν τα ειχαι και διαφορα αλλα μεχρι που μου αλλαξε τη τιμη και δεν ξαναπειρα τηλ.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences