Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 12:06:22 πμ
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: παλιά κοσμήματα  (Αναγνώστηκε 24354 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
evelina
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 58



Προφίλ
« στις: Απρίλιος 29, 2012, 05:23:55 μμ »

Όταν έχουμε παλιά κοσμήματα (σπασμένα και φθαρμένα), τι είναι καλό να τα κάνουμε; Να τα πουλήσουμε ως μέταλλο; (και σε τι αξία θα τα πάρουν;) ή να τα δώσουμε σε ένα κοσμηματοπωλείο προκείμενου να πάρουμε/φτιάξουμε κάτι καινούργιο;
Καταγράφηκε
Cornelius
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 351


A man's gotta do what a man's gotta do


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 29, 2012, 09:08:54 μμ »

Το καλυτερο ειναι να τα πας στον κοσμηματοπωλη σου αν εχεις καποιον και τον εμπιστευεσαι. Απο μονη σου μπορεις να υπολογισεις ευκολα ποσο καθαρο χρυσαφι ειναι και στην συνεχεια να υπολογισεις την αξια του (40 ευρω το γραμμαριο κανει σημερα περιπου). Αν πραγματικα θλεις να αγορασεις κατι καινουργιο πεστου να το παρει σε τιμη χρυσου και ετσι θα εχει κερδος απο την αγορα σου. Αλλιως θα υπαρχει καποια μειωση στην τιμη αγορας...ελπιζω να βοηθησα, Παναγιωτης
Καταγράφηκε
dimoς
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 153



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 30, 2012, 11:45:32 πμ »

Το ιδανικό (και το σωστό) σενάριο είναι όπως το περιέγραψε ο Παναγιώτης, ΑΛΛΑ σε όποιον και να πας θα θελήσει να έχει ένα οικονομικό όφελος (μιας και είναι επαγγελματίας), οπότε κανένας δεν θα στα πάρει στην τιμή του μετάλλου. Αφού είναι scrap gold, αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να πας σε 10 μαγαζιά και να τα δώσεις σε αυτόν που θα σου δώσει τα περισσότερα και καλύτερα είναι να τα πάρεις σε χρήματα και όχι σε άλλο κόσμημα.

Καταγράφηκε

<Κάνω δίαιτα 30 μέρες. Μέχρι στιγμής, έχω χάσει 15 μέρες>
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 30, 2012, 01:50:36 μμ »

Μετα απο ερευνα που εκανα αυτος εδω  εχει τις καλυτερες τιμες:



Εδρευει στην Ομονοια και αγοραζει 20 ευρω το γραμμαριο τα 14 καρατια δηλ 585/1000 που ειναι και το πιο κοινο στα κοσμηματα.Καλυτερη τιμη απο αυτον δεν εχω βρει.Επισης ειναι 30 χρονια στο χωρο και οχι σαν τα μανιταρια που ξεπεταγονται παντου.Και συμφωνω απολυτα με τον δημο δηλ καλυτερα να παρεις χρηματα και οχι αλλο κοσμημα.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 02, 2015, 09:52:44 μμ από dimitris1980 » Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
Cornelius
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 351


A man's gotta do what a man's gotta do


Προφίλ WWW
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 30, 2012, 02:01:25 μμ »

Καλυτερα να μην παρει αλλο κοσμημα γιατι ρε παιδια ? Αν η κοπελλα δηλαδη εχει εχει καποια αναγκη οικονομικη εντξει αλλα εαν οχι τι το κακο να παρει ενα αλλο κοσμημα σε μια λογικη τιμη?
Καταγράφηκε
dimoς
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 153



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 30, 2012, 03:15:43 μμ »

Μετα απο ερευνα που εκανα αυτος εδω  εχει τις καλυτερες τιμες:

www.nikiasgold.com

Εδρευει στην Ομονοια και αγοραζει 20 ευρω το γραμμαριο τα 14 καρατια δηλ 585/1000 που ειναι και το πιο κοινο στα κοσμηματα.Καλυτερη τιμη απο αυτον δεν εχω βρει.Επισης ειναι 30 χρονια στο χωρο και οχι σαν τα μανιταρια που ξεπεταγονται παντου.Και συμφωνω απολυτα με τον δημο δηλ καλυτερα να παρεις χρηματα και οχι αλλο κοσμημα.

Σίγουρα ο Νικίας αγοράζει σε ΠΟΛΥ καλύτερες τιμές από τα μαγαζιά που ανοίγουν με την σέσουλα (με τις τιμές που δίνει, σου αγοράζει το κόσμημα σαν μέταλλο στο 85-86% της τιμής του μετάλλου). Όμως, θα σας πω κάτι, που δεν συμβαίνει στην Ελλάδα γιατί μάλλον δεν υπάρχει νομοθεσία, έναν γνωστό που έχω στον Καναδά (Οντάριο), που ασχολείται με κοσμήματα και αντίκες. Αγοράζει τα παλιά κοσμήματα για λιώσιμο(scrap gold) στο 97-98% της τιμής του μετάλλου. Δεν λέω ότι εδώ σε κλέβουν (αφού σου αναφέρουν από την αρχή για πόσα χρήματα είναι διατεθειμένοι να σου αγοράσουν το κόσμημα), απλά επισημαίνω την διαφορά.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 30, 2012, 03:27:34 μμ από dimoς » Καταγράφηκε

<Κάνω δίαιτα 30 μέρες. Μέχρι στιγμής, έχω χάσει 15 μέρες>
Cornelius
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 351


A man's gotta do what a man's gotta do


Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 30, 2012, 03:35:34 μμ »

Το θεμα Δημο ειναι  και ο κοσμηματοπωλης να μπορει εφοσον το αγοραζει σκραπ να μπορει ευκολα να το πουλησει και να κερδισει και κατι. Απο την στιγμη που ο χρυσοχοος που ειναι και μεσα στην δουλεια δεν μπορει να το πουλησει τιμη χρηματιστηριου τι να λεμε..Γι'αυτο με το κοσμημα που εγραψα δεν απαντησες.
Καταγράφηκε
dimoς
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 153



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 30, 2012, 04:08:33 μμ »

Το θεμα Δημο ειναι  και ο κοσμηματοπωλης να μπορει εφοσον το αγοραζει σκραπ να μπορει ευκολα να το πουλησει και να κερδισει και κατι. Απο την στιγμη που ο χρυσοχοος που ειναι και μεσα στην δουλεια δεν μπορει να το πουλησει τιμη χρηματιστηριου τι να λεμε..Γι'αυτο με το κοσμημα που εγραψα δεν απαντησες.
Παναγιώτη, ξαναλέω ότι δεν σε κλέβουν από την στιγμή που σου λένε πόσο το αγοράζουν (δική σου απόφαση αν θα πουλήσεις), αλλά και ο κοσμηματοπώλης στον Καναδά δεν θέλει να κερδίσει; Γιατί το scrap gold το αγοράζει 97-98% της τιμής του μετάλλου; (κάποια νομοθεσία θα υπάρχει)... Όσον αφορά την αγορά ή όχι άλλου κοσμήματος, εγώ είμαι υπέρ των μετρητών. Όταν ο κοσμηματοπώλης σου λέει ότι :αγοράζω το κοσμήμά σου σαν μέταλλο για π.χ. 300 ευρώ, αν εσύ με αυτά τα 300 ευρώ αγοράσεις από αυτόν άλλο κόσμημα. Τότε αυτός θα σου πουλήσει ένα κόσμημα που η αξία του μετάλλου του δεν θα είναι 300 ευρώ, θα είναι π.χ. 100 ευρώ. Όλη η άλλη διαφορά θα είναι τα άλλα υλικά π.χ. πέτρες, θα είναι εργατικά και το κέρδος του κοσμηματοπώλη από την πώληση. Άρα από σένα θα έχει βγει κερδισμένος 2 φορές, αφού θα κέρδισε από την αγορά του μετάλλου σου και θα κέρδισε από το ποσοστό της πώλησης του καινούργιου κοσμήματος. Με λίγα λόγια πάρτα λεφτά και τρέχα.
Καταγράφηκε

<Κάνω δίαιτα 30 μέρες. Μέχρι στιγμής, έχω χάσει 15 μέρες>
Cornelius
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 351


A man's gotta do what a man's gotta do


Προφίλ WWW
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 30, 2012, 04:29:09 μμ »

Δημο ο κοσμηματοπωλης στον καναδα περνει το χρυσαφι και μπορει να κερδισει αμεσα 3% πουλωντας το. Στην Κυπρο οχι ουτε στην Ελλαδα νομιζω αν αγοραζει στο 97% η και αρκετα πιο κατω αφου δεν μπορει αμεσα να το πουλησει στην τιμη του. Ειδικα αυτη η εποχη με το χρυσο που ειναι και καπως παραξενη. Εμας εδω μας λενε (νομος) παρε το χρυσο και κρατα το 30 μερες πριν το λιωσεις, σε ρωτω μπορεις να το αγορασεις στο 97 % Απορία
οσον αφορα τωρα το θεμα κοσμημα που λες. Εγω σου λεω να πας να διαλεξεις το κοσμημα σου και να πεις ξερεις αντι σε μετρητα σε πληρωνω σε χρυσο σε τιμη χρηματιστηριου. Εγω θα δεχομουν (σαν χρυσοχοος)αφου θα το δουλευα κιολας. Επιπλεον το κοσμημα Δημο εχει εργατικα, κερδος κτλ αλλα δεν παυει να ειναι κατι με αξια το οποιο κιολας θα το χαρεις. Εγω το σεβομαι το κοσμημα πολυ προσωπικα παντα μιλω και με το περασμα των χρονων αν καποιος αγοραζει κοσμηματα χρυσα με πετρες κτλ χαμενος δεν νομιζω να βγαινει φτανει να ειναι προσεκτκος απο που ψωνιζει παντα. Εαν μου αρεσει κατι γιατι να μην κερδισει κατι και αυτος που το πουλα, εμποριο γινεται. Εχει και εργατικα βεβαια γιατι οχι? και κερδος γιατι οχι? πως θα ζησει?Προσοχη τι αγοραζουμε και απο που ναι οχι ομως και να μην αγοραζουμε κοσμημα. Εγω στην γυναικα μου καθε γενεθλια και οποτε βολευει παντα κοσμημα της αγοραζω. Και χαρουμενη ειναι , και περναμε και υπεροχα τις μερες αυτες  Μεγάλο χαμόγελο και εχει και πραγματα αξιας...φιλικα Παναγιωτης
Καταγράφηκε
evelina
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 58



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 30, 2012, 08:30:18 μμ »

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας. Σε πρώτη φάση θα επισκεφτώ μερικά κοσμηματοπωλεία και το nikiasgold να δω τι θα μου πουν και θα σας ξαναρωτήσω για να μου πείτε τη γνώμη σας για την τιμή.
Καταγράφηκε
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 30, 2012, 11:00:15 μμ »

Πολυ διαφιμηση αυτος ο nikiasgold εχει εδω στο στεκι.Το χρυσο 14 καρατια στα 20 ευρω και το καθαρο ασημακι στα 500 ευρω.Κατι μου βρωμαει εμενα.
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 30, 2012, 11:06:25 μμ »

Κάν' το ψιλά Δημήτριε.
Μην το αφήνεις στον αέρα.
Καιρό περίμενα να το θήξει κάποιος.
Καταγράφηκε
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 30, 2012, 11:24:37 μμ »

Ειμαι λιγο καιρο μελος αλλα γουσταρω και μου αρεσει.Με το που εγινα μελος διαβασα τις οδηγιες του φορουμ που λεει οτι απαγορευεται να γινονται διαφημισεις.Παρολα αυτα αυτος ο νικιαςγκολντ ειναι πρωτη μουρη παντου.Περνει 14αρι χρυσο 20 ευρω  1*585 =0.585  0,585 *40=23.4  με 3.40 βγαζει και τα εξοδα του και την επεξεργασια του χρυσου για να γινει 24 και μου περνει καθαρο ασημακι με 500 ευρω?Απορία??
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 30, 2012, 11:43:08 μμ »

Ειμαι λιγο καιρο μελος αλλα γουσταρω και μου αρεσει.Με το που εγινα μελος διαβασα τις οδηγιες του φορουμ που λεει οτι απαγορευεται να γινονται διαφημισεις.Παρολα αυτα αυτος ο νικιαςγκολντ ειναι πρωτη μουρη παντου.Περνει 14αρι χρυσο 20 ευρω  1*585 =0.585  0,585 *40=23.4  με 3.40 βγαζει και τα εξοδα του και την επεξεργασια του χρυσου για να γινει 24 και μου περνει καθαρο ασημακι με 500 ευρω?Απορία??

Συμφωνω απολυτα Δημητρη και για καταλαβεις ομως σε τι Φορουμ βρισκεσαι  Κλείσιμο ματιού  θα σ΄ενημερωσω οτι
στον Γιαννη (milou) εχω ηδη μιλησει τηλεφωνικα σημερα το απογευμα για το συγκεκριμενο post και
καταλαβε οτι παρ΄ολο που αυτος το εκανε με καλη προθεση (γιαυτο σε διαβεβαιω),
τα γραφομενα του μπορει να  ειναι ενας λογος που θα μπορουσε να σταθει σαν αφορμη για να τον κατηγορησει καποιος για εμμεση διαφημιση του συγκεκριμενου εμπορου .

Οπως βλεπεις τιποτε δεν περναει απαρατηρητο  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 30, 2012, 11:52:53 μμ »

Αντωνη εγω δεν ειπα για τον milou προσωπικα ειναι σε αρκετα αρκετα ποστ αυτο καταστημα.Σαυτο που ειπα γιατι περνει το ασημακι με 500 ευρω και αν με 3 ευρα ειναι ενταξει στο χρυσο συν τα εξοδα του?ΑπορίαΑπορίαΑπορία??
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences