Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 02:34:43 μμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 100 δρχ 2000 PROOF 67 DEEP CAMEO  (Αναγνώστηκε 32850 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #30 στις: Μάρτιος 18, 2016, 11:27:59 μμ »

Έτσι είναι, απλώς ανέφερα το σκεπτικό.
Διότι έχει σχετικό ενδιαφέρον, επειδή de facto όποιο επιλέχθηκε να τυπωθεί δεν το θεωρούμε δοκίμιο. Aν πρόσεξες και στον κατάλογό μου δεν ενστερνίζομαι την άποψη περί δοκιμίου, και έχω 'κοινό' το Proof του 1990 και δοκίμιο το άλλο με το ανθέμιο επάνω.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
sekadakis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 160



Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Μάρτιος 18, 2016, 11:35:11 μμ »

O κατάλογος σου είναι κόσμημα συγχαρητήρια.
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #32 στις: Μάρτιος 18, 2016, 11:37:35 μμ »

O κατάλογος σου είναι κόσμημα συγχαρητήρια.

Να σαι καλά, σ' ευχαριστώ πολύ.
Είναι δουλειά πολλών φίλων οπότε τα εύσημα ανήκουν σε όλους.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
sekadakis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 160



Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Μάρτιος 18, 2016, 11:38:32 μμ »

O κατάλογος σου είναι κόσμημα συγχαρητήρια.

Να σαι καλά, σ' ευχαριστώ πολύ.
Είναι δουλειά πολλών φίλων οπότε τα εύσημα ανήκουν σε όλους.

Ήξερα τον Άρη που αναφέρεις, χαθήκαμε όταν διορίστηκα Χαλκιδική πρίν 7 χρόνια.
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #34 στις: Μάρτιος 18, 2016, 11:42:51 μμ »

O κατάλογος σου είναι κόσμημα συγχαρητήρια.

Να σαι καλά, σ' ευχαριστώ πολύ.
Είναι δουλειά πολλών φίλων οπότε τα εύσημα ανήκουν σε όλους.

Ήξερα τον Άρη που αναφέρεις, χαθήκαμε όταν διορίστηκα Χαλκιδική πρίν 7 χρόνια.

Χαλκιδική ;; ... Οι καλύτερες αμμουδιές της Ελλάδας. Έχω ένα οικόπεδο στο 2ο πόδι, στο Κρυαρίτσι, αλλά δεν μπορώ να το χτίσω λόγω οικονομικής στενότητας. Γη είναι όμως, και βόμβα να πέσει εκεί θα είναι πάλι.

Ο Άρης έκανε εξαιρετική δουλειά στον 'τομέα' του Καποδίστρια. Διότι προσωπικά δεν έχω καλές σχέσεις με Καποδίστρια και Ιονικό Κράτος.... Γενικώς ο Άρης 'χάνεται' και λόγω υποχρεώσεων κλπ. Δεν ξέρω αν ήσουν Αθήνα αν τον έβλεπες περισσότερο.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
sekadakis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 160



Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Μάρτιος 18, 2016, 11:45:07 μμ »

O κατάλογος σου είναι κόσμημα συγχαρητήρια.

Να σαι καλά, σ' ευχαριστώ πολύ.
Είναι δουλειά πολλών φίλων οπότε τα εύσημα ανήκουν σε όλους.

Ήξερα τον Άρη που αναφέρεις, χαθήκαμε όταν διορίστηκα Χαλκιδική πρίν 7 χρόνια.

Χαλκιδική ;; ... Οι καλύτερες αμμουδιές της Ελλάδας. Έχω ένα οικόπεδο στο 2ο πόδι, στο Κρυαρίτσι, αλλά δεν μπορώ να το χτίσω λόγω οικονομικής στενότητας. Γη είναι όμως, και βόμβα να πέσει εκεί θα είναι πάλι.

Ο Άρης έκανε εξαιρετική δουλειά στον 'τομέα' του Καποδίστρια. Διότι προσωπικά δεν έχω καλές σχέσεις με Καποδίστρια και Ιονικό Κράτος.... Γενικώς ο Άρης 'χάνεται' και λόγω υποχρεώσεων κλπ. Δεν ξέρω αν ήσουν Αθήνα αν τον έβλεπες περισσότερο.

Μετά από 7 χρόνια γύρισα Αθήνα, σίγουρα θα ξαναγυρίσω Βόρεια για βόλτα, πέρασα πολύ καλά.

Υ.Γ. το οικόπεδο ποτέ δεν πάει χαμένο, θα το χτίσουν οι απόγονοι.
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #36 στις: Μάρτιος 18, 2016, 11:53:30 μμ »

O κατάλογος σου είναι κόσμημα συγχαρητήρια.

Να σαι καλά, σ' ευχαριστώ πολύ.
Είναι δουλειά πολλών φίλων οπότε τα εύσημα ανήκουν σε όλους.

Ήξερα τον Άρη που αναφέρεις, χαθήκαμε όταν διορίστηκα Χαλκιδική πρίν 7 χρόνια.

Χαλκιδική ;; ... Οι καλύτερες αμμουδιές της Ελλάδας. Έχω ένα οικόπεδο στο 2ο πόδι, στο Κρυαρίτσι, αλλά δεν μπορώ να το χτίσω λόγω οικονομικής στενότητας. Γη είναι όμως, και βόμβα να πέσει εκεί θα είναι πάλι.

Ο Άρης έκανε εξαιρετική δουλειά στον 'τομέα' του Καποδίστρια. Διότι προσωπικά δεν έχω καλές σχέσεις με Καποδίστρια και Ιονικό Κράτος.... Γενικώς ο Άρης 'χάνεται' και λόγω υποχρεώσεων κλπ. Δεν ξέρω αν ήσουν Αθήνα αν τον έβλεπες περισσότερο.

Μετά από 7 χρόνια γύρισα Αθήνα, σίγουρα θα ξαναγυρίσω Βόρεια για βόλτα, πέρασα πολύ καλά.

Υ.Γ. το οικόπεδο ποτέ δεν πάει χαμένο, θα το χτίσουν οι απόγονοι.

Είναι αυτό που σου είπα... και Αθήνα που είσαι πάλι τις ίδιες πιθανότητες με τη Χαλκιδική έχεις να τον δεις.
Όντως για τη Γη θα συμφωνήσω, αλλά δεν ξέρω αν ισχύει το ίδιο με τα νομίσματα.
Αυτά λέω να τα χαρώ εγώ, μέχρι κάποια στιγμή, και μετά να τα 'τσακίσω'.  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
θοδωρης
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 680


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Μάρτιος 18, 2016, 11:54:31 μμ »

Αυτο το κερμα, οσο καιρο τουλαχιστον ειναι το μοναδικο γνωστο πιστοποιημενο proof (μεχρι να σκασουν και αλλα, εαν και εφοσον σκασουν) εχει τιμη οσα ειναι διατεθειμενος να δωσει καποιος και τα αποδεχεται ο ιδιοκτητης.
 Εγω θα σταθω στο εξης.
 Εδω εχουμε ενα τρανο παραδειγμα του πως οι εταιρειες πιστοποιησης δημιουργουν μερικες φορες πλουτο.
 Το κερμα ειναι προυφ, αλλα οσο ηταν raw, και εφοσον δεν υπηρχε γνωστη κοπη προυφ, ολοι prooflike θα το λεγανε και μαλιστα ως τετοιο το πουλησε και ο εμπειρος πωλητης γυρω στο 50αρικο.. Σαρκασμός Σαρκασμός.
 Πηγε για κουτακι και ενα προθεμα στο ταμπελακι, ηταν αρκετο για να εκτοξευσει πυραυλικα την εμπορικη αξια του και να προσθεσει ενα νεο κεφαλαιο στο νομισματικο γιγνεσθαι.


ρε παιδια βοηθηστε με λιγο να καταλαβω, απο την στιγμη που γνωριζουμε οτι δεν κοπηκαν επισημα proof 100αρια πως γινεται η pcgs να τα πιστοποιει? να πω οτι ηταν ενα νομισμα του 1800 να πω οκ μπορει να ειχαν κοπει proof τοτε και να χαθηκε η καταγραφη.... ομως αυτο ειναι σαν ιδιωτικη κοπη....

καλοριζικο στον φιλο
Καταγράφηκε
sekadakis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 160



Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Μάρτιος 18, 2016, 11:59:14 μμ »

Αυτο το κερμα, οσο καιρο τουλαχιστον ειναι το μοναδικο γνωστο πιστοποιημενο proof (μεχρι να σκασουν και αλλα, εαν και εφοσον σκασουν) εχει τιμη οσα ειναι διατεθειμενος να δωσει καποιος και τα αποδεχεται ο ιδιοκτητης.
 Εγω θα σταθω στο εξης.
 Εδω εχουμε ενα τρανο παραδειγμα του πως οι εταιρειες πιστοποιησης δημιουργουν μερικες φορες πλουτο.
 Το κερμα ειναι προυφ, αλλα οσο ηταν raw, και εφοσον δεν υπηρχε γνωστη κοπη προυφ, ολοι prooflike θα το λεγανε και μαλιστα ως τετοιο το πουλησε και ο εμπειρος πωλητης γυρω στο 50αρικο.. Σαρκασμός Σαρκασμός.
 Πηγε για κουτακι και ενα προθεμα στο ταμπελακι, ηταν αρκετο για να εκτοξευσει πυραυλικα την εμπορικη αξια του και να προσθεσει ενα νεο κεφαλαιο στο νομισματικο γιγνεσθαι.


ρε παιδια βοηθηστε με λιγο να καταλαβω, απο την στιγμη που γνωριζουμε οτι δεν κοπηκαν επισημα proof 100αρια πως γινεται η pcgs να τα πιστοποιει? να πω οτι ηταν ενα νομισμα του 1800 να πω οκ μπορει να ειχαν κοπει proof τοτε και να χαθηκε η καταγραφη.... ομως αυτο ειναι σαν ιδιωτικη κοπη....

καλοριζικο στον φιλο

Σε ευχαριστώ.

θα σου απαντήσω στην ερώτηση αρχικά με χιούμορ.

Έχεις πάει στον μανάβη να αγοράσεις ντομάτες, πας στο σπίτι και ανοίγεις την σακούλα και βλέπεις μέσα εκτός από τις ντομάτες και μια μελιτζάνα, τι θα κάνεις θα την πεις ντομάτα και θα την κόψεις στην χωριάτικη?

Έγινε ότι και στα κατοστάρικα του 1990, η pcgs απλά έκανε έλεγχο του νομίσματος και είδε ότι είναι proof, τι θα έλεγε ότι δεν είναι proof γιατί δεν υπάρχει επίσημη κοπή?

Y.Γ. Αν ανοίξεις τα link θα δεις φώτος του νομίσματος σε κουτί με εθνόσημο, οπότε επίσημο.
Καταγράφηκε
θοδωρης
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 680


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Μάρτιος 19, 2016, 12:07:39 πμ »

με αυτην την λογικη ενας που δουλευε στο νομισματοκοπειο θα μπορουσε να εχει κοψει απο 10 proof σε 100αρικα, 50αρικα και οτι αλλο γουσταρε και να επαιζε μπαλα μετα....

το κουτι με το εθνοσημο δεν μου λεει κατι, θα μπορουσε να ειναι απο ενα αλλο 100αρικο απλο αναμνηστικο η και απο τελειως αλλο νομισμα....

σε καμια περιπτωση δεν προσπαθω να μειωσω το νομισμα απλα προσπαθω να καταλαβω
Καταγράφηκε
sekadakis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 160



Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Μάρτιος 19, 2016, 12:10:27 πμ »

με αυτην την λογικη ενας που δουλευε στο νομισματοκοπειο θα μπορουσε να εχει κοψει απο 10 proof σε 100αρικα, 50αρικα και οτι αλλο γουσταρε και να επαιζε μπαλα μετα....

χαίρω πολύ

Αυτό σχολιάζαμε και στο άλλο φόρουμ, διάβασε αν έχεις χρόνο.

Ψάξε να δεις ότι εμφανίζονται proof σε νομίσματα που δεν έχουν υπάρξει επίσημες κοπές από παλιά (π.χ. 20 δρχ 1960), υπάρχουν πολλά σενάρια, το τι συμβαίνει επίσημα δεν μπορεί να το επιβεβαιώσει κάποιος, διάβασε και βγάλε μόνος σου συμπεράσματα.

Το κουτί και η κάψουλα είναι γιαυτό το νόμισμα ταιριάζουν ακριβώς.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 19, 2016, 12:22:23 πμ από sekadakis » Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #41 στις: Μάρτιος 19, 2016, 12:14:54 πμ »

με αυτην την λογικη ενας που δουλευε στο νομισματοκοπειο θα μπορουσε να εχει κοψει απο 10 proof σε 100αρικα, 50αρικα και οτι αλλο γουσταρε και να επαιζε μπαλα μετα....

Όπως επίσης μπορούν να 'κυκλοφορήσουν' και παράκεντρα, διπλοπατημένα και όλων των ειδών τα σφάλματα.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
sekadakis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 160



Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Μάρτιος 19, 2016, 12:18:57 πμ »

με αυτην την λογικη ενας που δουλευε στο νομισματοκοπειο θα μπορουσε να εχει κοψει απο 10 proof σε 100αρικα, 50αρικα και οτι αλλο γουσταρε και να επαιζε μπαλα μετα....

Όπως επίσης μπορούν να 'κυκλοφορήσουν' και παράκεντρα, διπλοπατημένα και όλων των ειδών τα σφάλματα.

ειδικά της μεταπολίτευσης, και αυτό έχει σχολιαστεί εκτενώς
Καταγράφηκε
θοδωρης
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 680


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Μάρτιος 19, 2016, 12:24:00 πμ »

με αυτην την λογικη ενας που δουλευε στο νομισματοκοπειο θα μπορουσε να εχει κοψει απο 10 proof σε 100αρικα, 50αρικα και οτι αλλο γουσταρε και να επαιζε μπαλα μετα....

Όπως επίσης μπορούν να 'κυκλοφορήσουν' και παράκεντρα, διπλοπατημένα και όλων των ειδών τα σφάλματα.
το σφαλμα το δεχομαι, το προυφ ομως ρε παιδια? μιλαμε για δεκαετια 1990 , οχι 1800 .... δεν υπαρχουν καταγραφες? αρα αν καποιος εχει την μητρα αυτη την εκανε λαχειο..
Καταγράφηκε
sekadakis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 160



Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Μάρτιος 19, 2016, 12:27:51 πμ »

με αυτην την λογικη ενας που δουλευε στο νομισματοκοπειο θα μπορουσε να εχει κοψει απο 10 proof σε 100αρικα, 50αρικα και οτι αλλο γουσταρε και να επαιζε μπαλα μετα....

Όπως επίσης μπορούν να 'κυκλοφορήσουν' και παράκεντρα, διπλοπατημένα και όλων των ειδών τα σφάλματα.
το σφαλμα το δεχομαι, το προυφ ομως ρε παιδια? μιλαμε για δεκαετια 1990 , οχι 1800 .... δεν υπαρχουν καταγραφες? αρα αν καποιος εχει την μητρα αυτη την εκανε λαχειο..

Τα proof λογικά φτιάχτηκαν για να δοθούν σαν δώρο σε κάποιους, δεν είναι για το ευρύ κοινό, οπότε δεν βγαίνει ΦΕΚ.

Σίγουρα δεν μπορούν να πάρουν μήτρες και να κόβουν όποιοι θέλουν ότι θέλουν , είμαστε μπουρδέλο κράτος αλλά όχι τόσο.  

Υ.Γ. Θοδωρή νομίζω γιορτάζεις, πέρασε 12 χρόνια πολλά
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences