Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 06:56:11 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 100 δρχ 2000 PROOF 67 DEEP CAMEO  (Αναγνώστηκε 32852 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
sekadakis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 160



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 18, 2016, 04:55:07 μμ »

Η λέξη λαμογιά σε αυτήν την περίπτωση είναι σχετική, δεν είναι λαμογιά να βγούν κάποια κέρματα αναμνηστικά για κάποιους, λαμογιά είναι να κάνουν ανεπίσημη κοπή κάποιοι με σκοπό όχι να τη χαρίσουν αλλά να την πουλήσουν όπως τα 100 δρχ του 1990 που τα μάζεψε όλα ένας Καναδός προφανώς δίνοντας μαύρο χρήμα σε κάποιον που είχε πρόσβαση στο νομισματοκοπείο.
[/b][/u]

Λαμογιά είναι όπως και να το κάνουμε όταν βγαίνουν ανεπισήμως, και μάλιστα κρυφίως μόνο για "κάποιους" , χωρίς μάλιστα να γίνεται γνωστό ώστε να μπορεί να το διεκδικήσει ο καθένας παρά μόνο οι μερικοί "εκλεκτοί φίλοι" (από κάποιους που τα αρπάζουν μια χαρά όπως είπες και εσύ)
[/quote]

Η δικαιοσύνη όπως την περιγράφεις είναι τελείως θεωρητική, η ζωή είναι ζούγκλα και πρέπει να επιβιώσουμε με αυτά τα δεδομένα, η απόλυτη δικαιοσύνη και ισονομία δεν υπάρχει φίλε μου είναι στην θεωρία, στην πράξη ισχύει ο νόμος της ζούγκλας.

Ίσως ακούγεται λίγο άγριο αλλά έτσι είναι η πραγματικότητα, όπως και το ότι η ζωή είναι ζούγκλα δεν σημαίνει ότι εμείς πρέπει να γίνουμε ζώα για να επιβιώσουμε.

Τέλος πάντων ας αφήσουμε τις φιλοσοφίες και ας αρκεστούμε στο γεγονός ότι όλοι ανεξαιρέτως μπορούμε να βρούμε ευκαιρίες που θα μας δώσουν χαρά και ικανοποίηση.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 18, 2016, 05:21:12 μμ από sekadakis » Καταγράφηκε
ig
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 282


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 18, 2016, 04:55:33 μμ »

Πολύ ενδιαφέρον το θέμα.

Θα ήθελα να ρωτήσω, ετσι όπως είναι πιστοποιημένο το νόμισμα, ποια ειναι σήμερα η αξία του;
Ρωτάω δηλαδη για εκτίμηση εύρους τιμής.
Καταγράφηκε
sekadakis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 160



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 18, 2016, 04:59:28 μμ »

Πολύ ενδιαφέρον το θέμα.

Θα ήθελα να ρωτήσω, ετσι όπως είναι πιστοποιημένο το νόμισμα, ποια ειναι σήμερα η αξία του;
Ρωτάω δηλαδη για εκτίμηση εύρους τιμής.

νομίσματα του 1990 σε αυτήν την κατάσταση έκαναν γύρω στα 2000 με 2500 ευρώ, όμως αυτά ήταν παρτίδα, υπάρχουν περίπου 10 πιστοποιημένα proof , αυτό είναι προς το παρόν μοναδικό και σε κατάσταση όσο το TOP από τα πιστοποιημένα του 1990, οπότε τι να σου πω. (του 1990 υπάρχουν σε ΤΟΡ πιστοποίηση 1 proof 66, 1 proof 67 Deep Cameo, 1 Proof 68).

Μέχρι πριν από λίγες μέρες πουλιόταν ένα απιστοποίητο του 1990, 2000 ευρώ στο ebay, γεγονός που σημαίνει ότι υπάρχουν ακόμα απιστοποίητα του 1990, άρα δεν ξέρουμε τον ακριβή αριθμό.

Η τιμή καθορίζεται από το ενδιαφέρον αγοράς.

Εγώ το γουστάρω το νόμισμα, γιατί εκτός από υπέροχο είναι και κάτι που μου θυμίζει μια συλλεκτική επιτυχία, εάν το δώσω θα το δώσω μόνο εάν κάποιος μου κάνει μια προσφορά που δεν μπορώ να αρνηθώ, που προς το παρόν δεν το βλέπω.

Όταν απιστοποίητο του 1990 πουλιέται 2000 ευρώ εσείς για πόσο θα το δίνατε εάν το είχατε το συγκεκριμένο που είναι μοναδικό? τόσο θα το έδινα και εγώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 18, 2016, 05:48:25 μμ από sekadakis » Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 18, 2016, 05:06:36 μμ »

Πολύ ενδιαφέρον το θέμα.

Θα ήθελα να ρωτήσω, ετσι όπως είναι πιστοποιημένο το νόμισμα, ποια ειναι σήμερα η αξία του;
Ρωτάω δηλαδη για εκτίμηση εύρους τιμής.

Όντως για μένα είναι πολύ ενδιαφέρον το θέμα.Άντε πάντως τώρα να το βρεις ας είναι και ανεπίσημο! το θέμα είναι... ότι το 100δραχμο proof 2000 (και 1990) είναι υπαρκτό! έστω και με αυτόν τον τρόπο δημιουργίας του!  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 18, 2016, 06:19:25 μμ »

 Αυτο το κερμα, οσο καιρο τουλαχιστον ειναι το μοναδικο γνωστο πιστοποιημενο proof (μεχρι να σκασουν και αλλα, εαν και εφοσον σκασουν) εχει τιμη οσα ειναι διατεθειμενος να δωσει καποιος και τα αποδεχεται ο ιδιοκτητης.
 Εγω θα σταθω στο εξης.
 Εδω εχουμε ενα τρανο παραδειγμα του πως οι εταιρειες πιστοποιησης δημιουργουν μερικες φορες πλουτο.
 Το κερμα ειναι προυφ, αλλα οσο ηταν raw, και εφοσον δεν υπηρχε γνωστη κοπη προυφ, ολοι prooflike θα το λεγανε και μαλιστα ως τετοιο το πουλησε και ο εμπειρος πωλητης γυρω στο 50αρικο.. Σαρκασμός Σαρκασμός.
 Πηγε για κουτακι και ενα προθεμα στο ταμπελακι, ηταν αρκετο για να εκτοξευσει πυραυλικα την εμπορικη αξια του και να προσθεσει ενα νεο κεφαλαιο στο νομισματικο γιγνεσθαι.

Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
sekadakis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 160



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 18, 2016, 06:37:14 μμ »

Αυτο το κερμα, οσο καιρο τουλαχιστον ειναι το μοναδικο γνωστο πιστοποιημενο proof (μεχρι να σκασουν και αλλα, εαν και εφοσον σκασουν) εχει τιμη οσα ειναι διατεθειμενος να δωσει καποιος και τα αποδεχεται ο ιδιοκτητης.
 Εγω θα σταθω στο εξης.
 Εδω εχουμε ενα τρανο παραδειγμα του πως οι εταιρειες πιστοποιησης δημιουργουν μερικες φορες πλουτο.
 Το κερμα ειναι προυφ, αλλα οσο ηταν raw, και εφοσον δεν υπηρχε γνωστη κοπη προυφ, ολοι prooflike θα το λεγανε και μαλιστα ως τετοιο το πουλησε και ο εμπειρος πωλητης γυρω στο 50αρικο.. Σαρκασμός Σαρκασμός.
 Πηγε για κουτακι και ενα προθεμα στο ταμπελακι, ηταν αρκετο για να εκτοξευσει πυραυλικα την εμπορικη αξια του και να προσθεσει ενα νεο κεφαλαιο στο νομισματικο γιγνεσθαι.



Εκεί ήταν η ουσία όμως να αντιληφθείς ότι το νόμισμα δεν είναι proof like όπως έλεγε ο "έμπειρος" πωλητής και να ρισκάρεις, όταν το νόμισμα πριν πιστοποιηθεί το είδαν κάποιοι έμπειροι από κοντά είδαν ότι κάτι περίεργο παίζει, αλλά φυσικά χρειαζόταν η πιστοποίηση για να το επιβεβαιώσει.

Είναι σαν τον γιατρό άλλο είναι  φοιτητής ιατρικής και άλλο αυτός με το πτυχίο.

Άλλωστε πόσες φορές έχουν σταλθεί νομίσματα με ελπίδες που καταλήγουν φρούδες?

Εγώ έχω στείλει πάντως αρκετές φορές και δεν ήταν τα αποτελέσματα τα αναμενόμενα, στην συγκεκριμένη περίπτωση μας χαμογέλασε η τύχη, αν και δεν ήταν θέμα τύχης, το αποτέλεσμα δεν είναι ρουλέτα, το νόμισμα ήταν proof και το πιστοποίησαν ως proof, η τύχη ήταν στο ότι το νόμισμα ήταν στο ebay για αρκετές μέρες και σε κανέναν δεν έκανε κλίκ.

Όποιος το έπιασε στα χέρια του διαπίστωνε ότι κάτι περίεργο έχει, εγώ το πίστεψα και από την δημοπρασία αλλά και όταν το είχα στα χέρια μου απιστοποίητο, αν διαβάσεις τι έγραφα και στο άλλο φόρουμ.

Πάντως όπως στην συγκεκριμένη περίπτωση οι εταιρείες πιστοποίησης δημιούργησαν πλούτο όπως λες άλλες φορές με τις πιστοποιήσεις τους έκαναν κόσμο να κλαίει τα λεφτά του, άπειρα παραδείγματα.

Το σημαντικό για μένα είναι που εντοπίστηκε με πειστήρια η ύπαρξη κάποιας μην επίσημης κοπής, ο πλούτος που δημιουργήθηκε είναι επουσιώδης κατά την γνώμη μου.
  
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 18, 2016, 06:47:54 μμ από sekadakis » Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 18, 2016, 06:46:17 μμ »

Εκατο εμπειροι να το εβλεπαν φιλε μου, κανεις δεν θα εδινε πολυ πανω απο το ποσο που εδωσες εσυ για αυτο, αν δεν εμπαινε σε κουτακι PCGS ως proof DC, οτι και να λεμε.
Αυτο εννοω οτι οι εταιρειες δημιουργουν πλουτο.
Ωπ, συμπληρωσες και δεν σε προλαβα.
Ναι, πετα ο κοσμος πολλες φορες τα λεφτα του σε πιστοποιησεις, γιατι δεν ξερει να αναγνωριζει προβληματικα νομισματα και του γυριζουν details και τσαντιζεται.
Η ελπιζει σε μεγαλο βαθμο και δεν του καθεται.
Ολα μεσα στο παιχνιδι ειναι.
Εσυ παντως, μετα απο αυτο, μαλλον δεν θα εχεις παραπονο απο τις εταιρειες.


Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
sekadakis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 160



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 18, 2016, 06:53:59 μμ »

Εκατο εμπειροι να το εβλεπαν φιλε μου, κανεις δεν θα εδινε πολυ πανω απο το ποσο που εδωσες εσυ για αυτο, αν δεν εμπαινε σε κουτακι PCGS ως proof DC, οτι και να λεμε.
Αυτο εννοω οτι οι εταιρειες δημιουργουν πλουτο.


Αυτό που λες είναι αυτονόητο, αλλά και πόσοι άλλοι έχουν πάρει απιστοποίητα και τους βγήκαν προβληματικά και μειώθηκε η αξία τους απίστευτα? τότε οι εταιρείες πως λειτουργούν?

Αν θες να ξέρεις ένας "έμπειρος" πωλητής κατά την γνώμη μου δεν θα το πουλούσε αυτό το κέρμα πριν το πιστοποιήσει, έχοντας υποψίες για διάφορα πράγματα μια που ήταν σε κουτί και κάψουλα που ταίριαζε ακριβώς, το ότι ο συγκεκριμένος το έκανε μάλλον δεν ήξερε να αξιολογήσει τι είχε στα χέρια του.

Και εσύ συμπλήρωσες και δεν σε πρόλαβα, δεν χρωστώ καμία ευγνωμοσύνη στις εταιρείες, δεν μου έκαναν καμία χάρη, την τύχη μου μακαρίζω που μου γυάλισε το κέρμα όταν το είδα.  

Κοίτα εδώ και αρκετά χρόνια που ασχολούμαι (κατά περιόδους πιο εντατικά) με τα νομίσματα είναι συνηθισμένη πρακτική να κυνηγάς νομίσματα τα οποία πιστοποιώντας τα προσπαθείς να αυξήσεις την αξία τους δεν είναι αυτό κάτι καινούργιο που έγινε με το συγκεκριμένο νόμισμα, όλοι οι συλλέκτες έχουν γίνει κυνηγοί θησαυρών.

Τα 100 δρχ του 1990 τα πουλούσαν από 150 ευρώ και έφτασαν όταν πήραν πιστοποιήσεις και τα 2500 ευρώ, όταν μου είχαν προτείνει να αγοράσω 100 δρχ του 1990 μου είπαν ότι αυτός που τα πουλάει λέει ότι είναι proof, δεν είχαν αρχίσει να τα πιστοποιούν, όταν άρχισαν η τιμή εκτοξεύθηκε, δεν είναι η πρώτη φορά που έγινε κάτι αντίστοιχο, μην εκπλήσσεσαι, δεν ανακαλύψαμε τον τροχό.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 18, 2016, 07:11:41 μμ από sekadakis » Καταγράφηκε
me.chris
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 626

sixbid under


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 18, 2016, 07:25:23 μμ »

100 δρχ 1990, 100 δρχ 2000, και ποσα αλλα της β δημοκρατιας (τεχνητα σφαλματα) μου θυμιζουν νομισματικες φουσκες.

Δεν θα ελεγα οχι να αποκτησω ενα απο αυτα με ενα θεμιτο premium αλλα να δωσω 500-1000-2500 οχι. Με τιποτα..

Κατα τα αλλα, να το χαιρεσαι με υγεια!
Καταγράφηκε
sekadakis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 160



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 18, 2016, 07:29:35 μμ »

Σε ευχαριστώ φίλε

και εγώ δεν θα μπορούσα να δώσω αυτά τα λεφτά που λες να το αγοράσω πιστοποιημένο γιαυτό έψαχνα "στα φτηνά".

Πιστοποιημένο "έτοιμο" θα πάρει ο φραγκάτος.

Υ.Γ. Αν διαβάσεις τα link που έδωσα από το άλλο φόρουμ θα δεις ότι μου είπαν πριν την πιστοποίηση ότι και πολλά έδωσα και ότι έπρεπε να δώσω μέχρι 10 ευρώ.
Καταγράφηκε
sekadakis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 160



Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 18, 2016, 10:28:56 μμ »

Sorry που ξαναγράφω, δείτε την δημοπρασία του απιστοποίητου 100 δρχ 1990 proof

http://www.ebay.com/itm/PROOF-Greece-1990-100-Drachmas-coin-PROOF-/201526014122?hash=item2eebe2f0aa:g:2LgAAOSwv0tVBrLY
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 18, 2016, 10:40:27 μμ »

Να το χαίρεσαι, εξαιρετικό εύρημα.

Δε θέλω να μειώσω την αξία του, αλλά δεν πρέπει να συγκρίνουμε τα νομίσματα του 2000 με τα αντίστοιχα του 1990. Κατά την ταπεινή μου άποψη, θα δούμε εν καιρώ να πιστοποιούνται κι άλλα proof σε όλα τα έτη κοπής και ειδικά στα του 2000, λόγω και της επιμελημένης κοπής που έγινε εκείνη τη χρονιά.

Για τα Proof του 1990, θα μπορούσε κάποιος να ισχυριστεί ότι είναι και ειδική κοπή ή ακόμη και δοκίμια, σαν το 100 Δρχ 1990 με το ανθέμιο επάνω από την ημερομηνία, που τελικά δεν εγκρίθηκε. Ίσως να κόπηκαν 5-10 σε ποιότητα proof των 2 τύπων (1ο το κανονικό και 2ο αυτό με το ανθέμιο επάνω) για να δουν ποιο θα πρέπει να τυπωθεί και τελικά να εγκρίθηκε το 1ο και να ακολούθησε η εκτύπωσή.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
sekadakis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 160



Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Μάρτιος 18, 2016, 10:56:57 μμ »

Να το χαίρεσαι, εξαιρετικό εύρημα.

Δε θέλω να μειώσω την αξία του, αλλά δεν πρέπει να συγκρίνουμε τα νομίσματα του 2000 με τα αντίστοιχα του 1990. Κατά την ταπεινή μου άποψη, θα δούμε εν καιρώ να πιστοποιούνται κι άλλα proof σε όλα τα έτη κοπής και ειδικά στα του 2000, λόγω και της επιμελημένης κοπής που έγινε εκείνη τη χρονιά.

Για τα Proof του 1990, θα μπορούσε κάποιος να ισχυριστεί ότι είναι και ειδική κοπή ή ακόμη και δοκίμια, σαν το 100 Δρχ 1990 με το ανθέμιο επάνω από την ημερομηνία, που τελικά δεν εγκρίθηκε. Ίσως να κόπηκαν 5-10 σε ποιότητα proof των 2 τύπων (1ο το κανονικό και 2ο αυτό με το ανθέμιο επάνω) για να δουν ποιο θα πρέπει να τυπωθεί και τελικά να εγκρίθηκε το 1ο και να ακολούθησε η εκτύπωσή.

Ευχαριστώ επί τη ευκαιρία για την αναφορά στον online κατάλογο σου.

Αν δεις το νόμισμα proof του 1990 που ανέβασα δημοπρασία είναι proof αλλά χάλια, τα πιστοποιημένα του 1990 που έφτασαν σε υψηλό επίπεδο πιστοποίησης ήταν ελάχιστα 3 συγκεκριμένα τα ανέφερα παραπάνω.

και άλλα proof να βγούν δεν σημαίνει ότι θα χάσει σε αξία το δικό μου λόγο υψηλής κατάστασης, σίγουρα θα χάσει την μοναδικότητα.

Τώρα τα περί δοκιμίων θα τα μάθουμε στο μέλλον, αν τα μάθουμε (εξαιρώ αυτό με το ανθέμιο, αυτό είναι σίγουρα δοκίμιο), σε κάθε περίπτωση με αγωνία θα περιμένω να δω τόσο το επόμενο proof του 2000 που θα εμφανιστεί αλλά και τι βαθμολογία θα πάρει.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 18, 2016, 11:14:01 μμ από sekadakis » Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #28 στις: Μάρτιος 18, 2016, 11:13:15 μμ »

Συμφωνώ απολύτως.

Το σκεπτικό περί δοκιμίου (ή ειδικής κοπής) για του 1990...
Είναι η 1η χρονιά που θα έβγαινε 100 Δρχ. Υποθετικά... Αν τελικά ενέκριναν και τύπωναν το 100 Δρχ με το ανθέμιο επάνω, τότε δοκίμιο (ή ειδική κοπή) θα ήταν το Proof του 1990 με το ανθέμιο δίπλα και το άλλο Proof με το ανθέμιο επάνω θα το θεωρούσαμε 'κοινό'. Το ίδιο ισχύει σήμερα αντιστρόφως. Και στις 2 περιπτώσεις τυπώθηκε αυτό που εγκρίθηκε από τα δύο, οπότε πρέπει να δεχθούμε ότι και το 'κοινό' Proof είναι δοκίμιο (ή ειδική κοπή).
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
sekadakis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 160



Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Μάρτιος 18, 2016, 11:16:40 μμ »

Συμφωνώ απολύτως.

Το σκεπτικό περί δοκιμίου (ή ειδικής κοπής) για του 1990...
Είναι η 1η χρονιά που θα έβγαινε 100 Δρχ. Υποθετικά... Αν τελικά ενέκριναν και τύπωναν το 100 Δρχ με το ανθέμιο επάνω, τότε δοκίμιο (ή ειδική κοπή) θα ήταν το Proof του 1990 με το ανθέμιο δίπλα και το άλλο Proof με το ανθέμιο επάνω θα το θεωρούσαμε 'κοινό'. Το ίδιο ισχύει σήμερα αντιστρόφως. Και στις 2 περιπτώσεις τυπώθηκε αυτό που εγκρίθηκε από τα δύο, οπότε πρέπει να δεχθούμε ότι και το 'κοινό' Proof είναι δοκίμιο (ή ειδική κοπή).

Κάπου μπερδευτήκαμε, τα proof του 1990 έχουν το ανθέμιο δίπλα και όχι πάνω είναι σαν τα νομίσματα κυκλοφορίας, απλά proof.

Το κέρμα με το ανθέμιο πάνω που έχει εμφανιστεί, η γνωστή φώτο δεν το δείχνει να είναι proof.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences