Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 12:17:54 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 5 λεπτα 1831  (Αναγνώστηκε 13165 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« στις: Μάρτιος 17, 2016, 06:14:20 μμ »

Είναι η 371 . Το θέμα είναι αν πρέπει να κάνω κάτι για αυτήν?. Αν μπορώ να κάνω κάτι εγώ για να την συντηρήσω (πλύσιμο με ζεστό νερό και σαπούνι , πέρασμα με λάδι?) η αν αξίζει ακόμα και  να την στείλω σε κάποια εταιρία για συντήρηση?.Μήπως να την αφήσω όπως είναι?..  Η μια φώτο είναι με φως ημέρας και η άλλη με λάμπα led.
Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 17, 2016, 07:02:01 μμ »

Καλησπερα Μιμη, εμενα μου φαινεται οτι δεν χρειαζεται τιποτα απο συντηρηση καθως δεν εχει κατι να απομακρυνθει! Ειναι ηδη καθαρισμενη φαινεται και τα φουσκοματακια απο τις οξειδωσεις στην επιφανεια απο την πλευρα της αξιας δεν προκειται να φυγουν! Καλοριζικη φιλε!
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 17, 2016, 07:16:41 μμ »

Οπότε να μην το πειράξω καθόλου (αυτά τα φουσκοματακια και γενικά το μαύρο χρώμα είναι που με προβληματιζουν) , δεν παίρνει κάποια βελτίωση?. Αυτό που με νοιάζει περισσότερο είναι να μην συνεχιστή η τυχόν διάβρωση. Δηλαδή οτι έπαθε έπαθε . Σε ευχαριστώ για τα καλορίζικα , τις έκανα δυο τις πεντάρες Χαμόγελο
Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 17, 2016, 07:22:36 μμ »

Για μενα δεν χρειαζεται τιποτα... Περιμενε ομως και αλλες αποψεις απο παιδια που εχουν ασχοληθει και με καθαρισμο! Ισως καποιος εχει να σου πει κατι! Σου ευχομαι να τις κανεις 100  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 17, 2016, 07:34:27 μμ »

Ναι θα περιμένω να μου πουν, μήπως μπορώ να κάνω κάτι . 100 Έκπληξη  ε καλά τώρα , μια του 1828 θέλω να κλείσω τις πεντάρες Στριφογύρισμα ματιών............και βλέπουμε Άνεση χαχαχα  
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 17, 2016, 08:10:36 μμ από exmim » Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 26, 2016, 08:53:35 πμ »

Και περιμένοντας πέρασαν μέρες Στριφογύρισμα ματιών , δεν βαριέσαι….. Θα δω μήπως το στείλω σε καμιά εταιρία για συντήρηση Χαμόγελο . Μου είπαν από 25 εως 65 ευρω ανάλογα την αξία του νομίσματος , ευτυχώς αυτό δεν είναι ακριβό Κλείσιμο ματιού , θα ενημερώσω . Ευχαριστώ.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 26, 2016, 09:42:17 πμ »

δεν βλεπω να μπορει να γινει κατι για την πενταρα,ιδιως απο την ncs που στελνω εγω. το νομισμα εχει τα γνωστα θεματα του καποδιστρια και των χαλκινων νομισματων. Το μαυρο χρωμα που δεν σου αρεσει ειναι η πατινα που εχει δημιουργηθει μετα τον τελευταιο καθαρισμο του και κατα την γνωμη μου προστατευει το νομισμα.
Δεν γνωριζω απο αξιες στον καποδιστρια(και αρνουμαι να μαθω δηλαδη)αλλα αν ειναι νομισμα του 100αρικου ειναι κριμα ν αδωσεις 50αρικο(τοσο κανεi το conservation) το 1/2 δηλαδη της αξιας του.Παρε ενα ακομα νομισμα με τις χαμηλες τιμες που εχουν διαμορφωθει λογω κρισης
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 26, 2016, 11:04:19 πμ »

Αυτό το μαύρο χρώμα είναι που με φόβιζε μην είναι διάβρωση,αλλιώς δεν έχω θέμα μου αρέσει όπως είναι, αν είναι πατίνα έχει καλός . Αφού μου το λες και εσύ ( δυο στους δυο Κλείσιμο ματιού )θα το σκεφτώ και μαλλων δεν  θα το στείλω . Σας ευχαριστώ Χαμόγελο .
Καταγράφηκε
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 27, 2016, 07:53:44 μμ »

αστο οπως ειναι δε βλεπω να εχει περιθωρια βελτιωσης! πακτωσε το με βαζελινη και αστην πανω κανα δυο μερες, μετα σκουπισε αυτη που περισευει με καλακο πανι και ετσι οι σκουριες δε θα φαινονται τοσο εντονα και το λιπαντικο θα συντηρισει σε καποιο βαθμο το νομισμα!
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 27, 2016, 08:00:42 μμ »

Σε ευχαριστώ πολύ Χαμόγελο , θα ακολουθήσω κατά γραμμα,και μετά..... θα την αφήσω στην ησυχία της Κλείσιμο ματιού .
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 30, 2016, 08:23:35 πμ »

Χειρότερο - καλύτερο , δεν ξέρω Στριφογύρισμα ματιών(μάλλον καλύτερο), αλλά αυτό είναι και πάμε παρακάτω Άνεση...
Καταγράφηκε
SYMEOU13
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1858


"Dust in the wind"


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 30, 2016, 06:06:55 μμ »

Σιγουρα καλυτερο απο το αρχικο νομισμα.
Καταγράφηκε
tasos26
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 366


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 26, 2016, 03:56:44 μμ »

πραγματι και εγω που περασα βαζελινη ρωσικο καπικι πριν 6 μηνες(απλα για συντηρηση) βρισκεται τωρα σε αριστη κατασταση χωρις καμια οξειδωση.
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 26, 2016, 07:03:49 μμ »

Το ίδιο και η πενταρουλα πιο πάνω. Μετα την κούρα με βαζελίνη, είναι σε άριστη κατάσταση, και μπορώ να πω οτι είναι και πιο γλυκιά στο μάτι..
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 12, 2016, 09:57:24 πμ »

Σαφως καλυτερο.
Το μονο αντιαισθητικο θεμσ ειναι τα οξειδομενα φουσκωματα στον οπισθοτυπο αλλα αυτο ειναι δυσκολο και πολυπλοκο  θεμα να βολευτει.
Αστο με ελσφρα επαλειψη  βαζελινης που γεκινα θα το προσταευει στο μελλον απο πιθανες  υγρες αποθηκευσεις
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences