Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 11:13:29 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Παλαιότυπα 1762  (Αναγνώστηκε 17030 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Doctor2010
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 78


Προφίλ
« στις: Μάρτιος 17, 2016, 12:27:45 πμ »

Πωλούνται τα Παλαιότύπα
-M tulli ciceronis cum delectu commentariorum in usum serenissimi Delphini
Mdcclxxii
1762
6 δερματόδετοι τόμοι εποχής σε υπεραριστη κατάσταση.
Δεν εχουν ανοιχτεί ποτε .
Η σειρά τους δεν υποχρεωτική να ειναι διαδοχική οσον αφορά το νόημα ..Σε δημοπρασίες άνα τον κόσμο εαν τα βρείτε θα τα βρείτε ατομικά.
Αυτη τη στιγμή που μιλαμε δεν υπαρχει περιπτωση να βρεθεί ουτε ενας τόμος απο αυτούς σε αυτήν την καινούρια κατάσταση .
Τα Παλαιότύπα δεν εχουν καν ανοιχτεί .Οι ράχες ειναι ανέγγιχτες με απουσία υγρασίας ..
Πεντακάθαρα .
Τιμή 500 € έκαστος .
Για περισσότερες πληροφορίες ή οτιδηποτε αλλο θελετε να ρωτήσετε ή να προτείνετε  θα χαρώ πολυ να μου στείλετε προσωπικό μήνυμα
Σας ευχαριστω πολυ.
Καταγράφηκε
Κώστας 1979
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1002



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 18, 2016, 07:17:32 πμ »

Αν και μαλλον,το θεμα αυτο,θα διαγραφει,παλαιτυπα θεωρουνται τα βιβλια που τυπωθηκαν πριν το 1501.Τα δικα σου δυστυχως δεν ειναι παλαιτυπα,ειναι παλια.Η κατασταση τους ομως,βαραει πολλα καμπανακια,εισαι σιγουρος οτι δεν ειναι ανατυπωσεις;Προτεινω μαλιστα στους διαχειρηστες να μην διαγραφει το θεμα,αφου δεν προκειται να γινει η αγοροπωλησια,και να γινει μια συζητηση -εκτιμηση για τα συγγεκριμενα βιβλια.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 18, 2016, 07:37:13 πμ από Κώστας 1979 » Καταγράφηκε

Si vis pacem,parabellum.
Κώστας 1979
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1002



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 18, 2016, 03:37:05 μμ »

Ψαχνοντας,βρηκα οτι το αυθεντικο(πρωτη εκδοση),ειναι του 1661.Η εκδοση του 1762 εχει πολλες διαφορες,απο αυτα που εχεις βαλει.Επιβεβαιωσε οτι δεν ειναι ανατυπωσεις.Απλα ενδεικτικα:http://www.abebooks.co.uk/book-search/title/selecta-m-t-ciceronis-opera-philosophica/
Καταγράφηκε

Si vis pacem,parabellum.
Doctor2010
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 78


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 18, 2016, 03:40:32 μμ »

Αγαπητέ φίλε Κώστα ,αν και ο τρόπος σου δε νομίζω να συμβαδίζει με τους όρους του site γιατι κρινεις κατι και δημιουργείς εντυπώσεις λανθασμένες σε μια πώληση δίκη μου πρώτα απ´ολα καλο ειναι να μάθεις πως Παλαιότύπα θεωρούνται τα βιβλία που εχουν τυπωθεί απο το 1501 και μετα κ οχι πριν .
Ίσως μπερδεύεσαι με αρχέτυπα και incunabula .Συλλεγω αποκλειστικά βιβλία 20 χρόνια καποιοι ισως το γνωρίζουν ,κ η κατάσταση τους ειναι που κανει αυτα τα βιβλία μοναδικά .Δεν πρόκειται για καμία ανατύπωση νεότερη  οσο κ αν σου φαινεται περιεργο .
Με χαρα να μου τα εκτιμήσεις ΕΣΥ που γνωριζεις καλυτερα ..
Οσο για το αν θα γινει η αγοροπωλησία αν ειναι κατι που καθαρίζεις ΕΣΥ τοτε σου ζήτω φιλικά παντα  τη σχετική άδεια την οποια αγνοω.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 18, 2016, 03:57:33 μμ από Doctor2010 » Καταγράφηκε
Doctor2010
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 78


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 18, 2016, 03:43:37 μμ »

Και απο ποτε η έκδοση του 1762 θεωρείται μη αυθεντική ;θεωρείς δλδ την 1η έκδοση αυθεντική και τις επόμενες μη αυθεντικές ;φανταζομαι οτι γνωριζεις πως υπαρχουν πρώτες εκδόσεις διαφόρων βιβλίων λιγότερο σπάνιες απο επόμενες που ακολούθησαν πιο ολοκληρωμένες με διαφορετικό διάκοσμο κτλ ...
Ειλικρινα δε σε καταλαβαινω ,και θα ήθελα τα φώτα σου .Επισης δε νομίζω να έγραψα πουθενα για 1η έκδοση
Καταγράφηκε
Κώστας 1979
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1002



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 18, 2016, 04:18:57 μμ »

Πρωτα να διαβασεις τους ορους χρησης του σαιτ και μετα να μου λες για ορους.Πωληση σε αυτο το θεμα απαγορευεται.Επισης πουθενα δεν γραφω οτι η εκδοση του 1762 δεν ειναι αυθεντικη.Πληροφοριες γραφω για το βιβλιο.Η κατασταση των δικων σου,καθως και οι ασχημες φωτο δημιουργουν ''λανθασμενες'' εντυπωσεις.Για ακομη μια φορα σε ρωταω:εισαι σιγουρος οτι δεν ειναι μοντερνες επανεκδοσεις;Οσον αφορα τα παλαιτυπα,εχεις δικιο,μπερδευτικα με τα αρχαιτυπα.Τωρα ειδα πιο πανω,οτι εχεις απαντησει αν ειναι αυθεντικα,και η απαντηση σου με καλυπτει απολυτα.Εγω δεν κανω εκτιμησεις,οπως φανταζομαι ουτε εσυ απο φωτο,και η αγοροπωλησια δεν θα γινει οχι γιατι χρειαζεται καποιος αδεια απο εμενα,αλλα γιατι ειναι εναντια στους ορους του σαιτ.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 18, 2016, 04:30:28 μμ από Κώστας 1979 » Καταγράφηκε

Si vis pacem,parabellum.
Doctor2010
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 78


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 18, 2016, 04:30:13 μμ »

Φίλε Κώστα μην εκνευρίζεσαι ,τα πολλα σου λάθη δημιούργησαν παρεξηγήσεις και σιγουρα η κακή ποιότητα των φωτογραφιών μου επισης .
Το θεμα των παλαιότύπων το ξεκαθαρίσαμε ,όταν όμως γράφεις οτι το "αυθεντικό του 1661 "σημαινει οτι οι επόμενες εκδόσεις δεν ειναι αυθεντικές ..Ειναι κατι που ΕΣΥ ειπες .η ορολογία ειναι 1η έκδοση και οχι αυθεντική η μη.Τωρα οσον αφορά τους όρους χρήσης ,θα μπορούσε να μεταφερθεί το θεμα χωρις καμία διένεξη Η να ζήτησεις καλύτερες φωτογραφίες κ οχι να αμφιβάλλεις για το αν κατι ειναι γνήσιο ή μεταγενέστερη ανατύπωση .Λες ας πούμε να ανέβασα φωτοτυπίες στο στέκι ;Και να προσπαθω να τα πουλήσω κιολας ;Λογικο να αμφιβάλλεις για την κατάσταση τους .Οσοι βιβλιόφιλοι και συλλέκτες τα είδαν ειναι κατι που δύσκολα συναντάς .

Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 18, 2016, 04:37:51 μμ »

Αγαπητε φιλε, προτου ανεβασεις αγγελια πωλησης, καλο θα ηταν να διαβασεις τους ορους που τις διεπουν.
Δεν ειναι απλως σε λαθος ενοτητα, αλλα πουλας 6 τεμαχια προς χ ευρω το ενα, διαβασε καλυτερα τους ορους.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
Κώστας 1979
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1002



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 18, 2016, 04:38:07 μμ »

Δεν εκνευριζομαι φιλε μου,αλλα πολλες φορες απο φωτο η εκτιμησεις διαφερουν.Εγω για αλλη μια φορα ζηταω απο τους διαχειρηστες,να το αφησουν το θεμα(τροποποιοντας το ωστε να ειναι μεσα στους ορους του σαιτ),ελαχιστοι ασχολουμαστε με τα βιβλια,και ειναι ωραιο να ανοιγει καινουργιο θεμα,να βλεπουμε βιβλια που δεν κυκλοφορουν.Απο εσενα φιλε μου ζητω συγνωμη εφοσον σε εθιξα,και σε παρακαλω να βαλεις και αλλα βιβλια σαν παρουσιαση.
Καταγράφηκε

Si vis pacem,parabellum.
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 18, 2016, 04:39:12 μμ »

Μιας κ δεν ειναι τομεας πωλησεων σχολιαζω ελευθερα..ο δημητρης (doctor2010) πραγματι ειναι συλλεκτης αποκλειστικα βιβλιων και ξερει τι του γινεται πολυ καλα κ το τι εχει..απο προσωπικη αποψη ειναι πολυ αξιολογο ατομο.δεν θα προσπαθουσε να εξαπατησει καποιον..βεβαια,τι βαρυτητα εχει ο λογος μου,αλλα οκ..νομιζω πως κ οι δυο το πηρατε λιγο λαθος κ "αναψαν τα αιματα" χωρις να υπαρχει ουσιαστικα λογος..μπορουσε απλα να γινει μια ερωτηση για διευκρινισεις..τεσπα..καλη σας συνεχεια!!

Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Doctor2010
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 78


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 18, 2016, 04:47:02 μμ »

Συγχωρέστε με γιατι αν και ειμαι πολυ καιρο μέλος δε χρειάστηκε ποτε να πουλήσω κατι .
Γενικα μονο αγοράζω ,με μεγάλη μου χαρα να ανεβάσω βιβλία απο χειρόγραφα μεχρι νεότερες εκδόσεις .
Αληθεια τι θα ήθελες να δεις;Σε ενδιαφέρουν μονο ελληνικά ;μιας και από οτι βλεπω δεν ειμαστε πολλοί βιβλιόφιλοι .
Και με μεγάλη μου χαρα φίλε Κώστα να στα φέρω απο κοντα να τα δεις .
Τωρα αν θελετε διαγράψτε το θεμα δεν εχω καποιο πρόβλημα .
Κ συγχώρεσε τον τόνο μου ειμαι πολυ ευαίσθητος με το θεμα "βιβλίο" κ με πονάει οταν πουλάω κατι και ας ειναι σε χ η ψ τιμή .
Ο kostakis88 εχουμε κανει συζητήσεις επι συζήτησεων τον εκτιμώ αφάνταστα και εχω άγνοια απο αλλα συλλεκτικά αντικείμενα γιαυτο και δεν παιρνω ποτε θέση ,κ με εχει βοηθήσει κ
Πολλές φορες .Κωστακη σε ευχαριστω παλικάρι μου και το επόμενο θεμα στο αφιερώνω εξαιρετικά
Το θεμα θεωρω οτι εχει λυθεί φάνηκε σαν παρεξήγηση αλλα εμεις οι βιβλιόφιλοι τα λύνουμε ολα εύκολα κ γρήγορα με ενα τηλεφώνημα .Ζητω συγγνωμη κ απο εδω απο τον Κωστα1979 και επιφυλάσσομαι για πολλές και ωραίες εποικοδομητικές συζήτησεις συντομα .
Δε με απασχολεί η πώληση οποτε αν θελετε μπορείτε να το σβήσετε σαν θεμα ή αν θελετε κ Βγαινει κατι απο αυτο ας το κρατήσετε .
Να ειστε καλα .
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 18, 2016, 05:43:06 μμ από Doctor2010 » Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 18, 2016, 11:02:14 μμ »

Μιας το θέμα ανοίχτηκε, μπορεί να γίνει μια μικρή αναφορά πως συλλέγονται τόσο παλιά βιβλία? Τι κοιτάμε, τι προσέχουμε? ρωτάω επειδή έχω άγνοια για το αντικείμενο αλλά έχει το ενδιαφέρον του όπως όλα τα χαρτιά!
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
Doctor2010
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 78


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 19, 2016, 02:56:46 πμ »

Αν η ερώτηση εχει να κανει με το τι θεωρούμε συλλεκτικό βιβλίο σιγουρα ρόλο κατα την άποψη μου παίζει η παλαιότητα, το αρχικό τιράζ,(Φιλίππου Ηλιου -ελληνική βιβλιογραφία πολλοί συλλέκτες το χρησιμοποιούμε σαν ευαγγέλιο για να καθορίσουν την συλλεκτική του αξία ) η αξία αυτού καθ’ αυτού του έργου, οι πρώτες εκδόσεις καθώς κ μετέπειτα ειδικες εκδοςεις και η μορφή ενός βιβλίου οπως η εικονογράφηση και η χαρακτική του.Διάφοροι συλλέκτες ενδιαφέρονται για συγκεκριμένες συλλεκτικές κατηγορίες βιβλίων οπως πχ περιηγητικά ή ιστορικά και γενικώς Παλαιότύπα 16ου-18ου αιώνα αλλοι ενδιαφέρονται για έργα νεοελληνικού διαφωτισμού αλλοι ακομα και για συγκεκριμένο εκδοτικό οικο εποχής .Γνωστος φίλος κ συλλέκτης συλλέγει μονο Παλαιότύπα που εχουν τυπωθεί στη Βενετία για παράδειγμα .
Η γκάμα ειναι τεράστια στο τι καθιστά ενα βιβλίο για κάποιον συλλεκτικό και για κάποιον άλλον οχι.
Τα παραπάνω ομως στοιχεία ειναι σημαντικά και αντικειμενικά .Απο ενα βιβλίο μπορουμε να κρίνουμε ακομα και τι συνέβαινε γεωπολιτικά οταν εκδόθηκε και αν οι τοτε εξελίξεις έκριναν το αποτέλεσμα του παλαιότύπου που εχουμε στα χέρια μας .Ολη μας η γνώση ειναι εκει .Θυσαυρος το βιβλίο .Καθε βιβλίο .
Καταγράφηκε
partsa
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 581



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 19, 2016, 08:41:37 πμ »

Ενδιαφέρουσες οι πληροφορίες που παραθέτεις Doc. Υπάρχει καποιος νόμος που σε περιορίζει? πχ στα Ελληνικά νομίσματα απαγορεύεται η συλλογή νομισμάτων προ του 1830.
Καταγράφηκε
Doctor2010
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 78


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 19, 2016, 10:22:51 πμ »

Η αληθεια ειναι πως ο αρχαιολογικός Νομος αφήνει παράθυρο για παρερμηνείες .Τι θελω να πω .
Ουσιαστικα θα έπρεπε να δηλωθούν  βιβλία τα οποία χρονολογούνται από το 1453 ώς το 1830 και μόνον τα λειτουργικά, τα οποία κατατάσσοναι από τον Ν. 3028/02 στα κινητά μνημεία  ειδικα αυτα τα οποια αποτελούν ευρήματα ανασκαφών ή άλλης αρχαιολογικής έρευνας ή που αποσπάστηκαν από ακίνητα μνημεία, καθώς και οι θρησκευτικές εικόνες και λειτουργικά αντικείμενα της ίδιας περιόδου λεει ο νόμος .Το υπουργείο εχει δηλώσει οτι δεν περιορίζεται σε καμία περιπτωση ακομα κ η διακίνηση αυτών των συγκεκριμένων βιβλίων εντός του κοινοτικού χώρου απαγορεύεται ομως η καταστροφή η η εξαγωγή τους στο εξωτερικό .Εκτος κ αν εισαι βιβλιόφιλος όπου απλα το δηλώνεις κ μπορεις να το βγαλεις και εκτος Ελλαδος.
Το υπουργείο γνωρίζει οτι χωρις τους βιβλιόφιλους δε θα υπήρχε βιβλίο στην Ελλάδα απο τη στιγμή που δεν εχει τους πόρους να σώσει την πολιτιστική μας κληρονομιά οποτε απο βιβλίο μπορεις να συλλέξεις οτι θες σαφως εκτος κ αν ειναι προϊόν κλοπής απο καποιο μουσείο πραγμα λογικότατο.Γιαυτο κ γίνονται δημοπρασίες βιβλίων οπως βλεπεις απροκάλυπτα και μπορεις να αγοράσεις άνετα οτι παλαιότύπο σε ενδιαφέρει.Τέλος οφείλω να πω  οτι η αρμόδια υπηρεσία του Υπουργείου Πολιτισμού (Εφορεία Αρχαιοπωλείων και Ιδιωτικών Αρχαιολογικών Συλλογών) επανειλημμένα έχει δηλώσει τους ενδιαφερόμενους βιβλιόφιλους κ
Μη ότι τα παλιά βιβλία δεν εμπίπτουν στις διατάξεις του νόμου για την προστασία της πολιτιστικής μας κληρονομιάς (Ν. 3028/2002) και οτι αργά η γρήγορα ο Νομος θα τροποποιηθεί και τυπικά .
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 19, 2016, 10:34:55 πμ από Doctor2010 » Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences