Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 26, 2024, 12:22:34 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Λιθοι και πληροφοριες  (Αναγνώστηκε 9363 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
David
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 8


Προφίλ
« στις: Μάρτιος 08, 2016, 01:46:44 μμ »

Θα ήθελα να χαιρετίσω τους διαχειριστές και όλους τους φίλους φίλες συλλέκτες.Είμαι γεμολόγος FGA,GG έμπορος λίθων και συλλέκτης.Διαθέτω εμπειρία στο διεθνές εμπόριο χρωματιστών λίθων και διαμαντιών.Θα χαρώ πολύ εάν μπορέσω να συμβάλλω σε οποιοδήποτε θέμα αφορά τους λίθους και την αξία τους.Διαθέτω λίθους προς πώληση,ταγιέ (με έδρες)και καμποσόν. Ρουμπίνι,ζαφείρι,σμαράγδι,τουρμαλίνη,ιολίτη,σιτρίν κτλ.Επίσης διαθέτω πλαστικά κουτιά και θήκες για λίθους.Μικρές συλλογές 5 ή 10 λίθων για ξεκίνημα συλλογής.Συνθετικές πέτρες με εγκλήσεις,doublets,απομιμήσεις,κτλ.

By the way,σήμερα το πρωί ο Λιάγκας είχε ένα "πεντακάθαρο"μονόπετρο δαχτυλίδι με διαμάντι 0.40 του καρατίου.Πιο είναι το αστείο?Εδείχνε στην κάμερα ενα πιστοποιητικό το οποίο είναι γραμμένο...στο χέρι..και μάλιστα με..μεγάλα παιδικά γράμματα!!Φαντάζει απο αστείο ως γελοίο για κάποιον που γνωρίζει το αντικείμενο,αλλα δυστυχώς αυτή είναι η σημερινή κατάσταση..
Καταγράφηκε
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 08, 2016, 04:32:21 μμ »

Καλως ηρθες αγαπητε φιλε .
Η γεμολογια και γενικοτερα τα ορυκτα είναι ένα πολύ ιδιαιτερο και ξεχωριστο κομματι στον κοσμο των συλλεκτων και όχι μονο ....
Ελπιζουμε με τις γνωσεις σου να μας βοηθήσεις να μαθουμε και εμεις καποια πραγματάκια επιπλεον .
Θα ηθελα να ρωτησω εδρα εχεις την αθηνα ; ασχολείσαι και με την αναλυση και αναγνωριση λιθων ; υπαρχει δυνατοτητα πιστοποίησης εκ μερους σου και εάν ναι βαση ελληνικων δεδομενων - εργαστηριων η και του εξωτερικου ;
Ευχαριστω

χαρης .
Καταγράφηκε
gus326
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 54


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 08, 2016, 07:33:55 μμ »

Από περιέργεια αυτό τι είναι;

http://www.brandsgalaxy.gr/campaigns/galerie-tsangarakis/K34189007.product

Καταγράφηκε
David
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 8


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 09, 2016, 03:25:31 μμ »

Καλως σε βρήκα αγαπητε Χάρη.Χρησιμοποιω δυο βασεις.Την τζαιπουρ-Ινδια-και το τσανταμπουρι στην Ταυλανδη.
Απο εκει πουλάω λίθους σε ολο τον κόσμο.Στην Ελλαδα δεν εχω επιχείρηση.Εχω το δικαίωμα να υπογραφω
πιστοποιητικα,αλλα δεν ασχολουμαι καθως δεν εχω τον απαραιτητο εξοπλισμο για ενα γεμμολογικο εργαστηριο.(περιπου 1.000.000 ευρω τα απαραιτητα). Εαν εμπορευομαι μια ακριβη πέτρα παω σε ειδικευμενο-για ρουμπινια και ζαφειρια-γεμμολογικο εργαστηριο στην Ταυλανδη και μου εκδιδουν αυτοι το πιστοποιητικο.
Αν θες πιστοποιητικο για διαμαντι  ο Αλεξανδρος Σεργουλοπουλος ειναι οκ,θα στο εκδόσει(όπως και διάφοροι αλλοι).Για χρωματιστη πέτρα το πιστοποιητικο αξιζει εαν η πέτρα είναι μεγαλης αξιας και πιστοποιει χώρα προελευσης(π χ ρουμπινι-Βιρμανια-μονγκοκ).Τετοια πιστοποιητικά εκδίδει το Gubelin στην Ελβετία.Κανε γκουγκλ να δεις ποιος εκδίδει και τι.Θα σου εγραφα περισσοτερα,αλλα εχω προβλημα με το ιντερνετ σπιτι μου και..καθόμαι σε καφε για να γραψω.
Φιλε Gus δεν βρίσκω το αντικείμενο που έβαλες στο λινκ.Αν θες βαλε αλλο λινκ μηπως το βρω.
Καταγράφηκε
gus326
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 54


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 15, 2016, 06:37:12 μμ »

Καλησπέρα.
Τα χαρ/κα του ζαφειριού που αγόρασα είναι:
Οval Cut
Dark blue
1.22
5.73x7.83x2.92
1.772 (refractive index)
3.95-4.03 gravity
Αν σου είναι ευκολο κάνε μια εκτίμηση για να κρίνω τον πωλητή. Αν είναι φθηνός θα επανέλθω.
Καταγράφηκε
vasilisfla
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 431


To bid or not to bid


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 15, 2016, 06:41:22 μμ »

φίλε gus,  τινά σου απαντήσει ο άνθρωπος. ..Ούτε πόσο καθαρή είναι η πέτρα ,ούτε πόσο καλό το κοψιμο, ούτε από που είναι ούτε τίποτα. .Μην περιμένεις  τιμη ετσι!
Καταγράφηκε
David
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 8


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 16, 2016, 08:54:07 μμ »

Φιλε Gus,οπως λεει και το ανωτερο ποστ,ειναι αδυνατη καποια εκτιμηση βαση των πληροφοριων που δινεις.
Θα αγοραζες ποτε ενα αυτοκινητο βαση..μιας περιγραφης στο ιντερνετ?
Η απαντηση ειναι οχι.Θα δεις το αυτοκινητο,θα το οδηγησεις,θα το πας σε μηχανικο, και μετα θα αποφασισεις αν
θα το αγορασεις ή οχι.Το ιδιο ισχυει και για τους λιθους.Και μαλιστα ειναι πιο περιπλοκο απο το να αγορασεις ενα αυτοκινητο.Τέλος πάντον,θα κάνω ενα wild guess(τυφλη εκτιμιση-μαντεψια-)βαση ΜΟΝΟ των πληροφοριών που δινεις.
1.13 cts dark blue color.Η μεγαλυτερη πιθανοτητα ειναι πως εχεις ενα αυστραλεζικο ink blue sapphire.Κανε
γκουγκλ να δεις φωτο,εαν πραγματι ειναι αυτο που λεω.Το χρωμα ειναι βαθυ μπλε εως μαυρο,ακριβως το
χρωμα που βλεπεις μεσα σε ενα στυλο μπλε μπικ.Εαν ειναι ετσι,τοτε η αξια του ειναι 3-5 ευρω.(εχω πουλησει μισοκαρατες 1 ευρω).
Καταγράφηκε
vasilisfla
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 431


To bid or not to bid


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 16, 2016, 10:43:03 μμ »

Φιλε Gus,οπως λεει και το ανωτερο ποστ,ειναι αδυνατη καποια εκτιμηση βαση των πληροφοριων που δινεις.
Θα αγοραζες ποτε ενα αυτοκινητο βαση..μιας περιγραφης στο ιντερνετ?
Η απαντηση ειναι οχι.Θα δεις το αυτοκινητο,θα το οδηγησεις,θα το πας σε μηχανικο, και μετα θα αποφασισεις αν
θα το αγορασεις ή οχι.Το ιδιο ισχυει και για τους λιθους.Και μαλιστα ειναι πιο περιπλοκο απο το να αγορασεις ενα αυτοκινητο.Τέλος πάντον,θα κάνω ενα wild guess(τυφλη εκτιμιση-μαντεψια-)βαση ΜΟΝΟ των πληροφοριών που δινεις.
1.13 cts dark blue color.Η μεγαλυτερη πιθανοτητα ειναι πως εχεις ενα αυστραλεζικο ink blue sapphire.Κανε
γκουγκλ να δεις φωτο,εαν πραγματι ειναι αυτο που λεω.Το χρωμα ειναι βαθυ μπλε εως μαυρο,ακριβως το
χρωμα που βλεπεις μεσα σε ενα στυλο μπλε μπικ.Εαν ειναι ετσι,τοτε η αξια του ειναι 3-5 ευρω.(εχω πουλησει μισοκαρατες 1 ευρω).
τον σκότωσες  τον άνθρωπο! !..χαχααα
μην απελπίζεσαι  φιλε, γινεται  να είναι dark  blue pκαι να αξίζει κάτι παραπάνω από 3 ευρω..αλλά δεν γίνεται να το μάθεις χωρίς να το βλέπουμε το πετράδι. .
Καταγράφηκε
David
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 8


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 29, 2016, 02:34:55 μμ »

Γιααα ριξτε μια ματια.Πολυ πραμα.GemologyOnline.com
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences