Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 04:01:12 μμ
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Τάλιρο!  (Αναγνώστηκε 13706 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 674


Προφίλ
« στις: Μάρτιος 06, 2016, 05:53:42 μμ »

  Ανεβάζω το πιο νέο απόκτημα της συλλογής μου το οποίο είναι και από τα πιο αγαπημένα νομίσματα της συλλογής μου, γιατί ειναί τάλιρο και δεύτερον αρκετά καλό. Σαρκασμός
  Δυστυχώς, έχει rim dmg και φυσικά δεν παίρνει καθαρό βαθμό αλλά μου αρέσει πάρα πολύ. Ειδικά το μουστάκι του. Έχει ωραίο eye appeal, είναι ακαθάριστο και πολύ "γεμάτο" στο χέρι.
  Το ανεβάζω εδώ για κάθε σχόλιο σχετικά με το νόμισμα και την κατάστασή του. Εγώ το κάνω για EF.
Καταγράφηκε

malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 674


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 06, 2016, 06:02:45 μμ »

Καλορίζικο Γιάννη , όμορφο είναι  Χαμόγελο 
Ευχαριστώ πολύ κύριε Αντώνη! Είναι το θέμα που έχει στο ριμ Αναποφασιστικότητα και με ψιλοχαλάει, αλλά πράγματι είναι αρκετά ωραίο και στο χέρι ακόμα πιο όμορφο. Χαμόγελο
Καταγράφηκε

μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 06, 2016, 06:11:58 μμ »

Πολυ ομορφο Γιαννη ,οντως το θεμα με το ριμ μπορει να το χαλαει στον βαθμο και στην οψη αλλα αν δεν το ειχε ενδεχεται να μην ηταν στα χερια σου προς το παρον Κλείσιμο ματιού ;)Αν επαιρνε βαθμο πιστευω σε ενα Αου50+ μια οπως λες και εσυ μουστακι μαλλι και ο θυρεος ειναι σε πολυ καλη κατασταση,ουτως σι αλλος οταν θα το πιανεις στο χερι σου θα κρυβεις το ριμ και θα το απολαμβανεις φιλε Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Εμενα παντως το δικο μου δεν εχει θεμα στο ριμ αλλα δεν εχει με την καμμια την ομορφια του δικου σου και θα προτιμουσα να ειχε και εμενα θεμα στο ριμ αλλα να ειχε τα ομορφα σημεια του δικου σου,καλοριζικο φιλε Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 06, 2016, 06:17:48 μμ »

Σιγά το χτύπημα Χαμόγελο,  είναι σχεδόν ακυκλοφόρητο(να σου δείξω το δικό μου να δεις τι πάει να πει χτύπημα και καθάρισμα) Σαρκασμός.
Είναι σχεδόν ακυκλοφόρητο με πολύ καλές λεπτομέρειες, καλορίζικο!!!
Καταγράφηκε
vasilisfla
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 431


To bid or not to bid


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 06, 2016, 06:18:35 μμ »

καλοριζικο!
Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 06, 2016, 06:21:21 μμ »

Μπραβο Γιαννη! Το δευτερο ταληρο αν θυμαμαι καλα  Κλείσιμο ματιού Καλοριζικο και αυτο!
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 674


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 06, 2016, 06:26:38 μμ »

Πολυ ομορφο Γιαννη ,οντως το θεμα με το ριμ μπορει να το χαλαει στον βαθμο και στην οψη αλλα αν δεν το ειχε ενδεχεται να μην ηταν στα χερια σου προς το παρον Κλείσιμο ματιού ;)Αν επαιρνε βαθμο πιστευω σε ενα Αου50+ μια οπως λες και εσυ μουστακι μαλλι και ο θυρεος ειναι σε πολυ καλη κατασταση,ουτως σι αλλος οταν θα το πιανεις στο χερι σου θα κρυβεις το ριμ και θα το απολαμβανεις φιλε Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Εμενα παντως το δικο μου δεν εχει θεμα στο ριμ αλλα δεν εχει με την καμμια την ομορφια του δικου σου και θα προτιμουσα να ειχε και εμενα θεμα στο ριμ αλλα να ειχε τα ομορφα σημεια του δικου σου,καλοριζικο φιλε Χαμόγελο Χαμόγελο

  Σε ευχαριστώ πολύ ρε συ Μπάμπη! Μεγάλο χαμόγελο Από βαθμό δεν ξέρω. Από όσο έμαθα, γενικά οι graders είναι πολύ αυστηροί στα τάλιρο ή γενικά crown size coins όσο αφορά τα χτυπήματα στο ριμ. Το όλο θέμα, που μου αρέσει στο νόμισμα είναι ότι έχει κάποια κατεβασματα (π.χ. φρύδι) αλλά, ταυτόχρονα έχει και ψηλά σημεία, το μουστάκι, μαλλί. Κλείσιμο ματιού Το κορυφαίο είναι ότι το βάζω δίπλα σε ένα του '75 που έχω που είναι με είναι fine και γελάω με τη διαφορά. Μεγάλο χαμόγελο

Σιγά το χτύπημα Χαμόγελο,  είναι σχεδόν ακυκλοφόρητο(να σου δείξω το δικό μου να δεις τι πάει να πει χτύπημα και καθάρισμα) Σαρκασμός.
Είναι σχεδόν ακυκλοφόρητο με πολύ καλές λεπτομέρειες, καλορίζικο!!!

  Κύριε Μίμη σας ευχαριστώ πολύ. Είναι έτσι η φωτό και δεν φαίνεται, όχι πως είναι τεράστιο, αλλά στην πλευρά του ριμ το χτύπημα φαίνετε πιο έντονα. Το ωραίο με τα τάλιρα είναι ότι είναι νομίσματα που σε γεμίζουν όπότε οποιοδήποτε τάλιρο είναι ωραίο. Κλείσιμο ματιού

καλοριζικο!

  Ευχαριστώ πολύ! Χαμόγελο
Καταγράφηκε

malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 674


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 06, 2016, 06:28:35 μμ »

Μπραβο Γιαννη! Το δευτερο ταληρο αν θυμαμαι καλα  Κλείσιμο ματιού Καλοριζικο και αυτο!

  Σωστά θυμάσαι Στέλιο. Σαρκασμός Σε ευχαριστώ πολύ ρε φίλε. Κλείσιμο ματιού Πάρε με τηλ. αν θες και τώρα. Κλείσιμο ματιού

Υ.Γ.: όποιος θέλει και γνώμη για βαθμό Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 06, 2016, 07:02:59 μμ »

Γιάννη καλορίζικο.Μου αρέσει πολύ φίλε.Μακάρι να το είχα κι εγώ σε αυτή την κατάσταση.Τέτοιου είδους κτυπήματα είναι ανεπαίσθητα μπροστά στο δικό μου Σαρκασμός Το μουστάκι είναι για ξύρισμα Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 06, 2016, 07:12:29 μμ »

Eξαιρετικο το ταληρο Γιαννη και με ωραια εμφανιση αλλιως οπως το λεμε στα ελληνικα αι απιλ(τοπα καλα;).Κρατα καποια σημεια του ψηλα και το χτυπημα που λες στην φωτογραφια τουλαχιστον δεν δειχνει τοσο σοβαρο.Καλοριζικο και συντομα σου ευχομαι ανωτερο στα χερια σου
Καταγράφηκε
malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 674


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 06, 2016, 07:34:46 μμ »

Γιάννη καλορίζικο.Μου αρέσει πολύ φίλε.Μακάρι να το είχα κι εγώ σε αυτή την κατάσταση.Τέτοιου είδους κτυπήματα είναι ανεπαίσθητα μπροστά στο δικό μου Σαρκασμός Το μουστάκι είναι για ξύρισμα Μεγάλο χαμόγελο

  Κύριε Σπύρο ευχαριστώ πάρα πολύ! Τα νομίσματα κάνουν κύκλους. Όλοι κάποια στιγμή πιστεύω και εύχομαι να έχουμε την τύχη να βρίσκουμε ωραία νομίσματα.
  Πράγματι το μουστάκι είναι πολύ καλοδιατηρημένο σε σημείο αν αναρωτίεσαι Απορία Σαρκασμός

Eξαιρετικο το ταληρο Γιαννη και με ωραια εμφανιση αλλιως οπως το λεμε στα ελληνικα αι απιλ(τοπα καλα;).Κρατα καποια σημεια του ψηλα και το χτυπημα που λες στην φωτογραφια τουλαχιστον δεν δειχνει τοσο σοβαρο.Καλοριζικο και συντομα σου ευχομαι ανωτερο στα χερια σου

  Ευχαριστώ πολύ κύριε Μιχάλη. Πολύ σωστά άι απίλ Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο  Στην φωτογραφία δεν δείχνει. Σίγουρα δεν είναι τεράστιο, αλλά είναι αρκετό για να κατηγοριοποιήθεί ως rim damaged. Αναποφασιστικότητα. Ευχαριστώ πολύ και πάλι και εύχομαι το ίδιο και σε εσάς.  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 27, 2016, 08:46:38 μμ »

Μια και Πρόκειται για ταληρο πήρα ενα παλιό θέμα Για να μην ανοίγουμε συνέχεια νέα.

http://m.ebay.com/itm/GREECE-1876-5-DRACHMAI-RAINBOW-TONED-SILVER-DOLLAR-COIN-/142150785195?_trkparms=aid%253D222007%2526algo%253DSIC.MBE%2526ao%253D1%2526asc%253D20150519202348%2526meid%253D04001bad037844debd971e70a4ac911c%2526pid%253D100408%2526rk%253D6%2526rkt%253D25%2526sd%253D251372431815&_trksid=p2056116.c100408.m2460
Πατινα. Αληθινή ή ψεύτικη;;
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 27, 2016, 09:19:32 μμ »



σορυ αλλα την κανω για καραψευτικη...παραειναι πολυχρωμη,χωρις ιχνος λουστρου,και θεωρω αδυνατον να εχει γινει με το περας των χρονων...
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 27, 2016, 10:47:40 μμ »

Αυτή όμως δεν έχει γίνει με αυγό.
Τον τρόπο που γίνεται τον είχα διαβάσει κάπου κάποτε αλλά δεν το βρίσκω το θέμα.
Πρέπει να έχει να κάνει με κουζίνα ηλεκτρική εαν θυμάμαι καλά.  Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 27, 2016, 11:05:50 μμ »

Αν θυμαμαι καλα,με αυγο βγαινει μαυρο-γκρι πατινα??
παντως εχει βαση νς εχει γινει με ζεσταμα μιας κ η θερμοτητα αλλαζει χρωματα στο μεταλλο (πχ εξατμισεις)..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences