Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 06:58:48 μμ
Σελίδες: 1 2 3 [4]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Eρώτηση για πιστοποιημένο  (Αναγνώστηκε 12164 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Φεβρουάριος 22, 2019, 10:53:03 μμ »

@lary και @noobcollector

Ανοίξτε το λινκ που παρέθεσα...Στα δικά σας μάτια ειναι ακυκλόφητο αυτο το βρεταννικό μσ62, ναι ή όχι ?



Όχι..... ούτε βαθμό δεν έπρεπε να πάρει.
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Φεβρουάριος 23, 2019, 12:44:09 πμ »

MS (Mint state) τι σημαίνει? Στα Ελληνικά "Κατάσταση Νομισματοκοπείου" έτσι δεν είναι? Δηλαδή αυτό το νόμισμα βγήκε από το Νομισματοκοπείο με αυτή την γρατζουνιά? (και όχι μόνο δηλαδή).
Κακά τα ψέματα οι Αμερικανοί για λόγους που δεν εξετάζω εδώ mint state θεωρούν ένα νόμισμα που βγήκε από το Νομισματοκοπείο σε συσκευασία Νομισματοκοπείου (εκείνη την εποχή σε σε τσουβαλάκια των 1000) όπου εν συνεχεία λόγω της συσκευασίας απέκτεισε μικροσημαδάκια. Ναι αλλά από την στιγμή που βγήκε από το Νομισματοκοπείο για εμένα σημαίνει ότι μπήκε στην κυκλοφορία και αυτά τα μικροσημαδάκια είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε. Mint state θα έπρεπε να σημαίνει όπως βγήκε από την πρέσσα όχι όπως βγήκε από το Νομισματοκοπείο.

Και όσον αφορά το συγκεκριμένο αν το σπάσεις και το ξαναστείλεις θα γυρίσει πίσω "UNC details scratch" ακόμα και στην ίδια εταιρεία. Παλιά πιστοποίηση γαρ.

Παρόλα αυτά σαν εμπορος θα εκμεταλευόμουν και εγώ τον βαθμό.

Θα συμφωνησω απολυτως!
Θα συμφωνησω και με τον Γιωργο οτι στο νομισμα αξιζει ενα  61-62 διοτι πλην της γρατζουνιας ειναι οντως σχεδον 64αρι (και δη ακυκλοφορητο)
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 23, 2019, 12:44:57 πμ από coll » Καταγράφηκε
noobcollector
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 556


Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Φεβρουάριος 23, 2019, 02:06:25 πμ »

Σωτήρη ρίχνεις λαδάκι βλέπω  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Φεβρουάριος 23, 2019, 08:13:46 πμ »

MS (Mint state) τι σημαίνει? Στα Ελληνικά "Κατάσταση Νομισματοκοπείου" έτσι δεν είναι? Δηλαδή αυτό το νόμισμα βγήκε από το Νομισματοκοπείο με αυτή την γρατζουνιά? (και όχι μόνο δηλαδή).
Κακά τα ψέματα οι Αμερικανοί για λόγους που δεν εξετάζω εδώ mint state θεωρούν ένα νόμισμα που βγήκε από το Νομισματοκοπείο σε συσκευασία Νομισματοκοπείου (εκείνη την εποχή σε σε τσουβαλάκια των 1000) όπου εν συνεχεία λόγω της συσκευασίας απέκτεισε μικροσημαδάκια. Ναι αλλά από την στιγμή που βγήκε από το Νομισματοκοπείο για εμένα σημαίνει ότι μπήκε στην κυκλοφορία και αυτά τα μικροσημαδάκια είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε. Mint state θα έπρεπε να σημαίνει όπως βγήκε από την πρέσσα όχι όπως βγήκε από το Νομισματοκοπείο.

Και όσον αφορά το συγκεκριμένο αν το σπάσεις και το ξαναστείλεις θα γυρίσει πίσω "UNC details scratch" ακόμα και στην ίδια εταιρεία. Παλιά πιστοποίηση γαρ.

Παρόλα αυτά σαν εμπορος θα εκμεταλευόμουν και εγώ τον βαθμό.

Θα συμφωνησω απολυτως!
Θα συμφωνησω και με τον Γιωργο οτι στο νομισμα αξιζει ενα  61-62 διοτι πλην της γρατζουνιας ειναι οντως σχεδον 64αρι (και δη ακυκλοφορητο)

Περισσότερο για τον Γιώργο (και μου κάνει εντύπωση)

Εάν αυτό το νόμισμα δεν είχε την γραντσουνιά που λέτε, ότι βαθμό και να έγραφε το βλογιοκομμένο, ούτε XF δεν θα το έλεγα ΧΩΡΙΣ ΥΠΕΡΒΟΛΗ.

Μάθετε το νόμισμα...
Καταγράφηκε
Βασκας
Επισκέπτης
« Απάντηση #49 στις: Μάρτιος 08, 2019, 12:13:52 μμ »



Αυτό που έχει σημασία να κατανοήσει κανεις φίλε noobcollector αλλά και οι υπόλοιποι είναι ότι οι πίνακες αυτοί είναι υποκειμενικοί και βγαίνουν μέσα από την πολύχρονη πορεία και εμπειρία του καθενός στην νομισματική. Δεν είναι νόμος του κράτους και φυσικά αποτελεί δικαίωμα του καθενός τι πιστεύει και τι καταλαβαίνει. Θα παρατηρήσεις πχ ότι ο δικος μου (που από την αρχή τον ονόμασα «προσωπική κλίμακα») είναι κατά τι πιο συντηρητικός από αυτόν του chard παρόλα αυτά τόσο εσυ όσο και ο gemuncey23 υιοθετείτε αυτόν του chard που ακόμα και αυτος  ομως το ms60-61 το αντιστοιχεί με gef αλλά το παραβλέπετε ισως γιατί δεν ταιριάζει με τα επιχειρήματα σας. Δικαίωμα σας. Δικό μου δικαίωμα να χρησιμοποιώ τον δικό μου και με βάση αυτόν εγραψα παραπανω ο,τι εγραψα.
Παρατήρησε επισης ότι καμία κλίμακα δεν μπορεί να έχει εφαρμογή σε όλα τα νομισματα το ίδιο ούτε σε όλους τους τύπους νομισμάτων το ίδιο και θα παρατηρήσεις πχ ότι το σημειώνω αυτό στην δικη μου κλίμακα «εξαρτάται από το νομισμα».

Μα εγώ δεν πήρα κάποια θέση, ούτε προέβαλα κάποιο επιχείρημα.. Εγώ λόγω άγνοιας ρώτησα και προσπαθώ να μάθω από τις απαντήσεις σας. Το είδα το gEF για τα ms60-61 και απλά είπα ότι στο παράδειγμα έχουμε ms62, δεν απέρριψα την λογική σου..

Φιλικά, Νίκος

Νίκο ,αγόραζε τα εύκολα απο MS63 και πάνω.
Στα δύσκολα βάζεις και αου.
Στα σπάνια βάζεις ότι βαθμό βρίσκεις διαθέσιμο.

Αγοράζοντας πιστοποιημένα δεν σου φορτώνουν καθαρισμένα και γενικά προβληματικά νομίσματα .

Τα μς60 και μς61 σίγουρα δεν ειναι αυτά που ονομάζονται στην Ευρώπη ακυκλοφόρητα .
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 3 [4]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences