Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 12:07:33 μμ
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6] 7 8
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Τα κατοχικά μου.  (Αναγνώστηκε 98151 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #75 στις: Μάιος 17, 2017, 03:05:33 μμ »

τελικα στο ερωτημα μου για το 1000ρικο 1941 και το 5000ρο 1942 σχετικα με τους σειριακους σε συναρτηση με τα εντος-εκτος παλισιου και υδατογραφημενου η μη χαρτιου μεχρι τωρα εχω φτασει στο εξης..

1000ρικο 1941

εντος πλαισιου
γραμματα πριν το νουμερο
γραμματα μετα το νουμερο

εκτος πλαισιου
γραμματα μετα το νουμερο


5000ρο 1942

απλο χαρτι
γραμματα πριν και μεγαλους αριθμους
γραμματα πριν και μικρους αριθμους

υδατογραφημενο χαρτι
γραμματα πριν και μικρους αριθμους

οποτε συμφωνουμε μιμη στο τι εχουμε δει μεχρι στιγμης..βεβαια δεν ειναι απολυτα αυτα μεχρι να βρεθει κατι διαφορετικο.οποτε λοιπον,οσοι εχετε απο αυτα,δειτε τα και πειτε μας αν ειναι κατι διαφορετικο,να ξερουμε τι υπαρχει.. Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #76 στις: Ιούνιος 17, 2017, 08:17:30 μμ »

Χρωματικό δοκίμιο του 1.000.000
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #77 στις: Αύγουστος 06, 2017, 02:22:52 μμ »

Πριν λίγες μέρες έπεσε στα χεριά μου κάποια κατοχικά χαρτονομίσματα. Μέσα είχε και μερικά κατοστάρικα του 1941 με έναν κωδικό που δεν τον είχα δει σε καταλόγους που έχω (μου λείπουν πολλοί Κλείσιμο ματιού). Το ανεβάζω και εδώ να υπάρχει, για κάποιον που θα ενδιαφερθεί να μαζέψει τους κωδικούς.  Έχουμε λοιπόν τρεις ποικιλίες  στο 100δρχ 1941.      Ποικιλία 1 -  μπροστά γράμματα μικρά, πίσω νούμερα μεγάλα. 
              Ποικιλία 2 -  μπροστά νούμερα μικρά, πίσω γράμματα μεγάλα.
              Ποικιλία 3 -  μπροστά γράμματα μεγάλα – πίσω νούμερα μεγάλα.
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #78 στις: Αύγουστος 20, 2017, 08:49:17 μμ »

Κατοχικά Μαρκα..... οι φίλοι μας οι Γερμανοί Φιλί Ένα άρθρο που βρήκα σχετικό, και ένα παλιό, από την τράπεζα της Ελλάδος.

 Το κατοχικό μάρκο ήταν νόμισμα το οποίο εξέδωσαν οι Γερμανικές στρατιωτικές αρχές στην Ελλάδα κατά στους πρώτους μήνες της περιόδου της κατοχής, μέχρι τον Αύγουστο του 1941.
 ισοτιμία του κατοχικού μάρκου είχε αρχικά οριστεί σε 50 δραχμές και από 23 Ιουνίου 1941 σε 60 δραχμές.
 Η ένδειξη στο κατοχικό μάρκο ήταν Reichs Kredit Kassenscheine και μπορούσε να το εκδώσει κάθε στρατιωτική μονάδα που είχε το ειδικό εκτυπωτικό μηχάνημα].
 Το κατοχικό μάρκο ήταν το ένα από τα δυο νομίσματα που εισήγαγαν οι κατοχικές δυνάμεις στα ελληνικά εδάφη. Το άλλο νόμισμα ήταν η ιονική δραχμή του ιταλικού στρατού κατοχής. Η εισαγωγή των νομισμάτων αυτών είχε ως συνέπεια την αλματώδη αύξηση του πληθωρισμού στην κατεχόμενη Ελλάδα, καθώς η εγχώρια δραχμή έχασε το αντίκρισμά της και υπέστη διαδοχικές υποτιμήσεις.
 Οι γερμανικές στρατιωτικές δυνάμεις εξέδωσαν στρατιωτικά μάρκα οποία είχαν υποχρεωτική χρήση και ήταν το νόμισμα με το οποίο πληρώνονταν οι Γερμανοί στρατιώτες

http://www.news.gr/oikonomia/oikonomika-nea/article/5421/plhmmyrise-h-tte-apo-katohika-marka.html


Και φωτο απο την νέα σειρά μου, κομπλέ αυτήν τη φορά, και σε καλή κατάσταση....
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #79 στις: Αύγουστος 20, 2017, 08:52:31 μμ »

..
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #80 στις: Αύγουστος 20, 2017, 08:53:13 μμ »

Και μια πανοραμική Χαμόγελο......
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #81 στις: Αύγουστος 20, 2017, 08:54:15 μμ »

Καλοριζικα μιμη!!αντε κ τα υπολοιπα σιγα σιγα!και την αλλη φορα να φερεις αρκετο υλικο να χαζεψουμε κ φερε κ κανα χαρτι!αλλα να τα φερεις να τα δουμε..οχι να τα εχεις κρυμμενα παλι κ να τα δουμε πεταχτα στα ορθια!!! Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #82 στις: Αύγουστος 20, 2017, 09:07:41 μμ »

χεχε.... δεν ήταν σκόπιμο, για άλλη δουλειά τα είχα επάνω μου. την επόμενη φορά (τώρα που ξέρω τα ενδιαφέροντα σας), θα μεριμνήσω δεόντως. Να μου πεις που θα καταλήξεις με την 5αρα του Οθωνα, σε πιο συμπέρασμα. Μακάρι να είναι το αυτό που φαίνεται, και να είναι διαφορετικός δίσκος..... μακάρι.
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #83 στις: Αύγουστος 20, 2017, 09:15:18 μμ »

Για την δεκαρα λες..απο αυριο θα κοιταξω να παραγγειλω καποια πραγματακια που χρειαζομαι ωστε να οργανωθω σωστα απο αποψη παρελκομενων και θα τα κοιταξω..εγω προσωπικα δεν μπορω να βγαλω συμπερασμα γιατι δεν εχω και τις απαραιτητες γνωσεις στο θεμα της νομισματοκοπειας.το μονο που μπορω να προσφερω ειναι αποτελεσματα μετρησεων κ φωτο..τεσπα.ας μην χαλαμε το ομορφο αυτο θεμα!ριξε κ μια ματια στην ονλαιν... Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #84 στις: Δεκέμβριος 11, 2017, 09:42:41 πμ »

                    Χαρτονομίσματα αρχών κατοχής 1940-1944. - Βρετανική Στρατιωτική Αρχή  (Β.Σ.Α.)
 Στην σειρά αυτών των χαρτονομισμάτων, υπάρχουν  6 αξίες.   6 πένες,  1 σελίνι, 2σελινια/6πενες, 5 σελίνια, 10 σελίνια, 1 λίρα ( Υπάρχει 1λιρα με επισήμανση «GREECE”).  Εδώ σε κατάσταση VF+ (δική μου αξιολόγηση Στριφογύρισμα ματιών) , 2/6 σελίνια, 5 σελίνια και 10 σελίνια.  


« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 11, 2017, 09:43:24 πμ από exmim » Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #85 στις: Οκτώβριος 10, 2018, 11:54:52 μμ »

Δώρο, απο καλό φίλο Χαμόγελο.... μάρκες καντίνας, 4 στον αριθμό. 1,5,10,και 50 Reichspfennig.  Κυκλοφόρησαν και εκτος στρατοπέδων, αλλα με σφραγιδες απο πισω. Υπαρχουν και καποιες ποικιλιες σε αυτες. Αν καταφέρω να τις συμπληρώσω, θα τις ανεβάσω όλες μαζί, μέχρι τότε........


Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #86 στις: Οκτώβριος 14, 2018, 10:31:56 πμ »

500 δρχ   cassa mediterranea  να κάνει παρέα με το 1000αρικο Χαμόγελο..
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #87 στις: Νοέμβριος 24, 2019, 01:38:07 μμ »

μια φτωχή προσθήκη για μελλοντική ταξινόμηση....
Καταγράφηκε
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1657

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #88 στις: Νοέμβριος 24, 2019, 02:47:26 μμ »

Ωραία δείγματα Μίμη!καλορίζικα στη συλλογή σου!!
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #89 στις: Νοέμβριος 25, 2019, 04:00:14 μμ »

Ευχαριστώ Γιωργο, μια μικρή περιποίηση, ευτυχώς ηταν με μολύβι Κλείσιμο ματιού....

υγ. και δυο του 1939, (γνήσια δυστυχώς Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο). Μπαίνουν και αυτά στην άκρη, αν βρω καιρό θα ασχοληθώ και μαζί τους...
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6] 7 8
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences