Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 23, 2024, 04:48:01 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Kaiserreich 3 Mark 1908-1912 Wilhelm II Preußen  (Αναγνώστηκε 6258 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 28, 2016, 01:36:38 πμ »

Αφού μένεις Γερμανία, το γράφει ο άνθρωπος:

Land - Deutschland Kaiserreich
Nominal/Nennwert - 3 Mark
Jahr – 1908 -1912 (Jahrgang unserer Wahl )
Erhaltung - sehr schön
Material - 900er Silber
Gewicht -  16,667 g
Maße - Ø 33,00 mm
Beispielabbildung! Gelieferter Jahrgang kann von der Abbildung abweichen!
Καταγράφηκε
Alexandros1986
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 109


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 28, 2016, 02:39:45 πμ »

ναι αλλα αλλο να διαφερει πχ δεν ειναι τοσο λαμπερο και αλλο το ειναι χτυπημενο δηλαδη  με αυτη τη λογικη να πουλαω νομισματα και να λεω ισως διαφερει  απο τη φωτο και να στελνω με τρυπες νομισματα Σαρκασμός
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 28, 2016, 02:55:36 πμ »

και ενα pcgs απο την συλλογη μου
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 28, 2016, 03:04:08 πμ »

 Η μονη αποδεκτη περιπτωση να πουλα καποιος με ενδεικτικη φωτο ειναι τα συγχρονα bullion, η νομισματα που ειναι εξ ορισμου ακυκλοφορητα (π.χ.αναμνηστικα  μεσα σε κασετινες κλπ) η να πουλαει παλια νομισματα για το μεταλλο τους.
 Αυτος εδω ειναι λαθος, πουλαει σε τιμη "συλλεκτικη" νομισματα με "ενδεικτικη" φωτο.
 Δεν επρεπε να το χτυπησεις καν διαβαζοντας οτι η φωτο ειναι ενδεικτικη, αλλα μαλλον εισαι νεος στον συλλεκτισμο, οποτε μικρα διδακτρα (ολοι μας εχουμε πληρωσει πολυ περισσοτερα).
 Αυτο που σου ειπε ο εποπ παντως σκεψου το.
 Σχετικα ευκολα νομισματα αξιζει να τα παρεις σε καλυτερες καταστασεις, για να τα βλεπεις και να τα φχαριστιεσαι και να μην τα βαρεθεις γρηγορα.



Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 28, 2016, 08:08:45 πμ »

Ρε παιδιά, μην τρελλαθούμε και τελείως. Αν μου έλεγες ότι δεν καταλαβαίνεις Γερμανικά, θα το δεχόμουν. Από τη στιγμή που καταλαβαίνεις τα βασικά... ο άνθρωπος λέει ότι όχι μόνο η φωτογραφία είναι "ενδεικτική", αλλά και η χρονιά που θα σου στείλει θα είναι όποια βρει μπροστά του. Άρα όλη η συζήτηση για τη φωτογραφία είναι "εκτός θέματος".

Απ'ο εκεί και πέρα, το νόμισμα δεν είναι VF (sehr schön, πολύ ωραίο), εξαιτίας του χτυπήματος. Αν θέλεις, του το επιστρέφεις λέγοντας: "Το νόμισμα είναι σκέτο schön (ίσως και λιγότερο), λόγω του χτυπήματος. Ή στείλτε μου ένα sehr schön ή επιστρέψτε μου τα χρήματά μου".

Σχετικά με αυτό που λέει ο haros... αν κάποιος θέλει να πουλάει και χωρίς καθόλου φωτογραφία, νομίζω ότι είναι δικαίωμά του. "Πουλάω το νόμισμα Jäger 103, κατάσταση VF (SS) χρονιά ό,τι να 'ναι, 19 ευρώ". Αν νομίζει ότι τον συμφέρει, δεν υπάρχει τίποτα μεμπτό ή "κουτοπόνηρο". Ή έστω "αντιδεοντολογικό".

-------------------------

"Πουλάω το νόμισμα Jäger 103, κατάσταση VF (SS) χρονιά ό,τι να 'ναι, 19 ευρώ".
Εννοείται ότι SS σημαίνει sehr schön και όχι Schutzstaffel...
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 29, 2016, 03:06:59 μμ »

Από εκεί και πέρα, το νόμισμα δεν είναι VF (sehr schön, πολύ ωραίο), εξαιτίας του χτυπήματος. Αν θέλεις, του το επιστρέφεις λέγοντας: "Το νόμισμα είναι σκέτο schön (ίσως και λιγότερο), λόγω του χτυπήματος. Ή στείλτε μου ένα sehr schön ή επιστρέψτε μου τα χρήματά μου".

Οι βλαβερές συνέπειες του να γράφει κανείς βιαστικά... Όσο κι αν το "έκραζα" εδώ μέσα, τελικά το κόλλησα. (Όποιος ανακατεύεται με τα πίτουρα, τον τρώνε οι κότες.)

Το γερμανικό "sehr schön" αντιστοιχεί στο ελληνικό "ωραίο", στο ευρωπαϊκό "fine" και στο αμερικανικό "very fine". Δηλαδή το νόμισμα είναι σε αυτή την κατηγορία, έστω και οριακά. Κάποιος μπορεί να το θεωρήσει "πολύ καλό" ("very good", "schön"), κάποιος μπορεί να το κρίνει καλύτερο.

Επίσης, παρατηρώ ότι κανείς δεν με διόρθωσε...
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 29, 2016, 09:30:09 μμ »

to νομισμα ειναι very fine ισως και οριακο extra fine.Απλως εχει προβλημα.Εχει χαλασμενη περιμετρο(rim damage) και ειναι και καθαρισμενο.
Καταγράφηκε
filpolis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 158



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 01, 2016, 11:09:19 μμ »

εγω χαρη σε τετοια raw νομισματα εχω κανει σπουδαιες ανταλλαγες με συλλεκτες απο το πρωην ανατολικο μπλοκ.Οι τιμες που τα κοστολογουν ειναι πολυ πιο μεγαλες απο οτι στην...πολιτισμενη δυση
Αν δεν απατωμαι και στους Αμερικανοκαναδους αρεσουν,γενικα τα προπολεμικα νομισματα εχιυν δυνατο φορουμ συλλεκτων που σε καταστασεις vf ειναι διαθετημενοι να αντιπαραβαλλουν ωραια νομισματα σε unc κατασταση
Θυμαμαι που ετρεχα στο μοναστηρακι για να βρω 5 δραχμες κρητικησ πολιτειας για να καταφερω ανταλλαγη με  4 η 5 τριρουβλα αγιου γεωργιου.Μην υποτιματε τα ασημενια προπολεμικα νομισματα ...
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 03, 2016, 08:54:36 πμ »

Αυτο που γραφεις τριανταφυλλε ειναι το λεγομενο στο εμποριο arbitrage. Καποιον προιον εχει διαφορετικη τιμη απο περιοχη σε περιοχη και αυτο το εκμεταλλευεται καποιος για να βγαλει κερδος.
Το οτι καποιος αγοραζει κατι στις ανατολικες χωρες με μεγαλυτερη αξια δε μου λεει κατι. Και τα τριρουβλα στην Ελλαδα ειναι τελειως αγνωστα. Αν δεν εχει καποιος προσβαση να τα δωσει στο   ebay στην ελλαδα θα τα σκοτωσει. Δεν ενδιαφερουν κανενα. Στην ελλαδα brand εχουν μονο οι λιρες και στο ασημι τα silver eagle. Αυτο εχει να κανει και με τη συλλεκτικη παιδεια και γνωσεις που στην ελλαδα ειναι σε επιπεδο πολυ χαμηλο. Αναλογο με τις βαλκανικες χωρες που μας περιβαλλουν.
Καταγράφηκε
filpolis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 158



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 03, 2016, 11:27:08 μμ »

Αυτη την εντυπωση ειχα και εγω αλλα αναθεωρησα.Μια χαρα γνωσεις εχει ο μεσος Ελλην συλλεκτης για το παγκοσμιο νομισμα.Η οικονομικη δυσχερεια ομως τον οδηγησε να μην μπορει να κανει τις κινησεις που θα ηθελε.
Γενικα εχω την εντυπωση οτι οσο πιο μεγαλο πληθυσμο εχει ενα κρατος τοσο πιο ανταγωνιστικες ειναι και οι τοπικες δημοπρασιες για ημισυλλεκτικα η επενδυτικα νομισματα.Κατα τα αλλα συμφωνω απολυτα μαζι σου Αναργυρε.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 04, 2016, 12:07:43 πμ από filpolis » Καταγράφηκε
Alexandros1986
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 109


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 05, 2016, 06:37:47 μμ »

Του εστειλα του ειπα οτι η ποιοτητα δεν ηταν τοσο καλη και ας ειναι παλιο το νομισμα ειδικα το χτυπημα ειναι τραγικο...και αμεσως μου ειπε αν θελω να επιστρεψει τα λεφτα που εδωσα σαν εξοδα αποστολης
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences