Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 04:55:47 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Εκτιμηση φακελλων ΜΚΕ  (Αναγνώστηκε 5261 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
heraldic40
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 139


Προφίλ
« στις: Φεβρουάριος 21, 2016, 11:23:56 πμ »

Εχω στη κατοχη μου αυτους τους 2 φακελλους και,σας παρακαλω μια εκτιμηση.
Ευχαριστω
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 21, 2016, 05:07:45 μμ »

Ο πρωτος φάκελος φεύγει απο Καλαμάτα και πάει Σύρο νομίζω είναι τύπου 2 και είναι αρκετά κοινή ωραία η μπροστινή σφραγίδα πάντως. Γενικά μικρή αξία ίσως λόγω τον ΜΚΕ αν είναι κάτι ιδιαίτερο να την ανεβάζει λίγο αλλά θα σου πουν άλλα μέλη γι αυτά που ξέρουν καλύτερα.

Ο δεύτερος είναι νομίζω πιο ενδιαφέρον έχει φεύγει απο Αθήνα με ακυρώσεις τύπου 1 και 2 πάει Πειραιά και απο εκει Κωνσταντινουπολη. Κοινές σφραγίδες αλλα ενδιαφέρουσες.

Και οι δύο πρέπει να έχουν σχέση με επικοινωνία εμπορικών γραφείων καθώς έχουν σφραγίδες απο τα γραφεία τους.
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 21, 2016, 05:55:20 μμ »

Θα ειχε ενδιαφερον το πρωτο γραμμα γιατι δε φαινεται καλα τι αποχρωση ειναι το πρασινο, αν ειναι η κοινη οκ, αλλα αν ειναι το deep green, τοτε εχει αρκετα καλη αξια γιατι ειναι δυσκολο. Παει κανα 15αρι με 20 ευρω στην αγορα σφραγισμενο. Και βεβαια σε γραμμα ανεβαινει κ αλλο.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 21, 2016, 06:09:27 μμ »

Εχω στη κατοχη μου αυτους τους 2 φακελλους και,σας παρακαλω μια εκτιμηση.
Ευχαριστω

Η αντιπροσώπευση του βασικού τέλους των 20λεπτών για την απλή επιστολή εσωτερικού έως 15 γραμμάρια με τέσσερα 5λεπτα γραμματόσημα (2 ζευγάρια για την ακρίβεια) έχει αρκετό ενδιαφέρον. Εαν τα 4 γραμματόσημα ήταν σε τετράδα, θα ήταν ακόμα καλύτερα.
Ωραίο φάκελλο, μπαίνει σε συλλογή ταχ. ιστορίας, για τον λόγο που εξήγησα παραπάνω.
Καταγράφηκε

heraldic40
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 139


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 21, 2016, 07:26:39 μμ »

Ευχαριστω για τις αποψεις σας.Ανεβαζω και μια άλλη φωτο των 5λεπτων.
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 21, 2016, 11:50:55 μμ »

Δεν ειναι ευκολο απο τη φωτο για να βγει συμπερασμα για την αποχρωση, αλλα μπορεις να τα αντιπαραβαλλεις με ενα κοινο πενταλεπτο, μακαρι να ειναι το deep green ή το yellow-green που εχουν καλο καταλογο! (σε σχεση με το κοινο πρασινο). Αν φυσικα ειναι της εκδοσης 80-86 και οχι της 75-80.(εχουν ΑΕ απο πισω?)
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
heraldic40
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 139


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 23, 2016, 06:49:32 μμ »

Καλησπέρα.Για να μη ανοιξω καινουριο θεμα,ανεβαζω αλλους 2 φακελλους,και παρακαλω τη γνωμη σας.Οι συζητήσεις σας για τον φιλοτελισμο,μου κεντρισε το ενδιαφερον κι ετσι βγηκε στην επιφανεια ένα παλιο μερακι το οποιο εδώ και χρονια εμεινε αρκετα πισω δινοντας τη θεση του σε αλλα συλλεκτικα ειδη όπως,παρασημα και μεταλλια.
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 24, 2016, 12:44:00 πμ »

Πολύ ωραίες επιστολές και οι 2 η πρώτη πάει απο Γαλαξίδι μέσω κέρκυρας στην τεργέστη της Ιταλίας τύπου 2 νομίζω και αυτή. Η άλλη είναι πιο παλιά τύπου ένα η ΜΚΕ πρέπει να έχει κάποιο ενδιαφέρον στο χρώμα της δεν μπορώ να καταλάβω που πάει.

Και οι δύο φένονται να έχουν σφραγίδες εμπόρων, τις έχεις διαβάσει να δεις τι λένε?
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
Theosal
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 28



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 20, 2018, 12:29:49 μμ »

Η δεύτερη επιστολή με το 80λεπτο φέρει στικτή Κέρκυρας (106) και την δίκυκλη τύπου ΙΙ με ημερομμηνία 3 ΜΑΙ 71.

Στην επιστολή αναγράφεται via Constantinopoli, γεγονός που δεν συμβαίνει, επειδή δεν υπάρχει διαβατική σφραγίδα, αλλά αντ' αυτής υπάρχει η διαβατική ODESSA 14.5.71.

Η επιστολή φτάνει στον προορισμό της το TAGANROG της Ρωσίας στην Αζοφική θάλασσα την 19/5/71.

Μεγάλη διάρκεια επίδοσης επιστολής έστω και για εκείνη την εποχή.... έχοντας παραδείγματα από Αθήνα στο Λονδίνο σε 2-3 ημέρες....

όσο για της σφραγίδα του αποστολέα οι Callivoka είναι γνωσοί έμποροι της Κέρκυρας την εποχή εκείνη, αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ με τι είδος εμπορίου ασχολούνταν....
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences