Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 03:22:58 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Τι να ειναι αραγε?  (Αναγνώστηκε 7958 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
George8
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 111



Προφίλ
« στις: Φεβρουάριος 16, 2016, 07:13:15 μμ »

Καλησπερα..
Ανεβαζω αυτο εδω το θεμα το οποιο το σκεφτομουν να το ανεβασω μηνες τωρα αλλα δισταζα λιγο για λογους εμπιστοσυνης, διοτι εαν ειναι αυτο που νομιζω τοτε εχω ενα μεγαλο προβλημα..Θελω ομως να ακουσω και τη γνωμη σας,μονο εαν καποιος γνωριζει βεβαια τι μπορει να ειναι το συγκεκριμενο αντικειμενο...
Θελω μονο να πω οτι το βρηκα σε 5 μετρα βαθος μισο θαμμενο σε τουριστικη περιοχη (δε μπορω να αναφερω που),απλως η περιοχη αυτη ειναι και λιγο ιστορικη...Εχει υψος 50 εκ , η περιμετρος του χαμηλα ειναι 85-90 εκ, και καθως ανεβαινει μικραινει η περιμετρος στα 45-50 εκ περιπου...Δεν το εχω ζυγισει,αλλα απ'οτι το υπολογιζω εχει βαρος γυρω στα 90 με 100 κιλα περιπου...Ειναι καθε αυτου πετρα(εννοω δεν ειναι τσιμεντο η καποιο παρομοιο υλικο) και η θαλλασα το εχει φθειρει λιγο....
Ξεχασα να πω οτι στην κορυφη εχει μια τρυπα η οποια ειναι βαθια περιπου 4-5 εκ και η περιμετρος της τρυπας ειναι καπως ομιομορφη στρογγυλη πλεον...Πιστευω οτι μια φορα και ενα καιρο ηταν τετραγωνισμενη γιατι μπορω και το διακρινω καπως...
Δειτε τις φωτο και τα τσακαλια του φορουμ δωστε μου τις γνωμες σας...
Ευχαριστω...
Καταγράφηκε

Εγω γελω με 12 και 13 με 'μενα...
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 16, 2016, 09:43:40 μμ »

για κολονάκι λιμανιού μου φαίνεται.
Αλήθεια, τις αρχαίες πέτρες τις πιάνει ο αρχαιολογικός νόμος (άσχετο) ;
Νομίζω ότι τζάμπα τράβηξες τυράνια.
Καταγράφηκε
mpifteki
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 832


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 16, 2016, 10:29:48 μμ »

Μεγαλε και γ@μω τα ρεμετζα βρηκες! περνα του 5-6 μπετοσιδερα να δενεις την βαρκα το καλοκαιρι!  Σαρκασμός
(καλα 90 κιλα πως τα σηκωσεις μεσα στο νερο? πρεπει να σου πηρε ωρες το κατρακυλισμα)
Καταγράφηκε
George8
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 111



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 17, 2016, 12:11:05 πμ »

Κατ'αρχας,βρεθηκε παρα πολυ μακρια απ'το τοπικο λιμανι..Το σηκωσαμε 3 ατομα...Και στο σημειο που βρεθηκε,ακριβως πανω απ'τα βραχια ψηλα υπαρχει μοναστηρι...Ακομη πιο περα και ακομη πιο ψηλα υπαρχει και βυζαντινο μικρο καστρο...Το ρεμετζο το σκεφτηκα πολυ φιλαρακο αλλα,δε μου παει να το χαλασω,ειναι ωραιο...
Οποτε...Παμε απ'την αρχη...Και πολλα που ειπα...(Δεν ειναι Γιαννης ειναι Γιαννακης)..
Πολυ φιλικα Γιωργος... Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Εγω γελω με 12 και 13 με 'μενα...
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 17, 2016, 11:46:27 πμ »

Yπάρχει περίπτωση να είναι τμήμα κολώνας (αρχαίας) και η τρύπα να είναι η υποδοχή του συνδέσμου
με το επόμενο κομμάτι?? λέω  Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε
George8
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 111



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 17, 2016, 01:39:23 μμ »

Κι εγω κατι τετοιο υπεθεσα να σου πω την αληθεια αλλα δε βαζω και το χερι μου στη φωτια...Οσο και να το εψαξα δε βρηκα κατι παρομοιο πουθενα..Ειμαι παντα στο μηδεν και πραγματικα δεν ξερω πως να το ψαξω για να βεβαιωθω...Γι'αυτο και ανεβασα αυτο το θεμα εδω για να δω μηπως βρεθει καποιος για να με διαφωτισει...Παντως ειναι κατι που δεν εχω ξαναδει πουθενα,γιατι δουλευω στη θαλλασα κανω και καταδυσεις και τα ματια μου εχουν δει πολλα και διαφορα...
Παντως,το 2008 η 09' αν θυμαμαι καλα,καποιος βρηκε μια αρχαια σταμνα(ποτης) δεν ξερω πως το λετε, και οταν βρηκε να το πουλησει,τον τσακωσαν...Περιττο να σου πω οτι ακομη μεσα ειναι...Αυτα...
Καταγράφηκε

Εγω γελω με 12 και 13 με 'μενα...
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 17, 2016, 01:46:06 μμ »

Δε το κατεβάζεις το θέμα καλού κακού... Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε
George8
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 111



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 17, 2016, 02:20:03 μμ »

Σα να χεις δικιο...Μ@λ@κια που το ανεβασα...
Αστο και οτι και να ναι,σπιτι θα μεινει και ισως μια μερα βρω τι ειναι...
Ευχαριστω παντως...
Καταγράφηκε

Εγω γελω με 12 και 13 με 'μενα...
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 17, 2016, 02:20:51 μμ »

Νομίζω ότι είναι κομμάτι από κίονα και λόγω της ταλαιπωρίας πρέπει να είναι πολύ παλιό.Η τρύπα στη μέση έχει νόημα γιατί ένωναν το επόμενο κομμάτι κι έχυναν μια μίξη μετάλλου με ζεστό μολύβι έτσι ώστε όταν το μετάλο παγώσει να δέσει τα κομμάτια της πέτρας.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 17, 2016, 02:35:34 μμ από Smartmorpheus » Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
George8
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 111



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 17, 2016, 02:26:47 μμ »

Κομματι απο κιονα που χρησιμοποιηθηκε που ομως?...Που μπορουσε να εχει τοποθετηθει?....
Καταγράφηκε

Εγω γελω με 12 και 13 με 'μενα...
George8
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 111



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 17, 2016, 02:30:57 μμ »

Το καλυτερο ομως το ακουσα απ'τον ξαδερφο μου που το σηκωσαμε μαζι...Θα μπορουσε να ειναι λεει,βαση απο ομπρελα που βαζουν στις παραλιες για να μην τις περνει ο αερας... Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός ... Κι εγω θα μπορουσα να ειμαι αστροναυτης ειπα....
Καταγράφηκε

Εγω γελω με 12 και 13 με 'μενα...
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 17, 2016, 02:32:26 μμ »

Προφανώς μεταφέρθηκε από κάποιον αρχαιολογικό χώρο όταν οι κατακτητές Τούρκοι ή Ενετοί κτίζανε το κάστρο τους όπως συνήθιζαν εκείνη την εποχή.
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 17, 2016, 02:33:47 μμ »

Το καλυτερο ομως το ακουσα απ'τον ξαδερφο μου που το σηκωσαμε μαζι...Θα μπορουσε να ειναι λεει,βαση απο ομπρελα που βαζουν στις παραλιες για να μην τις περνει ο αερας... Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός ... Κι εγω θα μπορουσα να ειμαι αστροναυτης ειπα....

Επίσης θα μπορούσες να κατηγορηθείς για αρχαιοκαπηλεία και να μπλέξεις άσχημα ...Νομίζω ότι πρέπει να διαγραφεί το θέμα γιατί δεν έχει σχέση με την σελίδα μας.
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 17, 2016, 02:35:56 μμ »

Καλεσε την τοπικη εφορεια αρχαιοτητων να ερθει να το δει, θα σου λυσει την απορια.
Αν ειναι αντικειμενο που εμπιπτει στον νομο για τα αρχαια, τους υποδεικνυεις που το βρηκες και κατα πασα πιθανοτητα θα το παρουν.
Αν ειναι ασχετο αντικειμενο, θα το ξερεις σιγουρα και θα εχεις  το κεφαλι σου ησυχο.
Το να εχεις στο σπιτι σου ενα αντικειμενο που μπορει και να ειναι αρχαιο, μονο προβληματα θα σου δημιουργησει, εστω και εαν δεν προσπαθησεις να το πουλησεις.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
George8
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 111



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 17, 2016, 05:52:47 μμ »

Ευχαριστω παιδια...
Νομιζω πως ο smartmorpheus εχει δικιο απολυτο...Καποιος απ'τους εποπτες να διαγραψει το θεμα παρακαλω πολυ...
Ευχαριστω και παλι!...
Καταγράφηκε

Εγω γελω με 12 και 13 με 'μενα...
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences