Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 02:31:40 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Πιστοποιηση νομισματων  (Αναγνώστηκε 3054 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« στις: Φεβρουάριος 11, 2016, 11:18:40 μμ »

Ερωτηση μονο για τους φιλους της πιστοποιησης για να μη γινει και μπαχαλο το τοπικ. Πως βλεπετε γενικα τη ροη των πιστοποιημενων νομισματων εν ετει 2016? Πιστευετε οτι εχει πιστοποιηθει μεγαλος ογκος μετα απο τοσα χρονια? Παρατηρω γενικα μια κοπωση, πχ στον Γεωργιο, Α δημοκρατια και Παυλο που συλλεγω βλεπω οτι τα τελευταια χρονια εχουμε λιγες εισροες, ειδικα στην NGC. Βεβαια δε ξερω και την πληρη εγκυροτητα των καταλογων μιας και σε αρκετες περιπτωσεις θα ειναι τα νουμερα ανεβασμενα λογω cross grading απο τη μια εταιρεια στην αλλη. Για παραδειγμα να δωσω καποια κομματια που παρακολουθω, πχ η Δημητρα στην NGC ειναι σταθερα στα 4-5 κομματια απο 63 και ανω , ενω στην Pcgs γυρω στα 15 κομματια. Η για παραδειγμα στα διδραχμα του Παυλου ειναι σταθερα στα 10 κομματια 65αρια και στις 2 εταιρειες. Μου φαινονται παρα πολυ μικρα τα νουμερα, αρα προφανως ειτε ακομα δεν εχει πιστοποιηθει μεγαλος ογκος (που μου κανει εντυπωση) η πραγματικα ειναι αρκετα δυσκολα κομματια, δεν ξερω..
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 11, 2016, 11:54:14 μμ »

Αναφερεσαι σε κερματα με μεγαλο μινταζ.
Αν καποιος εχει σακκουλες η μασουρια με ακυκλοφορητα, δεν ειναι κοροιδο να τα στειλει ολα μαζι και να γκρεμισει την τιμη, τα στελνει σιγα-σιγα, εαν και εφοσον θελει να πουλησει καποια.
Κανεις δεν μπορει να ξερει το τι υπαρχει στο στοκ παλιων Αθηναιων εμπορων.
Απο εκει και περα, αναλογα με τον χρονο που εχει κυκλοφορησει ενα νομισμα και το μινταζ του, ο καθενας κανει την δικη του εκτιμηση για την σπανιοτητα του σε ακυκλοφορητο.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
me.chris
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 626

sixbid under


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 12, 2016, 07:57:49 πμ »

Δεν ειναι και ευκολος βαθμος το 65 ακομη και για μασουρατα κερματα. Π.χ. εσταλη 50ρακι Α δημοκρατιας μασουρατο και εγραψε 62. Αρα το οτι υπαρχουν νομισματα ακυκλοφορητα ακομη δεν σημαινει οτι θα γραψουν πολυ υψηλους βαθμους. Δημητρες που να με ικανοποιουν δεν εχω δει πανω απο 2 σε ολους τους βαθμους και στις 2 εταιρειες.
Ο Παυλος για εμενα ειναι συνδυασμος ευε απεαλ και βαθμου. Λογου του μεγαλου ογκου ακυκλοφορητων νομισματων, αυτο που διαφοροποιει μια συλλογη ειναι οι πινελιες ενος pl ενος χρωματιστου ενος τοπ γκρειντ κλπ. Αυτα ειναι τα δικα μου κριτηρια στον Πωλ.

ΥΓ απο αλλου ξεκινησα και εφθασα στα κριτηρια της συλλογης μου. Ποτε δεν ημουν αριστος στην εκθεση  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
belpedro
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 972


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 12, 2016, 09:48:17 πμ »

Με απασχολει και εμενα τελευταια το θεμα σου,
υπαρχουν πολλοι παραμετροι που πρεπει να λαβει κανεις υπ'οψιν του,
κατ'αρχιν το ποσοσστο των συλλεκτων που πιστοποιει και αυτων που δεν,
(σκεφτωμουν να βαλω ψηφοφορια αλλα φοβηθηκα αυτο που ανεφερες πανω πανω  Σαρκασμός )
αν ειναι 50 -50 ας πουμε, με τη λογικη σκεφτετει κανεις, πως οσα ειναι στις λιστες των εταιριων ειναι αλλα τοσα απιστοποιητα  στα χερια συλλεκτων εξω οι εμποροι
Φυσικα εινα αυτα που κατεχουν οι εμποροι, τα σπασμενα σλαμπ, η ταση του να σλαμπαρει κανεις που δεν ειναι ιδια με πριν 5-10 χρονια, αλλα και η κριση που θα εχει κοψει σιγουρα.
Απο ολα αυτα αντε να βγαλεις συμπερασαμα  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Δυσκολο αλλα και ενδιαφερον Κλείσιμο ματιού
Το μεγαλο ερωτημα ειναι συνολικα το ποσοστο των κουτιασμενων εναντι των μη.
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 12, 2016, 10:29:58 πμ »

Εγω πιστευω οτι τα αποθεματα μη πιστοποιημενων εχουν εξαντληθει ως επι το πλειστον και απομενουν αυτα που κατεχουν οι λατρεις του raw ,εκεινα που εχουν οι εμποροι και αυτα που ειναι ξεχασμενα σε καποιες παλιες συλλογες και μας περιμενουν Σαρκασμός.Για να μην παρεξηγηθω μιλαω αποκλειστικα μεχρι το 1930 στην διαδικασια δεν συμπεριλαμβανω απο εκει μεχρι σημερα μια και δεν αξιζει κατεμε τον κοπο να ασχοληθω εκτος 2-3 περιπτωσεων key date και αυτα με επιφυλαξη μια και σαυτες τις περιοδους δεν γνωριζουμε το ακριβες αποθεμα που το υπολογιζω σε παρα πολυ μεγαλο αριθμο,φιλε χερετικ θεωρω οτι το 2016 δεν θα αλλαξει κατι απλα γιατι το θεμα των πιστοποιημενων εχει παρει την φυσιολογικη του ροη και εξελισεται ως εχει,βεβαια και η κριση εχει βαλει το χερακι της σε ορισμενα που σε εποχες μη κρισης δεν θα αποτελουσε τροχοπεδη ενα παραδειγμα ειναι ο Γεωργιος Α γιατι να στειλω λ.χ μια 5αρα του 69 που κατεμε ειναι αου58 οταν εχω σκοπο μελλοντικα να αναβαθμισω και ενδεχομενως να βγω χαμενος στελνοντας την για σλαμπαρισμα μια και το κοστος πιστοποιησης-συντηρησης υπερβαινει την πραγματικη αξια;;πιστευω οτι cross granding αποπροσανατολιζουν την ολη διαδικασια για μια ποιο καθαρη εικονα,εν κατακλειδι και στο διαταυτα να πω οτι ενα 70-80% εχει ηδη πιστοποιηθει με καθαρο βαθμο η μη και απομενει ενα 20-30% βεβαια δεν εχουμε στοιχεια αλλα καπου εκει πρεπει να παιζει
υ.γ με βεβαιοτητα γενικα δεν μπορουμε να μιλησουμε απλες υποθεσεις κανουμε,ωραιο θεμα καλημερα
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 12, 2016, 11:17:55 πμ »

Πιστευω οτι ειναι δυσκολο να εχουν εξαντληθει τα αποθεματα. Και αυτο γιατι μου φαινεται  υπερβολικα μικρος αριθμος ακυκλοφορητων νομισματων. Για παραδειγμα, στην Α δημοκρατια ας παρω τον Ποσειδωνα και τη Δημητρα. Ο αριθμος των ακυκλοφορητων πιστοποιημενων (ανω του 60) ειναι αθροιστικα γυρω στις 50 Δημητρες και 130 Ποσειδωνες. Αν δε αφαιρεσω τους βαθμους 60-62, και κρατησω τα 63 και ανω τοτε παμε αντιστοιχα στα 21 και 85 περιπου κομματια. Μικρα νουμερα κατ εμε. Αν κανουμε συγκριση  με γραμματοσημα για παραδειγμα η συγκριση ειναι εντελως αστεια, με τετοια αποθεματα θα μιλουσαμε για αξιες χιλιαδων ευρω. Αντιστοιχα στον Παυλο στα διδραχμα που ειναι και τα δυσκολα, για ανω του 65 βαθμου υπαρχουν γυρω στα 10 κομματια σε καθε εταιρεια, πραγματικα παρα πολυ μικρο νουμερο. Αν μιλησω για Γεωργιο, το νομισμα που εχει πιστοποιηθει παρα πολυ ειναι το 20δρχ 1884 με γυρω στις 800 πιστοποιησεις συνολικα , αλλα σε ακυκλοφορητο απο 63 και πανω μιλαμε για 50-60 κομματια. Αν πουμε δε για τα διδραχμα Γεωργιου παλι μιλαμε για πολυ μικρα νουμερα. Κατι δε μου παει καλα εμενα, οτιδηποτε ειναι κατω απο τριψηφιο νουμερο μου κανει σε αμελητεα ποσοτητα, βεβαια στην Ελλαδα αλοιμονο αν οι συλλεκτες ειναι πανω απο 200-300 ατομα οπως πιστευω. Δεν εννοω τους πιο budget συλλεκτες (που ειναι μια καθολα σεβαστη κατηγορια) αλλα αυτους που ψαχνουν το ακυκλοφορητο νομισμα. Επισης εξαιρω τα 20-30 ατομα που ειναι βαθυπλουτοι και προφανως εχουν τα παντα. Πιστευω οτι η ας πουμε μεσαια ταξη συλλεκτων δεν υπερβαινει λιγες εκατονταδες ατομα. Αν υποθεσουμε λοιπον οτι υπαρχει μια αναλογια 50-50 οπως ειπε καποιος φιλος πιο πανω, τοτε παλι τα νουμερα αν τα διπλασιασουμε μου φαινονται μικρα. Ειδικα στον Παυλο (για τα δυσκολα παντα μιλαω) σιγουρα αυτο με υποψιαζει για πολλα στοκ, αλλα ακομα και για το Γεωργιο εχω σοβαρες υποψιες. Βεβαια αυτοι που ειναι μεσα στα πραγματα προφανως δε μιλανε  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
me.chris
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 626

sixbid under


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 12, 2016, 11:53:47 πμ »

Ερετικ γραφεις "αυτοι που ειναι μεσα στα πραγματα δεν μιλανε.." και ρωτω εγω με το φτωχο μυαλο μου Αυτοι που ειναι μεσα στα πραγματα στο γραμματοσημο μιλησανε ποτε (??) , πως γνωριζουμε λοιπον οτι υπαρχει στοκ ακομη ισως και στο κλασσικο γραμματοσημο (??)
Αρα τελικα το οτι δεν μιλανε καποιοι μηπως απλα σημαινει οτι δεν ισχυει αυτο που πιστευουμε?

Καταγράφηκε
belpedro
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 972


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 12, 2016, 12:19:15 μμ »

εκτος απο υποθεσεις που μπορουμε να κανουμε
ολο και κατι παιρνει το αυτι μας, στο Γεωργιο ας πουμε εχει γινει γνωστη η ευρεση ποσοτητων
μονολεπτων 1879 οπως και 5λεπτων 1895 στη Β'Δημοκρατια 5δρχ....
αυτα οσο και να θελουν καποιοι να μην αποκαλυπτονται αργα ή γρηγορα βγαινουν στην επιφανεια...
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 12, 2016, 01:06:13 μμ »

To oτι δε μιλησανε ποτε σημαινει οτι μαλλον ισχυει αυτο που πιστευουμε, γιατι αν παρουμε παραδειγμα τα γραμματοσημα, λογικο ειναι και στα νομισματα να υπαρχει μια παρομοια κατασταση για τα πιο συγχρονα εστω, απο το 1930 και μετα (για τον Παυλο δηλαδη). Επισης, σιγουρα θα αποκαλυφθουνε σε βαση χρονου, αλλα αν σκεφτεις οτι για να βγουνε αυτες οι παρτιδες περασανε καποιες δεκαδες χρονια, σιγουρα δε μπορουμε να ξερουμε τι θα γινει στα επομενα 100 χρονια πχ..μιλαμε για οσο ζουμε εμεις τουλαχιστον  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences