Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 23, 2024, 10:33:15 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΣΥΛΛΟΓΗ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΧΑΡΤΟΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ ΕΥΡΩ  (Αναγνώστηκε 2241 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« στις: Φεβρουάριος 07, 2016, 08:53:36 μμ »

Χαιρετώ εκ προοιμίου όλους τους φίλους του forum που ασχολούνται με το ελληνικό ευρωχαρτονόμισμα.

Παρακολουθώντας εδώ και καιρό τα σχετικά topic με τις αλλεπάλληλες απορίες που φιλοξενούνται στο forum,αντιλαμβάνομαι ένα συνεχώς αυξανόμενο ενδιαφέρον γιά το εν λόγω αντικείμενο,που δυστυχώς ανακόπτεται από την έλλειψη πληροφόρησης.

Αν και στο εξωτερικό τυγχάνει διαδεδομένης έρευνας και συλλογής,εδώ τα πράγματα υστερούν  χαρακτηριστικά.
Αναφέρομαι πρωτίστως στην ανυπαρξία σχετικών ελληνικών εντύπων καταλόγων και δευτερευόντως,στην χαρακτηριστική δυσκολία-έως απιθανότητα-ανεύρεσης των χαρτονομισμάτων στην εγχώρια αγορά.

Αναλογιζόμενος λοιπόν τα παραπάνω,μου δημιουργήθηκε τα εξής ερωτήματα;
Πόσο διαδεδομένη είναι η συστηματική συλλογή ελληνικών ευρωχαρτονομισμάτων ανάμεσα στα μέλη του forum και πόσοι εξ ημών έχουμε καταφέρει -ή κοντεύουμε- να την ολοκληρώσουμε;
Αναφέρομαι σε πλήρη συλλογή ελληνικών ευρωχαρτονομισμάτων,που περιλαμβάνει το σύνολο των εκδόσεων(όλες τις αξίες με όλα τα "printer code").

Με την ευκαιρία θέλω να ευχαριστήσω τα μέλη που με τις γνώσεις τους προσφέρουν σημαντική βοήθεια, δίνοντας πολύτιμες πληροφορίες σχετικές με το συγκεκριμένο συλλεκτικό αντικείμενο.

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά γιά την προσοχή σας και γιά κάθε ενδεχόμενη ανταπόκρισή σας.

Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 12, 2016, 02:54:22 πμ »

Εντυπωσιακή αυτή η μαζική ανταπόκριση!
Ειλικρινά δεν περίμενα να ασχολείται τόσο πολύς κόσμος...
Καταγράφηκε
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 12, 2016, 09:47:44 πμ »

Εγώ συλλέγω όσα μπορώ φίλε, αυτοδίδακτος με τη βοήθεια δυο φίλωn Ελλήνων, ενός Ελληνοαμερικάνου κι ενός Ελληνοαυστραλού, του Guy Sohier και του διαδικτύου (eurotracer κλπ)
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 12, 2016, 12:01:44 μμ »

Υπάρχουν αλλά είναι λίγοι και είναι λίγοι γιατί είναι νωρίς ακόμα για το ευρωχαρτονόμισμα δηλαδή έχει λίγα χρόνια παρουσίας

δεύτερον και σημαντικό είναι οτι σήμερα για τον Έλληνα είναι δύσκολο να το συλλέξει. Πόσα 20ευρα να βάλει στην άκρη και να τα ξεχάσει? και για το 20ευρω πάει και έρχεται, για τις μεγάλες αξίες? 100€, 500€??? Πόσοι μπορούν να βάλουν ενα 500€ σε ένα άλμπουμ.

Σίγουρα αν μπορείς να το κάνεις σε κάμποσα χρόνια θα έχουν την συλλεκτική τους αξία, είτε λόγω παλαιότητας είτε γιατί μπορεί να σταματήσει να υπάρχει.

Τέλος νομίζω οτι δεν έχουν τόσο ενδιαφέρον τα σχεδία τους είναι όλα ίδια με αποτέλεσμα να συλλέγεις ουσιαστικά αριθμούς, αυτό κάπιους τους φτιάχνει κάποιους όχι.

Απο βιβλιογραφία πέρα απο τους αριθμούς και τα printer code πόσο να το επεκτύνει κάποιος?

Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 12, 2016, 02:42:34 μμ »

Οι συλλέκτες των ευρωχαρτονομισμάτων είναι σχετικά λίγοι. Ο λόγος πιστεύω πως είναι η κρίση που έχει επέλθει στη χώρα μας τα τελευταία χρόνια και η μεγάλη τους αξία. Πως δηλαδή κάποιος σήμερα να μπορεί να κρατήσει 50ρικα, 100ρικα, 200ευρα και 500ευρα; όταν ακόμα και να δουλεύει τα φέρνει βόλτα με δυσκολία;
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 12, 2016, 02:55:34 μμ »

Προσωπικά έχω καταφέρει να μαζέψω όλες τις αξίες πλην των 500 ευρώ (που το γυροφέρνω και αυτό μερικές φορές αλλά όλο μου ξεφεύγει...) με όλους τους κωδικούς νομισματοκοπείων και  αρκετών πλακών εκτύπωσης και σειρών αρίθμησης πάνω στις εκτυπωτικές πλάκες. Από τις μαζεμένες λοιπόν αξίες των 5, 10, 20, 50, 100 και 200 ευρώ έχω συλλέξει ως τώρα αρκετά αλλά δεν θέλω πλέον να πληρώνω υπεραξία για να μαζέψω και άλλα. Γιατί για να γίνει αυτό θα πρέπει να μαζευτούν δεκάδες τεμάχια από κάθε αξία.Άρα το ποσόν που θα πρέπει να μαζευτεί είναι πραγματικά -ακόμη και ονομαστικά- πολύ μεγάλο!
Καταγράφηκε
enotes
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 730


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 13, 2016, 11:22:56 πμ »

Στην Ελλαδα ελάχιστοι ειναι οι συλλεκτες ευρώ χαρτονομισματων αλλα το ιδιο ισχύει και στην Ευρώπη
εκτος 2-3 χώρων εξαιρέσεων. Καποιοι ελληνικοί κωδικοί δεν εχουν κυκλοφορήσει ποτε στην Ελλαδα οποτε αυτο δυσκολεύει την προσπάθεια για ολοκληρωμένη συλλογη και αν πάμε σε ακυκλοφορητα τοτε πάμε σε απίθανες περιπτώσεις. Οι περισσότεροι συλλέκτες προτιμούν να εχουν μια σειρα Υ απο 5 euro εως 200-500 euro ανεξαρτήτως κωδικών εκτυπωσης.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences