Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 08:19:56 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: δραχμη κρητικης πολιτειας  (Αναγνώστηκε 6931 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 04, 2016, 09:22:11 πμ »

και εγω πιστευω βφ  ντιτειλς αλλα οντως ειναι ενα πολυ ομορφο νομισμα που στεκει σε μια συλλογη Κρητικης Πολιτειας,καλοριζικο στο νεο κατοχο αν ειναι απο εδω Χαμόγελο
Γιατί details Μάρκο. ?
Μιχαλη ψιλαφισετο καλα κανε αντιστοιχιες με παρομοια και θα βγαλεις ενα συμπερασμα
ειναι υποψηφιο για cleaned vf details κτλ
Εγω παντως απο περιεργεια θα ηθελα να το δω στο χερι
υ.γ αρχινα απο ωρα 8 κτλ κτλ
καλημερα
Καταγράφηκε
panosk
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 858


.. free your soul ..


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 04, 2016, 09:45:27 πμ »

      Γυρω στο XF40 για μενα, ενα καλο vf+ δηλ..
Εχει αρκετες πιθανοτητες βεβαια  να γραψει details , αλλά συνηθως σε αυτους τους βαθμους αν δεν εχει χοντρα προβληματα το κομματι , υπαρχει μια μεγαλυτερη ανοχη σε σχεση με ενα υψηλο au  ας πουμε..
    
     Σε γενικες γραμμες η δραχμη της Κρητης ειναι ενα νομισμα που σε σχεση με το μικρο του μεγεθος ,εχει
πολλες και πολυ μικρες λεπτομερειες που χανονται πολυ πολυ ευκολα με την φθορα κυκλοφοριας σε σχεση πχ με το αντιστοιχο
5δραχμο Κρητης ,που εχει μεν το ιδιο σχεδιο και την ιδια πληθωρα λεπτομερειων ,αλλα
σε πολυ μεγαλυτερο μεγεθος ομως...
    Η δραχμη δηλ "λιωνει" πολυ πιο γρηγορα κι ευκολα απο ενα 5δραχμο ..Παρατηρηστε δραχμες fine ας πουμε και θα δειτε στον οπισθοτυπο εναν θυρεο σχεδον flat !! οπου διακρινεται μονο το περιγραμμα του!
Σε fine ταληρα ομως ,σωζωνται μια χαρα λεπτομερειες ,και δεν μου εχει τυχει ποτε να δω τελειως flat θυρεο !!

     Αρα, αλλο η δραχμη,αλλο το διφραγκο ,αλλο το ταληρο,καθε ενα κραταει λεπτομερειες ,στην κλιμακα των βαθμων,με τον δικο του τροπο ,παρολο που φερουν το ιδιο σχεδιο..!
Δραχμες σαν αυτην δεν ειναι πολυ συχνες και θεωρω οτι τα εχει τα λεφτα της...Απο αυτην την κατασταση
και πανω δε, αρχιζουν και ειναι σπανιες, ως πολυ σπανιες...
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 04, 2016, 10:32:38 πμ »

Νομίζω πως πέρνει καθαρό βαθμό VF 35 -XF 40

Εδώ νομίζω είμαστε στους βαθμούς αλλά details... ο panosk εξήγησε δεν χρειάζεται να πούμε περισσότερα. Ιδιόμορφα τα κρητικά και δύσκολα στην βαθμολόγησή τους. Και εγώ το χτύπησα αλλά το άφησα εφόσον άμεσα είδα γνωστά αλάνια του στεκιού, εξάλλου το έχω οπότε δεν με έκαιγε τόσο... απλώς μου άρεσε κάτι καλύτερο.
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 04, 2016, 02:03:36 μμ »

Ειπατε ολοι την γνωμη σας?
Ο.Κ., αυτο ειναι το νομισμα.
http://www.ebay.com/itm/Crete-Drachma-1901-Silver-ChVF-/381484217103?hash=item58d23b330f:g:TAsAAOSw8-tWYwiL
Μια χαρα για raw συλλογη.
Καλοριζικο στον νεο κατοχο.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 04, 2016, 02:07:22 μμ »

Ακόμα καλύτερο,( έστω και λίγο) και στα μισά λεφτά! Που το ξετρύπωσες ορί αλεπού;
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 04, 2016, 02:12:05 μμ »

Ακόμα καλύτερο,( έστω και λίγο) και στα μισά λεφτά! Που το ξετρύπωσες ορί αλεπού;
Δεν ειναι καλυτερο η χειροτερο, ειναι ακριβως το ιδιο κερμα. Κλείσιμο ματιού
Οι τιμες ειναι θεμα συγκυριων σε μια δημοπρασια, και δεν εκφραζω αποψη για αυτες, ειδικα για Ελληνικα που δεν μαζευω εδω και πολυ καιρο..
Εγκω ντεν ειμαι αλανι, ειμαι νομισματικο χαμινι.. Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Εγκω μονο απο ξενα ξερει, ντολαρς, ριαλες, τετοια πραγκματα.. Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
R-E-T-H-Y-M-N-O
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 401


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 04, 2016, 02:14:28 μμ »

εχω την εντυπωση οτι επειδη την δευτερη φορα εγραφε οτι δεχετε και αντικαταβολη για ελλαδα για αυτο πηγε στα διπλα λεφτα.
και αυτοι που δεν ειχαν balance χτυπουσαν,αρα περισσοτεροι ενδιαφερομενοι  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 04, 2016, 02:20:58 μμ »

Καλά η 1η δημοπρασία τι έγινε; κάποιος το πήρε έτσι; πως ξαναβγήκε πάλι;... κάτι δεν μου αρέσει...σαν δίκιο να έχει το R-E-T-H-Y-M-N-O...  Κλείσιμο ματιού (πάντως μου φάνηκε λίγο πιο καλό ίσως λόγω φωτο;)
Καταγράφηκε
R-E-T-H-Y-M-N-O
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 401


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 04, 2016, 02:23:28 μμ »

ειναι απλο
την πρωτη δημοπρασια μαλλον την κερδισε αυτος που εβγαλε τωρα το νομισμα.
το πηρε μωλις με 2 χτυπηματα και αυτο γιατι αν δεν εχεις balance δεν μπορεις να χτυπησεις.
το ξαναβγαλε λοιπων,εγραψε και για αντικαταβολη και ετσι χτυπησαν περισσοτεροι. Χαμόγελο
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 04, 2016, 02:24:00 μμ »

Φιλε rethymno,οπως προειπα οι τιμες ειναι θεμα συγκυριων σε μια δημοπρασια, το ιδιο νομισμα μπορει να πιασει τοσο την μια φορα, λιγοτερο η περισσοτερο την αλλην.
Απλως εβαλα το λινκ για να σας λυσω τις αποριες σε σχεση με την κατασταση του.
Ο Αμερικανος ειναι λιρα εκατο, οτι κερμα του εχω παρει πεφτει ο φουστης μεσα στο χιλιοστο.
Μην πλακωθειτε τωρα και τον παρακολουθειτε, ειναι δικος μου και μονο δικος μου.. Άνεση Άνεση Άνεση Άνεση
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 04, 2016, 02:25:47 μμ »

εχω την εντυπωση οτι επειδη την δευτερη φορα εγραφε οτι δεχετε και αντικαταβολη για ελλαδα για αυτο πηγε στα διπλα λεφτα.
και αυτοι που δεν ειχαν balance χτυπουσαν,αρα περισσοτεροι ενδιαφερομενοι  Χαμόγελο
Εγω Μανολη πιστευω οτι ολοι δουλευουμε τελικα για το ιμπει Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο
παντως ο Αμερικανος αναφερε την κατασταση του ....σωστοτατος
Καταγράφηκε
R-E-T-H-Y-M-N-O
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 401


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουάριος 04, 2016, 02:27:24 μμ »

Φιλε rethymno,οπως προειπα οι τιμες ειναι θεμα συγκυριων σε μια δημοπρασια, το ιδιο νομισμα μπορει να πιασει τοσο την μια φορα, λιγοτερο η περισσοτερο την αλλην.
Απλως εβαλα το λινκ για να σας λυσω τις αποριες σε σχεση με την κατασταση του.
Ο Αμερικανος ειναι λιρα εκατο, οτι κερμα του εχω παρει πεφτει ο φουστης μεσα στο χιλιοστο.
Μην πλακωθειτε τωρα και τον παρακολουθειτε, ειναι δικος μου και μονο δικος μου.. Άνεση Άνεση Άνεση Άνεση

 Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
μην ανυσηχεις,αφου δεν μαζευεις ελληνικα (οπως ειπες) δεν θα τσακωθουμε κιολας  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
οσο για το αλλο με τις τιμες που λες συμφωνο.πολλες φορες εχει γινει αυτο,παιζουν και οι συγκυριες για να πιασει μια καλη τιμη. Χαμόγελο
Καταγράφηκε
oldgeotzo
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2651


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουάριος 04, 2016, 02:29:54 μμ »

Μην πλακωθειτε τωρα και τον παρακολουθειτε, ειναι δικος μου και μονο δικος μου.. Άνεση Άνεση Άνεση Άνεση
Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
R-E-T-H-Y-M-N-O
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 401


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Φεβρουάριος 04, 2016, 02:31:04 μμ »

εχω την εντυπωση οτι επειδη την δευτερη φορα εγραφε οτι δεχετε και αντικαταβολη για ελλαδα για αυτο πηγε στα διπλα λεφτα.
και αυτοι που δεν ειχαν balance χτυπουσαν,αρα περισσοτεροι ενδιαφερομενοι  Χαμόγελο
Εγω Μανολη πιστευω οτι ολοι δουλευουμε τελικα για το ιμπει Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο
παντως ο Αμερικανος αναφερε την κατασταση του ....σωστοτατος

αλλη σωστη κουβεντα μαρκο  Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο
με τα ποσοστα που παιρνει το εβαυ δεν δουλευεις για αυτο???
γινονται καθε μερα πολλες αγοροπωλησιες,μιλαμε για πολλα λεφτα. Χαμόγελο
Καταγράφηκε
νικολαος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 677


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Φεβρουάριος 04, 2016, 04:58:00 μμ »

εχετε δικιο οτι ολα ειναι σχετικα!
απλα το θελαμε 3 ατομα εγω σταματησα λιγο πριν τα 150 ευρω καιο αλλος πονταρε λιγο παραπανω ...
αν δεν ημασταν 3 ενδιαφερομενοι πολυ πιθανον να εκλεινε στα 90 με 100 ευρω

εγω το εκανα χφ
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences