Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 26, 2024, 11:40:08 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 5 Λεπτά 1894  (Αναγνώστηκε 1822 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 674


Προφίλ
« στις: Φεβρουάριος 02, 2016, 11:32:49 μμ »

 Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα να ανεβάσω ένα νόμισμα Γεωργίου. Μια 5άρα του 1894 που θα την χαρακτήριζα ως χαμηλό AU, η οποία έχει die chips και είναι ένα ωραίο σφάλμα στο χέρι. Το θέμα είναι πω υπάρχει die chip στην λέξη ΛΕΠΤΑ από το Π στο Τ, με αποτέλεσμα να "αλλάζει" κατά κάποιο τρόπο την λέξη του νομίσματος. Είναι στην μικρή συλλογή που έχω στον Γεώργιο και λόγω της ιδιομορφίας του μου αρέσει και το κρατάω. Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Σε περίπτωση πιστοποίησης, θα το έγραφαν ως σφάλμα, ή όχι. Ακολουθούν φωτογραφίες, όχι πολύ καλές γιατί πειραματίζομαι με το τεχνητό φως και η μείωση της ανάλυσης ρίχνει αρκετά την ποιότητα, ωστόσο αποτυπώνουν ακριβώς το χρώμα του. Θα ήθελα κάθε άποψη. Χαμόγελο

Καταγράφηκε

μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 02, 2016, 11:39:01 μμ »

Γιαννη δεν ξερω αλλα σε αυτη εδω αναφερει οτι .........
NGC does not recognize as Mint Error coins those with minor die chips, breaks, rotations, etc., that fall within our interpretation of mint tolerance. The determination of what constitutes a Mint Error is at the discretion of NGC.
Παντως η φωτογραφηση σου ολοενα και ανεβαινει επιπεδο,μπραβο φιλε και ωραιο το νομισμα με ενδιαφερον και εγω θα το κρατουσα στην συλλογη μου,να το χαιρεσαι
Καταγράφηκε
malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 674


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 02, 2016, 11:46:11 μμ »

Γιαννη δεν ξερω αλλα σε αυτη εδω αναφερει οτι .........
NGC does not recognize as Mint Error coins those with minor die chips, breaks, rotations, etc., that fall within our interpretation of mint tolerance. The determination of what constitutes a Mint Error is at the discretion of NGC.
Παντως η φωτογραφηση σου ολοενα και ανεβαινει επιπεδο,μπραβο φιλε και ωραιο το νομισμα με ενδιαφερον και εγω θα το κρατουσα στην συλλογη μου,να το χαιρεσαι
Μπάμπη νομίζω είναι ακριβώς αυτό που έψαχνα. Επομένως δεν νομίζω να το πιστοποιούσαν αν το έστελνα. Οπότε θα μείνει στη συλλογή Μεγάλο χαμόγελο
Οι φωτογραφίες πρέπει να δεις πως ήταν πριν την ανάλυση και πως μετά. Πειραματίζομαι και με τον φωτισμό προκειμένου να βγαίνει ακριβώς το χρώμα του νόμισματος. Θέλει δουλειά ακόμα.
Υ.Γ.:Παρασκευή βαθμοί οπότε ή θα είμαι ντάξει και θα ξαναρχίσω να δίνω περισσότερο χρόνο στα νομίσματα ή θα με δείτε ξανά στο στέκι το καλοκαίρι του '17.  Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός
Καταγράφηκε

μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 02, 2016, 11:53:48 μμ »

Αφηνει ενα ανοικτο πραθυρο η τελευταια σειρα παντως,οτι ειναι στην διακριτικη ευχερεια της εταιρειας να αποφασισει,αρα εμπεριεχει ρισκο να πληρωσεις και να μην κανεις δουλεια
Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 06, 2016, 08:43:20 μμ »

Γιαννη ομορφο κοματι! Εχεις επεμβει καθολου σε συντηρηση?
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 674


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 07, 2016, 08:34:04 μμ »

Γιαννη ομορφο κοματι! Εχεις επεμβει καθολου σε συντηρηση?
Όχι Στέλιο. Δυστυχώς το βρήκα με καθάρισμα. Έκανα την τεχνική που μου είχες πει παλία, Κλείσιμο ματιού και αρχίζει και παίρνει ωραίο χρώμα. Ευτυχώς, τελείωσε το πρώτο τετράμηνο και τώρα είμαι πολύ πιο χαλάρος. Θα προσπαθήσω αύριο να σε πάρω τηλ. Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences