Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 12:12:06 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: έκτιμηση ρολογιού τσέπης  (Αναγνώστηκε 4384 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ΚΩΣΤΑΣ ΚΟΛ
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7


Προφίλ
« στις: Ιανουάριος 25, 2016, 11:23:11 πμ »

Καλημέρα σε όλους σας..έχω στην κατοχή μου ενα ρολόι τσέπης aww co waltham mass 17 jewels χρυσό,με τρία καπάκια και σε κουτί πλατίνας.κειμήλιο από τον προπάππου μου..θα με ενδιέφερε να γνωρίζω την αξία του.άν μπορεί κάποιος άς με βοηθήσει..ευχαριστώ προκαταβοληκά.
Καταγράφηκε
ΚΩΣΤΑΣ ΚΟΛ
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 25, 2016, 11:33:57 πμ »

ο μηχανισμός του
Καταγράφηκε
ΚΩΣΤΑΣ ΚΟΛ
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 25, 2016, 11:34:43 πμ »

....
Καταγράφηκε
Κώστας 1979
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1002



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 25, 2016, 01:50:01 μμ »

Χωρις να θελω να προσβαλω,εισαι σιγουρος οτι ειναι χρυσο;Η walltham ειχε ως επι το πλειστον gold filled κασες,χωρις να αποκλειω το δικο σου να ειναι απο τα λιγα χρυσα που εβγαλε.Αν μπορεις βγαλε μια καθαρη φωτο τις σφραγιδες στο καπακι και αν μπορεις γραψε και το σειριακο αριθμο του μηχανισμου(οχι της κασας).Αν οντως εχει αυθεντικη χρυση κασα της walltham,ουτε καν να σκεφτεις να το πουλησεις στην Ελλαδα,θα στο παρουν μονο για το χρυσο και θα στο παρουν τσαμπα.
Καταγράφηκε

Si vis pacem,parabellum.
ΚΩΣΤΑΣ ΚΟΛ
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 25, 2016, 02:18:02 μμ »

Σε ευχαρηστώ πολύ για την απάντηση.o κωδικός στα τρία καπάκια είναι 10629788 και ο serial number που είναι χαραγμένος στο μηχανισμό, είναι 20988511, επειδή είμαι άσχετοσ το πήγα σε κοσμηματοπωλείο,και εκείνοι μετά από ένα υγρό που ρίξανε μου είπαν ότι είναι χρυσό 14κ. και όπως πολύ σωστά είπες μου είπαν ότι ευχαρίστως το αγοράζουν για το χρυσό και μόνο.δεν το άφησα.
Καταγράφηκε
ΚΩΣΤΑΣ ΚΟΛ
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 25, 2016, 02:38:38 μμ »

το εσωτερικό καπάκι του
Καταγράφηκε
ΚΩΣΤΑΣ ΚΟΛ
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 25, 2016, 08:25:31 μμ »

καμία βοήθεια κανεις;καμία άποψη;
Καταγράφηκε
Κώστας 1979
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1002



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 25, 2016, 08:58:55 μμ »

Το ρολοι σου ειναι κατασκευης 1917 και η κασα του δεν ειναι ατοφιο χρυσαφι,ειναι οπως εγραψα και πριν gold filled(κοιτα στο google τη διαφορα με την απλη επιχρυσωση).Υποθετω οτι ο κοσμηματωτολης,δεν ετριψε τη κασα στη πετρα,ή δεν την ετριψε πολυ ωστε να φτασει στο μεταλο βασης.Οπως και να εχει,αυτο που καταφερε,ειναι να κανει ζημια σε ενα παλιο ρολοι ριχνοντας οξυ επανω του.Οσον αφορα τη τιμη του,αν δεις σε ενα αλλο θεμα πιο κατω,εχω βαλει ενα walltham του 1919,σε πολυ καλη κατασταση το οποιο πηρα 100€.Το δικο σου εχει μερικα αισθητικα θεματα και στη φωτο που εχεις βαλει,δειχνει να λειπει ο ωροδεικτης,επισης δεν γραφεις αν λειτουργει.Παντως να ξερεις οτι τα συγκεκριμενα ρολογια σε αριστη κατασταση,σπανια ξεπερνανε τα 150€.Κρατησε το σαν οικογενειακο κειμηλιο,και στειλε το για σερβις,ειναι ωραια η αισθηση ενος ρολογιου 100 χρονων.
Καταγράφηκε

Si vis pacem,parabellum.
ΚΩΣΤΑΣ ΚΟΛ
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 25, 2016, 09:02:32 μμ »

σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και την ενημέρωση φίλε μου.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences