Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 08:46:53 πμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΜΚΕ - Πρώτης / Δεύτερης Διαλογής  (Αναγνώστηκε 16975 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Ιανουάριος 27, 2016, 07:46:01 μμ »

Οπωσδηποτε πρεπει να δειξεις και την πισω πλευρα, τα περιθωρια ειναι καλα παντως.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
collector
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 131



Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Ιανουάριος 27, 2016, 09:11:10 μμ »

Πισω πλευρα ........
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Ιανουάριος 27, 2016, 09:12:29 μμ »

Αψογο μου φαινεται
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
collector
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 131



Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Ιανουάριος 27, 2016, 09:42:51 μμ »

Αλλο ενα  20λεπτο  1862-67
Καταγράφηκε
collector
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 131



Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Ιανουάριος 27, 2016, 09:43:42 μμ »

Πισω πλευρα     
Καταγράφηκε
collector
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 131



Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Ιανουάριος 27, 2016, 09:45:10 μμ »

Και ενα 5λεπτο.... Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε
collector
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 131



Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Ιανουάριος 27, 2016, 09:50:24 μμ »

Πισω...
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Ιανουάριος 27, 2016, 10:13:35 μμ »

Ολα μου φαινονται αψογα, και το παρισινο πολυ καλο, πολυ καλες επιλογες!
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
sevasto
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 41


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Ιανουάριος 28, 2016, 03:59:03 μμ »

Ως απαντηση στον Helios,an και θεωρω προσβολη(χεχε..)σε θεμα για τις Μ.Κ.Ε ,να απαντω για ολυμπιακα γραμματοσημα,οχι δεν αναφερεται κατι για πλαστες επισημανσεις δρδχμη στο 5δραχμο του 1901.Θυμαμαι σαν φοιτητης περι το 2001-2002 στη Λαρισα,απο συλλεκτη με εκπληκτικη συλλογη κεφαλων και αρκετα καλη μεταγενεστερης Ελλαδας μεχρι το 24 ,που μου ειχε πει οτι στους συγχρονους πλαστογραφους με την εκδοση,ειχε δοθει βαρυτητα στο 40λεπτο σε γνησια γραμματοσημα για παραχαραξη επισημανσεων ,παρολο που ειχε γινει νωρις γνωση για την υπαρξη της ποικιλιας ΔΡΔΧΜΗ-ΑΙ .Μου ανεφερε ωστοσω οτι εχει δει σφραγισμενα καποια κομματια 5δραχμου και 1-2 10δραχμου ,με μη πληρη σφραγιση,που τον εβαζαν σε υποψιες και ισως προερχονται απο γνησια απλα 5δραχμα του 1896 ,που εχοντας τα καποιοι στην κατοχη τους ,τα τροποποιησαν αρκετα μεταγενεστερα.Αυτο που τον υποψιαζε ηταν το χρωμα της επισημανσης που ηταν ανεπαισθητα διαφορετικο,αλλα διαφορετικο οπως μου ειχε πει.Οποτε καταλαβαινεις,οτι αν και δεν εχω υποψη κατι απο βιβλιογραφικη ενημερωση,δεν αποκλειεται τιποτε..Ο Μασινι,σαφως και δεν αναφερει κατι.Αλλα οπως προειπες,ολες οι επισημανσεις της περιοδου,κρυβουν μεγαλο κινδυνο.Προσωπικο παραδειγμα και εχοντας στην κατοχη μου απο τον παππου μου (Σαμιωτης με θεση σε τραπεζικο ιδρυμα,ενα διαστημα)μια σειρα απο τα Καστρα με επισημανση ΓΕΝΙΚΗ ΔΙΟΙΚΗΣΗ και προ 5ετιας αντιπαραβαλλοντας σειρα αντιστοιχη που την ειχα αγορασει ως πλαστη επισημανση ,τρομαξα να βρω διαφορες...Kai παρολο που εχω πιστοποιηση για τη θεωρουμενη γνησια σειρα.Οποτε καταλαβαινεις...
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #39 στις: Ιανουάριος 28, 2016, 04:14:41 μμ »

Sevasto, σε ευχαριστώ. Είμαι σίγουρος πως ο Merson που άνοιξε το θεμα αυτό για τις ΜΚΕ δεν θα έχει απολύτως κανένα πρόβλημα που αυτό εξελίσσεται σε κουβέντα και για τα ολυμπιακά. Χαμόγελο
Σχετικά με το θέμα των επισημασμένων 1901, η κατανόηση μου χρόνια τώρα είναι η εξής:
Απολύτως λογικό η πληθώρα των πλαστών επισημάνσεων επι γνησίων γραμ/μων να είναι στα 40 λεπτά, (μονές ή και διπλές) αφού το 40λ χωρίς επισήμανση είναι κοινό, άρα, η πλαστή επισήμανση σκοπό εδώ έχει την μεταβολή της αξίας ενός κοινού γραμ/μου προς τα πάνω, περίπτωση που δεν ισχύει στις 5 δραχμές οι οποίες με επισήμανση είναι ευκολότερες απο ότι χωρίς. Το δε 10δρχ, με επισήμανση είναι αρκετά κοινό, σε αντίθεση με το χωρίς.
Τα 40λ λοιπόν είναι λογικό που απο την αρχή αποτέλεσαν στόχο, σε αντίθεση με τις υπόλοιπες αξίες της σειράς.
Για τις υπόλοιπες αξίες με επισήμανση, κοινό φαινόμενο είναι τα εξ´ολοκλήρου πλαστά, δλδ πλαστά γραμ/μα με πλαστές (εννοείται) επισημάνσεις και σειρά απο πλαστές σφραγίσεις, δημοσιευμένα όλα αυτά, χρόνια τώρα.

Το θέμα των πλαστών δεν θα έπρεπε να θεωρείται ταμπού, δεν θα έπρεπε να προκαλεί φόβο ούτε έκπληξη για τους νέους συλλέκτες. Είναι αληθές πως πλαστά κρύβονται παντού, κυρίως απο άγνοια ή βιασύνη. Έχουμε μάθει να ζούμε με αυτο. Όποιος δεν το έχει μάθει, ή δεν θέλει να το δεχτεί, θα το μάθει και θα το δεχτεί, αργά ή γρήγορα. Λάθη γίνονται ΠΑΝΤΟΥ. Έχω αμέτρητες περιπτώσεις στο μυαλό μου. Πλαστά υπάρχουν ΠΑΝΤΟΥ.
Παλαιότερα, ειχα την συνήθεια να ενημερώνω πωλητές κλπ. Με τα χρονια βαρέθηκα και σταμάτησα να το κανω. Σε ειδικές μόνο, λίγες περιπτώσεις το κάνω ακόμα, όταν κάτι πέσει στην αντίληψη μου και κρίνω πως θα πρέπει να το κάνω.

Αυτό που έμαθα πολλά χρόνια τώρα είναι πως τον οποιονδηποτε πωλητή δεν τον κρίνεις απο το εαν 1 στα 10.000 κομμάτια του βρεθεί πλαστο. Τον πωλητή θα τον κρίνεις απο το πως εκείνος θα φερθεί όταν του υποδειχθεί με σαφή και ήρεμο τρόπο το λάθος του.

Το "κλειδί" για εμάς τους συλλέκτες είναι η γνώση και η ενημέρωση.
Υπάρχουν και περιπτώσεις (που αφορούν τις επισημάνσεις κυρίως) οπου ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΙΣ δεν μπορεί να είναι απόλυτα βέβαιος. Στις περιπτώσεις εκείνες, κατ εμέ, κάποιου είδους λυση ενδεχομένως είναι οι αγορές μόνο απο expert στον εκάστοτε τομέα, ωστε να μείωσεις όσο το δυνατόν περισσότερο την πιθανότητα να πέσεις επάνω σε κάποιο. Κάνεις Κρήτη, παρε επισήμανση απο κάποιον πολύ δυνατό στην Κρήτη. Κάνεις 1901, βρές κάποιον που ειδικεύεται εκεί και αγόρασε απο εκεινον. Στο ebay, χρόνια τώρα, 1 στα 3 δεκαδραχμα 1896 που εμφανίζονται και πωλούνται ως γνήσια είναι Athens forgery. Είναι εκεί, πωλούνται και θα πωλουνται πάντα, όσο οι συλλέκτες δεν επενδύουν στην γνώση. (Εγω θα ήθελα πολύ να πετύχω κάποιο Sperati αλλα πού τέτοια τύχη...)

Το βιβλίο του Ure είναι μακράν το καλύτερο την στιγμή αυτήν απο τα 3 βασικά βιβλία (Feenstra, Vlastos, Ure) για τα ελληνικά πλαστά. Δυστυχώς, ελάχιστα αναφέρονται για τις επισημάνσεις, δημοσιεύσεις για τις οποίες υπάρχουν μόνο σκόρπιες τριγύρω, στην αρθρογραφία. Στις επισημάνσεις έχει μάλλον χαθεί η μπάλα, αυτό πιστεύω. Ψυχραιμία και αγορές απο τις σωστές πηγές, πάντα και με έλεγχο δικό μας.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 28, 2016, 05:14:11 μμ από Helios » Καταγράφηκε

Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #40 στις: Ιανουάριος 29, 2016, 08:47:50 πμ »

Για του λόγου το αληθές, παρακάτω παρουσιάζω μια απο τις πολλές περίπτωσεις πλαστού που πωλείται ως γνήσιο στο ebay την στιγμή αυτή, τυχαία περίπτωση που συνάντησα και περίπτωση στην οποία δεν θα αναφερόμουν καθόλου (ως πολύ συνηθισμένη) εαν δεν συνοδευόταν και απο πιστοποιητικό γνησιότητας!

http://www.ebay.com/itm/GREECE-159-63-Used-w-Cert-1900-Surcharges-/391081190636?hash=item5b0e4164ec:g:6tkAAOSweW5VANrh

Το 5δρχ είναι πλαστό, (Spetsiotis/Athens forgery, κατα Tyler & Ure) και συνοδεύεται απο την επίσης γνωστή, πλαστή σφραγίδα ΠΕΙΡΑΙΕΥΣ 11 ΑΥΓ 7-Π 1901.
Τα πράγματα αυτά έχουν δημοσιευτεί απο παλιά ενώ απο το 1924 ήδη έχουμε λίστα με τις γνωστές πλαστές σφραγίδες που συνοδεύουν τα γνωστά Athens forgeries, (Ernst Barth, Germania Berichte 1924), λεπτομερέστατα στοιχεία για την αναγνώριση των οποίων καθώς και κατάλογος με τις πολλές πλαστές σφραγίδες τους είναι δημοσιευμένα χρόνια τώρα και στις μεγάλες εργασίες που αφορούν το θέμα των πλαστογραφιών των ελλ. γραμ/μων.

Εαν ασχολείται κάποιος και δεν βαριέται, ας ενημερώσει τον πωλητή.

ΥΓ. Να ξακαθαρίσω πως ανέφερα την παραπάνω περιπτωση ως χαρακτηριστική και την παρουσίασα απλώς και μόνο για να θίξω το θέμα. Προκαταβολικά και προς αποφυγή παρεξηγήσεων θα πώ πως πιθανότατα δεν θα έχω την ευχέρια να σχολιάσω οποιαδήποτε άλλη περίπτωση τυχόν αναφερθεί εδώ ή οπουδήποτε αλλού δημόσια, κάτι που κάνω μόνο περιστασιακά και μόνο με προσωπική επικοινωνία μεταξύ στενών φίλων.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 29, 2016, 09:47:59 πμ από Helios » Καταγράφηκε

sevasto
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 41


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Ιανουάριος 29, 2016, 11:57:24 πμ »

Sperati..δυσκολο..Συμφωνω απολυτα με αυτα που γραφεις,για αυτο και απορησα  με αυτα που μου ειχε δηλωσει ο Λαρισαιος συλλεκτης.Απολυτα λογικη η τακτικη των τοτε πλαστογραφων για επικεντρωση στο φθηνο 40λεπτο,αλλα you never know for sure.Θα επιθυμουσα να ασχοληθω σοβαροτερα με τα γραμματοσημα της Κρητικης Πολιτειας,αλλα προς το παρον μου λειπει χρονος,γνωση και επαρκης βιβλιογραφια.Δεν ξερω ομως γιατι με τραβανε απο αισθητικη οι κρητικες σειρες.
Καταγράφηκε
sevasto
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 41


Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Ιανουάριος 29, 2016, 12:01:27 μμ »

Ειναι αξιολογος πωλητης ο συγκεκριμενος στο ebay,παλιοτερα εχω αγορασει καλα κομματια απο αυτον,τωρα αν υπαρχει πιστοποιηση απο Sismondo,τι να κανει?Απλα θεωρω οτι για Ελληνες αγοραστες,αν του επισημανθει αυτο και δεν αλλαξει περιγραφη,θα εχει θεμα μελλοντικα και δε νομιζω να το επιθυμει.
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #43 στις: Ιανουάριος 29, 2016, 12:25:32 μμ »

Θα επιθυμουσα να ασχοληθω σοβαροτερα με τα γραμματοσημα της Κρητικης Πολιτειας,αλλα προς το παρον μου λειπει χρονος,γνωση και επαρκης βιβλιογραφια.Δεν ξερω ομως γιατι με τραβανε απο αισθητικη οι κρητικες σειρες.

Αυτόνομη Κρήτη έχω κομπλέ και επισημάνσεις απο σοβαρή πηγή, ελεγμένες και απο τον κ. Μαρινάκη, πραγματογνώμονα κρητικών γραμ. της FIP. Για την κρητική πολιτεία, ο Ζερβογιάννης αποτελεί την πολύ δυνατή πηγή, χρόνια τώρα, θα τον χρειαστείς εαν ασχοληθείς κάποτε. Δύο έργα, του 1971 & 1979 με το πρώτο αφιερωμένο στα ξένα ταχ. Κρήτης και το δεύτερο στα γραμ/μα της αυτονομίας. Δημοσιευμένα σε σειρά τευχών στη Φιλοτέλεια της εποχής, μπορείς όμως να τα βρεις απο την ΕΦΕ ως ανάτυπα. Ακολουθούν ο Μαρινάκης με τα "Ταχυδρομική Ιστορία Κρητικής Πολιτείας 1900-1913" και "Αγγλική Διοίκηση Ηρακλείου Κρήτης 1898-1899", εκδόσεις του 1983 & 1989 αντίστοιχα. Πολύ καλή επίσης πηγή ο Feenstra με το "Rienk M. Feenstra & Friends, Crete: Postal History, Postage and Revenue Stamps, Coins & Banknotes" του 2001, έκδοση του κ. Γαληνού, πηγή στην οποία απέκτησα πρόσφατα πρόσβαση μέσω φίλου.

Ειναι αξιολογος πωλητης ο συγκεκριμενος στο ebay,παλιοτερα εχω αγορασει καλα κομματια απο αυτον,τωρα αν υπαρχει πιστοποιηση απο Sismondo,τι να κανει?Απλα θεωρω οτι για Ελληνες αγοραστες,αν του επισημανθει αυτο και δεν αλλαξει περιγραφη,θα εχει θεμα μελλοντικα και δε νομιζω να το επιθυμει.

Σαφέστατα και δεν πρόκειται για αρχικό λάθος του πωλητή, συμφωνούμε. Εαν τον γνωρίζεις και θέλεις, ενημέρωσε τον.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 29, 2016, 01:20:19 μμ από Helios » Καταγράφηκε

sevasto
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 41


Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Ιανουάριος 29, 2016, 04:37:43 μμ »

Σ ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες.Του Feenstra ειμαι ενημερος,δεν το εχω αγορασει ομως,αρα εφοσον το συνιστας,θα επιληφθω!Τις εκδοσεις κρητικης πολιτειας τις εχω,πολυ αμφιβαλλω ομως για ολες τις ποικιλιες του Μικρου Ελλας που διαθετω..ξενα γραφεια δεν εχω,πλην γαλλικων εκδοσεων(μιας και οταν ξεκινησα πιο σοβαρα ως συλλεκτης,πρωτοασχοληθηκα με Γαλλια και αποικιες),οπως και Θερισσου.Καλα απο τα εισπρακτεα ,δεν εχω τις 2 σπανιοτητες.Επιστολες εχω ,μερικες αρκετα ενδιαφερουσες.Γνωριζεις που μπορω να παω για πιστοποιηση κρητικων σειρων?Απλα εφοσον ασχοληθω σοβαροτερα,χρειαζομαι γνωση για σφραγισεις με numbers  ταχυδρομικων υπαλληλων πχ,για γνησιοτητα ιταλικων,ρωσικων,αγγλικων και αυστριακου λεβαν πχ,κλπ ,ασε τις ποικιλιες Μικρου Ελλας...
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences