Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 10:06:08 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 2 Δραχμαί Κρητικής Πολιτείας.  (Αναγνώστηκε 3089 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
sabby
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1040


Nothing is true.Everything is possible.


Προφίλ
« στις: Ιανουάριος 22, 2016, 02:55:53 μμ »

Καλημέρα σε όλους.
Θα ήθελα την γνώμη σας για το παρακάτω νόμισμα.
Οι φωτογραφίες είναι κάπως...
Εχει λίγο καλύτερη κουρτίνα στο άνω και στο δεξί μέρος,όχι πολλά πράγματα.
Προσωπικά,πιστεύω οτι είναι fine και καθαρισμένο αλλά θα ήθελα και την άποψη σας.
Ευχαριστώ.
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 22, 2016, 03:02:49 μμ »

Μια χαρα ειναι.
Δεν εχει εντονα χτυπηματα, ουτε μεγαλες και βαθιες γρατζουνιες κλπ.
Σε αυτες τις χαμηλες καταστασεις, μικρη η καθολου σημασια εχει εαν ειναι καθαρισμενο κλπ, αρκει να "περνα" τα προσωπικα σου κριτηρια αισθητικης.(Ενταξει, δεν λεμε να ειναι φρεσκοκαραγυαλισμενο..)
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 22, 2016, 03:34:19 μμ »

συμφωνω φιλε με τον Χαρο,στο κατω κατω αν δεν σου κανει και σε χαλαει να σου δωσω την διευθυνση μου να μου το στειλης που δεν το εχω ετσι ομορφο Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
heavy-metal
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 424



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 22, 2016, 07:30:08 μμ »

Καλορίζικο και να το χαίρεσαι !!! Συμφωνώ με τον φίλο Χάρο και του λόγου μου !!!  Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 22, 2016, 08:39:32 μμ »

Βασίλη να το χαίρεσαι και καλορίζικο.Μια χαρά για συλλογή και σε τιμή σούπερ.Μακάρι και στα δικά μου  Μεγάλο χαμόγελο
Νομίζω οτι το fine το έχει κι εγώ. Χαμόγελο
Καταγράφηκε
sabby
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1040


Nothing is true.Everything is possible.


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 23, 2016, 02:28:47 πμ »

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Δεν ξέρω αν συμφωνείτε,αλλά το δίδραχμο είναι το λιγότερο σε εμφανίσεις ασημένιο νόμισμα της Κρητικής Πολιτείας.Τουλάχιστον,εγώ έστω και σε αυτήν την-ας το πούμε- υποφερτή κατάσταση και τιμή,παιδεύτηκα αρκετά για να το βρώ.
Αν μου επιτρέπετε και ένα σχόλιο,οι πωλητές νομισμάτων (επαγγελματίες,όχι μέλη εδώ) έχουν "χάσει τη μπάλα",όσον αφορά τις τιμές,σε σχέση πάντα με το τί πουλάνε.
Χαμηλότερης κατάστασης νόμισμα,κοινώς "ημι-λιώμα",πωλείται 150 ή και 180 "φιλική τιμή γιατί ψωνίζεις απο μένα".Οταν δε,τόλμησα να ρωτήσω έναν"πολλά δεν είναι?",η απάντηση ήρθε σαν κεραυνός."Ε τότε,ψάξε να βρείς ένα VF,να το πληρώσεις 1000!"
Αν έχετε όρεξη,θα ήθελα τις απόψεις σας σχετικά με το σχόλιο.
Αν πάλι νομίζετε ότι η κουβέντα θα "ανάψει φωτιές",αφήστε το.
Καταγράφηκε
kostas_89
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 59



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 25, 2016, 09:45:01 πμ »

Αυτό που παρατηρώ εγώ είναι οτι όταν πας να πουλήσεις κάποιο νόμισμα, οι πιο πολλοί το ισοπεδώνουν και το βγάζουν άχρηστο με σκοπό να στο πάρουν τσάμπα! Όταν όμως το πάρουν και βγάλουν για πώληση αυτοί, το βάζουν 4 φορές πάνω.Για παράδειγμα τα 30δραχμα σε καταστάσεις VF, τα παίρνουν 7 ευρώ τα μεγάλα και 4-5 τα μικρά και τα πουλάνε 9-10 ευρώ και 7-8.
Καταγράφηκε
Toni-g
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3010


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 25, 2016, 09:54:57 πμ »

Αυτό που παρατηρώ εγώ είναι οτι όταν πας να πουλήσεις κάποιο νόμισμα, οι πιο πολλοί το ισοπεδώνουν και το βγάζουν άχρηστο με σκοπό να στο πάρουν τσάμπα! Όταν όμως το πάρουν και βγάλουν για πώληση αυτοί, το βάζουν 4 φορές πάνω.Για παράδειγμα τα 30δραχμα σε καταστάσεις VF, τα παίρνουν 7 ευρώ τα μεγάλα και 4-5 τα μικρά και τα πουλάνε 9-10 ευρώ και 7-8.
Το παραδειγμα σου ειναι ακυρο
Αν πηρες εσυ σετ 30αρια 18€ δεν παει να πει οτι ειναι και η τιμη τους
Εδω μεσα οταν κατα καιρους βγαινουν το σετ παει 12-13 € και κυριως ακυκλοφορητα .
Καταγράφηκε
kostis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 732

"Μετρον Αριστον"


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 25, 2016, 10:06:21 πμ »

Βασικα ο καθενας μπορει να ζηταει οτι θελει.Απο κει και περα καλο ειναι να φιλτραρεις τις πληροφιεςκαι
νακανεις τις επιλογες σου...
Αυτο το φαινιμενο δεν ειναι μονο στην Ελλαδα και στον συλλεκτισμο,αλλα ειναι παγκοσμιο...
Καταγράφηκε
sabby
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1040


Nothing is true.Everything is possible.


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 25, 2016, 03:15:04 μμ »

Αυτό που παρατηρώ εγώ είναι οτι όταν πας να πουλήσεις κάποιο νόμισμα, οι πιο πολλοί το ισοπεδώνουν και το βγάζουν άχρηστο με σκοπό να στο πάρουν τσάμπα! Όταν όμως το πάρουν και βγάλουν για πώληση αυτοί, το βάζουν 4 φορές πάνω.Για παράδειγμα τα 30δραχμα σε καταστάσεις VF, τα παίρνουν 7 ευρώ τα μεγάλα και 4-5 τα μικρά και τα πουλάνε 9-10 ευρώ και 7-8.
Φίλε Κώστα,εξαρτάται που θα πάς να πουλήσεις.
Αν πάς σε παλαιοπωλείο ή ενεχυροδανειστήριο,φυσικά θα προσπαθήσουν να στα πάρουν"έναντι πινακίου φακής"(άκυρο,ακρίβυναν και αυτές),γιατί δεν αγαπούν το νόμισμα,αλλά το κέρδος που θα βγάλουν από αυτό,απο εσένα κι εμένα που βλέπουμε το νόμισμα "αλλιώς".
Αν δεν υπήρχε το Στέκι,πολλοί απο εμάς(πρώτος εγώ),θα πληρώναμε πολλά λεφτά για νομίσματα που δεν αξίζουν ούτε το 1/3 των χρημάτων που ζητούν οι έμποροι.
Μεγάλη κουβέντα οι αγοραπωλησίες εκτός Στεκιού....
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 25, 2016, 03:51:28 μμ »

Βασικα ο καθενας μπορει να ζηταει οτι θελει.Απο κει και περα καλο ειναι να φιλτραρεις τις πληροφιεςκαι
νακανεις τις επιλογες σου...
Αυτο το φαινιμενο δεν ειναι μονο στην Ελλαδα και στον συλλεκτισμο,αλλα ειναι παγκοσμιο...

E,ναι, ετσι ειναι.
Εκτος τουτου, πρεπει καποιος να εχει και αρκετη πειρα για να αναγνωρισει καταστασεις κλπ (απο μονος του, οχι επειδη του λενε οτι το ενα ειναι ετσι και το αλλο γιουβετσι), οποτε να συγκρινει πραγματα ομοια καθε φορα.
Περαν τουτου, οι εμποροι πρεπει να βγαλουν το κερδος τους για να ζησουν, αυτη ειναι η δουλεια τους.
Αλλα και οι συλλεκτες στις αγοραπωλησιες τους προσπαθουν να πετυχουν μια τιμη που να τους συμφερει, ειτε ως αγοραστες, ειτε ως πωλητες.
Ετσι ειναι η ζωη γενικοτερα, οχι μονο στα νομισματα.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences