Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 07:10:06 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: μαρκα  (Αναγνώστηκε 7322 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
red75
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 53


Προφίλ
« στις: Ιανουάριος 16, 2016, 12:45:25 μμ »

Καλημέρα,
Αν κάποιος ξέρει κάποιες πληροφορίες, αξία αλλά και γενικότερα

Είναι από κουλοχέρη δεκαετίας του 50 (είχε καναδύο δραχμές του 57).
Επειδή οι φώτο δεν είναι καλές
ΑΝΤΑΛΛΑΣΕΤΑΙ ΜΕ ΕΙΔΟΣ
ΑΔΕΙΑ Νο 36 6 787
Καταγράφηκε
KOKO-27
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 618


god of war


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 16, 2016, 03:57:43 μμ »

εχει αρκετες παραλλαγες αυτη η μαρκα,
η δικια σου ειναι η πιο κοινη.!
απο αξια? 5 εως 10 ευρω αναλογα την κατασταση.
Καταγράφηκε

δεν χανω ποτε.... η κερδιζω η μαθαινω.
red75
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 53


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 16, 2016, 07:34:32 μμ »

ευχαριστώ.
ξέρουμε τίποτα στοιχεία "ιστορικά", πότε φτιάχτηκαν, που χρησιμοποιούταν, ποια η ανταλλακτική τους αξία  κτλ.
αν κρίνω από το  ΑΔΕΙΑ Νο 36 6 787 ήταν νόμιμα, ποια η ανάγκη δημιουργίας τους;
Καταγράφηκε
KOKO-27
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 618


god of war


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 17, 2016, 02:09:24 πμ »

δυστηχως η πληροφοριες για αυτες αλλα και γενικα για τις μαρκες,
ειναι λιγες.
μακαρι να ηξερα να σου πω περισσοτερα.
Καταγράφηκε

δεν χανω ποτε.... η κερδιζω η μαθαινω.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 31, 2018, 08:57:52 πμ »

Η μαρκες αυτες βγηκαν για να μπορουν να παιζουν οι Αμερικανοι ελευθερα τυχερα παιγνιδια στην Ελλαδα.
Υπαρχει σχετικος νομος των οποιων τον ειχε βρει καποιος παλιος συλλεκτης και τον ειχε αναρτησει οπως  ακριβως αναφερωταν στο περιοδικο Συλλεκτικος Κοσμος.
Δεν απαντουσα τοσο καιρο διοτι δεν τον γνωριζα, Τωρα που διαβασα ολα τα τευχη μαζι το θυμηθηκα και το ενημερωνω εδω.
Μαλιστα μεχρι τα μεσα του 1980 ειχαν βρει και μια τετοια μηχανη καπου στην Αθηνα και την ειχαν φωτογραφησει για της αναγκες του αρθρου.
Ολες οι μαρκες που φερουν αυτη την ονομασια ή παραπλησια ειναι εκεινης της περιοδου (1950/1960) οπου δρουσε ο Αμερικανικος Στολος.
Να αναφερω δε οτι οι μαρκες αυτες δεν ειναι και λιγες.
Γνωριζω ατομο το οποιο προσπαθει να τις πουλησει ολες μαζι οσες εχει (50/100 δεν θυμαμαι) στο οριτζιναλ μεταλικο  μασουρι τους πες!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 31, 2018, 09:00:03 πμ από herakliotis » Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 31, 2018, 09:43:23 πμ »

Και επειδη ειμαι παλι ξαπλα με δευτερη φορα με αντιβιωση μεσα σε δεκαπεντε μερες και ειχα ορεξη και χτες ψαχνωντας κατι αλλο επεσα ξανα πανω σε αυτο το αρθρο μου ηταν πολυ ευκολο να το βρω σημερα και σας το φωτογραφισα.
Το παιγνιδι λεγοταν ΝΟΒΟΜΑΤ , την ανακαλυψη του νομου την ειχε κανει ο αημνηστος Ταζεδακης ο οποιος ηταν αυθεντια σε Μεταλια και Τοκεν/Μαρκες και το αρθρο το ειχε σηκωσει ποιος αλλος ;; Τζαμαλης.
Το παιγνιδι ειχε βρεθει καπου στην Πλακα και το ειχαν φωτογραφηση γυρω στα μεσα του 85.
Οι μαρκες αυτες ηταν τεσσερις διαφορετικες αξιες η οποιες αντιπροσωπευαν τεσσερα δικα μας νομισματα. Πενηνταρακι / δραχμη (οπου στην δραχμη η μαρκα ηταν ατρυπητη) διφραγκο / ταληρο.
Ελπιζω να διαβαζωνται οι φωτογραφιες μου μονο.  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
red75
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 53


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 31, 2018, 04:28:02 μμ »

Περαστικά πρώτα από όλα, πολύ ενδιαφέρουσες οι πληροφορίες που μας δίνεις. 
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 01, 2018, 12:04:02 πμ »

Οταν εχουμε παλια εντυπη υλη στα χερια μας και την διαβαζουμε φιλε μου ειναι θησαυρος ανεκτιμητος.
Πολλα απο τα σημερινα ερωτηματα που εχουν αρκετοι ή πολλα απο τις ανευ ουσιας απαντησεις που εσφαλμενα δινουν καποιοι για να το παιξουν ειδικοι  εχουν την απαντηση σε τευχη περιοδικων οπως ο Συλλεκτης και ο Συλλεκτικος Κοσμος αλλα και διαφορα αλλα βιβλια απο το 1970 εως το 1990 περιπου.
Το μονο που χρειαζετε ειναι διαβασμα!!!
Η γνωση ειναι ενα αλλο ανεκτιμητο σημειο του συλλεκτισμου το οποιο μπορει και να σε σωσει απο μια κακοτοπια αλλα και να σε βοηθησει να βρεις κατι καινουριο το οποιο υπηρχε αλλα εσυ δεν το γνωριζεις!!!
Προσωπικα εχω οφεληθει παρα πολυ τον τελευταιο καιρο απο τετοιες παλιες μελετες.
Απλα ευχαριστω την τυχη που επεσαν πανω μου τοση πολυ υλη μαζεμενη και την μαζεψα σιγα σιγα ολη !!!
Καποια αργοτερα που θα περισευουν θα τα μοιρασω  (εναντι του τιμηματος τους φυσικα) σε φιλους που θελουν να μαθουν συλλεκτικη ιστορια. Στην ζωη μαςδεν πρεπει να ειμαστε μονο , τι ειναι αυτο ;; Ποσο κανει ;; Αγορα / πουλα.
Πρεπει να ξερουμε και την ιστορια του και ποσα περιπου ειναι και τι πιστευαν για αυτα οσοι τα πρωτοειδαν και ποσα ειδαν !!! Βασικα πραγματα που μας βοηθουν να παρουμε σωστες αποφασεις και περι τιμης και περι σπανιοτητας και και και.

herakliotis
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 01, 2018, 02:17:20 μμ »

σωστος γιωργο μου... αλλα ελαχιστοι διαβαζουν πια.. Λύπη ασε που δεν βρισκονται κι ευκολα εντυπα παλιοτερα.. ειδικα στην επαρχια!

ειχε και αλλη σελιδα το αρθρο με τις ποικιλιες στις επιγραφες; γιατι κατι τετοιο καταλαβα απο το διαβασμα... οτι ειχε καταλογο παρακατω..

περαστικα Γιωργο μου!!
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 01, 2018, 04:05:16 μμ »

Νικο καθως τα διαβαζα ελεγα μεσα μου οτι ολη αυτη η υλη επρεπε να ειναι στα χερια σου.
Εχει μεσα τοσο ψιλικοκο υλη την οποια εγω πχ δεν με αφορα και την περναω στο ντουκου.
Θεματα για την Ροδο χαρτονομισματα / ταχυδρομικη ιστορια / αρχαια χαρτονομισματα εα σωρο ειδα.
Μαρκες / τοκεν / μεταλια ο Ταζεδακης εγραφε σε μερικους τομους καθε μηνα.
Χαρακτες η βιβλιογραφια τους και το εργο τους ειτε σε νομισματα ειτε σε μεταλια ειτε σε χαρτονομισματα.
Θεματα με ποικιλιες που τρελενωνται διαφοροι και τα κυνηγανε και εμενα με αφηνουν αδιαφορο.
Πχ παρα πολλα αρθρα για ενετικα νομισματα / τσεκινια και και και απο ολες τις περιοδου φραγκοκρατιας ανα την Ελλαδα !! Εμενα μου ειναι αδιαφορα. Γραματοσημα / καρτ ποσταλ  αδιαφορα. Σπιρτοκουτα αδιαφορα.
Και και και.
Το σπαστικο ειναι οι πολλες σελιδες πωλησεων μερικων εμπορων αλλα και παλι τα θεματα που αντλει απο μεσα ο καθε συλλεκτης τον αποζημιωνει να περναει μερικες σελιδες πωλησεων ανευ ουσιας.
Βλεπεις τοτε δεν υπηρχε ιντερνετ και ο μονος τροπος να διαδωσεις τι εχεις ηταν αυτα τα περιοδικα.
Προσωπικα τωρα σιγα σιγα θα αρχισω σε ξεκαθαρισμα της αποθηκης μου και οτι εχω περισιο θα το διωχνω στις πωλησεις αργοτερα.
Απλα θελω χρονο .
Υ.Γ Και να βρω το βιβλιο του Τζαμαλη με τα νομισματα της Νεωτερης Ελλαδος.
Το εχω αγορασει δυο φορες το ατιμο!!!
Μια με σκληρο εξωφυλο (σπανιο) και μια με το ασπρο οπου το εχουν ολοι και ΔΕΝ ΤΑ ΒΡΙΣΚΩ !!! Τα νευρα μου !!!
Με βλεπω να το ξαναγυρευω.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences