Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 08:02:39 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ασυνήθιστο τάληρο Μαρίας Θηρεσίας.  (Αναγνώστηκε 4240 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Alithinos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6


Προφίλ
« στις: Ιανουάριος 14, 2016, 09:04:06 μμ »

Καταρχάς καλησπέρα σας, και χαίρομαι που έγινα μέλος της κοινότητας!
Με ώθησε να κάνω εγγραφή μια πολύ δυνατή περιέργεια για προσδιορισμό ενός κέρματος που ήλθε στη κατοχή μου. Το συγκεκριμένο κέρμα ήταν του παππού μου, ο οποίος μας έχει αφήσει τουλάχιστον 8 χρόνια, και κάποια πράγματα του η μητέρα μου τα έδωσε σε εμένα, ανάμεσά τους και αυτό το νόμισμα που δεν του έδωσα πολύ σημασία τότε. Πριν κάτι μέρες έψαχνα κάτι τελείως άσχετο και το βρήκα τυχαία, και είπα να ψάξω να βρω τι ακριβώς είναι. Έμαθα λοιπόν ότι λέγεται τάληρο Μαρίας Θηρεσίας, και βρήκα και ένα site εξειδικευμένο σε αυτά τα νομίσματα, αυτό: http://www.theresia.name αλλά παρά τον εξονυχιστικό έλεγχο που έκανα στους πίνακές του, δεν βρήκα καμία καταχώριση που να δείχνει ακριβώς το ίδιο με αυτό που έχω.

Συν τοις άλλοις, έψαξα στο Google, και στο eBay, να δω τις θηρεσίες που υπάρχουν εκεί, και αντιλήφθηκα πως καμία δεν είναι σαν τη δική μου.

Καταρχάς θα ζητήσω συγνώμη που δεν θα βάλω φωτογραφίες, αλλά προσπάθησα να βγάλω με το κινητό μου, και τις βγάζει πολύ θαμπές, σε σημείο να μην φαίνονται οι λεπτομέρειες στις φωτογραφίες, άρα και να τις έβαζα άχρηστες θα ήταν.

Θα προσπαθήσω λοιπόν να το περιγράψω όσο το δυνατόν καλύτερα.
Από τα κέρματα που έχει σε εκείνο το site, είναι σχεδόν ολόιδιο με αυτή τη καταχώριση: http://www.theresia.name/cgi-bin/Token.cgi?Item=H27b με μοναδική διαφορά τη γραμματοσειρά με την οποία είναι τυπωμένα τα γράμματα.


Δηλαδή, στην μεριά με την Μαρία:

Γράφει S.F. , το κουμπάκι στο ρούχο της είναι το ίδιο σχήμα και όχι αυτό που έχει τα μπριγιάν γύρω γύρω που έχουν τα περισσότερα κέρματα, το σαγόνι / διπλοσάγονο της το ίδιο σχήμα, τα μαργαριτάρια στο κεφάλι της 5, το δίπλωμα του ρούχου στο στήθος της στο ίδιο σχήμα...

Και σε αυτή με τον θυρεό:

Η ορθογραφία είναι AUST αντί για AVST. (οι περισσότερες σε eBay και αγγελίες, δημοπρασίες, που είδα γράφουν AVST),έχει τον ίδιο αριθμό τελειών, έχει την ίδια ασπίδα στο κέντρο, από πάνω την ίδια κορόνα, ο αητός την ίδια ουρά (1-3-1), το 'χ' στο 1780 Χ έχει το ίδιο σχήμα σαν δύο κορμούς δένδρων...

Η μόνη διαφορά είναι ο γραφικός χαρακτήρας του γράμματος 'Β' στη λέξη BURG, το οποίο Β είναι κάπως έτσι:


(παρακαλώ συγχωρέστε μου τη καλλιτεχνική προσπάθεια. απλά ήθελα να δείξω ότι τα δύο ημικύκλια του Β δεν εφάπτονται, και το πάνω έχει περίεργη καλλιγραφία στη στροφή)

Είναι πραγματικά τόσο σπάνια η δική μου όσο φαίνεται να είναι ?
Κάπου διάβασα πως όσες έχουν γραμμένη τη λέξη με ορθογραφία AUST είναι πραγματικά παλαιές ενώ όσες γράφουν AVST επανεκδόσεις. Επίσης από όλες όσες έχω δει στα eBay κτλπ, καμία δεν είχε αυτό το κουμπί:



που έχει και η δική μου, αλλά όλες έχουν το στρογγυλό με τα μικρότερα στρογγυλά γύρω - γύρω.


Μπορείτε μήπως να εκτιμήσετε τη σπανιότητα (και πιθανώς την αξία) της ?
Θα με ενδιέφερε αρκετά να ξέρω τι έχω, συν του ότι με έχει φάει η περιέργεια!
Ευχαριστώ!  Χαμόγελο




Καταγράφηκε
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 14, 2016, 09:17:49 μμ »

Δείξε μας φωτογραφία απο το νόμισμα και θα σου πούμε .
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
sabby
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1040


Nothing is true.Everything is possible.


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 14, 2016, 09:20:55 μμ »

Αν τα γράμματα είναι AUST αντί για AVST,πιθανόν να έχεις μια Θηρεσία πρό του 1780.
Περίμενε όμως τους εμπειρότερους.
Και προσπάθησε να βγάλεις φωτογραφία όπωσδήποτε.
Οι Θηρεσίες είναι τόσες πολλές,θα σου πάρει σίγουρα λιγότερη ώρα η φωτό,απο το να ψάχνεις μόνος σου.
Να την χαρεί και το μάτι μας....
Καταγράφηκε
Alithinos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 14, 2016, 09:40:09 μμ »

Να βγάλω όσες φωτογραφίες θέλετε, δεν έχω θέμα, απλά το κινητό μου δεν έχει αυτόματη εστίαση και έτσι τις βγάζει θαμπές, και δεν μπορεί κανείς να διακρίνει τις μικρο-λεπτομέρειες.  Αναποφασιστικότητα










Δοκίμασα και σε δωμάτιο με άλλη λάμπα..




« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 14, 2016, 10:02:34 μμ από Alithinos » Καταγράφηκε
Alithinos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 15, 2016, 05:09:58 μμ »

Έβγαλα και με τη webcam και μου φαίνεται είναι κάπως καλύτερες.

σημ. σε κάποια σημεία δεν φαίνονται οι λεπτομέρειες λόγο φωτισμού και ανάλυσης κάμερας, αλλιώς δεν έχουν αλλοιωθεί στο κέρμα.



Καταγράφηκε
Κώστας 1979
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1002



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 15, 2016, 06:53:26 μμ »

Αυριο το πρωι,με φυσικο φως βγαλε φωτο με το κινητο σου,θα ειναι πολυ καλυτερες.Απο αυτες που εχεις βαλει μεχρι τωρα,κανεις δεν προκειται να σου πει πληροφοριες.
Καταγράφηκε

Si vis pacem,parabellum.
Alithinos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 15, 2016, 06:56:49 μμ »

Θα δοκιμάσω να βγάλω σε εξωτερικό χώρο αύριο το πρωί. Ελπίζω ο φωτισμός να φτιάξει κάπως τα πράγματα αν και δεν έχω εμπιστοσύνη στο κινητό μου.




Καταγράφηκε
mikekon
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 751



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 15, 2016, 07:13:39 μμ »

ΝΌΜΙΖΩ ΌΤΙ ΌΤΙ  Ο ΔΗΜΉΤΡΗΣ  ΒΡΗΚΕ  ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΗ
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 15, 2016, 09:05:37 μμ »

ΝΌΜΙΖΩ ΌΤΙ ΌΤΙ  Ο ΔΗΜΉΤΡΗΣ  ΒΡΗΚΕ  ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΗ

 Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
Alithinos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 16, 2016, 01:25:03 μμ »

Αυριο το πρωι,με φυσικο φως βγαλε φωτο με το κινητο σου,θα ειναι πολυ καλυτερες.Απο αυτες που εχεις βαλει μεχρι τωρα,κανεις δεν προκειται να σου πει πληροφοριες.


Έβγαλα και με φυσικό φως.  Χαμόγελο
Φαίνεται καλύτερα!



Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 16, 2016, 02:50:46 μμ »

Πιστευω πως αν απομακρυνεις το κινητο-φωτογραφικη λιγο περισσοτερο απο το νομισμα θα εστιασει καλυτερα κ θα φανει πιο καθαρο...μετα με την ζωγραφικη κοβεις τα περιττα γυρω γυρω κ κρατας μονο το κομματι με το νομισμα...δοκιμασε το αν δ σου κανει κοπο...
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Alithinos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 20, 2016, 05:40:28 μμ »

καταλαβαίνω πως μάλλον ενδιαφέρεστε να δείτε καλύτερες φωτογραφίες για τη κατάσταση του νομίσματος, το οποίο έχει μερικές γρατζουνιές απ' τη μεριά της Μαρίας.
Αλήθεια όμως, το ότι είναι παλιά, θα παίξει κάποιο ρόλο αν αποφασίσω να τη 'σκωτώσω' κάποια στιγμή ?
Αν είναι σε κατάσταση F, τι να περιμένω πάνω κάτω ?
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 20, 2016, 06:07:03 μμ »

Αν και δεν ειναι ο τομεας μου απο τα ελαχιστα που γνωριζω για τις Θηρεσιες ,kanena 100αρικο ειναι η τιμη του ετσι οπως ειναι χαμηλοβαθμο και με προβλημα εστω και αν δεν ειναι restrike.
Αν θελησεις να το πισοτποοιησεις και βγει καποια πολυ σπανια ποικιλια τοτε ισως και κατι τις παραπνω.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences