Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 23, 2024, 08:45:49 μμ
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αριστειο Αγωνος (Αργυρο και χαλκινο)  (Αναγνώστηκε 13043 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
zark4
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 410



Προφίλ
« στις: Ιανουάριος 13, 2016, 04:40:43 μμ »

Φιλος μου ειχε την ευγενικη καλοσυνη να μοιραστει μαζι μας το Ασημενιο Αριστειο Αγωνος του που απεκτησε απο φιλο μου.Η πηγη φυσικα ειναι αξιοπιστη και ως εκ τουτου δεν υπαρχει θεμα Γνησιοτητας.Για τα ματια σας μονο. (φυσικα οπως παντα οποιος εχει καποια ενσταση η αμφιβολια μπορει να καταθεσει την αποψη του )

Το Αριστείο του Αγώνα ήταν μετάλλιο που διανεμήθηκε σε όλους όσοι είχαν πάρει μέρος στην Ελληνική επανάσταση του 1821. Ιδρύθηκε δια Βασιλικού Διατάγματος από της 20ής Μαΐου 1834. Διαιρέθηκε σε τρεις τάξεις:

    1 αργυρό, απονεμήθηκε σε αξιωματικούς
    2 χάλκινο σε υπαξιωματικούς
    3 σιδερένιο σε στρατιώτες, τακτικούς και ατάκτους, καθώς και σε όποιον άλλο πήρε μέρος στον αγώνα υπέρ της ελευθερίας.

Φοριόταν στο αριστερό μέρος του στήθους και στηρίζονταν σε κυανή ταινία. Συνοδεύονταν επίσης από έγγραφο δίπλωμα, το οποίο υπέγραφε ο βασιλιάς στους αξιωματικούς, ο γραμματέας του υπουργού της Επικρατείας στους άλλους. Αυτοί που τιμήθηκαν είχαν ως αμοιβή το δικαίωμα α) να έχουν τα πρωτεία στις εκλογές, β) να οπλοφορούν χωρίς άδεια, γ) να παίρνουν τιμητική θέση μαζί με τις αρχές σε όλες τις εορτές, δ) να είναι ελεύθεροι κάθε σωματικής εργασίας στις γενικές υπηρεσίες του κράτους.

Ασημενιο Λοιπον:  









« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 13, 2016, 04:52:43 μμ από zark4 » Καταγράφηκε
zark4
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 410



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 13, 2016, 04:47:49 μμ »

Σε συνεχεια και δικου μου θεματος http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=26571.0  με παρομοιο μεταλλιο μπρουτζινο , το ανταλλαξα τελικα με καποιο αλλο χωρις κολλα μπρουτζινο παλι απο τον ιδιο εμπιστο φιλο.Ναι ναι καλα.Γιατι με ετρωγε που λενε...Δειτε τις φωτο.Αυτο τουλ δεν ειναι τοσο φθαρμενο και φυσικα δεν εχει κολλα πανω του






Καταγράφηκε
don_kihotis7
Επισκέπτης
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 13, 2016, 05:07:15 μμ »

Μπράβο Νίκο. Καλή επίλογη. Αυτό είναι πολύ καλύτερο απο το άλλο με την κόλλα  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
zark4
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 410



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 13, 2016, 05:12:54 μμ »

Ευχαριστω πολυ don.Ναι οντως .μου αρεσει και μενα πιο πουλ.Αν και δεν υπηρχε και τοσο θεμα γνησιοτητας κακα τα ψεματα ετσι οπως ειχε γινει με τα χρονια απο φθορες κτλ δεν το πολυ χαιροσουν.Σου εμπαιναν και αμφιβολιες.Αυτο που πηρα πιο ακριβο σχετικα αλλα τουλαχιστον εισαι και πιο σιγουρος και το χαιρεσαι πιο πολυ.Δεν αγοραζεις και καθε μερα τετοια μεταλλια πια
Don καλως ορισες και στο φορουμ.Ελπιζω να σου αρεσει και να βοηθησεις και εσυ
Καταγράφηκε
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 14, 2016, 10:28:11 πμ »

Συγχαρητήρια και στους 2 σας για τα νεα αποκτήματα σας.
Ειχα την τύχη να τα δω και τα 2 απο κοντά και είναι πράγματι αξιοζήλευτα (όπως και η τιμή τους)  Σαρκασμός.
Καλορίζικα λοιπόν και να τα χαίρεστε  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
don_kihotis7
Επισκέπτης
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 14, 2016, 10:37:25 πμ »

Καλημέρα Στράτο. Ευχαριστώ.

Δεν μου είπε ο Νίκος ότι βρεθήκατε και τα είδες.

Νίκο μπόρεσες να ζυγίσεις το δικό σου?
Καταγράφηκε
don_kihotis7
Επισκέπτης
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 14, 2016, 11:19:05 πμ »

Το δικό μου ζυγίζει 12gr μόνο..

Σε έγγραφο του ΓΑΚ αναφέρεται ότι τα αργυρά θα έπρεπε να ζυγίζουν 25. Μήπως υπάρχουν μινιατούρες του συγκεκριμένου παρασήμου?

Το δικό μου έχει διαστάσεις: 3,1cm χ 3,1cm χωρίς να μετράω το δακτυλίδι.
Καταγράφηκε
zark4
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 410



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 14, 2016, 11:39:17 πμ »

Στράτο άλλο είδαμε εμείς. Αυτά δεν τα είχε μαζί του ο πωλητής κ φίλος. Θα ήθελα. Αυτό είναι υπέροχο. Εκτός κ αν ή τέχνη του φωτογράφου το αναδεικνυει πιο πολύ. Για το βάρος τώρα είδα κ εγώ το θέμα στο φόρουμ. Είναι σίγουρο όμως ότι πρέπει να ήταν 25 γρ. Απορία Υπήρχαν πάντως κ χυτά. Μήπως αυτά ζύγιζαν τόσο??? Εγώ το δικό μου δεν έχω ζυγαριά τέτοια να το ζυγίζω
Καταγράφηκε
zark4
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 410



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 14, 2016, 11:43:54 πμ »

Δηλαδή πραγματικά θαυμαζω την λεπτομέρια αυτού του ασημένιου μετάλλιου.. Μέχρι κ το πράσινο χρώμα λίγο στα φύλλα φαίνεται λίγο μετά από τόσο καιρό. Κ η βασιλική κορώνα. Πολύ καλό. Δεν πιστεύω να είναι αντίγραφο πάντως. Το βάρος όντως είναι μικρό αλλά μήπως έτσι ήταν???
Καταγράφηκε
don_kihotis7
Επισκέπτης
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 14, 2016, 12:28:12 μμ »

Ναι όντως έχει καταπληκτική λεπτομέρεια και όντως σωστά παρατήρησες ότι στα φύλλα ακόμα υπάρχει μια πράσινη χροιά απο το βερνίκι.

Σίγουρα δεν είναι χυτό. Έχει χαρακτηριστικά κοπής αν και έχει αρκετές ατέλειες.

Θα ανεβάσω μερικές φωτό όπου φαίνονται οι ατέλειες.
Καταγράφηκε
zark4
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 410



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 14, 2016, 12:30:13 μμ »

ναι ανεβασε καποιες...οι ατελειες ειναι λες απο χτυπηματα???η παει αλλο το μυαλο σου?
Καταγράφηκε
don_kihotis7
Επισκέπτης
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 14, 2016, 01:11:57 μμ »

Όχι δεν πιστεύω ότι δεν είναι γνήσιο.
Απλά ατέλειες στην κατασεκυή πιστέυω.
Κοίτα πόσο άγριες είναι οι άκρες στο πλάι.
Καταγράφηκε
don_kihotis7
Επισκέπτης
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 14, 2016, 01:14:21 μμ »

Ακόμα μία.
Καταγράφηκε
zark4
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 410



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 14, 2016, 01:28:56 μμ »

Καταλαβα.Ατελειες λογικα λογω και της εποχης εκεινης.Δεν ειχαν και τα τελεια μηχανηματα.Μην ξεχναμε οτι η Ελλαδα ηταν και νεο κρατος...Ενδιαφερον απο αποψης και γνωσης...Παντως και εγω δεν πιστευω  να μην ειναι γνησιο.Ειναι πολυ καλη δουλεια παρα τις ατελειες που εχει για να την εκαναν αλλοι εκτος απο τον ιδιο τον κατασκευαστη.και το πρασινο βερνικι στα φυλλα.πωπω.Δεν ειχα δει αλλου να εχει παραμηνει.υπεροχο.
Καταγράφηκε
zark4
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 410



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 14, 2016, 01:36:59 μμ »

εκτος αν καποια εσπασαν με τα χρονια...στα 180 χρονια μετα ολα ειναι πιθανα
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences