Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 10:32:42 μμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Είναι νόμιμο να έχω στην κατοχή μου αρχαία νομίσματα;  (Αναγνώστηκε 109497 φορές)
0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
doctor-Z
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 144


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Φεβρουάριος 22, 2015, 06:18:32 μμ »

αν αποδειχτει οτι το εβλαλες απο το χωμα με ανιχνευτη μεταλων κτλ εμπειπτει! σε πανε μεσα!!!
Και πώς αποδεικνύεται ότι το έβγαλες από το χώμα;

Επίσης δες εδώ: http://portal.tee.gr/portal/page/portal/SCIENTIFIC_WORK/arxeia_diafora/%CD%203028-2002.pdf
σελίδα 3010 (σελίδα 8 για το pdf).
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 22, 2015, 06:27:39 μμ από doctor-Z » Καταγράφηκε
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Φεβρουάριος 23, 2015, 12:07:33 πμ »

πως αποδεικνυεται? χμ....... αν υπαρχουν πληροφοριες οτι ασκεις θησαυροθηρια-αρχαιοκαπηλια στην αστυνομια και ερθει για ελεγχο και σου βρει ανιχνευτη μεταλλων και νομισμα η νομισματα που να ειναι πριν το 1453 πες τους οτι τον ανιχνευτη τον ειχες για να βρισκεις καλωδια στον τοιχο και το νομισμα το αγορασες στο εβαυ! συνηθως αυτα πανε μαζι ξερεις! ο συλλεκτης που δεν ανακατευεται με τα πιτουρα δεν εχει τιποτα να φοβηθει!

οσο για το νομο που ανεβασες, ναι ακριβως αυτο, το αρθρο 20 ξεκαθαριζει τα πραγματα και δεν αφηνει καμια αμφιβολια πιστευω! στην ουσια εκτος απο αυτα που υπαγονται, ευρηματα, εικονες, εκλησιαστικα σκευη και βιβλια οτιδηποτε αλλο αν και εφοσον αυτο εχει ιστορικη και εθνολογικη σημασια για τη χωρα μπορει να χαρακτηριστει ως μνημειο με αποφαση του υπουργου και κατοπιν εισηγησης του αρχαιολογικου συμβουλιου!

με αλλα λογια εγω αν ειχα το σπαθι του κολοκοτρωνη το οποιο ειναι ενα αντικειμενο μεγαλης εθνολογικης σημασιας θα πρεπει το αρχαιολογικο συμβουλιο να εισηγηθει στον υπουργο ο οποιος θα παρει την  αποφαση οτι το σπαθι ειναι εθνικο κειμηλιο και τοτε αυτο θα χαρακτηριστει ως μνημειο! και στη συνεχεια η αποφαση θα γνωστοποιηθει σε μενα οπου θα προβω στις απαραιτητες ενεργειες δηλωσης του κτλ.
Καταγράφηκε
doctor-Z
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 144


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Φεβρουάριος 23, 2015, 03:22:32 μμ »

Δηλαδή αν κάποιος έχει κάποιο νόμισμα που του το έδωσε ο παππούς του, ο συμπέθερος, ο μπατζανάκης του τρίτου ξαδέρφου κλπ, ΔΕΝ έχει ανιχνευτή μετάλλων και δεν υπάρχουν ενδείξεις ότι είναι αρχαιοκάπηλος ή κάτι τέτοιο, τι γίνεται με αυτόν; Ρωτάω γιατί έχω δει σε αρκετές άλλες ιστοσελίδες να αναρτούν φωτό με άγνωστα κέρματα και να ρωτούν αν έχουν κάποια αξία και κάποιο από αυτά τυχαίνει είναι πάρα πολύ παλιό... αν με πιάνεις..... που σημαίνει ότι ίσως ο άλλος δεν ξέρει καν τι έχει στα χέρια του, πόσο μάλλον αν εμπίπτει στον αρχαιολογικό νόμο και τι πρέπει να κάνει για να μην καταλήξει φυλακή.
Καταγράφηκε
Κώστας 1979
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1002



Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Φεβρουάριος 23, 2015, 05:06:20 μμ »

Αν υπάρχουν φόβοι για κάποιο νομισμα,Καλο είναι μια βόλτα στο νομισματικο μουσειο.Εκει θα σου πουν τι ακριβώς έχεις και αν υπάγεται στο νομο,θα σου πουν τις κατάλληλες ενέργειες για να το δηλώσεις.Αυτα αν θες να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
Καταγράφηκε

Si vis pacem,parabellum.
KOKO-27
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 618


god of war


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Φεβρουάριος 23, 2015, 08:52:46 μμ »

Αν υπάρχουν φόβοι για κάποιο νομισμα,Καλο είναι μια βόλτα στο νομισματικο μουσειο.Εκει θα σου πουν τι ακριβώς έχεις και αν υπάγεται στο νομο,θα σου πουν τις κατάλληλες ενέργειες για να το δηλώσεις.Αυτα αν θες να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
+1
Καταγράφηκε

δεν χανω ποτε.... η κερδιζω η μαθαινω.
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Φεβρουάριος 23, 2015, 09:50:00 μμ »

Δηλαδή αν κάποιος έχει κάποιο νόμισμα που του το έδωσε ο παππούς του, ο συμπέθερος, ο μπατζανάκης του τρίτου ξαδέρφου κλπ, ΔΕΝ έχει ανιχνευτή μετάλλων και δεν υπάρχουν ενδείξεις ότι είναι αρχαιοκάπηλος ή κάτι τέτοιο, τι γίνεται με αυτόν; Ρωτάω γιατί έχω δει σε αρκετές άλλες ιστοσελίδες να αναρτούν φωτό με άγνωστα κέρματα και να ρωτούν αν έχουν κάποια αξία και κάποιο από αυτά τυχαίνει είναι πάρα πολύ παλιό... αν με πιάνεις..... που σημαίνει ότι ίσως ο άλλος δεν ξέρει καν τι έχει στα χέρια του, πόσο μάλλον αν εμπίπτει στον αρχαιολογικό νόμο και τι πρέπει να κάνει για να μην καταλήξει φυλακή.

συνηθως οι διωξεις με μονη κατηγορια απλα την ακατοχη αρχαιων και χωρις την κατηγορια της παρανομης ανευρεσης τους η της αποπειρας πωλησης δεν καταληγουν σε σοβαρη τιμωρια συνηθως ο κατηγορουμενος αθωωνεται λογω αγνιας ελειψης δολου κτλ κτλ!

 χαρακτηριστικη περιπτωση καποιος που ειχε το σπιτι γεματο με αρχαια και εκαναν ντου ειπε στο δικαστηριο οτι δε γνωριζε τιποτα και νομιζε οτι ειναι σουβενιρ! τα ειχε λεει ο πεθερος του ο οποιος εχει πεθανει! αντε γεια!  Μεγάλο χαμόγελο   αυτο μου το εχει πει αρχαιολογος!

τωρα αν σου βρουν νομισμα πριν το 1453 εμπειπτει κανονικα και θα εχεις καποια διωξη γι'αυτο η οποια πιθανοτατα θα καταληξει σε αθωωση, αν εχεις ενα νομισμα μετα μεταξυ 1453-1830 οι κακοι υπαληλοι του ελληνικου κρατους μπορει και παλι να σε ταλαιπωρησουν αλλα σιγουρα εχεις το νομο  με το μερος σου! οσοι συλλεγετε τετοια νομισμα (1453-1830) διαβαστε καλα το νομο εκτυπωστε και ενα αντιγραφο να το εχετε μαζι με τα νομισματα και γραψτε τις χρονολογιες των νομισματων πανω στα χαρτονακια των νομισματων ετσι ωστε αν γινει κανα ντου καμια φορα να εχετε μια πρωτη καλη αμυνα απεναντι τους κακους εκτελεστες του νομου που δυστυχως ειναι πολλοι! συνηθως μαζευουν οτι βρουν ακομα και κατοσταρικα του 2000 και τα στελνουν για χρονολογιση εκτιμηση κτλ!
Καταγράφηκε
doctor-Z
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 144


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Φεβρουάριος 24, 2015, 04:08:03 μμ »


τωρα αν σου βρουν νομισμα πριν το 1453 εμπειπτει κανονικα και θα εχεις καποια διωξη γι'αυτο η οποια πιθανοτατα θα καταληξει σε αθωωση, αν εχεις ενα νομισμα μετα μεταξυ 1453-1830 οι κακοι υπαληλοι του ελληνικου κρατους μπορει και παλι να σε ταλαιπωρησουν αλλα σιγουρα εχεις το νομο  με το μερος σου! οσοι συλλεγετε τετοια νομισμα (1453-1830) διαβαστε καλα το νομο εκτυπωστε και ενα αντιγραφο να το εχετε μαζι με τα νομισματα και γραψτε τις χρονολογιες των νομισματων πανω στα χαρτονακια των νομισματων ετσι ωστε αν γινει κανα ντου καμια φορα να εχετε μια πρωτη καλη αμυνα απεναντι τους κακους εκτελεστες του νομου που δυστυχως ειναι πολλοι! συνηθως μαζευουν οτι βρουν ακομα και κατοσταρικα του 2000 και τα στελνουν για χρονολογιση εκτιμηση κτλ!
Πάλι καλά που το παλαιότερο κέρμα μου είναι μία ταλαιπωρημένη δραχμή του 1893. Με βλέπω όμως, για αυτή τη δραχμή, στο κελί για 50-60 χρόνια!! χαχαχαχαχα!
Καταγράφηκε
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Φεβρουάριος 24, 2015, 04:15:06 μμ »

δεν κόπηκε δραχμή το 1893, μήπως έχεις του 1883;
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
doctor-Z
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 144


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Φεβρουάριος 24, 2015, 05:11:44 μμ »

δεν κόπηκε δραχμή το 1893, μήπως έχεις του 1883;
Τόσο καιρό νόμιζα ότι είναι του 1893. Τελικά είναι του 1873!!
Καταγράφηκε
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Φεβρουάριος 24, 2015, 05:24:13 μμ »

προσωπικα με εχει απασχολησει το θεμα και καταθετω τα συμπερασματα μου εδω να μπορουν και αλλοι να τα διαβασουν γιατι ειναι πολυς κοσμος που εχει τετοιες αποριες! υπαρχει αγνοια ακομα και απο τους αρχαιολογους, αν ρωτησετε 10 απο αυτους θα παρετε 10 διαφορετικες απαντησεις! τουλαχιστον αυτο εχω βιωσει εγω! οταν χρειαστηκε να δηλωσω 5-6 αρχιτεκτονικα μελη που ειχα βρει στα μπαζα διαπιστωσα απο πρωτο χερι την ασχετοσυνη τους αλλα και την αδιαφορια τους! εξηγουσα σε ενα ζευγαρι (στη ζωη) νεαρων αρχαιολογων τι λεει το αρθρο 20 και ποια αντικειμενα εμπειπτουν και με κοιτουσαν σαν χανοι! ουτε που ειχαν μπει στη διαδικασια να το διαβασουν! ειχαν ομως ευκαιρο το νομο στο γραφει τους!  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
ΤΑΛΟΣ
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 225


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Μάιος 18, 2015, 06:45:43 πμ »

ΑΔΗΛΩΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΑΡΑΝΟΜΟ.ΜΠΟΡΕΙΣ ΟΜΩΣ ΝΑ ΤΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΑΦΟΥ ΤΑ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΤΗ ΑΡΜΟΔΙΑ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΠΟΥ ΑΝΗΚΕΙΣ.ΤΩΡΑ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΠΟΛΥ ΣΠΑΝΙΟ ΝΟΜΙΣΜΑ ΜΠΟΡΕΙ Η ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΝΑ ΤΟ ΔΕΣΜΕΥΣΕΙ ΔΙΝΟΝΤΑΣ ΣΟΥ ΤΗΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΝΟΜΟ ΑΝΑΛΟΓΗ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ,ΚΑΤΟΠΙΝ ΕΚΤΙΜΗΣΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΑΞΙΑ ΤΟΥ.ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΙ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΚΑΙ ΠΟΤΕ;ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΝΕΟΣ ΙΣΩΣ ΠΡΟΛΑΒΕΙΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.-
Καταγράφηκε
Toni-g
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3010


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Μάιος 18, 2015, 07:07:50 πμ »

ΑΔΗΛΩΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΑΡΑΝΟΜΟ.ΜΠΟΡΕΙΣ ΟΜΩΣ ΝΑ ΤΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΑΦΟΥ ΤΑ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΤΗ ΑΡΜΟΔΙΑ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΠΟΥ ΑΝΗΚΕΙΣ.ΤΩΡΑ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΠΟΛΥ ΣΠΑΝΙΟ ΝΟΜΙΣΜΑ ΜΠΟΡΕΙ Η ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΝΑ ΤΟ ΔΕΣΜΕΥΣΕΙ ΔΙΝΟΝΤΑΣ ΣΟΥ ΤΗΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΝΟΜΟ ΑΝΑΛΟΓΗ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ,ΚΑΤΟΠΙΝ ΕΚΤΙΜΗΣΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΑΞΙΑ ΤΟΥ.ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΙ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΚΑΙ ΠΟΤΕ;ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΝΕΟΣ ΙΣΩΣ ΠΡΟΛΑΒΕΙΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.-
Γραφε με μικρα
Καταγράφηκε
zark4
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 410



Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Ιούλιος 20, 2015, 06:00:50 μμ »

Μια μικρή ερώτηση. Στην Θεσσαλονίκη που πας να το δηλώσεις αν βρεις στο ebay αρχαίο νόμισμα??? (Τα φτηνά που πουλάνε. Συνήθως είναι χάλια άλλα μετρά η συναισθηματική αξία)
Καταγράφηκε
Scandal
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Φεβρουάριος 28, 2018, 08:58:39 μμ »

Παιδιά καλησπέρα!

Βρήκαμε στα πράγματα του πρόσφατα θανόντος πατέρα μου ένα νόμισμα, που σύμφωνα με πληροφορίες του διαδικτύου, είναι πριν το 1830 και - θα - πρέπει το υλικό του να είναι χρυσό.

Επειδή δεν είμαι συλλέκτης νομισμάτων (η συλλογή μου περιορίζεται σε κακής κατάστασης ελληνικά νομίσματα από το 1940 και μετά που την έχω απλά γιατί δεν αξίζει να τα δώσω Γλώσσα) και δεν με ενδιαφέρει το άθλημα, θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να το δώσω σε κάποιο μουσείο (πχ το νομισματικό; ) ή κάπου αλλού, κι αν παρέχεται χρηματικό αντάλλαγμα δίνοντας το.
 
Επειδή διάβασα στο διαδίκτυο ότι παίζουν και περιπτώσεις πλαστών αντιγράφων, να πω ότι δεν έχω τις γνώσεις και τα μέσα να το επιβεβαιώσω (εδώ δεν μπορώ να καταλάβω αν όντως είναι χρυσό! ).

Συνεπώς με ενδιαφέρουν τρία πράγματα: Α) να κινηθώ εντελώς νόμιμα Β) να μην μπλέξω άθελά μου και χωρίς να φταίω με το νόμο Γ) να μάθω αν υπάρχει χρηματικό αντάλλαγμα δίνοντάς το κάπου ή απλά το παίρνει κάποιος οργανισμός του κράτους χωρίς χρηματικό αντάλλαγμα

Να σημειώσω ότι έχω απλά το νόμισμα και κανένα χαρτί - απόδειξη της προέλευσής του.

Ευχαριστώ!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 28, 2018, 09:00:03 μμ από Scandal » Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Φεβρουάριος 28, 2018, 09:30:29 μμ »

Αρχικα ανοιξε ενα νεο θεμα στην κατηγορια της ονλαιν εκτιμησης και εκει ανεβασε καθαρες φωτο του νομισματος και στις δυο πλευρες.απο εκει κ περα,οι γνωστες θα μιλησουν περι γνησιοτητας κ πως μπορεις να κινηθεις...
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences