Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 01:09:40 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Κάθάρίσμός από ειδικούς βρήκα αυτό τ άρθρο από το υ  (Αναγνώστηκε 12465 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 16, 2016, 06:20:22 μμ »

Κακουργε, το ξεσκισες. Άνεση Άνεση Άνεση
Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε
nikos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 576


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 16, 2016, 06:50:12 μμ »

Ολα τα υλικα που αναφερθηκαν κανουν το απολυτο κακο στα χαλκινα νομισματα!Ουτε ειδικοι υπαρχουν....Ο καθενας κανει πειραματα.Τα περισσοτερα δηθεν "συντηρημενα" νομισματα καταληγουν στοκαρισμενα-βαμμενα με συγχρονα υλικα για να επουλωθουν κρατηρες και ανομοιομορφιες πατινας μετα απο το οξυ (μεσω των υλικων) που εχουν δεχθει και τον αλλογιστο-επιπολαιο καθαρισμο του καθενος.Και μετα στελνονται για πιστοποιηση μπας και ξεγελασουμε εμεις οι εντιμοι Ελληναραδες τα κακα Αμερικανακια με τα κουτια τους......
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 16, 2016, 07:09:48 μμ »

φιλε Νικο δεν διαφωνω με αυτα που λες εκτος το τελευταιο που δεν εχω αποψη γιατι απλα δεν ξερω ποιος ξεγελαει ποιον Κλείσιμο ματιού Αλλα ποια ειναι αυτα τα υλικα που σε ενα νομισμα του 16 αιωνα θα σταματησει την οποια φθορα-διαβρωση,γιαυτο το λογο το ανεβασα,γιατι εχω 3-4 με αναλογα θεματα και που η επικαλυψη σκονης κτλ με φοβιζουν,εξηγουμε οτι μιλαω αποκλειστικα μονο για τετοιες περιοδους γιατι στα νεα δεν υπαρχει περιπτωση να ακουμπησω γιατι τρεμει το χερι και ειμαι και καρασχετος Χαμόγελο
Καταγράφηκε
nikos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 576


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 16, 2016, 07:30:58 μμ »

φιλε Νικο δεν διαφωνω με αυτα που λες εκτος το τελευταιο που δεν εχω αποψη γιατι απλα δεν ξερω ποιος ξεγελαει ποιον Κλείσιμο ματιού Αλλα ποια ειναι αυτα τα υλικα που σε ενα νομισμα του 16 αιωνα θα σταματησει την οποια φθορα-διαβρωση,γιαυτο το λογο το ανεβασα,γιατι εχω 3-4 με αναλογα θεματα και που η επικαλυψη σκονης κτλ με φοβιζουν,εξηγουμε οτι μιλαω αποκλειστικα μονο για τετοιες περιοδους γιατι στα νεα δεν υπαρχει περιπτωση να ακουμπησω γιατι τρεμει το χερι και ειμαι και καρασχετος Χαμόγελο

Το καθε νομισμα ειναι ξεχωριστη περιπτωση και το καθε υλικο που αναφερθηκε επιδρα αρνητικα αναλογα με την δυναμη οξυτητας του.Τα πρωτα πραγματα που καθαριζονται-καταστρεφονται τα οποια ειναι και τα πιο ευκολα ειναι η απλη βρωμια και η πατινα και σου μενουν οσα δεν καταφεραν τα υλικα σου να βγαλουν.Και μετα τι κανεις?Βαζει το δαχτυλο των 2cm επανω στο soldo του 1,5 cm και το τριβεις μεχρι να το αποτελειωσεις.... (πλακα κανω) Μεγάλο χαμόγελο
Το μονο πραγμα που ξερω καλα απο συντηρησεις ειναι το ποτε πρεπει να σταματαω...Αν θεωρεις οτι μπορω να σε βοηθησω σε κατι στειλε μου φωτο να σου πω τι θα εκανα εγω αν ηταν δικα μου
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 16, 2016, 07:36:00 μμ »

Δημητρε δεν ξαναμαρτανω μια και μουτζουρωμενη ηταν Κλείσιμο ματιού Σας ευχαριστω πολυ και εσενα Δημητρη και εσενα Νικο για  τις πολυτιμες συμβουλες,φιλε Νικο καποια στιγμη θα σου στειλω φωτο σε καποια αλλα ,ευχαριστω και παλι ολους Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Sroussos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 911


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 16, 2016, 07:59:01 μμ »

Εγώ από αυτά που διάβασα ότι κάνουν το μόνο χρήσιμο που βρήκα και που δεν προκαλεί βλάβη στα νομίσματα είναι ο κλιβανισμός. Έχω δει αρχαία χάλκινα νομίσματα καθαρισμένα που ήταν να μην πω. Πάντως και στα νομίσματα που πάνε για συντήρηση στην Αμερική  έχω την εντύπωση πως ορισμένα πρέπει να τα περνάνε με κάποιο βερνίκι.
Καταγράφηκε
malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 674


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 16, 2016, 10:32:35 μμ »

Μπάμπη, εγώ δεν ξέρω αλλά μου άρεσε η ιδέα. Σίγουρα τα αποτελέσματα δεν ήταν καλά Σαρκασμός, αλλά μ' άρεσε ο τρόπος που έκανες στις κινήσεις σου, πλην του λεμόνιου, που από μόνο του είναι αρκετά βαρύ. Στη θέση σου δυο πράγματα θα έκανα. ΔΕΝ θα σταματούσα την προσπάθεια συντήρησης. Απλά βρες πιο χρέπια και εξασκήσου-ξεσκίσε Μεγάλο χαμόγελο. Και επίσης, όταν ασκούμε δύναμη με ένα ξένο αντικείμενο π.χ. οδοντογλυφίδα, το κάνουμε πολύ προσεκτικά, απάλα και σιγά, όσο χρόνο και αν πάρει. Η Ρώμη δεν χτίστηκε σε μια μέρα. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 24, 2016, 09:07:14 μμ »

Φιλε Μαρκο με ολο το συμπαθειο νομιζω οτι μας κρυβεις λογια! σιγουρα δεν εγινε μονο με οδοντογλυφιδα ολο αυτο! και γενικοτερα θα ηθελα να πω οτι το να αφαιρεσεις υλικα πανω απο ενα νομισμα με μηχανικο τροπο θελει πολυ υπομονη λιγη εμπειρια και βασικο εξοπλισμο! μικροσκοπιο κτλ! ειναι η αγαπημενη μου μεθοδος γιατι μπορεις να επικεντρωθεις στο ρυπο η στο χωμα χωρις να χαλασεις την πατινα η να διαταραξεις τη χημεια του νομισματος! ειναι ομως χρονοβορα και πολλες φορες δεν αξιζει τον κοπο αν ενα νομισμα ειναι πολυ φτηνο! επισης η εμπειρια του να ξεχωριζεις το ειδος του ρυπου η της σκουριας που εχεις και αν θα βελτιωσει η θα υποβαθμισει το νομισμα η αφαιρεση της ειναι σημαντικη! Επισης να προσθεσω οτι οταν μας γινει ετσι ενα νομισμα με κοκκινα σημεια δηλαδη τοτε μπορει να συμπληρωθει η πατινα ωστε να μην φαινεται τοσο αφυσικο!

το μονοσολδο ειναι ARMAT η απλα δεν εχει πατηθει καλα το Α ? αν ειναι τοτε εχεις μια πολυ ωραια ποικιλια που δεν εχω συναντησει ξανα!
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 24, 2016, 11:37:43 μμ »

Εχεις δικιο δεν εγινε με οδοντοφλυφιδα αλλα με οδοντογλυφιδες Σαρκασμός Σαρκασμός Κανονικα αυτο επρεπε να διωκεται με κακουργημα,εκαστος στο ειδος του οπως εγραψα μια και μουζωμενη δεν ξανακουμπαω ,εσενα σου αρεσει και εχεις την υπομονη και το ταλεντο .Ευχαριστω και για τα καλα λογια για το μονοσολδακι οντως λειπη το Α,επρεπε να ειχα βγαλει μια φωτο πριν ηταν πολυ βεβαρημενο αλλα και παλι το εκτελεσα  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences