Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 12:42:26 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χιλιαρικο 1926  (Αναγνώστηκε 14025 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
asterioss
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7


Προφίλ
« στις: Απρίλιος 08, 2012, 03:01:51 μμ »

βρηκα ενα χιλιάρικο 1926 ΚΞ98 με 3ς υπογραφές και κολλαριστώ, βεβαια εχει περαση με κοκκινο απο επανω αλλα φενεται  η υπογραφη απο κατω αξίζει ;;;
Καταγράφηκε
SENTOUKI
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 270



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 08, 2012, 03:42:19 μμ »

Ανεβασε φωτογραφια Αστεριε για να το δουμε
Καταγράφηκε
asterioss
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 09, 2012, 11:40:51 πμ »

Παιδια ειναι δυο ενα με υπογραφη και ενα χωρις  οποιος ενδιαφερετε μυνημα

Καταγράφηκε
asterioss
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 09, 2012, 11:26:45 μμ »

oxi μήνυμα παιδιά μπερδεύτηκα,, εδω πειτε μου αν εχουν καμια τιμη !!απο χαρτονομισματα δεν εχω ιδεα.
Καταγράφηκε
asterioss
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 12, 2012, 08:42:35 πμ »

κανεις ;;;;
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 12, 2012, 09:16:32 πμ »

Asterie τα χαρτονομισματα σου δεν ειναι κολλαριστα γιαυτο δεν σου απαντα κανεις , εχουν εκδηλα πανω τους τσακισεις απο το διπλωμα , αρα δεν εχουν αξια χρηματικη και ισως συλλεκτικη ενδεχωμενος για καποιον που ψαχνει αυστηρα ακυκλοφορητα!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
mimisss
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 475


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 12, 2012, 09:33:04 πμ »

καλημερα φιλε μου ... Αστεριε απο τα 2 χαρτονομισματα στο δευτερο στο κοκκκινο πεδιο κατω δεξια υπαρχει μια υπογραφη με μαυρο ... αν αυτη η υπογραφη γραφει παπαδακης τοτε το χαρτονομισμα εχει πολυ μεγαλη αξια ... δεν ειμαι καλος στα χαρτονομισματα αλλα η σειρα ΚΞ ειναι μια απο τις σειρες που εχουν αυτη την υπογραφη ... μια φωτο που εχω μπροστα μου σε εναν καταλογο η υπογραφη ειναι σχεδον η ιδια με αυτη στο χαρτονομισμα σου ... βεβαια καποια στιγμη παρουσιαστηκαν και καποια χαρτονομισματα με πλαστη υπογραφη ... προσοχη μην σου φανε το χαρτονομισμα πριν τσεκαρεις αν ειναι αυτο με την υπογραφει παπαδακης !!! σε αυτο μπορει να σε βοηθησει ο φιλος βαγγελης που ειναι εξπερ στα χαρτονομισματα !! σου γραφω με καθε επιφυλαξη αλλα πιστευω οτι αξιζει το ρισκο να το ψαξεις πριν στο φανε τα λαμογια τσαμπα ... φιλικα μιμις
Καταγράφηκε
mimisss
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 475


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 12, 2012, 09:44:06 πμ »

αστεριε και αυτη ειναι η πολυ ομορφη σελιδα για χαρτονομισματα που εχει ο βαγγελης που ειναι εξπερ στα χαρτονομισματα ( http://greekcurrency.110mb.com/index_gr.htm  ) ... θα σε βοηθησει μιας και ειναι και εξαιρετος χαραχτηρας και ανθρωπος  ... φιλικα μιμις
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 12, 2012, 11:27:54 πμ »

πραγματικα πολυ ομορφη και προσεγμενη ιστοσελιδα,ειδικα για νεους συλλεκτες χαρτονομισματων!!!χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 12, 2012, 03:13:33 μμ »

φιλε μου μιμμι με ολο το σεβασμο και την εκτιμηση  προς εσενα θα ηθελα να πω οτι αυτο το χαρτονομισμα δεν ειναι η υπερσπανιοτητα σε αυτην την κατασταση βρισκεται και μαλιστα και με σφραγιδες που δισκολευουν ακομα την περιπτωση αυτη

στην τελευταια δημοπρασια της ΠΝΕ καποιος βγηκε και ζηταγε ποσο διπλασιο απο την αξια του και πηγε απατο (ειχε και υπογραφη αλλα και σφραγιδα) θα ηθελα να σου επισημανω οτι ειμουν στην αιθουσα και τα καλα χαρτια εφτασαν στα ορια τους


οσο αφορα το χαρτονομισμα


το συγκεκριμενο κομματι το συγκρινα με τα δικα μου(γνησιο και πλαστο ) και κατι δεν μου αρεσει

δεν λεω οτι ειναι ψευτικο αλλα θα εκφρασω αποψη μονο εαν το δω απο κοντα και μετα απο λεπτομερει ελενχο 

κλεινοντας θα ηθελα να αναφερω σε ολους τους φιλους οτι υπαρχουν ΚΞ χωρις σφραγιδα και αρκετα πλαστα
Καταγράφηκε

mimisss
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 475


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 12, 2012, 04:10:48 μμ »

λεωνιδα καλησπερα ... αν ο χρηστης διαβασει το μηνυμα του γιωργου ( Asterie τα χαρτονομισματα σου δεν ειναι κολλαριστα γιαυτο δεν σου απαντα κανεις , εχουν εκδηλα πανω τους τσακισεις απο το διπλωμα , αρα δεν εχουν αξια χρηματικη και ισως συλλεκτικη ενδεχωμενος για καποιον που ψαχνει αυστηρα ακυκλοφορητα!! ) χωρις να λεω οτι ο γιωργος το εγραψε με πονηρη προθεση αν μπει  ενα λαμογιο και του στειλει ενα μηνυμα πατωντας πανω  σε αυτο και του λεει ... φιλε τα χαρτονομισματα σου οπως βλεπεις ειναι κοινα σου δινω 5 ευρω και για τα 2 θα του τα παρει τσαμπα η οχι ?? αν το χαρτονομισμα τελικα ειναι γνησιο με υπογραφη παπαδακη εχει μια αρκετα σημαντικη αξια ?? εγω οπως ειδες εγραψα και για τα πλαστα και οτι  δεν ειμαι ειδικος στα χαρτονομισματα ... απλα του προτεινα να το διπλοτσεκαρει για να μην του το φανε τζαμπα τιποτα λαμογια ... δεν εχω τιποτα ουτε με εσενα ουτε με τον γιωργο ... με τα λαμογια εχω προβλημα  Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Χαμόγελο Χαμόγελο : παντα φιλικα μιμις
Καταγράφηκε
vangelis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 653


Always look on the bright side of life


Προφίλ WWW
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 12, 2012, 08:21:16 μμ »

Με μια πρωτη ματια το χιλιαρικο με την υπογραφη ειναι οκ. Η σειρα που εχει ειναι καλη και ταιριαζει με τα υπολοιπα του "Παπαδακη".  θα πρεπει να διαπιστωσεις εαν η υπογραφη εχει μπει κατω ή πανω απο το κοκκινο ορθογωνιο. Η γνησια υπογραφη πρεπει να ειναι κατω απο το ορθογωνιο.
υπαρχουν και τετοια χιλιαρικα με αναλογες σειρες χωρις υπογραφη
Επειδη εχουν βγει σφραγιδακια με την υπογραφη καποια τετοια χιλιαρικα σφραγισθηκαν στις μερες μας. πρεπει να ειναι καποιος προσεκτικος με τετοιες αγορες
Για τιμες τα τελευταια χρονια εχω δει απο 200 εως και 400 ευρω να κλεινουν. ακομα και πλαστες υπογραφες πωληθηκαν ακριβα. οποιος αγορασε ας διαβαζε πρωτα....
Καταγράφηκε

LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 12, 2012, 09:39:46 μμ »

κυριε αστεριε εχεται την καλοσυνη να βαλετε μια φωτογραφια με το σημειο της υπογραφης σε μεγενθυση
Καταγράφηκε

asterioss
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 13, 2012, 11:28:04 μμ »

Πρωτα να σας πω οτι δεν ειναι δικο μου, δεν πωλειτε και τριτων δεν νομιζω να ειναι πλαστό γιατι εκει που το βρήκανε μεσα σε κατι βιβλια παλαια κτλ και αυτος που το ειχε δεν ηταν μαλων κανενας άσχετος  αλλα οταν γυρισω χιο και το δω απο κοντα θα βαλω και φωτο και απο κοντα και απο πισω
Καταγράφηκε
ChristosBak
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 28, 2012, 05:54:22 μμ »

καλησπερα στο φορουμ και απο μενα....
Προσφατα, ψαχνωντας σε ενα ντουλαπι βρηκα καποια χαρτονομισματα των χιλιων δραχμων του 1926. 12 απο αυτα ειναι του 11/1926 σε διαφορες σειρες (ΛΔ055, ΚΩ097,ΛΖ035,ΛΒ077,ΛΕ046,ΛΑ083,ΚΩ094,ΛΘ019,ΛΓ067,ΛΘ016 & 019, ΛΔ054) και δυο ειναι 10/1926 με σειρες ΚΥ033 & ΚΨ003. Τι συλλεκτικη αξια εχουν; Θελω να διευκρινησω οτι δεν ψαχνω να βγαλω λεφτα, απλα αξιζει να τα κρατησω καπου που να ειναι ασφαλη απο το χρονο ή να τα καταχωνιασω εκει που ηταν;

Ευχαριστω εκ των προτερων....
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences