Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 03:25:36 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΝΕΟΣ Κατάλογος Ελληνικών Χαρτονομισμάτων 1822-2002  (Αναγνώστηκε 45999 φορές)
0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
Impact
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 152


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 18, 2015, 10:10:27 πμ »

Μετα τη χθεσινοβραδινή συνάντησή μας με τον συγγραφέα και φίλο Νίκο μπορω να πω ότι ήδη το ξεφύλλισα κ διάβασα στα πεταχτά σχεδον με τη μια νυχτιάτικα! Το βιβλιο ειναι υψηλότατου επιπέδου, πραγματικό εργαλείο αναφοράς και με εντυπωσιακή παρουσίαση! Το συστήνω ανεπιφύλακτα σε όλους τους ενδιαφερόμενους!-)

Ευχαριστω και σενα Γιαννη, όπως ξερεις στοχος μου ηταν να υλοποιησω οσο το δυνατον πιο ολοκληρωμενο βιβλιο, κι ετσι από την πλευρα μου να προσφερω κατι στη συλλεκτικη κοινοντητα.
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 18, 2015, 03:40:25 μμ »

Έριξα μια γρήγορη ματιά στο βιβλίο που παρέλαβα! έχω να πω εξαιρετικότατον! περισσότερα άλλη στιγμή ...
Καταγράφηκε
Impact
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 152


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 18, 2015, 05:27:40 μμ »

Έριξα μια γρήγορη ματιά στο βιβλίο που παρέλαβα! έχω να πω εξαιρετικότατον! περισσότερα άλλη στιγμή ...


Σε ευχαριστω πολυ Μπαμπη, χαιρομαι παρα πολυ που σου αρεσε το βιβλιο!
Και οπως ειδες εισαι το Νο.10.  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 18, 2015, 05:57:33 μμ »

Έριξα μια γρήγορη ματιά στο βιβλίο που παρέλαβα! έχω να πω εξαιρετικότατον! περισσότερα άλλη στιγμή ...


Σε ευχαριστω πολυ Μπαμπη, χαιρομαι παρα πολυ που σου αρεσε το βιβλιο!
Και οπως ειδες εισαι το Νο.10.  Χαμόγελο


Σουτ! δεν τα λένε αυτά!  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο  Σαρκασμός Να προετοιμαστείς μάλλον για αύριο ...  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 19, 2015, 11:47:58 πμ »

λογικα εντος της ημερας θα εχω 2-3 αντιγραφα ακομα αν καποιος ενδιαφερετε μου στελνει Π.Μ.
Καταγράφηκε

vaggos
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 342


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 19, 2015, 12:44:11 μμ »

Εχθές παρέλαβα τον κατάλογο και το μόνο που έχω να πω είναι ένα συγχαρητήρια στον Νίκο για την εξαιρετική δουλειά του.
Καταγράφηκε
Impact
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 152


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 23, 2015, 09:31:14 πμ »

Εχθές παρέλαβα τον κατάλογο και το μόνο που έχω να πω είναι ένα συγχαρητήρια στον Νίκο για την εξαιρετική δουλειά του.

Σε ευχαριστω πολυ Βαγγελη!!
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 23, 2015, 05:40:04 μμ »

Το βιβλιο ειναι εκπληκτικο, τι να λεμε τωρα. Δεν ειμαι και ο πλεον ειδημων να κρινω ιστορικα στοιχεια και τιμες αλλα σαν παρουσιαση και σαν εικονα γενικοτερα το βιβλιο ειναι καλαισθητο και σε προιδεαζει να το διαβασεις. Ενα μπραβο αξιζει σιγουρα στο συγγραφεα και σε οσους συνεβαλαν.
2 μικρες παρατηρησεις-ερωτησεις. Η τιμη UNC αφορα τιμη choice uncirculated ή gem? Απο οτι καταλαβαινω ειναι για κατι αντιστοιχο του ms63. Σιγουρα σε πιστοποιησεις pmg epq η τιμη καποιων καλων κομματιων θα ξεφευγει αρκετα , ειδικα για 65 και ανω. Κατι αντιστοιχο με τα νομισματα δηλαδη.
Νομιζω επισης οτι η τιμη του χιλιαρικου 1970 unc ειναι υπερβολικη, αν κανω λαθος 40 ευρω δινει ο καταλογος.
Και παλι συγχαρητηρια.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Impact
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 152


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 24, 2015, 02:11:10 μμ »

Το βιβλιο ειναι εκπληκτικο, τι να λεμε τωρα. Δεν ειμαι και ο πλεον ειδημων να κρινω ιστορικα στοιχεια και τιμες αλλα σαν παρουσιαση και σαν εικονα γενικοτερα το βιβλιο ειναι καλαισθητο και σε προιδεαζει να το διαβασεις. Ενα μπραβο αξιζει σιγουρα στο συγγραφεα και σε οσους συνεβαλαν.
2 μικρες παρατηρησεις-ερωτησεις. Η τιμη UNC αφορα τιμη choice uncirculated ή gem? Απο οτι καταλαβαινω ειναι για κατι αντιστοιχο του ms63. Σιγουρα σε πιστοποιησεις pmg epq η τιμη καποιων καλων κομματιων θα ξεφευγει αρκετα , ειδικα για 65 και ανω. Κατι αντιστοιχο με τα νομισματα δηλαδη.
Νομιζω επισης οτι η τιμη του χιλιαρικου 1970 unc ειναι υπερβολικη, αν κανω λαθος 40 ευρω δινει ο καταλογος.
Και παλι συγχαρητηρια.


Φίλε μου heretic77 σ ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια. Χαιρομαι κι εκτιμω ειλικρινα οταν αναγνωριζεται αυτη η προσπαθεια μου κι ακομη περισσοτερο φυσικα, οταν τα σχολια ειναι θετικα.

H τιμη για τα unc συνηθως προσανατολιζεται προς τα Choice Uncirculated που ειναι μεχρι 64 και οχι τοσο στα Gem που παμε απο πιστοποιηση 65 και πανω. Αν και στην πιστοποιηση των χαρτονομισματων, ειδικα στην Αμερικη, η ουσια ειναι να ειναι EPQ (Exeptional Paper Quality), αυτη η λεπτομερια ειναι η πιο σημαντικη!!
Οσο για το χιλιαρικο του 1970, εχεις δικιο και προκειται για τυπογραφικο λαθος γιατι αν παρατηρησεις ειναι κι ο κωδικος λαθος. Προεκυψε απο καποιες τελικες διορθωσεις που προφανως δεν εγιναν σε αυτο.

Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 25, 2015, 04:24:20 μμ »

Αυτο που δε καταλαβαινω με το epq ειναι οτι τα χαρτονομισματα παιρνουν βαθμο κανονικα , αλλα αν ηταν κακως καθαρισμενα δε θα επρεπε να παρουν ΝΕΤ βαθμο? Το οτι δε παιρνουν epq ειναι κατι αναμεσα στο ΝΕΤ και το epq? Δε μπορω να το εξηγησω παντως. Εμενα καποια χαρτονομισματα που δεν εχουν epq μου φαινονται εξωτερικα εντελως αψογα, τωρα δε ξερω τι κοιτανε βεβαια...Η μονη ορατη διαφορα που παρατηρησα ειναι το καπως πιο λευκο χαρτι, το οποιο ομως δε ξερω ποιος ο λογος καποιος να πλυνει το χαρτι σε ενα απολυτως ακυκλοφορητο χαρτονομισμα. Και δε ξερω καν πως γινεται αυτη η διαδικασια. Πραγματικα η αγορα χαρτονομισματων raw απο ιντερνετ μονο ειναι σα να ριχνεις λαχειο με αυτο το κριτηριο.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Δεκέμβριος 25, 2015, 05:07:01 μμ »

Και συνεχιζω το συλλογισμο παραθετοντας ενα παραδειγμα. Το χαρτονομισμα ειναι 100δρχ στη μια περιπτωση του 1950 και στην αλλη του 1953. Και τα 2 εχουν βαθμο 64 και το ενα εχει epq. Εχω παρει φωτογραφιες, οσο μπορουσα καλυτερες, η φωτογραφικη εχει μια μικρη αλλοιωση στο αποτελεσμα του χρωματος αλλα εν πασει περιπτωσει πιστευω οτι το αποδιδει καλα. Μπορεις να καταλαβεις διαφορες?
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences