Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 10:08:14 πμ
Ψηφοφορία
Ερώτηση: Τί πιστευετε για τον χρυσο το 2014 ?
Θα αυξηθει κι'αλλο - 173 (39%)
Θα εχει πτωση - 77 (17.3%)
Θα παραμεινει σταθερος - 44 (9.9%)
Δεν μπορω να αποφασισω - 21 (4.7%)
Σαφως ειναι η καλυτερη επενδυση - 114 (25.7%)
Δεν τον εμπιστευομε καθολου - 15 (3.4%)
Σύνολο ψηφοφόρων: 330

Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 ... 148
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΧΡΥΣΟΣ!! ΔΥΝΑΤΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ Η ΟΧΙ??  (Αναγνώστηκε 766763 φορές)
0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
byzantinos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 41


Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Οκτώβριος 25, 2010, 02:46:18 μμ »

Κάθε επένδυση έχει το ρίσκο της. Δεν είναι δυνατό να αγοράσουμε 20 λίρες και σε δυο μήνες να απαιτούμε 2πλασιασμό του κεφαλαίου μας. Μπορεί βέβαια να γίνει και αυτό. Ο χρυσός είναι μεσοπρόθεσμη επένδυση, και θέλει υπομονή 1-2 χρονάκια.Όταν πέφτει ο χρυσός, και μάλιστα θεαματικά, δεν σπεύδουμε να ρευστοποιήσουμε πανικοβλημένοι, αντίθετα αγοράζουμε και άλλο. Ο χρόνος θα μας ανταμοίψει. Θέλω να προσθέσω οτι είναι μια επένδυση για φτωχούς και για πλούσιους. Παράλληλα θέλει και παρακολούθηση του παγκόσμιου χρηματοοικονομικού περιβάλλοντος. Δηλ. τι κινήσεις κάνουν οι Τράπεζες, άν αυξάνεται η παγκοσμια ζήτηση, αν λιγωστεύει η παραγωγή και τα σχετικά...
Καταγράφηκε
byzantinos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 41


Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Οκτώβριος 29, 2010, 11:17:42 πμ »

Μια διόρθωση στα προηγούμενα που ανέφερα και να με συγχωρείτε: Η υποτίμηση της δραχμής επι Μαρκεζίνη όπως ανέφερα έγινε στις 9-4-1953 και όχι το 1954. Η ισοτιμία με το $ μετεβλήθη απο 15.000 δρχ σε 30.000. Πενηνταεπτά χρόνια μετά ο γυιός του Σπύρου Μαρκεζίνη Βασίλης, προτείνει έξοδο από το Ευρώ, επιστροφή στη δραχμή και υποτίμησή της κατα 50%, για να ζωντανέψει η ελληνική οικονομία.Τα σχόλια δικά σας....
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 29, 2010, 02:21:29 μμ από byzantinos » Καταγράφηκε
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Νοέμβριος 04, 2010, 09:31:40 μμ »

αυτοι οι μαρκεζινηδες κολυμενοι με τις υποτιμησεις!!  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
conqueror06
Επισκέπτης
« Απάντηση #48 στις: Νοέμβριος 16, 2010, 06:43:57 μμ »

Η επένδυση σε χρυσό είναι για όλους τόσο μία ελκυστική πρόταση, όσο και ένα μεγάλο ερωτηματικό. Κανείς δεν μπορεί να προβλέψει την μελλοντική πορεία του και αυτό το διαπιστώνω κυρίως παρακολουθώντας την πορεία του από το 1985 μέχρι σήμερα. Μπορεί να είναι ένα γεγονός τό ότι η τιμή του επηρεάζεται θετικά σε πολύ μεγάλο βαθμό σε περιόδους οικονομικής κρίσης, όμως αυτό δεν επιβεβαιώνεται από την μονίμως ανοδική του πορεία την περίοδο 2003-2007 που μιλάγαμε για μεγάλη οικονομική ανάπτυξη και ευρωστία. Επίσης γεγονός είναι και η απαξίωσή του προ του 2001 για ένα χρονικό διάστημα 7-9 ετών, την οποία πάλι δεν μπορώ να δικαιολογήσω. Άλλος παράγοντας που καθορίζει την τιμή του είναι η ζήτηση και η παραγωγή. Όσο μικρότερη είναι η παραγωγή και όσο μεγαλύτερη η ζήτηση η τιμή του σίγουρα επηρεάζεται θετικά.

Όσο για την προσωπική μου άποψη (σε καμία περίπτωση δεν μπορώ να κρίνω αν είναι σωστή και δεν θέλω να επηρεάσω κανέναν, οι σοβαρές αποφάσεις είναι καθαρά προσωπική υπόθεση). Ο χρυσός είναι το πιο ασφαλές καταφύγιο στην απαξίωση νομισμάτων. Ακόμα και αν υπάρξει κάποια φούσκα βραχυπρόθεσμα, σίγουρα δεν θα ανακοπεί η μονίμως ανοδική πορεία του και ακόμα και στο ενδεχόμενο όλα τα νομίσματα να καταρρεύσουν, όχι μόνο δεν θα χάσει την αξία του αλλά θα εκτοξευτεί κιόλας. Αποδοτική επένδυση όμως δεν μπορεί να χαρακτηριστεί με βάση τις αποδόσεις που προσφέρει, σε ΚΑΜΙΑ μα ΚΑΜΙΑ περίπτωση. Οι αποδοτικές επενδύσεις πάντα εμπεριέχουν μεγάλο ρίσκο, όπως οι τίτλοι μετοχών και τα ομόλογα. Ο χρυσός είναι αποταμίευση ή χόμπι.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Νοέμβριος 28, 2010, 12:06:59 μμ »

Προς ολους τους αναλυτες του σαιτ  Μεγάλο χαμόγελο τί πιστευετε για τον χρυσο?? Που θα φτασει το μεταλλο με την εισοδο του νεου χρονου??
Πολυ θα χαρω να ακουσω τις προβλεψεις σας!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Νοέμβριος 28, 2010, 12:25:28 μμ »

. Κανείς δεν μπορεί να προβλέψει την μελλοντική πορεία του και αυτό το διαπιστώνω κυρίως παρακολουθώντας την πορεία του από το 1985 μέχρι σήμερα.
Αγαπητε φιλε αν και δεν θυμαμε το ονομα σου λες οτι παρακολουθεις τον χρυσο απο το 1985!! Εγω αρχισα το 89!! Θυμαμαι ακομα απο εξω ολες τις σοβαρες του διακυμανσεις!! Στο περασμα των χρονων που περασαν προσωπικα μπορω να πω οτι ο χρυσος ποτε δεν με προδωσε!!Οπως ειπε και ενα αλλο μελος παραπανω δεν αγοραζουμε σημερα για να πουλησουμε αυριο και να διπλασιασουμε τα λεφτα μας!!
Επισεις ενας καλος μελετητης της πορειας του χρυσου μπορει να κανει εκτιμησεις τοσο του τριμηνου αλλα και μακροπροσθεμες!!
Αν θες πχ την αποψη μου για το τριμηνο πιστευω οτι θα κυληση ηρεμα με μικρη ανοδικη ταση!!
Για μακροπροσθεμη εκτιμηση αυτην την στιγμη δεν εχω διοτι κοιταω τις διεθνεις εξελιξεις του ευρω!!
Τον χρυσο θα τον επηρεαση κατα πολυ το <πεσιμο> του ευρω και αυτο ακομα δεν μπορω να εκτιμησω ποτε θα γινει!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
conqueror06
Επισκέπτης
« Απάντηση #51 στις: Νοέμβριος 28, 2010, 01:13:59 μμ »

Αυτό που λες είναι το μόνο σίγουρο. Ο χρυσός αν έχεις υπομονή και δεν προχωράς σε βιαστικές κινήσεις σε πιθανή κάθοδό του, στο τέλος θα σε αποζημιώσει. Ειδικά όσοι επένδυσαν σε χρυσό συγκεκριμένης ποσότητας στα χαμηλά επίπεδα του 2001-2002 (γύρω στα 300$) φανταστείτε εφόσον διατήρησαν την ποσότητα αυτή για 8 χρόνια τι κέρδη αποκόμισαν τώρα στα 1350-1400$!!! Η μακροχρόνια στρατηγική αποταμίευσης χρυσού πάντα αποδίδει, έτσι ακριβώς όπως τα λες είναι τα πράγματα. Αντιθέτως όποιος τρόμαξε από την πτώση του χρυσού το 2008 ενώ είχε αγοράσει στις αρχές του έτους στα 1000$ και πούλησε, νομίζοντας ότι θα συνεχιστεί η απαξίωση του μετάλλου και δεν υπολόγισε ότι πρόκειται για απλή διόρθωση, ναι αυτός βγήκε χαμένος. Και δεν ήταν λίγοι, ακόμα και γνωστά μου πρόσωπα που έδρασαν επιπόλαια.

Επίσης σημαντική παράμετρος που επηρεάζει το χρυσό είναι η ισοτιμία ευρώ-δολλαρίου, φυσικά όχι απόλυτα, αλλά σε ένα πολύ μεγάλο μέρος. Πάντως, μετά και τα τελευταία γεγονότα με την Ιρλανδία και τον κίνδυνο σε Πορτογαλία, Ισπανία, θεωρώ ότι κατ'αρχήν θα αποδυναμωθεί το ενιαίο νόμισμα, το ευρώ. Οπότε η όποια άνοδικη τάση του χρυσού θα επηρεαστεί αρνητικά από το δυνατό δολάριο (σε σχέση με το ευρώ πάντα). Κατά πάσα πιθανότητα λοιπόν ο χρυσός θα σταθεροποιηθεί για 3-4 μήνες, συμφωνώ και εδώ απόλυτα μαζί σου. Εκτός βέβαια και αν υπάρξει κάποια εκτόξευση του χρυσού (σχετική με κάποιο γεγονός που θα δημιουργήσει ανασφάλεια, όπως πολεμική σύρραξη -πχ στην Κορέα-, κατάρρευση κάποιας μεγάλης τράπεζας, ή μεγάλη αύξηση στη ζήτηση του μετάλλου) , η οποία θα υπερκαλύψει την πτώση του ευρώ. Για να μην υπάρξει παρανόηση, αναφέρομαι στο χρυσό μεταφρασμένο σε δολάρια ανά ουγκιά.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Νοέμβριος 28, 2010, 01:26:21 μμ »

Το 2000 η λιρα ειχε στην αγορα (οχι τιμη τραπεζης) 9000δρχ !! Δηλαδη 30 ευρω περιπου!! Το 2002 με το που μπηκε το ευρω η τιμη πηγε στα 13000 δρχ γυρω στα 45 ευρω!! Αν υποθεσουμε οτι καποιος αγορασε πχ 3 εκατομυρια δρχ σε λιρες με το καλημερα του ευρω στην πορτα μας , ΣΗΜΕΡΑ εχει 21 εκατομυρια με εκεινα τα λεφτα!!
Το καλο της υποθεσεις ειναι οτι οσοι ηταν εξυπνοι και επενδυσαν ΤΟΤΕ (και τα κρατησαν) σημερα εχουν !!
ΣΗΜΕΡΑ αυτες τις ανοδους δεν θα τις ξαναδουμε μεσα σε μια δεκαετια!!
Αλλα ο χρυσος θα εξακολουθηση να ειναι το καταφυγιο για πολλους επενδυτες, διοτι οσο μικρη και αν ειναι η ανοδος του τα λεφτα του θα ειναι εξασφαλισμενα!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
conqueror06
Επισκέπτης
« Απάντηση #53 στις: Νοέμβριος 28, 2010, 01:44:32 μμ »

Και ακριβώς σε αυτό επιβεβαιώνεται σε πολύ μεγάλο βαθμό η φράση που χρησιμοποιούν πολλοί επενδυτές, "πήγαινε αντίστροφα από την τάση της εποχής". Και πράγματι, στην εποχή της απαξίωσης του χρυσού όποιος ρίσκαρε και επένδυσε σε ποσότητα, σήμερα υπερτετραπλασίασε τα λεφτά που χρησιμοποίησε!

Και για τις λίρες τα κέρδη είναι ακόμη μεγαλύτερα! Ειδικά μεταξύ ιδιωτών! Αν και προσωπικά πιστεύω γενικά ότι η αγορά λιρών, αν το δούμε εντελώς ψυχρά το θέμα, δεν συμφέρει έναντι αγοράς ράβδων χρυσού ως επένδυση. Για συλλέκτες όμως όπως εμείς, είναι ό,τι πρέπει, έχουν ένα "ειδικό βάρος". Ξέρω ότι με αυτό που λέω θα προκαλέσω αρκετές αντιδράσεις και θα ήθελα να γίνει ερέθισμα για να μας πουν πολλά μέλη την άποψή τους επί του θέματος, καθώς αυτή η σύγκριση δεν είναι συνηθισμένη!  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
conqueror06
Επισκέπτης
« Απάντηση #54 στις: Νοέμβριος 28, 2010, 02:10:33 μμ »

Και για αναλύσω την άποψη μου θα κάνω ορισμένους υπολογισμούς, χοντρικά για να βγουν τα νούμερα.

Κατ'αρχήν η χρυσή λίρα είναι λογικό να έχει μια πολύ μεγαλύτερη αξία από το μέταλλό της, τόσο στην αγορά, όσο και στην πώληση. Όμως θεωρώ τις τιμές της υπερβολικές και κοιτάξτε το γιατί:

Οι χρυσές λίρες είναι φτιαγμένες από χρυσό 22 καρατίων, ενώ οι ράβδοι χρυσού από σαφώς ανώτερη περιεκτικότητα, 24 καρατίων (0.999)

Μία χρυσή λίρα έχει μέση τιμή στην αγορά αυτή τη στιγμή γύρω στα 265 ευρώ με βάρος 7,9881 γραμμάρια (με στρογυλλοποίηση 8 γραμμάρια). Άρα έχουμε για χρυσό 22 καρατίων κόστος 33.13 ευρώ.

Η χρυσή ράβδρος των 24 καρατίων έχει αυτή τη στιγμή 33.08 ευρώ ανά γραμμάριο. Άρα με δεδομένη και την διαφορά στην περιεκτικότητα, οι διαφορές στην κοστολόγηση είναι μεγάλες.

Τέλος, δεν συμφωνώ ότι τη λίρα μπορείς εύκολα να την "σπρώξεις" προς πώληση. Και αυτό λόγω της μεγάλης διαφοράς τιμής αγοράς-πώλησης που έχει καθορίσει η Τράπεζα της Ελλάδος τα τελευταία χρόνια.

* Αναφέρομαι πάντα σε αυτούς που θέλουν να επενδύσουν γενικά στο μέταλλο του χρυσού. Κατά τα άλλα η λίρα πάντα ήταν, είναι και θα είναι μια εξαιρετική μέθοδος αποταμίευσης, κυρίως για τα "μικρά πορτοφόλια".
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #55 στις: Νοέμβριος 28, 2010, 02:51:18 μμ »

Φιλε μου εγω ειμαι καθετα αντιθετος στην συσωρευση μεγαλων μεταλλων!! Εδω καποτε επαιρνα πεντολιρα 40 γρμ και εφευγε διοτι την ζητουσε ο κοσμος!! Σημερα σε πληροφορω κανεις δεν ζηταει αυτα τα μεγαλα μεταλλα των 40 γρμ διοτι δεν θα μπορουν να τα σπασουν αν καποια στιγμη ζοριστουν!!
Αυτο εχει δυο αποτελεσματα ομως κωμικοτραγικα ή ευκαιριακα!!
Καποτε ανεβαινα στην Αθηνα και πηγαινα σε καποιους πωλητες λιρων και μου ελεγαν : Γιωργος ποσες θελεις?? Ελεγα πχ 20 κομματια!! Μου ελεγε : Η Τραπεζα ΑΓΟΡΑΖΕΙ με 150 εσυ θα τις παρεις 145!!
Σημερα ολοι αυτοι κανουν οτι δεν με ξερουν ή οτι δεν εχουν λιρες!! Και οσους τους πιεσα πριν ενα χρονο μου ειπαν : Η Τραπεζα ΠΟΥΛΑ με 200 εσυ θα τις παρεις 195!!
Αυτη η στροφη του κοσμου στην μικρη και ταπεινη λιρα των 8 γρμ εφερε αυτο το αποτελεσμα!!
Στον αλλο αντιποδα ομως εχω γνωστο μου συλλεκτη ο οποιοςθελει να μου ανταλλαξη 25 χρυσα 20δολλαρα με λιρες!!
Αυτο πχ θα μπορουσα να το εκμεταλευτω διοτι το κηνυγι τις λιρας πιστευω οτι θα ειναι εφημερο!! Αντε να κρατηση ακομη εναν χρονο αντε δυο!!
Μετα θα βγουν ολοι να πουλανε!! Χρημα δεν θα υπαρχει κατα τα φαινομενα και η τιμη τις λιρας θα πεσει!!
ΤΟΤΕ ΟΜΩΣ θα ανεβουν τα μεγαλα συλλεκτικα  νομισματα!!
Το θεμα των μεγαλων μπαρων εκει επειδη τα κεφαλαια ειναι μεγαλα , εκει δεν εκφερω γνωμη διοτι παντα πιστευα και παντα πιστευω οτι μια μπαρα του ενος κιλου ειναι δυσκολο να την σπασεις στην αγορα!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
conqueror06
Επισκέπτης
« Απάντηση #56 στις: Νοέμβριος 28, 2010, 03:18:24 μμ »

Πολύ ενδιαφέροντα τα παραδείγματα που αναφέρεις, καθώς αντιπροσωπεύουν χιλιάδες παρόμοιες περιπτώσεις που έχω ακούσει να υπάρχουν στην ελληνική αγορά.

Σαφώς και η μεγάλη πλάκα του 1 κιλού είναι εντελώς ασύμφορη ως προς τη ρευστοποίηση, όπως και οι μικρές πλάκες των 1-5 γρ λόγω της υψηλής τιμής τους λόγω επεξεργασίας! Σε αυτή τη μορφή νομίζω ιδανικές είναι οι πλάκες των 20γρ και 1oz, 24kt. Και είναι πιο εύκολο να ρευστοποιηθούν και η τιμή τους είναι σαφώς πιο συμφέρουσα από τις μικρότερες.

Επίσης πολύ καλή επένδυση είναι και τα krugerrand 1 ουγκιάς, που έχουν συνολικό βάρος περίπου 34 γραμμάρια, με δεδομένη βέβαια την παραπάνω τιμή από την αξία του μετάλου, όπως συμβαίνει σε όλα τα νομίσματα, καθώς και την μικρότερη περιεκτικότητα χρυσού (22kt).
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 28, 2010, 03:27:34 μμ από conqueror06 » Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #57 στις: Νοέμβριος 28, 2010, 03:44:41 μμ »

Την προηγουμενη βδομαδα μου εδιναν  krugerrand για 1000 ευρω και δεν το πηρα!!
Μετα κατεβηκε στα 950!! Φιλε σε ολα τα μεγαλα μεταλλα αυτον τον καιρο υπαρχουν προσφορες λογω της πληθωρας πωλητων!!
ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ??
Ο Γιωργακης φωναζει ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!!
Εγω ρωταω : Που ειναι??
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
conqueror06
Επισκέπτης
« Απάντηση #58 στις: Νοέμβριος 28, 2010, 04:37:19 μμ »

Χαχαχα έλα ντε!!!  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
γατοφατσα
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 153


Προφίλ
« Απάντηση #59 στις: Ιανουάριος 13, 2011, 10:28:19 πμ »

ΓΕΙΑ  ΣΑΣ .ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Ο ΧΡΥΣΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΦΥΓΙΟ ΜΕΓΑΛΟ. ΔΕΝ  ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ  ΕΙΝΑΙ ΕΠΕΝΔΥΣΗ
ΟΠΩΣ  ΤΗΝ  ΛΕΝΕ ΑΛΛΟΙ .ΔΕΝ  ΜΠΟΡΕΙΣ  ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΑΠΟΔΟΣΗ ΑΜΕΣΗ  Η ΚΑΙ ΜΑΚΡΟΠΡΟΘΕΣΜΗ
ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ  ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΘΑ  ΓΙΝΕΙ. Η ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ  ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ  ΕΦΘΑΣΕ ΣΤΗΝ  ΚΟΡΥΦΗ  ΤΗΣ.
ΔΕΝ  ΕΙΝΑΙ  ΔΥΝΑΤΟΝ  ΣΥΝΕΧΕΙΑ  ΝΑ ΑΝΕΒΑΙΝΟΥΝ  ΔΕΙΚΤΕΣ (ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΡΙΟ,ΟΜΟΛΟΓΑ,ΑΜΟΙΒΑΙΑ)
ΑΛΛΑ  ΚΑΙ  ΟΙ  ΕΠΙΧΗΡΗΣΕΙΣ. ΟΤΑΝ  Η ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΤΩΝ  ΠΑΝΤΩΝ ΓΙΝΕΤΑΙ  ΣΤΗΝ ΑΝΑΤΟΛΗ ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟΝ
ΝΑ  ΕΡΘΕΙ  ΑΝΑΚΑΜΨΗ. ΟΤΙ  ΜΕΤΡΑ  ΠΕΡΝΟΝΤΑΙ  ΕΙΝΑΙ ΑΣΠΙΡΙΝΕΣ  ΣΕ ΑΝΙΑΤΗ  ΑΣΘΕΝΕΙΑ.Η ΠΤΩΣΗ ΤΟΥ
ΚΟΥ#####ΣΜΟΥ ΟΔΗΓΕΙ ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ  ΣΕ  ΑΝΑΚΑΤΑΝΟΜΗ  ΕΔΑΦΩΝ  ΜΕΤΑΞΥ  ΤΩΝ  ΙΣΧΥΡΩΝ.
ΑΡΑ  ΟΔΗΓΟΥΜΑΣΤΕ  ΣΕ  ΜΙΑ  ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ  ΧΡΕΩΚΟΠΙΑ, ΚΑΠΟΙΟΙ  ΛΕΝΕ ΓΙΑ ΠΟΛΕΜΟ , ΠΟΛΥ  ΠΙΘΑΝΟΝ  ΓΙΑΤΙ  ΒΓΗΚΑΝ  ΝΕΟΙ  ΠΑΙΚΤΕΣ  ΣΤΗ  ΜΟΙΡΑΣΙΑ(ΒΛΕΠΕ - ΚΙΝΑ ,ΙΝΔΙΑ,ΡΩΣΙΑ,κ.τ.λ.).ΑΝ  ΔΕΝ  ΓΙΝΕΙ  ΠΟΛΕΜΟΣ  ΣΙΓΟΥΡΑ  ΘΑ  ΓΙΝΕΙ  ΑΝΑΔΙΑΡΘΡΩΣΗ  ΤΗΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑΣ  ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ.
ΣΕ  ΕΝΑ  ΤΕΤΟΙΟ ΠΕΡΙΒΑΛΟΝ  ΤΑ  ΠΟΛΥΤΙΜΑ  ΜΕΤΑΛΑ  ΕΙΝΑΙ Η  ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ Η  ΜΟΝΗ  ΣΩΤΗΡΙΑ
ΤΩΝ  ΑΠΟΤΑΜΙΕΥΣΕΩΝ.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 ... 148
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences