Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 07:49:48 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 2 ζλοτυ 1995 error?  (Αναγνώστηκε 3328 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
imike
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 278


Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 24, 2015, 10:28:38 μμ »

Είναι σφάλμα αυτό;
Καταγράφηκε
imike
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 278


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 24, 2015, 10:31:51 μμ »

Και σύγκριση με ένα κανονικό (αριστερά το σφάλμα, δεξιά το κανονικό)
Καταγράφηκε
malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 674


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 24, 2015, 10:35:42 μμ »

Όπως φαίνεται ναι, αλλά υπάρχει περίπτωση όπως το βλέπω, επειδή είναι διμεταλλικό νόμισμα να έχει γίνει αλλαγή του εξωτερικού μέρους. Έχει και κάποια συμαδάκια στο ριμ έντονα τέτοια περίπτωσης  Αναποφασιστικότητα Μπορεί όμως να είναι κανονικό σφάλμα, πράγμα που εύχομαι. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

imike
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 278


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 25, 2015, 11:02:35 πμ »

Όπως φαίνεται ναι, αλλά υπάρχει περίπτωση όπως το βλέπω, επειδή είναι διμεταλλικό νόμισμα να έχει γίνει αλλαγή του εξωτερικού μέρους. Έχει και κάποια συμαδάκια στο ριμ έντονα τέτοια περίπτωσης  Αναποφασιστικότητα Μπορεί όμως να είναι κανονικό σφάλμα, πράγμα που εύχομαι. Κλείσιμο ματιού

Ευχαριστώ φίλε, πράγματι έχει αυτά τα σημαδάκια, όμως πώς θα μπορούσε να γίνει η αλλαγή του εσωτερικού δίσκου; Υπάρχει τέτοια δυνατότητα στα διμεταλλικά νομίσματα;
Καταγράφηκε
malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 674


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 25, 2015, 01:59:04 μμ »

Όπως φαίνεται ναι, αλλά υπάρχει περίπτωση όπως το βλέπω, επειδή είναι διμεταλλικό νόμισμα να έχει γίνει αλλαγή του εξωτερικού μέρους. Έχει και κάποια συμαδάκια στο ριμ έντονα τέτοια περίπτωσης  Αναποφασιστικότητα Μπορεί όμως να είναι κανονικό σφάλμα, πράγμα που εύχομαι. Κλείσιμο ματιού

Ευχαριστώ φίλε, πράγματι έχει αυτά τα σημαδάκια, όμως πώς θα μπορούσε να γίνει η αλλαγή του εσωτερικού δίσκου; Υπάρχει τέτοια δυνατότητα στα διμεταλλικά νομίσματα;

Ναι. Προσωπικά το έχω δει στο 2Ε. Για το συγκεκριμένο δεν είμαι σίγουρος αλλά πιθανόν να είναι όπως και με το 2Ε. Ωστόσο καλό θα ήταν να πούνε και άλλοι τη γνώμη τους  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 25, 2015, 02:05:29 μμ »

Από όσο μπορώ να καταλάβω, ή παράκεντρη ένωση πυρήνα - δακτυλιδιού, ή κακοκεντραρισμένη μήτρα.
Για καλό σφαλματάκι το βλέπω, Μιχάλη.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
R-E-T-H-Y-M-N-O
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 401


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 25, 2015, 02:15:37 μμ »

πρεπει να εχουν αναποδογυρισει τον εσωτερικο δισκο.
αν κοιταξετε τα 2 νομισματα το κανονικο που εχει στον εσωτερικο δισκο το 2, στον εξωτερικο δισκο εχει το ζλοτε
ενω στο αλλο νομισμα  ειναι το αντιθετο.
ισως και να μην ειναι σωστη η σκεψη μου και να λεω βλακειες  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
vaggos
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 342


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 25, 2015, 02:18:03 μμ »

Δεν ειναι σφάλμα αλλά αλλαγή του εξωτερικού δίσκου Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
imike
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 278


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 25, 2015, 02:28:52 μμ »

Δεν ειναι σφάλμα αλλά αλλαγή του εξωτερικού δίσκου Κλείσιμο ματιού

Βαγγέλη, με ποιον τρόπο μπορεί να γίνει αλλαγή μεταξύ των δίσκων; Δεν έχω δει ποτέ μου κάτι ανάλογο σε διμεταλλικό νόμισμα, μου έκανε εντύπωση και γι' αυτό το ανέβασα.
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 25, 2015, 02:47:23 μμ »

 Βγαινουν κατα καιρους στο ebay η σε αλλες σελιδες τετοιου ειδους "σφαλματα" σε διμεταλλικα κερματα, φτιαχτα φυσικα,κλασσικη περιπτωση.
 Στα διμεταλλικα κερματα κατα την κατασκευη των δισκων τους το εξωτερικο δαχτυλιδι και ο πυρηνας απλως πρεσσαρονται μαζι,δεν τα συγκρατει καποιου ειδους συγκολλητικη ουσια η κατι αλλο.
 Στηριζοντας το κερμα με καταλληλο τροπο και ασκωντας πιεση η χτυπημα στον πυρηνα, διαχωριζονται τα δυο μερη και μετα , με τον ιδιο τροπο τα ξαναβαζουν, αναποδα.
Πιθανως να τα ζεσταινουν για να διευκολυνθει η ολη διαδικασια.
 Γενικως ο τομεας των σφαλματων βριθει μαιμουδων, γιαυτο μην τσιμπατε ευκολα. Κλείσιμο ματιού
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 25, 2015, 02:56:04 μμ από haros » Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
vaggos
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 342


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 25, 2015, 03:22:51 μμ »

Δεν ειναι σφάλμα αλλά αλλαγή του εξωτερικού δίσκου Κλείσιμο ματιού

Βαγγέλη, με ποιον τρόπο μπορεί να γίνει αλλαγή μεταξύ των δίσκων; Δεν έχω δει ποτέ μου κάτι ανάλογο σε διμεταλλικό νόμισμα, μου έκανε εντύπωση και γι' αυτό το ανέβασα.

Μιχάλη σου απάντησε λίγο παραπάνω.
Υπάρχουν πάρα πολλά φτιαχτά, προσοχή.
Καταγράφηκε
imike
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 278


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 26, 2015, 11:09:24 πμ »

Ευχαριστώ πολύ για τις γνώμες σας. Αγνοούσα ότι τα διμεταλλικά μπορούσαν να αποσυναρμολογηθούν και να επανασυναρμολογηθούν Μεγάλο χαμόγελο Δεν το αγόρασα, το συγκεκριμένο μου το έδωσαν σε ρέστα.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences