Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 10:01:13 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Το αρκαδι δια των αιωνων  (Αναγνώστηκε 5403 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 20, 2015, 08:18:31 μμ »

Καλησπερα παιδια, το βιβλιο του τιτλου ηρθε στα χερια μου επιτελους! Το εψαχνα 4 χρονια (οσα γνωριζω και την υπαρξη του)  Σαρκασμός

Ειναι γραμμενο απο τον Τιμοθεο Βενερη μητροπολιτη Κρητης.

Ενα απο τα βραδια του καλοκαιριου που περασε κατεβηκα στο κεντρο του Ηρακλειου με παρεα για φαγητο. Περνωντας εξω απο τη Λοτζια ειδα εναν παγκο με μεταχειρισμενα βιβλια και πλησιασα. Πανω στο σωρο ειδα "το Αρκαδι δια των αιωνων! Το επιασα στα χερια μου και ψαχνω με τα ματια μου τον πωλητη αναμεσα στον κοσμο.
Ηταν ο Σταθης (Τονι ξερεις ποιον λεω) και βλεπω γνωστος! Μετα τους κλασικους χαιρετισμους τον ρωταω ποσο? Μου λεει 170(!) ευρω! Πλακα κανεις ρωταω? Μου λεει αν το βρεις στο αγοραζω σε αυτα τα λεφτα, μπορεις?  Με το κλασικο παζαρι μου λεει στο αφηνω150 για σενα (κλασικοτατη ατακα). Τη συγκεκριμενη στιγμη η δυναμη του πορτοφολιου μου ηταν λιγα παραπανω ευρω και ειχα εξοδο μπροστα μου οποτε δεν μπορουσα και να ηθελα να το παρω εκεινη τη στιγμη ...

Εφυγα σκεπτωμενος οτι οντως αξιζει και θα επιστρεψω την επομενη μερα να το παρω. Δεν το ειχα ξαναπιασει στα χερια μου και λεω οκ ας σκασω την 150αρα να το παρω! Μια φορα θα ειναι! Τις επομενες μερες κατεβαινα καθε μερα κεντρο και δεν ξαναβρηκα τον παγκο... Μπαινωντας τυχαια σε τοπικο σαητ διαβασα οτι η δημοτικη αστυνομια "μαζεψε" ολους αυτους τους πλανοδιους πωλητες που εδιναν χρωμα στην  πολη... Οποτε δεν πηρα το βιβλιο...

Την προηγουμενη βδομαδα λοιπον σε τυχαια αναζητηση στο ιντερνετ επεσα πανω του! Νομιζα οτι στην αναζητηση ηταν σε pdf και χαρηκα! Ανοιγω τον συνδεσμο και βλεπω σε παλαιοβιβλιοπωλειο διαθεσιμο! Στελνω μεηλ αμεσως χωρις να ρωτησω τιμη. Μετα απο λιγο μου τηλεφωνουν και μου λενε 70 ευρω μαζι μεταφορικα, λεω στειλτο!  Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο

Πριν μερικες μερες ηρθε λοιπον στα χερια μου και προσπαθω να ξεκινησω να το διαβαζω, αλλα δεν με αφηνουν ακομη καποιες αλλες υποχρεωσεις!

Οι παρατηρησεις μου ειναι: εχει βγει και επανεκδοση. Εκεινο του εμπορου ηταν επανεκδοση καθως ηταν αλλο μεγεθος (σε διαστασεις) απο αυτο που πηρα τωρα και θεωρω πρωτη εκδοση. Το βιβλιο που πηρα εχει ιδιοχειρη υπογραφη του συγγραφεα!

Λιγα λογια για το βιβλιο! Ο συγγραφεας το εγραψε με σκοπο να εξιστορησει τα γεγονοτα του Αρκαδιου κατα την επανασταση 1866-1869 και κυριως τις μερες της πολιορκιας 8-9 Νοεμβριου... Φυσικα κανει αναφορα απο την ιδρυση του μεχρι και τις μερες που το εγραψε... Εκδοθηκε το 1938 και εχει σελιδες 499. Οι διαστασεις ειναι 25Χ19 και εχει σκληρο εξωφυλλο σε αντιθεση με την επανεκδοση που επιασα στα χερια μου το καλοκαιρι που ηταν χαρτοδετο!

Μερικες φωτος

Πρωτη φωτο η ραχη του βιβλιου

Δευτερη φωτο απο την τριτη σελιδα ο τιτλος του βιβλιου και αποσπασμα απο τον Βικτωρα Ουγκο
...Η ηρωικη μονη, η δικην φρουριου
αγωνισαμενη , αποθνησκειως ηφαιστειον
Τα Ψαρα δεν ειναι επικοτερα,
το Μεσσολογγιον δεν ειναι υψηλοτερον


Τριτη φωτο η ιδιοχειρη υπογραφη του συγγραφεα

Τεταρτη φωτο σκιτσο (ενα απο τα 100δες που υπαρχουν μεσα στο βιβλιο) δειχνει την πυριτιδαποθηκη που παιχτηκε η τελευταια σκηνη....
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
ΜΙΔΑΣ
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1367


Τυραννίς χρήμασι ...


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 20, 2015, 08:25:02 μμ »

Καλορίζικο φίλε μου! Πολύ ωραίο το  δέσιμο αλλά πιο ωραίο το περιεχόμενο του βιβλίου! Είδες πώς τα φέρνει η τύχη; Γιατί το θέμα είναι ότι βρήκες την πρώτη έκδοση και σε τιμή σούπερ!!!
Καταγράφηκε
Toni-g
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3010


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 20, 2015, 08:27:45 μμ »

Μπραβο ρε Στελιο καλοριζικο  :)ξερω ποιον λες  Σαρκασμός
Επιπλέον ειναι σε άριστη κατασταση
Καταγράφηκε
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 20, 2015, 08:27:46 μμ »

Μάλλον και το άλλο πρώτη έκδοση ήταν. Το δερμάτινο δέσιμο πρέπει να είναι ιδιωτική πρωτοβουλία κάποιου. Αυτά χαρτόδετα βγαίναν συνήθως. Καλορίζικο, καλή τιμή. Ελπίζω να σε ανταμοίψει στο διάβασμα...(4-5 που βρήκα στο διαδίκτυα από 110-150 το δίνουν, άρα μια χαρά το πήρες).
Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 20, 2015, 08:35:29 μμ »

Μεγαλη μορφη ο Σταθης  Σαρκασμός Dimmarko (σορυ δεν γνωριζω το ονομα σου) μπορεις να μου στειλεις καποιο λινκ αν εχεις να δω να συγκρινω? Περισσοτερο για το εξωφυλλο και τη ραχη  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 20, 2015, 08:39:27 μμ »

http://www.palaiovivliopoleio.com/index.php/2015-06-07-15-46-10/product/view/10/23

http://www.booksistor.com/product_info.php?products_id=15205

http://www.oldbooks.gr/component/bookstore/cc/book/18358?catid=110

Δημήτρης. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 20, 2015, 08:42:01 μμ »

Δημητρη με εντυπωσιασες με την αμεσοτητα σου. Λογικα το εχεις ξαναψαξει  Κλείσιμο ματιού Ευχαριστω!
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
Silverpanda
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 177



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 20, 2015, 08:56:50 μμ »

Συγχαρητήρια, ένα βιβλίο ανεκτίμητης αξίας για την ιστορία του τόπου μας, που μας θυμίζει , μεταξύ άλλων, την υπέρτατη θυσία που έκαναν οι προγονοί μας για να είμαστε εμείς ελεύθεροι, καλορίζικο φίλε μου.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences