Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 04:04:29 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Πολυτιμοι λιθοι !!!  (Αναγνώστηκε 18650 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 22, 2015, 05:31:53 μμ »

4) κιτρινης με διαστασεις 11mm x 8mm x 6mm .
Καταγράφηκε
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 22, 2015, 05:34:15 μμ »

υπαρχουν και 2 ακομα ενδιαφεροντα το νουμερο 6 και 7
6) ρουμπινι ? διαστασεις 14mm x 12mm x 6 mm . είναι πολύ μεγαλο ...περιπου 8 καρατια αλλα εχει φθορες - θολουρα / γραμωσεις / σπασιμο στο πανω μερος
Καταγράφηκε
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 22, 2015, 05:36:00 μμ »

.
Καταγράφηκε
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 22, 2015, 05:37:28 μμ »

7) δεν ξερω τι είναι  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 22, 2015, 05:38:30 μμ »

Εχω αρχισει και γινομαι καλος στις φωτογραφιες τελικα .... Μεγάλο χαμόγελο
Αναμενω αποψεις των ειδικων !!!
Καταγράφηκε
vasilisfla
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 431


To bid or not to bid


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 22, 2015, 05:47:49 μμ »

καλησπέρα αντωνη και βασιλη
Το τσεκαρισμα εχει γινει με απλο diamond tester για να δω εκ πρωτης αποψης και να ξεχωρισω εάν και κατά ποσο μπορει να είναι αληθινα ...reflectometer δεν εχω .
Το σμαραγδι οντως εάν είναι οκ και είναι γνησιο νομιζω και εγω θα εχει καποια καλη αξια οποτε αυριο θα βαλω φωτο πιο καθαρες και σε λευκο φοντο να τα ξαναδουμε !!!
Εν αναμονη λοιπον  Χαμόγελο
ευχαριστω
δηλαδή  ...πως το τσεκαρες???..τι ένδειξη  πηρες?..?..
? ...?...Λοιπόν ??
Καταγράφηκε
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 22, 2015, 06:30:49 μμ »

Βασιλη όπως εγραψα στην αρχη τα κομματια τα ελεγξα με φορητο/χειρος ελεγκτή για λιθους κλπ ...αυτα που είναι με την ακιδα μπροστα και την διαβαθμιση με τα led και αναλογα το ποσο καθαρα η όχι και γνησια είναι εχουν τις αντιστοιχες οπτικες ενδείξεις .
Tωρα εάν είναι οντως αληθινα δεν το γνωριζω ..δεν είμαι ειδικος .
Καταγράφηκε
antonis333
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 253



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 22, 2015, 09:50:38 μμ »

Καλησπέρα Χάρη. Η αναλογία διαστάσεων με την ίδια μάζα του λίθου είναι σημαντικός δείκτης να ταυτοποιήσεις έναν λίθο λόγω του ειδικού βάρους που έχει. Για παράδειγμα ένα ζαφείρι και ένα διαμάντι σε κοπή στρόγγυλη (round cut) αν έχουν την ίδια διάμετρο, τότε το ζαφείρι θα ζυγίζει περισσότερα καράτια από το διαμάντι γιατί έχει πιο μεγάλο ειδικό βάρος.
Έτσι με βάση τις διαστάσεις-μάζα που μου έδωσες για την ''ακουαμαρίνα'' που είπες, είμαι πεπεισμένος πως είναι τοπάζι και όχι ακουαμαρίνα γιατί το τοπάζι έχει πιο μεγάλο ειδικό βάρος. Έχεις δηλαδή ένα τοπάζι μπλε χρώματος (swiss blue) και πιθανώς ακτινοβολημένο με ακτίνες γ (irradiated) για να αποκτήσει αυτό το χρώμα από άχρωμο ή πάρα πολύ απαλό μπλε τοπάζι (σπανίζουν στην φύση τα μπλε ικανοποιητικού βαθμού τοπάζια).
Το ρουμπίνι σου είναι γεμισμένο με γυαλί για να καλυφθούν οι ρωγμές (υπάρχουν άφθονα ρουμπίνια στην φύση με πολλαπλά κατάγματα) που ρίχνει πολύ την τιμή στα 8 έως 35 ευρώ το καράτι. Η μάζα ενός ρουμπινιού που είναι γεμισμένο με γυαλί αποτελείται κατά 90% ρουμπίνι και 10% γυαλί (fracture filled, lead glass filled). Στην ουσία είναι σαν να έχεις ένα ρουμπίνι-υβρίδιο (σαν βιομηχανικό ρουμπίνι). Οπότε το ρουμπίνι σου τιμολογείται στα 10 ευρώ, άρα 80 ευρώ αξία ο λίθος σου. Στην έκθεση πολύτιμων λίθων στην Μπανγκόκ που διοργανώνεται κάθε χρόνο, θα βρείς άφθονα τέτοια ρουμπίνια γεμάτα με γυαλί σε τιμές 9, 10, 12, 14, 15, 20, 30, 40 δολαρίων το καράτι!
Ο κιτρίνης ο αριστερός αν παρατηρήσεις καλά καλά στη μέση, φαίνεται πως έχει μια ζωνώδης περιοχή με 3-4 ζώνες καφετί χρώματος. Αυτό το φαινόμενο δεν γνωρίζω ακριβώς τι είναι αλλά θα όταν έχω χρόνο θα δω στη σχετική βιβλιογραφία για τον κιτρίνη αν πρόκειται και συνθετικό ή φυσικό κιτρίνη.
Καταγράφηκε
antonis333
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 253



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 22, 2015, 09:53:42 μμ »

Είναι 3 κατακόρυφες καφετί ζώνες στον κιτρίνη που φαίνονται.
Καταγράφηκε
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 23, 2015, 07:06:07 πμ »

Αντωνη σε ευχαριστω για τις πολυτιμε πληροφοριες σου και τον χρονο που διεθεσες για μενα . Χαμόγελο
Εχω καποιες ερωτήσεις - αποριες σχετικα με όλα αυτά γιατι μου αρεσει να μαθαινω καινουργια πραγματα  :
1) υπαρχει καπου στο ιντερνετ καποιος πινακας - υπολογισμος στον οποιο βαση των διαστασεων ενός λιθου να μπορω να βρισκω ποιο ειδος είναι βαση του ειδικου βαρους του ?
2) υπαρχει αντιστοιχα καποιος πινακας που να αναγραφει το ειδικο βαρος του εκάστοτε λιθου ?
3) το σμαραγδι βαση των διαστασεων που εγραψα βγαινει ότι είναι σωστο ?..και ποια θα ηταν μια υποτιθεμενη αξια του σε αυτην την περιπτωση ?
4) καποιες από τις πετρες που εχω βαλει στις φωτο εάν τις δει καποιος με καλο φωτισμο εχουν στο επανω τους μερος ( θα χρησιμοποιησω ορολογια νομισματων ) hairlines δηλαδή πολύ αχνες και μικρες γραμμούλες - γρατζουνιτσες ...αυτό ποσο μεγαλο ρολο παιζει και κατά ποσο επηρεαζει την τελικη αξια ενός λιθου ?
5) το νουμερο 7 υπαρχει περιπτωση να είναι σμαράγδια ?
6) Σε περιπτωση που θελω ( λογω αξιας ) καποιες πετρες να τις κανω πιστοποιηση υπαρχει στην αθηνα /αττικη που μενω καποια αξιολογη εταιρεια - επιχειρηση που να κανει κατι τετοιο ?
Αυτά ....ευχαριστω

Καταγράφηκε
vasilisfla
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 431


To bid or not to bid


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 23, 2015, 02:55:42 μμ »

Βασιλη όπως εγραψα στην αρχη τα κομματια τα ελεγξα με φορητο/χειρος ελεγκτή για λιθους κλπ ...αυτα που είναι με την ακιδα μπροστα και την διαβαθμιση με τα led και αναλογα το ποσο καθαρα η όχι και γνησια είναι εχουν τις αντιστοιχες οπτικες ενδείξεις .
Tωρα εάν είναι οντως αληθινα δεν το γνωριζω ..δεν είμαι ειδικος .
καλησπερα, αν ο ελενγκτης που εχεισ ειναι ο φτηνοσ των 10-20 ευρω , στην καλητερη κανει μονο για την μεγαλυτερη ενδειξη (συνηθως πρασινη) οταν δηλαδη η πετρα ειναι διαμαντι η μοισονιτης..οποιαδηποτε αλλη μετρηση-ενδειξη ειναι αχρηστη..
Εαν ειναι πιο καλος των 400$ και πανω με ενδειξεις σκληροτητας και διαβαθμισεις πχ κορουνδιου, αχατη κλπ τοτε οκ  βοηθαει λιγο..
Καταγράφηκε
vasilisfla
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 431


To bid or not to bid


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 23, 2015, 03:16:31 μμ »

λοιπον, οι citrine (an einai).. αξια απο 2-4 το καρατι χονδρικη  και σχεδον τα διπλα λιανικη
  τα ρουμπινια σου αν ειναι  αληθινα και χωρις καμοια επεβαση η βελτιωση (δεν ειναι κατα 99%) 5000-9000 το καρατι...πιστευω οτι στην καλητερη ειναι συνθετικα με ολα τα στοιχεια των αληθινων και αξια 1-2 $ το καρατι(η καθαροτητα τους σε τετοιο μεγεθος ,το χρωμα και το κοψιμο με οδηγουν εκει...)'
 το 7 ειναι η κακης ποιοτητας σμαραγδι η μετροιας ποιοτητας νεφριτης(jade).
το σμαραγδι πρεπει να το κοιταξει ειδικος  , προσωπικα τετοια καθαροτητα με τετοιο κοψιμο δεν νομιζω να ειναι αληθινο.
 γενικα , αν πιστευεις οτι οντως υπαρχει περιπτωση τα ρουμπινια και σμαραγδια να ειναι αληθινα τσεκαρε τα σε γεμωλογο με ρεφρακτομετρο, τα υπολοιπα δεν αξιζουν το κοστος της εξετασης.. οσο και να θελω να σε βοηθησω δεν γινετε με τετοιεσ φωτο και χωρις να τα εχω στα χερια μου. επισης παντα βοηθαει αν ξερεισ απο τι καθαροτητας χρυσα κοσμηματα βγηκαν ,τι εποχης  κλπ. Βασιλης
Καταγράφηκε
antonis333
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 253



Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Νοέμβριος 23, 2015, 08:35:07 μμ »

Καλησπέρα Χάρη.

1) Δεν υπάρχει τέτοιος πίνακας και έτσι τα αναγνωρίζω διασταυρώνοντας πολλά χαρακτηριστικά, όπως σχήμα κοπής, βάρος, διαστάσεις, χρώμα, εγκλείσματα και διαφάνεια. Και συγκρίνω τον εξεταζόμενο λίθο με λίθους από αξιόπιστες ιστοσελίδες πώλησης πετραδιών.
 
2) Παρακάτω παρατίθεται ο πίνακας των ειδικών βαρών του εκάστοτε λίθου.

http://www.gemselect.com/gem-info/specific-gravity.php

3) Το σμαράγδι βάσει των διαστάσεων που έδωσες, δυστυχώς δεν είναι σμαράγδι γιατί ο λίθος σου φαίνεται να έχει μεγαλύτερο βάρος στις αναφερόμενες διαστάσεις από ό,τι ένα σμαράγδι των ίδιων διαστάσεων. Αυτό σημαίνει ότι ο λίθος σου έχει μεγαλύτερο ειδικό βάρος. Το ειδικό βάρος στην ουσία είναι η πυκνότητα ενός λίθου που είναι μάζα ανά όγκο!!! Το είχαμε μάθει και στην φυσική στο γυμνάσιο και λύκειο αν θυμάστε (καιρός να θυμηθούμε λίγο φυσική  Σαρκασμός). Άρα αν όντως είναι σμαράγδι ο λίθος σου τότε θα έπρεπε να έχει βάρος 0,5-0,6 καράτια και όχι 1 καράτι με βάση τις διαστάσεις που έδωσες. Οπότε μιλάμε για λίθο με μεγαλύτερο ειδικό βάρος από του σμαραγδιού. Από τις συστοιχίες δεν βρίσκω σε ποιον λίθο ταυτίζεται ο δικός σου...  Αναποφασιστικότητα  Ούτε σε τουρμαλίνη δεν ταιριάζει... Λέω καλύτερα να το κοιτάξεις σε γεμολόγο...

4) Οι γρατσουνιές επηρεάζουν (αρκετά) την αξία του λίθου γιατί ένας λίθος με γρατσουνιές δείχνει την ''ταλαιπωρία'' του κατά την χρήση του (σε κοσμήματα ας πούμε). Όσες πιο πολλές και πιο πυκνές γρατσουνιές, τόσο πιο ''ταλαιπωρημένος'' ο λίθος.

5) Το νούμερο 7 παίζει να είναι και χρυσοπράσιο...Πες μου ακριβείς διαστάσεις του...

6) Στην Αθήνα έχει αρκετούς γεμολόγους αλλά δεν τους γνωρίζω προσωπικά.

Σου συστήνω μιας και ενδιαφέρεσαι να πληροφορείσαι πάνω στα πετράδια, να αγοράσεις ένα ρεφρακτόμετρο με 150 ευρώ που θα κάνει πολύ καλή δουλειά σε όσα πετράδια θες. Σημαντική συμβουλή είναι ότι το ρεφρακτόμετρο χρησιμοποιείται μόνο για διάφανους λίθους και όχι αδιάφανους!!! Γιατί η λειτουργία του ρεφρακτόμετρου βασίζεται στο φαινόμενο της οπτικής όπου τεχνητό φως διαπερνά τον λίθο και διαχέεται πάνω σε πλακίδιο διάφορα φάσματα χρωμάτων τα οποία είναι βασικό χαρακτηριστικό αναγνώρισης ενός λίθου!
Και κάθε λίθος έχει το δικό του φάσμα χρωμάτων.
Καταγράφηκε
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Νοέμβριος 24, 2015, 04:04:02 μμ »

Mε την εκφραση ότι το ρεφρακτομετρο χρησιμοποιείται μονο για διαφανους λιθους ...εννοούμαι ότι μπορει να * διαβασει * μονο πετρες στις οποιες μπορει να διαπερασει η οπτικη του δυναμικη ?
Δηλαδη μια πετρα όπως το χρυσοπρασιο πχ η ένα τυρκουαζ ...που εχουν οπτικα αλλα και πρακτικα μια συμπυκνωμενη μαζα και οψη δεν μπορει να τα ξεχωρισει ?
Καταγράφηκε
antonis333
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 253



Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Νοέμβριος 24, 2015, 07:12:16 μμ »

Σωστά Χάρη. Για τους λίθους που είναι αδιαφανείς που δεν διαπερνά το φως τότε χρησιμεύουν όργανα όπως σπεκτρόμετρο και σπανιότερα φίλτρο Chelsea.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences