Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 06:59:31 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Δολαρια Αμερικης  (Αναγνώστηκε 6742 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Αχιλλεας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 248



Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 20, 2015, 03:00:45 πμ »

Μια πληροφορια!
Μια κοπελια,εχει σε θυριδα πολλα Δολαρια (χαρτινα) απο το 1960-1980
Επειδη καναμε γενικα μια συζητηση γυρω απο τα χαρτονομισματα,σκοπευει να τα δωσει.
Σ'αυτη την περιπτωση τι γινεται; Αν ανοιξει την θυριδα μπορει να τα εξαργυρωσει σε ΕΥΡΩ κατευθειαν στην τραπεζα; Η αξια τους ειναι η ονομαστικη; π.χ 20 δολαρια =τιμη ευρω με δολαριο αυτη την στιγμη; Επισης τα δολαρια ειναι σε δεσμιδες. Τι ακριβως γινεται και πως πρεπει να κινηθει;
Καταγράφηκε
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 20, 2015, 06:32:51 πμ »

καλημέρα αχιλλεα
Τα αμερικανικα δολλαρια είναι από τα λιγα ( ισως και μοναδικα ) χαρτονομίσματα στον κοσμο που ανεξάρτητα από την ημερομηνια κοπης τους είναι ακομα ανταλλάξιμα με ευρω βαση της ισοτιμίας του νομισματος οποτε μπορεις απλα με μια επισκεψη σε ένα ανταλλακτηριο να πας και να τα δωσεις !!!
Οσο για τις δεσμιδες καλο θα τους κανεις και θα χαρουν πιστευω  Χαμόγελο αφου πολλοι πανε κομματια που είναι σε χειρότερες καταστασεις ( φθαρμένα - σχισμένα  ) ....δεν δεχονται τα κομματια με σοβαρες ελλειψεις οπως επισης αυτά που είναι κολλημένα με σελοτειπ κλπ .
Καταγράφηκε
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 20, 2015, 09:57:20 πμ »

μπορεί να τα ανταλλάξει αλλα οχι στην σημερινή ισοτιμία. Κρατάει μια προμήθεια η τράπεζα που προσωπικά την θεωρώ τοκογλυφική (να με συγχωρούν τον όρο τυχόν τραπεζικοί). Καλύτερα, αν δεν επείγεται, να βρει κάποιον ιδιώτη που θέλει να αποταμιεύσει σε δολλάρια και να βγουν κερδισμένοι και οι δύο.
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 20, 2015, 10:02:51 πμ »

εγω παντως θα ηθελα να δω μια δεσμιδα απο τις παλιες και να τα αλλαζαμε με βαση την σημερινη ισοτιμια
υ.γ καπου βεβαια εδω μεσα ειχα διαβασει νομιζω οτι πριν του 1995 δεν τα αλλαζουν στην Αμερικη αν θυμαμαι καλα;;θυμαται κανεις;;
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 20, 2015, 10:23:50 πμ »

Αν έβγαιναν εδώ μέσα πιστεύω θα ενδιαφέρονταν πολλά άτομα, αρκεί να λέγονταν οι αξίες, οι ημερομηνίες και οι καταστάσεις. Ίσως και καμμιά φωτογραφία τους Αχιλλέα... Για δες το αυτό ...
Καταγράφηκε
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 20, 2015, 11:30:10 πμ »

Συμφωνω με τα όλα τα παιδια παραπανω ότι εάν έμπαιναν εδώ μεσα θα υπηρχε μεγαλο ενδιαφερον από συλλεκτικης αποψης ... σιγουρα θα εφευγαν και σε καλυτερη τιμη !!!!! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
vlass
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 407


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 20, 2015, 04:18:45 μμ »

Συμφωνω με τα όλα τα παιδια παραπανω ότι εάν έμπαιναν εδώ μεσα θα υπηρχε μεγαλο ενδιαφερον από συλλεκτικης αποψης ... σιγουρα θα εφευγαν και σε καλυτερη τιμη !!!!! Χαμόγελο

+1  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Αχιλλεας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 248



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 20, 2015, 08:31:10 μμ »

Καλησπέρα! Οπως γράφω στην αρχή, τα δολάρια δεν ειναι δικά μου. Τα εχει σε θυριδα η κοπέλα ενός φίλου μου. Τα χρήματα ειναι πολλα χρονια μέσα στην θυριδα και δεν τα έχουν βγάλει ποτέ. Η μητέρα της κοπέλας θέλει να τα βγάλουν και να τα κάνουν σε ευρώ. Εγώ σκέφτηκα αντί να τα πάρουν οι τραπεζικοί να μου στείλουν φωτό απο μια δεσμιδα και να μπει εδώ! Απλά δεν ήξερα τι να τους πω σε θέμα αξίας, δηλαδή αν παει η ονομαστική τους αξία η αν χάνουν αξία! Επίσης λόγω του ότι ειναι δεσμιδες δεν ξέρω αν παίρνει κάποιο ποσοστό παραπάνω. Πάντως γνώμη μου ειναι να μπουν στο φόρουμ και όχι στην τράπεζα. Θα τους ζητήσω οπότε μπορέσουν, να μου στείλουν φωτο και να γίνει μια εκτίμηση. Οπότε και του 1960 περνάνε κανονικά έτσι;
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 20, 2015, 11:43:50 μμ »

Καλησπέρα! Οπως γράφω στην αρχή, τα δολάρια δεν ειναι δικά μου. Τα εχει σε θυριδα η κοπέλα ενός φίλου μου. Τα χρήματα ειναι πολλα χρονια μέσα στην θυριδα και δεν τα έχουν βγάλει ποτέ. Η μητέρα της κοπέλας θέλει να τα βγάλουν και να τα κάνουν σε ευρώ. Εγώ σκέφτηκα αντί να τα πάρουν οι τραπεζικοί να μου στείλουν φωτό απο μια δεσμιδα και να μπει εδώ! Απλά δεν ήξερα τι να τους πω σε θέμα αξίας, δηλαδή αν παει η ονομαστική τους αξία η αν χάνουν αξία! Επίσης λόγω του ότι ειναι δεσμιδες δεν ξέρω αν παίρνει κάποιο ποσοστό παραπάνω. Πάντως γνώμη μου ειναι να μπουν στο φόρουμ και όχι στην τράπεζα. Θα τους ζητήσω οπότε μπορέσουν, να μου στείλουν φωτο και να γίνει μια εκτίμηση. Οπότε και του 1960 περνάνε κανονικά έτσι;

ναι ...
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences