Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 09:18:47 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: National Numismatic Certfication  (Αναγνώστηκε 9423 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 05, 2012, 12:57:47 μμ »

αγοραζε ngc pcgs και σε ευλογο χρονικο διαστημα ενος ετους θα εισαι ετοιμος να αγοραζεις ασλαμπαριστα.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
iceman
Επισκέπτης
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 05, 2012, 02:38:03 μμ »

Καλό θα ήταν να αγοράσεις αρχικά ένα κατάλογο νεοελληνικών νομισμάτων αν ενδιαφέρεσαι που περίπου είναι οι τιμές.Του Καραμήτσου είναι αρκετά καλός.
Καταγράφηκε
skiron
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 84


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 05, 2012, 07:41:21 μμ »

ναι βασικά αυτό σκέφτομαι να κάνω φίλε iceman...όπως κ να χει στην αρχή θα είμαι προσεκτικός μέχρι να μάθω να διακρίνω μόνος μου.

Thanks
Καταγράφηκε
skiron
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 84


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 18, 2012, 06:59:07 μμ »

καλησπέρα κ Χρόνια Πολλά!

Επαναφέρω το θέμα "πιστοποιήσεις" μιας κ θέλω να ρωτήσω κάτι ακόμα σχετικά με την ασφάλεια των πιστοποιημένων νομισμάτων...
Έστω ότι κάποιος απο εμάς είναι έτοιμος να προχωρήσει στην αγορά μέσω internet κάποιων πιστοποιημένων νομισμάτων σαν αυτά που έχω ενδεικτικά στις τρεις φωτό (καθαρά ενδεικτικά τα παραδείγματα, από τρεις διαφορετικές εταιρείες πιστοποίησης)
Και έστω ότι με βάση την έρευνα/εμεπιρία του, τα βρίσκει σε λογική-σωστή τιμή...

βλέποντας αυτές και μόνο αυτές τις εικόνες (θυμίζω η αγορά γίνεται ηλεκτρονικά) μπορεί να είναι 100% σίγουρος πως τα νομίσματα είναι αυτά που φαίνονται, πως μέσα στο κουτάκι δηλαδή είναι το πιστοποιημένο με αυτόν τον βαθμό νόμισμα και όχι κάποια άλλη μαϊμουδιά???
Μια πρώτη σκέψη είναι να βάλουμε τον κωδικό της πιστοποίησης που φαίνεται στο σλαμπ στο site της αντίστοιχης εταιρείας πιστοποίησης και να δούμε αν βγαίνουν τα σωστά στοιχεία....
Απο κει κ πέρα, αν τα στοιχεία είναι σωστά, έχουμε κάποια δικλείδα ασφαλείας ότι όντως δεν έχει γίνει κάτι ύποπτο...πχ άλλος κωδικός στο σλαμπ, κ άλλο νόμισμα μέσα κλπ κλπ?

ϊσως να είναι αφελής η ερώτηση ή και χαζή...αλλά δεν έχω αγοράσει ποτέ πιστοποιημένο...δεν ξέρω καν αν ανοίγουν τα κουτάκια πχ και αν μπορεί να γίνει αυτή ή κάποια άλλη μαϊμουδιά...

παραθέτω και τρία παραδείγματα καθαρά για "εικονοποίηση" της ερώτησής μου... Χαμόγελο

φιλικά, Αργύρης
Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 18, 2012, 07:25:43 μμ »

αγορασε το δευτερο νομισμα.

Παψε να ενδιαφερεσε για το δεκα πανω πεντε κατω.Αυτα ειναι γυφτικα πραματα.Το δευτερο νομισμα γαμα,τα αλλα δυο δεν εξιζει να τα παρεις πιστοποιημενα.

Παρε πραμα καλο,εαν ψαχνεσε να επενδυσεις σε λαθος χωρο βρισκεσε ,εαν θες να κανεις συλλογη εισαι σε καλο δρομο.

Οσοι πανε να επενδυσουν στα νομισματα και ειναι καρασχετοι οπως εσυ,με μαθηματικη ακριβεια χανουν τα λεφτα τους.

Μαζεψε για την #####,εαν οχι πηγαινε βολτα το σκυλο.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 18, 2012, 07:56:56 μμ »

Φιλε μου τα σλαμπ δεν μπορουν να παραβιαστουν!!
Δεν μπορει καποιος να το ξεκοληση και να το ξανακολληση με αλλο νομισμα μεσα!!
ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΤΕ αμα το πειραξεις!!
Αυτο που θα πρεπει να κοιταξεις ειναι να σου αρεσει ΕΣΕΝΑ το νομισμα και οχι το τι λεει η εταιρια!!
ΠΧ απο τα τρια νομισματα που εβαλες το τελευταιο <δειχνει> να εχει προβλημα ομορφιας!!
Μπορει να ειναι πανω στο σλαμπ τα σημαδια αλλα μπορει να ειναι στο νομισμα, γιατι να αγορασω λοιπον ενα νομισμα που γραφει προυφ 64 αφου δεν μου αρεσει?
Τωρα αυτο που ηθελε να σου πει ο Βασιλης οτι τα νομισματα της  Δημοκρατιας και πανω (1970 Και μετα) δεν αξιζουν να τα σλαμπαρεις, αυτο για μενα επαφίεται στην προσωπικη αποψη του καθενος και στην τσεπη του!!
Νομισματα που υπαρχουν σε μασουρια και μπορεις να αγορασεις τα 50 τμχ με 8 ευρω πας να σλαμπαρεις το ενα με 35?
Αλλα ειπαμε ο καθενας οτι θελει κανει!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
skiron
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 84


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Απρίλιος 18, 2012, 08:05:47 μμ »

Σ ευχαριστώ πολύ φίλε Ηρακλειώτη... αυτό ακριβώς ρώταγα ...τις φωτό τις έβαλα καθαρά ενδεικτικά για χάρη την κουβέντας όπως ηδη είπα,κ γι αυτό το τόνισα προς αποφυγή παρεξηγήσεων...καλά καλά δεν είδα ποια νομίσματα έχουν μέσα...! ήθελα απλα να δείξω τρια διαφορετικά σλαμπ, κάποια με την παλιά συσκευασία, ώστε να έχει πάτημα η ερώτηση...(πχ μπορεί καποιος να μου λεγε πως στα παλιά σλαμπς υπαρχει κίνδυνος...)

Δεν έχω πιάσει ποτέ σλαμπ στα χέρια μου κ δεν ήξερα καν αν μπορεί αυτό να ανοίξει ώστε να μας κοροϊδέψει κάποιος!
Στα υπόλοιπα συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, κ με τον Βασίλη...αλλά όπως είπες κ εσύ, περι ορέξεως
φιλικά, Αργύρης
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 18, 2012, 09:08:16 μμ από skiron » Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Απρίλιος 18, 2012, 08:22:50 μμ »

Το θέμα των σλαμπ έχει συζητηθεί πολύ και υπάρχουν διάφορες απόψεις.
Για παράδειγμα τώρα που μιλάμε έχω δώσει στον Βασιλάκη τάλιρο 1970 για σλαμπάρισμα επειδή μου άρεσε πολύ.
Είναι και θέμα γούστου.
Στο σλάμπ φίλε Αργύρη ο μόνος φόβος είναι μήπως είναι μαϊμού όλο το κουτί από την αρχή.
Λίγα περιστατικά έχουν ακουστεί αλλά οι Κινέζοι έχουν προχωρήσει και σε αυτό.
Γιώργο έχω δει βέβαια μπροστά μου να ανοίγει παλιό NGC (όχι χοντρό) λες και δεν του είχαν βάλει καθόλου κόλλα.
Όλα παίζουν.
Καταγράφηκε
skiron
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 84


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Απρίλιος 18, 2012, 08:57:00 μμ »

φίλε pepo αυτές τις σκέψεις έκανα κ εγώ για "μαϊμουδιές" κ προβληματίστηκα.......κ γι αυτό έβαλα ως παράδειγμα κ κάποια παλιά σλαμπς...κ φαντάζομαι μόνο ο κωδικός του σλαμπ δεν μας καλύπτει 100%.....

βέβαια ευτυχώς λέτε ότι δύσκολα γίνεται...

Anyway...όπως έχω γράψει κ αλλη φορά, μέχρι να αποκτήσω κάποια σχετική εμπειρία τα πιστοποιημένα παρέχουν μια κάποια ασφάλεια (αναφέρομαι κυρίως σε ιντερνετικές αγορές..) γι αυτό κ οι παραπάνω προβληματισμοί μου.

υγ..συμφωνώ για το περι ορέξεως στο σλαμπαρισμα...αλλα όπως είπαμε αυτά είναι προσωπικές απόψεις του καθενα..

Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Απρίλιος 18, 2012, 09:54:54 μμ »

τα σλαμπ ετσι και ανοιξει δεν υπαρχει τροπος να κλεισει και να μην φαινεται.πλαστικο σκληρο ειναι  που για να ανοιξω μερικα εγω χρησιμοποιω σφυρι και καλεμι.Προσφερει ασφαλεια μεγαλη.Πλαστα σλαμπ μεχρι τωρα εχω δει μονο αμερικανικα κερματα οπου η αγορα ειναι μεγαλη και βαθεια. Ηταν ευκολα αναγνωρισιμα γιατι ο βαθμος του νομισματος δεν συμβαδιζε με το κερμα.Στα ελληνικα που ειμαστε καμμια 100αρια ολοι και ολοι δεν υπαρχει οικονομικο οφελος για τον κιβδηλοποιο.
Το κοστος ειναι μεγαλο θεμα στα slab.Eπειδη το κοστος ειναι τσουχτερο δεν συμφερει να φτιαξεις ο ιδιος κερματα φτηνα.Συμφερει απιστευτα ομως να αγορασεις ετοιμα.Τις περισσοτερες των περιπτωσεςων ειναι φτηνοτερα απο τα raw.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Απρίλιος 18, 2012, 09:55:57 μμ »

Επισης μεγαλο ρολο παιζει το eye appeal.Κατι που παραβλεπουν οσοι κρινουν ενα σλαμπ.Οι αξιολογητες βλεπουν τεχνικα ενα κερμα και δινουν βαθμο.Ο καθε ξερολας συλλεκτης λεει  α εμενα αυτο δεν μου αρεσει σαν νομισμα η βαθμολογια που του εχουν βαλει ειναι υψηλη.Η πατινα αν και θελκτικη για την αγορα νομισματος τις περισσοτερες φορες ειναι ασχημη(μαυρες -καφε) και αφαιρει αξια και ομορφια δεν αφαιρει ομως βαθμους.Γνωστο παραδειγμα η δραχμη 1910 ms64 που πουληθηκε 180 ευρω.Πολλοι ασχετοι βλεποντας την φωτο απο ιντερνετ λενε αυτο δεν ειναι 64.Φιλος μου με αετισιο ματι που την ειδε απο κοντα μου ειπε οτι το νομισμα ηταν 64 καθαρο αλλα η πατινα  ηταν ασχημη και βαρια κατι που στους περισσοτερους δεν αρεσει.Γι αυτο και η τελικη τιμη των 180 ευρω
Καταγράφηκε
skiron
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 84


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Απρίλιος 18, 2012, 11:05:10 μμ »

Νομίζω πως μετά κ από την απάντηση του συνονόματου Ανάργυρου καλύφτηκα πλήρως...κ με το παραπάνω καθώς έμαθα κ 2-3 παραπάνω πράγματα σχετικά με τα σλαμπς Χαμόγελο

ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!
Καταγράφηκε
kap
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 539

sotirakis


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Νοέμβριος 15, 2016, 05:23:36 μμ »

εδω βλεπουμε ενα πλαστο
Καταγράφηκε
kap
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 539

sotirakis


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Νοέμβριος 15, 2016, 08:55:27 μμ »

και εδω ειναι η ιδια κοποια σε αλλο περιτυλιγμα
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences