Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 26, 2024, 01:39:59 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: National Numismatic Certfication  (Αναγνώστηκε 9465 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
skiron
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 84


Προφίλ
« στις: Απρίλιος 04, 2012, 08:51:41 μμ »

Καλησπέρα!

Ξεκινώντας τις αναζητήσεις μου για Ελληνικά νομίσματα κυρίως μέσω ebay, και ψάχνοντας πρώτα αυτά που έχουν αρκετά bids στις δημοπρασίες, πέφτω συχνά σε νομίσματα με αξιολόγηση απο "National Numismatic Certification"...ένα παράδειγμα είναι αυτό:

http://www.ebay.com/itm/GREECE-1963-30-DRACHMAI-5-KINGS-GEM-UNCIRCULATED-/380425763809?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item5893247be1#ht_595wt_1396

Επειδή είμαι νέος στο χώρο...κ μέχρι στιγμής ξέρω μόνο για τις PCGS και NGC ως φορείς αξιολόγησης....τι ισχύει για το "national numismatic certification"...? Βλέπω να το χρησιμοποιεί κυρίως ο συγκεκριμένος πωλητής του ebay (όπως στο νόμισμα του link), αλλά γενικά τα χτυπάνε αρκετά τα νομίσματά του.....μπορώ να εμπιστευτώ τέτοιες πωλήσεις?

υγ...μέχρι να μάθω καποια βασικά,..προτιμώ να αγοράσω μόνο πιστοποιημένα...σε φυσιολογικές τιμές φυσικά αφού συγκρίνω από διάφορες πηγές..

φιλικα, Αργύρης
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 04, 2012, 08:59:10 μμ »

η nnc ειναι μια εταιρια basement.
εταιρια δηλαδη του υπογειου.καποιος dealer  που εχει πολλα κερματα, εχει βαλει ενα μηχανημα στο υπογειο του και τους δινει οτι βαθμο γουσταρει.Ο ιδιοκτητης της συγκεκριμενης εταιριας ειναι ο centles ενας εμπορος που διακινει εκατονταδες κερματα. Στο τιτλο η στην περιγραφη στο ebay δεν αναφερει πουθενα την εταιρια (NNC) γιατι απαγορευεται απο τους κανονισμους του ebay.Oi μονες εταιριες που επιτρεπονται στο ebay ειναι η NGC,PCGS,ANACS,ICG.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 04, 2012, 09:02:11 μμ »

αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι ολα τα νομισματα του ειναι πλαστα,αν και κατα καιρους εχει βαλει και πλαστα.
Πρεπει να τα αγοραζεις σαν να ειναι ασλαμπαριστα.Στην καλυτερη περιπτωση ειναι βαθμολογημενα με +2 εως 5 βαθμους και στην χειροτερη δεν αναφερει καποιο προβλημα που εχουν.Καθαρισμο,πρωην κοσμημα,χαρακιες κτλ.
Καταγράφηκε
skiron
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 84


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 04, 2012, 09:04:53 μμ »

Ευτυχώς που υπάρχει το forum και μας ανοίγετε τα μάτια εμάς των νέων...σ ευχαριστώ epop!
Μακριά λοιπόν......!

υγ..ασλαμπάριστο..τι είναι??
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 04, 2012, 09:09:08 μμ »

Για να καταλαβεις ποσο αξιοπιστη ειναι διαβασε εδω http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=1795.0
 Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός Σαρκασμός Γλώσσα Γλώσσα
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 04, 2012, 09:10:32 μμ »

ασλαμπαριστο ειναι το νομισμα που δεν ειναι σε σλαμπ(πιστοποιηση)
Καταγράφηκε
skiron
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 84


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 04, 2012, 09:16:21 μμ »

άρα η εμπειρία σας ανατρέπει αυτό που πίστευα ότι είναι σωστο...το να αγοράζω μόνο πιστοποιημένα δηλαδή...πίστευα οτι έτσι προστατεύομαι πλήρως (με τα πιστοποιημένα=σλαμπαρισμένα..)

μιας κ δεν εχω επαρκή γνώση επι του θέματος ακόμα, εμπιστεύομαι τυφλά τη γνώμη σας και αγοράζω μη πιστοποιημένα..ασλαμπάριστα λοιπον. (υγ..ακομα κ αν ειναι πιστοποιημένα - σλαμπαρισμένα απο αξιόπιστο οίκο πχ pcgs πχ Απορία)

thanks again
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 04, 2012, 09:27:20 μμ »

Παραξενο συμπερασμα..
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
skiron
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 84


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 04, 2012, 09:29:22 μμ »

αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι ολα τα νομισματα του ειναι πλαστα,αν και κατα καιρους εχει βαλει και πλαστα.
Πρεπει να τα αγοραζεις σαν να ειναι ασλαμπαριστα.Στην καλυτερη περιπτωση ειναι βαθμολογημενα με +2 εως 5 βαθμους και στην χειροτερη δεν αναφερει καποιο προβλημα που εχουν.Καθαρισμο,πρωην κοσμημα,χαρακιες κτλ.

ίσως να μην κατάλαβα σωστά, αλλά με βάση την παραπάνω απάντηση το συμπερανα...  Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 04, 2012, 09:32:53 μμ »

τα νομισματα των 4 εταιριων και εγω μερικες φορες τα αγοραζω sight unseen ,χωρις να τα δω δηλαδη.Αυτο που πρεπει να αγοραζεις με προσοχη και σαν να ηταν χυμα/raw ειναι του centles.Aλλωστε η αληθεια ειναι οτι τα καλα κομματια του και αυτος τα στελνει στην pcgs.
Καταγράφηκε
skiron
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 84


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 04, 2012, 09:35:24 μμ »

άρα όντως παρανόησα και γενίκευσα... αναφερόσουν μόνο στον συγκεκριμένο (και σε ανάλογες επικινδυνες καταστάσεις) και στην "υπόγεια εταιρεία πιστοποίησης του"...
όχι στις υπόλοιπες αξιόπιστες...get it

σ'ευχαριστώ κ πάλι
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 04, 2012, 09:44:12 μμ »

oλα τα κερματα που αγοραζεις θα πρεπει να αρεσουν πρωτα σε εσενα.Γιατι πολλες φορες μπορει τεχνικα ενα νομισμα να εχει υψηλο βαθμο παρολο οτι ειναι ενα ''ασχημο'' νομισμα.Θα πρεπει να κρινεις και απο μονος σου το καθε νομισμα και αν κανει για την συλλογη σου και το πορτοφολι σου.
Καταγράφηκε
skiron
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 84


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 04, 2012, 09:50:25 μμ »

σίγουρα αυτό είναι το πρώτο μου κριτήριο...αλλα επίσης σίγουρα χρειάζεται και εμπειρία που έρχεται μόνο με το χρόνο για να καταφέρω να κρίνω μόνος μου και σωστά...γι αυτό έχω πέσει με τα μούτρα κ διαβάζω εδώ μέσα (κ πρίζω κ εσάς λιγάκι..  Χαμόγελο

συμφωνώ πάντως.

φιλικά, Αργύρης
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 04, 2012, 09:53:31 μμ »

Αργυρη ειμαστε και συνονοματοι και εγω ειμαι Αναργυρος.Οτι θελεις να ρωτας.Αν μπορουμε να σε διευκολυνουμε θα ειναι ευχαριστο.
Καταγράφηκε
skiron
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 84


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 04, 2012, 09:57:37 μμ »

Να ρωτήσω και κάτι τελευταίο και όποιος έχει το χρόνο ας μου απαντήσει...

για κάποιον όπως εγώ που δεν έχει την εμπειρία που λέγαμε...υπάρχει κάποια αξιόπιστη ηλεκτρονική "πηγή" που να αναφέρει τους μεσους όρους τιμής που κινούνται τα ελληνικά νομίσματα, ώστε σε ενδεχόμενες αγορές να μπορώ να κρίνω αν κάτι είναι φτηνό ή ακριβό (πάντα συνυπολογίζοντας την κατάστασή του εννοείται) Απορία

πχ...για το 30δρχ που έβαλα στο λινκ παραπάνω...αν έστω ικανοποιεί τα κριτήριά μου κ μου αρέσει...πώς θα μπορούσα να κρίνω αν είναι καλή ή όχι η τιμή του για την κατάστασή του?? προς το παρόν αυτό που κάνω είναι να βλέπω στατιστικά τις τμές που πουλιέται ένα ίδιο νόμισμα σε αντίστοιχη κατάσταση, πχ σε δημοπρασίες της ΠΝΕ...

καμια άλλη λύση-πρόταση??

υγ..Συνονόματε βοηθάτε ήδη τα μέγιστα ..ακόμα κ όταν κάνω χαζές-αρχαριες ερωτήσεις..και σας ευχαριστώ όλους ιδιαίτερα Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences