Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 04:48:02 πμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: "Απελευθέρωση από τα δεσμά του σλαμπ"  (Αναγνώστηκε 13948 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 674


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Νοέμβριος 15, 2015, 11:11:22 μμ »

Μπορεις να μου πεις αν θελεις τον κυριοτερο λογο που εσπασες το σλαμπ μεσα σε μια προταση?
Μπας και δυναμωθεί το φαινόμενο "αντισλάμπ" (και γιατί δεν μπορούσα να το βγάλω φωτογραφία σωστή), αλλά δυστυχώς μάλλον είναι δύσκολο να αλλάξεις μια τάση που ακολουθεί η μάζα.

Πολύ πιθανόν να είμαι με τους ηττημένους Κλείσιμο ματιού ,αλλά θα πιστεύω αξίζει να προσπαθήσω Χαμόγελο
Καταγράφηκε

heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Νοέμβριος 15, 2015, 11:13:27 μμ »

Γιατι θελεις να δυναμωθει το φαινομενο του αντισλαμπ? Τι σε πειραζει στο σλαμπαρισμα?
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 674


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Νοέμβριος 15, 2015, 11:14:26 μμ »

Παιδια ενδιαφερουσα η κουβεντα, εχει ξαναγινει εκατονταδες φορες  Μεγάλο χαμόγελο Πρωτη φορα ομως ξεκιναει επειδη καποιος εσπασε σλαμπ οχι για να το στειλει η ξαναστειλει αλλα για να το κρατησει ετσι! Γιαννη πρωτοπορος  Φιλί

Εμενα παντως σαν ιδεα μου αρεσε και μου δειχνει εναν ανθρωπο ας το πω ρομαντικο οσον αφορα τα συλλεκτικα!

Διαβαστε και αυτο το παλιο θεμα να δειτε μερικες αποψεις που εχουν πολλα μελη πριν καιρο! Και δειτε την ψηφοφορια η οποια ειναι ακομη ενεργη!  Αν θελετε συνεχιστε το οσοι νομιζετε εχετε να πειτε κατι!

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=12077.0



Στέλιο, ενώ λέω στον εαυτό μου ότι δεν είμαι ρομαντικός, το ακούω αρκετά συχνά από πολλούς Μεγάλο χαμόγελο οπότε μάλλον κάτι κάνω λάθος. Μπορεί να είναι το γεγονός της ηλικία που με κάνει έτσι και να γίνω όπως είπε ο κ. Δημήτρης.

Ενώ είχα ψηφίσει, δεν είχα δει το θέμα. Σε ευχαριστλω πολύ Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 674


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Νοέμβριος 15, 2015, 11:21:54 μμ »

Γιατι θελεις να δυναμωθει το φαινομενο του αντισλαμπ? Τι σε πειραζει στο σλαμπαρισμα?

  Το έγραψα παραπάνω Χαμόγελο Το ότι κουτιάζοντας σχεδόν όλα τα ("καλά") ελληνικά νομίσματα, θα χαθεί όλο το ωραίο. Χαμόγελο Θα χαθεί ο παράγοντας ικανότητα και θα ελαχιστοποιηθεί ο παράγοντας τύχη. Για μένα προσωπικά (περίπου πάντα) αυτή τη στιγμή είναι ένα 60% ο παράγοντας λεφτά, ένα 30% ικανότητα και 10% τύχη. Θέλουμε να πάει ο παράγοντας λεφτά 95%;;; ( περίπου πάντα οι αριθμοί απλά για να δώσω μια εικόνα)
  Και οι επόμενοι συλλέκτες θα βρουν ένα κουτισμένο χόμπυ που δυστυχώς θα υπάρχουν όρια.

Υ.Γ: Κύριε heretic έγινα λιγάκι κατανοητός Απορία και ποιο είναι το όνομά σας, μην σας λέω heretic Χαμόγελο
Καταγράφηκε

asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Νοέμβριος 15, 2015, 11:25:58 μμ »

Εχω πάρει φοίνικα ngc xf45 προ ετών (πάνω απο 5) και τον εχω σπάσει λογω ομοιομορφίας της τότε συλλογής μου.
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Νοέμβριος 15, 2015, 11:26:37 μμ »

Δηλαδη ουσιαστικα θελεις καποιος που εχει τον παραγοντα ικανοτητα να 'ριξει' ουσιαστικα καποιον που δε θα τον εχει. Να υπαρχει ενας πωλητης που θα πουλησει ενα raw νομισμα, να το αγορασει το τσακαλι και να βγαλει υπεραξια. Αν ειναι και οι 2 το ιδιο, τοτε ο παραγων 'λεφτα' θα ισχυει στο 100% μιας και η συναλλαγη θα πληρωθει στο ποσο που πρεπει.
Δημητρης Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 674


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Νοέμβριος 15, 2015, 11:27:31 μμ »

Εχω πάρει φοίνικα ngc xf45 προ ετών (πάνω απο 5) και τον εχω σπάσει λογω ομοιομορφίας της τότε συλλογής μου.

Δικός μου είστε κύριε Γιάννη. Τα Κρητικά μόνο μην σπάσετε Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Νοέμβριος 15, 2015, 11:30:18 μμ »

 Τζαπανιζ (γουαξ απ-γουαξ νταουν) φιλε μου, η κουβεντα εκει ηταν για το ποιος και για ποιους λογους σλαμπαρει  η οχι τα νομισματα του.
 Μαλιστα βρισκω την εκει τοποθετηση σου πολυ ειλικρινη.

 Η κουβεντα εδω εγινε με αφορμη την δημοσιοποιηση ενος σπασιματος σλαμπ υψηλοβαθμου νομισματος για λογους..ιδεολογικους, αισθητικους, δεν καταλαβα και ποιους ακριβως.

 Ο καθενας οτι θελει κανει με τα νομισματα του,αλλα μιας και το εφερε η κουβεντα, εγω προτεινω οσοι ενθουσιαζονται με την κινηση αυτη και λενε "μπραβο", να μαζευτουν σε μια ωραια τελετη και να σπασουν οσα υψηλοβαθμα συλλεκτικα εχουν, σε μια επαναστατικη πραξη απελευθερωσης των Ελληνων συλλεκτων απο την καταπιεση των εταιρειων πιστοποιησης και την σκλαβια των βαθμων.
 Εαν βεβαια δεν εχουν σλαμπαρισμενα υψηλοβαθμα, τα μπραβο ειναι ανεξοδα, δηλαδη σε στυλ "να μαζευτουμε να τα σπασετε.. Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός".
  Φυσικα δεν αναφερομαι σε καποιον συγκεκριμενο φιλο απο εδω, μην παρεξηγηθουμε χωρις λογο, αλλα μιας και στο φορουμ αυτο διαβαζουν και νεοι συλλεκτες, να μην τους δοθει η εντυπωση οτι υπαρχει καποιο κινημα "απελευθερωσης των νομισματων", γιατι, προς το παρον τουλαχιστον, οτι πεταει, κολυμπα η περπαταει και αξιζει τον κοπο σλαμπαρεται.. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Νοέμβριος 15, 2015, 11:33:58 μμ »

Γιαννη και εγω το σκεφτηκα αυτο πριν το πρωτο μηνυμα,οτι θα υπαρχουν πολλοι παλιοι που με την κινηση σου σαν να βλεπουν τον εαυτο τους πριν καποια χρονια και να ξερουν το αποτελεσμα,εγω σαν νεος μπορω να το αντιληφθω αλλα δεν το εχω περασει.Η αναλυτικη παρουσιαση σου και ο προλογος σου με καλυψαν απολυτα για το συγκεκριμενο,ειναι και πως βλεπεις την συλλογη σου και πως θες ναναι.Εγω παραδειγμα ειμαι σλαμπακιας αλλα εγω σε 1-2 το ιδιο θεμα με το σλαμπ και βλεπω οτι δεν αξιζει λογω βαθμου να ξανασταλει,παιζει ρολο τι ειδους συλλογη θες σαυτη την περιοδο,εγω στα ασημενια του Γεωργιου Α τα θελω κουτιασμενα και τα χαλκινα ελευθερα γιατι βλεπω οτι μπορει να μην εχω την δυνατοτητα να εχω σλαμπαριστα χαλκινα,βαζω προτεραιοτητες λοιπον.
Η συζητηση ειναι ατερμονη γιατι και απο τις 2 μεριες υπαρχουν ισχυρα επιχειρηματα που ολως παραξενα εχουν δικιο σε πολλα θεματα.Το μεγαλο θεμα ειναι πως θες εσυ ,αν σε ευχαριστει αυτο κανε αυτο ,αλλωστε χομπι ειναι αν δεν αγαπαμε αυτο που κανουμε και πιεζομαστε τοτε κατι κανουμε στραβα.Υ.Γ σημασια εχει το ταξιδι και οχι ο προορισμος,αυτο κοιταξε να απολαμβανεις καθε στιγμη ,οχι μονο στα νομισματα αλλα και στην ζωη την ιδια,παντως προσωπικα ενα μς64 θα τρεμανε τα χερια μου σιγουρα Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 674


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Νοέμβριος 15, 2015, 11:35:33 μμ »

Δηλαδη ουσιαστικα θελεις καποιος που εχει τον παραγοντα ικανοτητα να 'ριξει' ουσιαστικα καποιον που δε θα τον εχει. Να υπαρχει ενας πωλητης που θα πουλησει ενα raw νομισμα, να το αγορασει το τσακαλι και να βγαλει υπεραξια. Αν ειναι και οι 2 το ιδιο, τοτε ο παραγων 'λεφτα' θα ισχυει στο 100% μιας και η συναλλαγη θα πληρωθει στο ποσο που πρεπει.
Δημητρης Κλείσιμο ματιού

Κύριε Δημήτρη Κλείσιμο ματιού, δεν το εννοώ έτσι. Τα τσακάλια υπήρχαν, υπάρχουν και θα υπάρχουν και γενικά όλοι αμα δούμε μια ευκαρία, θα την κυνηγήσεις. Το θέμα είναι ότι με σλαμπαρισμένα νομίσματα, μπαίνει ένα φραγμός. Αν κουτιαστούν σχεδόν όλα τα νομίσματα θα χαθεί η γλύκα και είμαι σίγουρος πως την έχετε νιώσει. Να ψάξεις, να βρεις ένα νόμισμα καλό και φτηνό, να το πάρεις, η αγωνία Κλείσιμο ματιού όλο το πακετο είναι κάτι το οποίο σηματοδοτεί το συλλέγειν (τελικά μάλλον είμαι ρομαντικός Αναποφασιστικότητα ). Το χομπύ θα είναι ελεγχόμενο και οι επόμενοι συλλέκτες πιστεύω θα ξενερώσουν καθώς ο έχων λεφτά θα έχει και τα καλά κομμάτια.
Καταγράφηκε

haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Νοέμβριος 15, 2015, 11:38:08 μμ »

Φιλε Γιαννη (Ασημακο), 5 χρονια πριν, ειναι ενας αιωνας.
ΤΩΡΑ θα τον εσπαγες τον xf Φοινικα?
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Νοέμβριος 15, 2015, 11:41:06 μμ »

Μη με λες κυριο κομπλαρω  Μεγάλο χαμόγελο
Αν μπουν ολα τα νομισματα σε σλαμπ τοτε τα τσακαλια ΔΕΝ θα υπαρχουν. Και ο λογος ειναι οτι δεν υπαρχει λογος να υπαρχουν μιας και ολοι θα γνωριζουν τι νομισμα ειναι και τι κατασταση ειναι. Ενω τωρα και παλιοτερα τα τσακαλια λυμαινονταν το χωρο και εκμεταλλευονταν τον αφελη που πουλουσε τα κομματια του raw. Ποια αγωνια να νιωσεις με ενα raw νομισμα δε καταλαβαινω. Να βρεις ακυκλοφορητο ΕΝ ΓΝΩΣΕΙ του πωλητη ή οχι? Αν ειναι εν γνωση τοτε ΠΑΛΙ το χρημα θα παιζει ρολο γιατι και οι 2 ξερουν τι νομισμα διαπραγματευονται. Αν ο πωλητης δε ξερει τοτε το τσακαλι τον εκμεταλλευεται. Νομιζω ειναι απλο το παραδειγμα.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Νοέμβριος 15, 2015, 11:44:33 μμ »

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=23390.0
σε αυτο εδω τοθεμα ειναι μια παρομοια περιπτωση ,Γιαννη ειναι ενα ακαθαριστο νομισμα που και αυτο θα βρουν οι επομενες γενιες,ετσι το σκεφτομαι,μερικες φορες το κουτι ειναι φυλακας αγγελος,δεν ειναι μονο στα ελευθερα νομισματα να μην σλαμπαριστουν ειναι και να μην γινονται συχνες επεμβασεις πανω σε αυτο γιατι χανει την φυσικη ομορφια του ,αν ξανασταλει με συντηρηση μεσα θα γραψει παραπανω αλλα  οπως το ειπες πριν is not all about money,ειναι και για την κ@@α μας και αφου δινουμε δεξια αριστερα εκει που θα γουσταρουμε θα κολλησουμε Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 674


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Νοέμβριος 15, 2015, 11:44:52 μμ »

Τζαπανιζ (γουαξ απ-γουαξ νταουν) φιλε μου, η κουβεντα εκει ηταν για το ποιος και για ποιους λογους σλαμπαρει  η οχι τα νομισματα του.
 Μαλιστα βρισκω την εκει τοποθετηση σου πολυ ειλικρινη.

 Η κουβεντα εδω εγινε με αφορμη την δημοσιοποιηση ενος σπασιματος σλαμπ υψηλοβαθμου νομισματος για λογους..ιδεολογικους, αισθητικους, δεν καταλαβα και ποιους ακριβως.

 Ο καθενας οτι θελει κανει με τα νομισματα του,αλλα μιας και το εφερε η κουβεντα, εγω προτεινω οσοι ενθουσιαζονται με την κινηση αυτη και λενε "μπραβο", να μαζευτουν σε μια ωραια τελετη και να σπασουν οσα υψηλοβαθμα συλλεκτικα εχουν, σε μια επαναστατικη πραξη απελευθερωσης των Ελληνων συλλεκτων απο την καταπιεση των εταιρειων πιστοποιησης και την σκλαβια των βαθμων.
 Εαν βεβαια δεν εχουν σλαμπαρισμενα υψηλοβαθμα, τα μπραβο ειναι ανεξοδα, δηλαδη σε στυλ "να μαζευτουμε να τα σπασετε.. Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός".
  Φυσικα δεν αναφερομαι σε καποιον συγκεκριμενο φιλο απο εδω, μην παρεξηγηθουμε χωρις λογο, αλλα μιας και στο φορουμ αυτο διαβαζουν και νεοι συλλεκτες, να μην τους δοθει η εντυπωση οτι υπαρχει καποιο κινημα "απελευθερωσης των νομισματων", γιατι, προς το παρον τουλαχιστον, οτι πεταει, κολυμπα η περπαταει και αξιζει τον κοπο σλαμπαρεται.. Κλείσιμο ματιού

Ναι γενικά είναι κανόνας όσο προχοράει μια συζήτηση να γίνεται ακαταλαβίστικη. Αν γίνει κάτι τέτοιο δεν θα γίνει σε μια μέρα. Και δεν θέλω όσοι λένε μπράβο να σπάσουν τα σλαμπ τους. Σιγά σιγά θα γίνει το αντάρτικο Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Πάντως κανείς δεν καταπιέζει κανέναν. Τις εταιρίες τις επιλέγουν οι συλλέκτες. Το τελευταίο που είπατε πρέπει να κοιτάξουμε. Για Ελλάδα στέλονουμε απίστευτες ποσότητες νομισμάτων για grading. Συγκρκτικά με άλλες χώρες που έχουν περισσότερους συλλέκτες σπάμε τα κοντερ.... στην προσπάθεια επιβεβαίωσης.... Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε

iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Νοέμβριος 15, 2015, 11:47:38 μμ »

Δημητρη, δεν εχω κουτια που να περιεχουν νομισματα στην συλλογη μου.  Χαμόγελο Αν ποτε παρω κοματι για τη συλλογη μου (δεν ειμαι πωλητης) θα το ανοιξω και ναι θα το βαλω σε χαρτακι  Μεγάλο χαμόγελο

Αυτο που παρατηρω με τα σλαμπ ειναι οτι σαν πατεντα δουλευουν μονο υπερ των εμπορων... Βεβαια ειπαμε ο καθενας κανει οτι του αρεσει και εδω εκφραζουμε γνωμες! Αλλος θελει και νομισμα αξιας 5 ευρω να το βαλει στο σλαμπ για να ειναι η συλλογη συνεχης!

Αλλα Δημητρη χαροντα και Δημητρη heretic αν ειχατε μια ευκαιρια να αποκτησετε ενα νομισμα κυκλοφοριας πολυ σπανιο που δεν μπορειτε να μεταπωλησετε ποτε θα το θελατε σε σλαμπ η σε χαρτακι? Η ερωτηση ειναι υποθετικη! Περιμενω γνωμες και απο τους δυο!
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences