Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 26, 2024, 08:45:20 μμ
Σελίδες: [1] 2 3 ... 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: "Απελευθέρωση από τα δεσμά του σλαμπ"  (Αναγνώστηκε 14035 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 674


Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 15, 2015, 04:12:28 μμ »

  Σήμερα πήρα ένα νόμισμα από τον καλό μου φίλο Κώστα (Kostas06). Το νόμισμα το πήρα ξεκάθαρα για τη συλλογή μου και ευχαριστώ πάρα πολύ τον Κώστα για το ότι μου το έδωσε σε πολύ καλή τιμή και με συμβούλευσε βέβαια να μην το σπάσω  Μεγάλο χαμόγελο. Ωστόσο, σαν αντισλαμπάκιας που είμαι αποφάσισα πως ήρθε η ώρα να βγει ελεύθερο το νόμισμα, καθώς δεν έχω σκοπό να το μεταπουλήσω αλλά να το έχω στην συλλογή μου, ως ένα ακυκλοφόρητο νόμισμα (πράγμα που είναι Χαμόγελο ).

  Η αλήθεια είναι πως και το σλαμπ δεν ήταν στα καλύτερά του. Ήταν καθαρισμένο με ασετόν (?) και όπως θα δείτε στις πρώτες φωτό το παράξενο καθάρισμα του σλαμπ εμπόδιζε το view στο νόμισμα.

  Το νόμισμα είναι μια 5άρα του 1895. Πιστοποιημένη (παλία  Μεγάλο χαμόγελο) από την PCGS ως MS64(για μένα ίσως μπορούσε και ένα βαθμό παραπάνω αλλά με ικανοποιεί αυτό που βλέπω Κλείσιμο ματιού. Το νόμισμα τελικώς βγήκε από το σλαμπ με το γνήσιο σφυρί(βλ. φωτογραφίες). Θα ήθελα να πω, ότι δεν είμαι αντισλαμπάκιας μου μισεί τις εταιρείες. Τουναντίον, αναγνωρίζω το γεγονός ότι βοηθούν πολύ κόσμο, ως προς την κατάσταση, αποτελούν μια καλύτερη φύλαξη του νομίσματος, προσδίδουν αξία και για αρκετούς είναι καλαίσθητα (ακόμα και για μένα), αλλά δεν μου αρέσει το γεγονός οτί πιστοποιούνται σχεδόν όλα τα νομίσματα. Πρέπει να αφήσουμε raw κομμάτια για τους επόμενους συλλέκτες και όχι να κάνουμε τη συλλογή νομίσμάτων, ένα χώρο που θα είναι "κουτιασμένος". Δεν μισώ τα σλάμπ ούτε τους συλλέκτες, απλά πιστεύω(προσωπική γνώμη πάντα) ότι πρέπει να υπάρξει μέτρο. Γιατί το "παιχνίδι είναι στα raw" και κάνει το χόμπυ πολύ ωραίο Κλείσιμο ματιού. Εύχομαι να μην προσβάλουν κάποιον αυτά που γράφω καθώς δεν είναι αυτός ο σκοπός. Χαμόγελο

Η φωτό δεν είναι οι καλύτερες αλλά ήθελα να το τραβήξω γρήγορα  Αναποφασιστικότητα

Καταγράφηκε

malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 674


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 15, 2015, 04:13:27 μμ »

.
Καταγράφηκε

ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 15, 2015, 04:39:11 μμ »

Καλα του κανες  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 674


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 15, 2015, 05:14:09 μμ »

Καλα του κανες  Σαρκασμός

 Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός ήταν μεσημέρι και άκουσα 2-3 μπινελίακια αλλά όλα ντάξει Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Parker
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2060

Ό,τι γράφει, δεν ξεγράφει!


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 15, 2015, 05:24:04 μμ »

Χρειάζεται κότσια για να κάνει κάποιος μια τέτοια κίνηση. Έκπληξη Έκπληξη
Καταγράφηκε

verba volant, scripta manent
malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 674


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 15, 2015, 05:26:18 μμ »

Χρειάζεται κότσια για να κάνει κάποιος μια τέτοια κίνηση. Έκπληξη Έκπληξη

Όχι απαραίτητα. Μόνο προσοχή μην πάει το σφυρί πάνω στο νόμισμα γτ θα έχουμε κηδεία Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 15, 2015, 05:30:52 μμ »

Μπραβο Γιαννη! Μου αρεσει που δεν ακολουθεις την μοδα της εποχης και το εκανες απλα με καθαρη αγαπη προς το νομισμα!  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 15, 2015, 05:31:48 μμ »

Πως φαινεται ενα καθαρισμενο απο ασετον σλαμπ?
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 674


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 15, 2015, 05:44:24 μμ »

Πως φαινεται ενα καθαρισμενο απο ασετον σλαμπ?

Έγραψα ασετόν (?). Δεν είμαι σίγουρος αλλά όλοι όσοι το είδαν είπαν από ασετόν.
Καταγράφηκε

malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 674


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 15, 2015, 05:45:58 μμ »

Μπραβο Γιαννη! Μου αρεσει που δεν ακολουθεις την μοδα της εποχης και το εκανες απλα με καθαρη αγαπη προς το νομισμα!  Κλείσιμο ματιού

Σε ευχαριστώ Στέλιο! Σε νόμισμα της συλλογής μου ναι. Αλλα αν ήθελα να το πουλήσω θα ήταν αλλιώς τα πράγματα Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

mpifteki
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 832


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 15, 2015, 07:25:26 μμ »

Παντως αν τα κουτακια ειναι απο πλεξι ή κατι παρεμφερες, μπορεις με αλοιφαδορο ή με ντρεμελ να σβησεις τις γρατζουνιες  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 15, 2015, 07:35:41 μμ »

Λευτεριά στις πεντάρες. Οι συνειδητοποιημένες καταστροφές των σλαμπ είναι πάντα ευχάριστες!
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 15, 2015, 07:39:23 μμ »

Λευτεριά στις πεντάρες. Οι συνειδητοποιημένες καταστροφές των σλαμπ είναι πάντα ευχάριστες!
+1 Άνεση Ευγε Γιαννη!!!!!
Καταγράφηκε
malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 674


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 15, 2015, 07:57:54 μμ »

Παντως αν τα κουτακια ειναι απο πλεξι ή κατι παρεμφερες, μπορεις με αλοιφαδορο ή με ντρεμελ να σβησεις τις γρατζουνιες  Κλείσιμο ματιού

Αν θέλετε φαίρνουμε φασματογράφο να δούμε Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Μάλλον, πλάκα πλάκα, κάνει δουλειά εκείνο το αντισκρατς για τα αυτοκίνητο, αλλά το σλαμπ το συγκεκριμενο ήταν πολύ χάλια Αναποφασιστικότητα Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 674


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 15, 2015, 07:58:41 μμ »

Λευτεριά στις πεντάρες. Οι συνειδητοποιημένες καταστροφές των σλαμπ είναι πάντα ευχάριστες!

Έτσι κύριε Νέστορα Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Κανένα νόμισμα πια φυλακισμένο!!
Καταγράφηκε

Σελίδες: [1] 2 3 ... 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences