Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 03:35:32 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Proof λιρα 1893 ??  (Αναγνώστηκε 18505 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
StAv
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 133



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 04, 2012, 07:41:02 μμ »

Φιλτατε "herakliotis", σε ευχαριστω για ολες σου τις πληροφοριες που μου εδοσες. Ο συγκεκριμενος τυπος ειχε 5 τετοιες, τις ζυγισα με μια ζυγαρια που αγορασα απο το ebay η οποια εχει αποκλιση 0,005gm, και οι μετρισης ηταν οι εξης: 15,900, 15,920, 15,955, 15,985, 16,000gm.(νομιζα οπος στις λιρες υπαρχει αποκλιση απο 7,940-7,980gm ετσι ειναι και σε αυτες). Θελω να μαθω σε αυτο τα νομισματα εαν τα καρατια ειναι 22, και απλα δεν εχου κοπη σε Αγγλικο νομισ/κειο, γιατι το βαρος ειναι περιπου στα ορια, και αν αξειζει να το πληρωσω 400 ευρω ετσι απλα να το εχω στην συλογη μου, γιατι ειμαι νεος συλεκτης χρυσων νομισματων. Επειδη γραφτηκα προσφατα στο φορουμ για να μαθω καποια πραγματα και να παρω καποιες γνωσεις απο "εσας"  ανεβασα τις φοτο πριν το πληρωσω. ευχαριστω . . .  
Καταγράφηκε
StAv
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 133



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 04, 2012, 07:43:46 μμ »

ευχαριστω και τον Σεντουκι , sorry το παρεβλεψα
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 04, 2012, 07:49:43 μμ »

Φιλτατε "herakliotis", σε ευχαριστω για ολες σου τις πληροφοριες που μου εδοσες. Ο συγκεκριμενος τυπος ειχε 5 τετοιες, τις ζυγισα με μια ζυγαρια που αγορασα απο το ebay η οποια εχει αποκλιση 0,005gm, και οι μετρισης ηταν οι εξης: 15,900, 15,920, 15,955, 15,985, 16,000gm.(νομιζα οπος στις λιρες υπαρχει αποκλιση απο 7,940-7,980gm ετσι ειναι και σε αυτες). Θελω να μαθω σε αυτο τα νομισματα εαν τα καρατια ειναι 22, και απλα δεν εχου κοπη σε Αγγλικο νομισ/κειο, γιατι το βαρος ειναι περιπου στα ορια, και αν αξειζει να το πληρωσω 400 ευρω ετσι απλα να το εχω στην συλογη μου, γιατι ειμαι νεος συλεκτης χρυσων νομισματων. Επειδη γραφτηκα προσφατα στο φορουμ για να μαθω καποια πραγματα και να παρω καποιες γνωσεις απο "εσας"  ανεβασα τις φοτο πριν το πληρωσω. ευχαριστω . . . 

Κατ εμε φιλε μου θα προτεινα να περιοριστεις στις αγορες γνησιων νομισματων  Χαμόγελο

Τι αξια μπορει να εχει μια κοπια ακομη και αν εχει χρυσο σαν περιεκτικοτητα  Απορία

Φιλικα Αντωνης
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
StAv
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 133



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 04, 2012, 08:03:09 μμ »

Φιλε Αντονιο, σημερα εμαθα κατι πολυ συμαντικο και ευτηχος δεν την πατησα χαρη στην πολιτιμη βοηθεια σας. Εκανα την ερωτηση αυτη γιατι με την πρωτη ευκαιρια θα αγορασω μια αθυεντικη λιρα (2pound), απλα αμα την αγορασω σαν μετταλο θα τις εχω και τις δυο και θα μπορεσω να τις μελεταω καλυτερα και θα βλεπω τις διαφορες,(που ξερεις καποτε μπορει να βοηθησω και εγω καποιον και θα του διξω και τις διαφορες). Απλα ρωταω αν αξηζει σαν μεταλλο τα 400 ευρω και θα ηθελα να μαθω και την τιμη της αυθεντικης . . .
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 04, 2012, 08:13:00 μμ »

Ποιος ειναι ο τυπος που τις εχει πεντε πεντε τα τεμαχια?
Δεν μας τον λες να τον γνωρισουμε??
Ενα μικρο ονομα , ενα ψευδονυμο μας φτανει , Δεν θελουμε το επιθετο του,  για να προφυλαχθουν αλλα ατομα μελοντικα να την πατησουν!!

Υ,Γ Αν θες στειλε μου πριβε τα στοιχεια του να τα εχω για προσωπικη χρηση στην τελικη!!
Ειναι ενδιαφερον να γνωριζω πια καλα παιδια <σπρωχνουν> ψευτικα στην Ελλαδα.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 04, 2012, 08:16:16 μμ »

Καλησπερα θελω να μου πειτε αν ειναι γνησιο και πια η αξια του, ευχαριστω . . . ΒΑΡΟΣ = 15,900gm, Διαμετρος = 28,5mm,  Παχος = 2,0mm

οτι ειχα να πω το ειπα χτες το απογευμα ΚΑΙ παραδεχομαι τον Γιωργο ο οποιος στα εγγλεζικα χρυσα ειναι μανα και καλυτερος  απο μενα.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
StAv
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 133



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Απρίλιος 04, 2012, 08:26:06 μμ »

Φιλε HERAKLEIOTI ελπιζω να βοηθησα. Αλα τελικα θα μου πει κανεις πια η αξια της αυθεντικης για να ξερω στο μελλον . . .
Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #22 στις: Απρίλιος 04, 2012, 08:32:32 μμ »

www.ebay.com
εδω θα βρεις τις απαντησεις που ζητας.
Τετοια νομισματα ειναι καλυτερα να τα αγοραζει κανεις απο reputable dealer ωστε και φθηνοτερα απο οτι πωλουνται στην Ελλαδα θα τα βρει και θα ειναι ησυχος.Τετοια μαγαζια ειναι στο Λονδινο του Spink,Baldwins,Mortons,Fendons ktlp ktlp ενα εισητιριο ειναι φθηνοτερο απο Ηρακλειο Αθηνα και βλεπεις πριν αγορασεις.

Η γνωμη μου για το δυλιρο που ποσταρες ειναι οτι ειναι ψευτικο και δεν πρεπει να ειναι 22 καρατιων.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Απρίλιος 04, 2012, 08:43:04 μμ »

www.ebay.com
εδω θα βρεις τις απαντησεις που ζητας.
Τετοια νομισματα ειναι καλυτερα να τα αγοραζει κανεις απο reputable dealer ωστε και φθηνοτερα απο οτι πωλουνται στην Ελλαδα θα τα βρει και θα ειναι ησυχος.Τετοια μαγαζια ειναι στο Λονδινο του Spink,Baldwins,Mortons,Fendons ktlp ktlp ενα εισητιριο ειναι φθηνοτερο απο Ηρακλειο Αθηνα και βλεπεις πριν αγορασεις.

Η γνωμη μου για το δυλιρο που ποσταρες ειναι οτι ειναι ψευτικο και δεν πρεπει να ειναι 22 καρατιων.


Συμφωνω απολυτα με τον Βασιλη ,

παντως για να σου φυγει και η απορια για το ποσο κοστιζει ενα αληθινο, το παρακατω για
παραδειγμα,  πουληθηκε σε δημοπρασια οικου εξωτερικου στα 5.500 $ περσι τον Σεπτεμβρη

Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
StAv
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 133



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Απρίλιος 04, 2012, 08:43:33 μμ »

Φιλε Ρακοσυλλεκτη στο ebay οι τιμες μου φενονται εξοφρενικες, δηλαδη μια λιρα εδω εχει απο 300-350ε εκει δεν εχω βρει κατω απο 500ε, το 2λιρο αποτη εχω ακουσει εχει οσο δυο λιρες 15,980gm δηλαδη 650-700ε,(δεν ξερω κατα ποσο ισχειη αυτο) εκει το πιο φθηνο 1400$ κοντα στο χιλιαρικο σε ευρω, και για αυτο ψαχνομαι εδω . . . εαν εχεις να προτηνεις κατι συγκεκριμενο θα σου ειμαι ευγνομων. . .
Καταγράφηκε
StAv
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 133



Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Απρίλιος 04, 2012, 08:45:44 μμ »

Ευχαριστω ολους οσους βοηθησαν. . .και η απορια μου εφυγε και ακομα τρεχει . . . Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε
StAv
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 133



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Απρίλιος 04, 2012, 08:51:08 μμ »

www.ebay.com
εδω θα βρεις τις απαντησεις που ζητας.
Τετοια νομισματα ειναι καλυτερα να τα αγοραζει κανεις απο reputable dealer ωστε και φθηνοτερα απο οτι πωλουνται στην Ελλαδα θα τα βρει και θα ειναι ησυχος.Τετοια μαγαζια ειναι στο Λονδινο του Spink,Baldwins,Mortons,Fendons ktlp ktlp ενα εισητιριο ειναι φθηνοτερο απο Ηρακλειο Αθηνα και βλεπεις πριν αγορασεις.

Η γνωμη μου για το δυλιρο που ποσταρες ειναι οτι ειναι ψευτικο και δεν πρεπει να ειναι 22 καρατιων.


σε αυτο που λες οτι δεν ειναι 22 καρατια, τοτε πος μπορει να εχει διαστασεις 28,45mm x 2mm και βαρος 15,985g ;;;;;;
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Απρίλιος 04, 2012, 08:56:25 μμ »

Φιλε Ρακοσυλλεκτη στο ebay οι τιμες μου φενονται εξοφρενικες, δηλαδη μια λιρα εδω εχει απο 300-350ε εκει δεν εχω βρει κατω απο 500ε, το 2λιρο αποτη εχω ακουσει εχει οσο δυο λιρες 15,980gm δηλαδη 650-700ε,(δεν ξερω κατα ποσο ισχειη αυτο) εκει το πιο φθηνο 1400$ κοντα στο χιλιαρικο σε ευρω, και για αυτο ψαχνομαι εδω . . . εαν εχεις να προτηνεις κατι συγκεκριμενο θα σου ειμαι ευγνομων. . .
Εδω εισαι λαθος φιλε μας!!
Στην Βικτωρια σε συγκεκριμενες κοπες η τιμη αλλαζει αναλογα με την σπανιοτητα της και οχι με το βαρος = 2 λιρες!!
Το δυλιρο του 1893 ειναι το ποιο δυσκολο απο τα δυο που εβγαλε η Βασιλισα!!
Εδω σε απλο και οχι προυφ αμα το βρεις ακυκλοφορητο θα σκασεις 2500 ευρω για να το αποκτησεις!!
Προυφ η τιμη του διπλασιαζετε διοτι τα τεμαχια ηταν ακομη λιγοτερα!!
Αυτα τα 16 γρμ = 2 λιρες τα λενε οι απατεωνες οταν θελουν να αγορασουν φτηνα απο ανυποψιαστους κληρονομους συλλογων!!
Αν μπορει καποιος να σου σκαναρει τον Κραους θα καταλαβεις περισσοτερα!!

Υ.Γ Προτιμητε η Ελληνικη εκδοση αν καποιος μπει στον κοπο να τον σκαναρη!!  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Γλώσσα
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Απρίλιος 04, 2012, 08:58:30 μμ »

773 proof Τεμαχια εαν δεν κανω λαθος  Κλείσιμο ματιού
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 05, 2012, 12:19:34 πμ από ANTONIO1967 » Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
StAv
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 133



Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Απρίλιος 04, 2012, 09:03:39 μμ »

http://www.ebay.com/itm/Great-Britain-PCGS-1893-2-Pounds-Gold-/290681211193?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item43adf34939
αυτη τη ειναι . . .
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences