Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 24, 2024, 10:56:44 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 10 Λεπτά 1845  (Αναγνώστηκε 1694 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
heavy-metal
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 424



Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 10, 2015, 01:16:18 πμ »

Καλημέρα , παραθέτω ένα δεκάλεπτο του 1845 το οποίο νομίζω είναι διπλό-χτυπημένο .
Μπορείτε να μου πείτε παρακαλώ τις απόψεις σας ?

Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 10, 2015, 08:45:08 πμ »

Καλημερα, το νομισμα σου για μενα ειναι χφ με διαβρωση! Δεν ξερω τι ειναι ολες αυτες οι μαυριλες στο πεδιο? Ειναι ξενα σωματα? Επισης βλεπω πολλα περισευουμενα μεταλα στη πλευρα της αξιας?  Απορία
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 10, 2015, 09:09:38 πμ »

XF με αρκετες οξειδώσεις(δεν είναι σπασιματα).
Καταγράφηκε
oldgeotzo
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2651


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 10, 2015, 09:25:20 πμ »

Kαλημερα κι από μενα,
πολύ ωραια-ιδιομορφη δεκαρα...η πλευρα του στεμματος είναι σε υψηλη κατασταση  ..διπλοχτυπημενο με εμφανη όλα τα ψηλα σημεια και ελαχιστοτατη φθορα..τα ψηλα σημεια είναι όλα εκει..
Βλέποντας αυτή την πλευρα και αφου τα νομισματα δεν φθειρονται μονόπλευρα ..θα ελεγα ότι την άλλη πλευρα "την κυνηγουσαν" να την εκτυπωσουν.. ειχε παει βολτα Σαρκασμός..εχει εκχυση-περισευμα μεταλου σε πολλα σημεια..και γενικα δεν ξερω πως να το ονομασω..αλλα θα υπεθετα ότι δεν είναι χαμηλώματα ..αλλα θεματα εκτυπωσης...χωρις να σημαινει ότι δεν υπαρχουν οξειδώσεις....που "συνυπαρχουν" με τα θεματα εκτυπωσης
Για τα μαυρα σποτακια ..υποθετω ότι είναι καποια διαβρωση(?)..αλλα γενικα και περα από βαθμούς το θεωρω ένα υψηλης κατάστασης εξαιρετικο( δηλαδή au) ιδιομορφο νομισμα(του γουστου μου δηλαδη Σαρκασμός)..θα το κρατουσα...
Να το χαιρεσαι  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
heavy-metal
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 424



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 10, 2015, 09:49:40 πμ »

Kαλημερα κι από μενα,
πολύ ωραια-ιδιομορφη δεκαρα...η πλευρα του στεμματος είναι σε υψηλη κατασταση  ..διπλοχτυπημενο με εμφανη όλα τα ψηλα σημεια και ελαχιστοτατη φθορα..τα ψηλα σημεια είναι όλα εκει..
Βλέποντας αυτή την πλευρα και αφου τα νομισματα δεν φθειρονται μονόπλευρα ..θα ελεγα ότι την άλλη πλευρα "την κυνηγουσαν" να την εκτυπωσουν.. ειχε παει βολτα Σαρκασμός..εχει εκχυση-περισευμα μεταλου σε πολλα σημεια..και γενικα δεν ξερω πως να το ονομασω..αλλα θα υπεθετα ότι δεν είναι χαμηλώματα ..αλλα θεματα εκτυπωσης...χωρις να σημαινει ότι δεν υπαρχουν οξειδώσεις....που "συνυπαρχουν" με τα θεματα εκτυπωσης
Για τα μαυρα σποτακια ..υποθετω ότι είναι καποια διαβρωση(?)..αλλα γενικα και περα από βαθμούς το θεωρω ένα υψηλης κατάστασης εξαιρετικο( δηλαδή au) ιδιομορφο νομισμα(του γουστου μου δηλαδη Σαρκασμός)..θα το κρατουσα...
Να το χαιρεσαι  Χαμόγελο
Ευχαριστώ πολύ , είναι όντως πολύ όμορφο στο χέρι ! Έχει ακόμα σε κάποια σημεία λίγο λούστρο , και φαίνεται πολύ όμορφη. Είναι και λίγο στην περιφέρεια της σαν κάπου να μαγκώθηκε. Οφείλω μία φωτογραφία, την οποία θα ανεβασω το απόγευμα ! 
Καταγράφηκε
heavy-metal
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 424



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 10, 2015, 10:00:40 πμ »

Καλημερα, το νομισμα σου για μενα ειναι χφ με διαβρωση! Δεν ξερω τι ειναι ολες αυτες οι μαυριλες στο πεδιο? Ειναι ξενα σωματα? Επισης βλεπω πολλα περισευουμενα μεταλα στη πλευρα της αξιας?  Απορία
Καλημέρα , για να είμαι ειλικρινής , ούτε και εγώ ξέρω για τις μαυρίλες. Μοιάζουν να είναι οξειδώσεις ... και πράγματι έχει περισευόμενα  μέταλλα πολλά , έχει ακόμα και λούστρο που δεν διακρίνεται. Και εγώ την ανέβασα για να ακούσω γνώμες μήπως και βγει κανένα συμπέρασμα σχετικα με το ΤΙ της συνέβει ?!! Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
senso1
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 374


senso1


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 10, 2015, 10:49:45 πμ »

καλημερα φιλε μου να ξερεις οτι εχεις την πιο δυσκολη δεκαρα σε κατασταση χφ και πανω
Καταγράφηκε
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 10, 2015, 11:12:28 πμ »

πολύ καλή περίπτωση, σπάνια δεκάρα (μετά τις μεγάλες κορώνες 1847 και 1849, ΒΑΣΙΛΕΙΑ 1844 και του 1847) με εμφανές διπλοκτύπημα και καλή κατάσταση!  Άνεση
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences