Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 04:19:35 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Απο/σματά δεύτερης μου συντήρησης νομίσματος  (Αναγνώστηκε 10167 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 674


Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 05, 2015, 07:41:09 μμ »

  Μετά από πολύ καιρό που πάλευα με τις "ασθένεις" του νομίσματος αυτού, άρχισε σιγά σιγά να καλυτερεεύει και για αυτό θα ήθελα να το δείξω.

  Το νόμισμα έχει αρκετή δουλειά ακόμα και είμαι σίγουρος πως θα με ευχαριστήσει το αποτέλεσμα μακροπρόθεσμα, ειδικά όταν και άμα πιάσουν τόπο οι κόποι μου και δεν καταλήξουν σε αποτυχία οι προσπάθειές μου από λάθος χειρισμό.
  
  Το νόμισμα είναι φτηνό και γενικά μόνο σε ακυκλοφόρητες καταστάσεις έχει κάποια αξία. Το συγκεκριμένο όντας χαλκονικέλινο είναι το πρώτο που καταφέρνω λίγο, με τέτοιο κράμα μετάλλου, που είναι δύσκολο στον χειρισμό του. Ακολουθεί και το αρχείο (του συγκεκριμένου νομίσματος ) που αποφάσισα να ξαναρχίσω σαν γενική ιδέα.

Το ξέρω ότι είναι "παιδιάστικη" η όλη ιδέα του αρχείου και ακόμα πιο ανώριμη η υλοποίησή του, (μα παιδί είμαι Μεγάλο χαμόγελο) ,αλλά η αλήθεια είναι πως με βοηθάει. Όχι σαν από μηχανής θεός, αλλά είναι ότι πρέπει για να βάλει σε τάξη τις σκέψεις και ιδέες σου και μπορείς να ανατρέξεις ανά πάσα στιγμή.

Μέρες διαδικασίας: 36 (μέχρι στιγμής )

Ακολουθούν φωτό:

Υ.Γ.: Πειραματιζόμαστε πρώτα σε νομίσματα του κιλού. Το συγκεκριμένο είναι αξίας μάξιμουμ 5-6 ευρώ. Μόνο όταν νιώσουμε εμπιστοσύνη στα χέρια μας πάμε σε άλλο λίγο πιο καλό.

Κάθε άποψη δεκτή!  Χαμόγελο
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 05, 2015, 08:41:14 μμ από malef13 » Καταγράφηκε

μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 06, 2015, 12:00:03 πμ »

συγχαρητηρια Γιαννη για την εργασια σου και το αρχειο που κρατας το οποιο θα ειναι ενα πολυτιμο εργαλειο στο μελλον,τι να πω αν και πιτσιρικας εχεις πολυ ωριμοτητα σε ολα τα επιπεδα,σου βγαζω το καπελο  Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 06, 2015, 07:57:54 πμ »

Καλημερα παιδια, Γιαννη μολις ειδα το θεμα αυτο! Ομορφη δουλεια βλεπω! Διαβασα και τις τεχνικες σου με προσοχη. Για να καταλαβω βουτας την οδοντογλυφιδα σε αραιωμενο λεμονι και μετα το περνας πανω στην επιφανεια της σκουριας? μετα με τον ιδιο τροπο αλλα με απιονισμενο νερο το καθαριζεις απο τυχων υπολειματα λεμονιου?
Μια ερωτηση που μου γενιεται, αυτος ο χειρισμος δεν αφηνει γραμμες? Επισης ποσες φορες επαναλαμβανεις τη διαδικασια? Το αποτελεσμα φαινεται καλο απο τις καθαρες φωτογραφιες σου. Θα ηθελα ομως να το δω και φωτογραφημενο με τη μηχανη πλαγια περιπου 30 μοιρες για να δω την επιφανεια τωρα και τι εικονα εχει δεδομενου οτι το λεμονι ειναι οξυ.

Μια παρατηρηση μη γραφεις διαστασεις σε cm αλλα σε mm  Κλείσιμο ματιού Ακουγεται καλυτερα οταν μιλας για νομισματα  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 06, 2015, 08:30:42 πμ »

Πολύ καλή δουλειά !!!
Όχι αμιγώς για την συντήρηση, αλλά για τον τρόπο που θα μπορείς να ελέγξεις τα αποτελέσματα της συντήρησης. Διότι το σημαντικό σ' αυτές τις περιπτώσεις δεν είναι μόνο το αποτέλεσμα αλλά και η διάρκεια του αποτελέσματος. Ας μην ξεχνάμε... με απλά λόγια... Η επιστήμη τεκμηριώνει, αν έχουμε επανάληψη του ίδιου πειράματος και έχουμε τα ίδια αποτελέσματα.

Μια παρατήρηση, αφού βλέπω ότι χρησιμοποιείς οξέα...
Για να εξουδετερώσεις τα οξέα (π.χ. λεμόνι, ξύδι κλπ) πρέπει να αλλάξεις το PH. Ένας εύκολος τρόπος είναι το 'βάπτισμα' σε διάλυμα σόδας. Αφού κάνεις αυτό το 'βάπτισμα', για όση ώρα πιστεύεις ότι χρειάζεται (η εμπειρία θα σε διδάξει), στη συνέχεια ξεπλένεις με απιονισμένο νερό.

Συνέχισε και στη διαδρομή εμπλούτισε τη δουλειά σου...
Θα κερδίσεις σημαντικά απ' αυτό που αποφάσισες να ασχοληθείς.

ΥΓ Δεν έχει να κάνει με το τι χρησιμοποιείς, αλλά με το πως το χρησιμοποιείς.
Το δηλητήριο της οχιάς, στα χέρια ενός ειδικού, είναι φάρμακο.  Κλείσιμο ματιού
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 06, 2015, 08:40:00 πμ από GKCollect » Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 674


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 06, 2015, 03:18:39 μμ »

συγχαρητηρια Γιαννη για την εργασια σου και το αρχειο που κρατας το οποιο θα ειναι ενα πολυτιμο εργαλειο στο μελλον,τι να πω αν και πιτσιρικας εχεις πολυ ωριμοτητα σε ολα τα επιπεδα,σου βγαζω το καπελο  Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού

Σε ευχαριστώ Μπάμπη. Περιμένω να ανέβεις πως και πως Χαμόγελο. Η παλιά φρουρά  Κλείσιμο ματιού Χαμόγελο Σαρκασμός
Καταγράφηκε

malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 674


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 06, 2015, 03:33:13 μμ »

Καλημερα παιδια, Γιαννη μολις ειδα το θεμα αυτο! Ομορφη δουλεια βλεπω! Διαβασα και τις τεχνικες σου με προσοχη. Για να καταλαβω βουτας την οδοντογλυφιδα σε αραιωμενο λεμονι και μετα το περνας πανω στην επιφανεια της σκουριας? μετα με τον ιδιο τροπο αλλα με απιονισμενο νερο το καθαριζεις απο τυχων υπολειματα λεμονιου?
Μια ερωτηση που μου γενιεται, αυτος ο χειρισμος δεν αφηνει γραμμες? Επισης ποσες φορες επαναλαμβανεις τη διαδικασια? Το αποτελεσμα φαινεται καλο απο τις καθαρες φωτογραφιες σου. Θα ηθελα ομως να το δω και φωτογραφημενο με τη μηχανη πλαγια περιπου 30 μοιρες για να δω την επιφανεια τωρα και τι εικονα εχει δεδομενου οτι το λεμονι ειναι οξυ.

Μια παρατηρηση μη γραφεις διαστασεις σε cm αλλα σε mm  Κλείσιμο ματιού Ακουγεται καλυτερα οταν μιλας για νομισματα  Κλείσιμο ματιού

  Στέλιο σε ευχαριστώ πολύ! Πέρα από το σχόλιο σου αλλά και για τις χρήσιμες υποδείξεις σου.
Η διαδικασία αυτή με πολύ προσοχή δεν αφήνει γραμμές. Χρειάζεται όμως σταθερό χέρι και λεπτές κινήσεις.

Δεν περνάς με την οδοντ. την επιφάνεια. Απλά όπου εχει σκουριά βάζεις τη μύτη, ωστέ να ακουμπήσει ελάχιστα το υγρό και αφού περάσει 1-2 λεπτά τότε ασκείς ελάχιστη δύναμη. Όπως καταλαβαίνεις οι φορές που επαναλαμβάνεται η διαδικασία είναι πάρα πολλές. Άλλωστε για αυτό θέλει αρκετό χρόνο. Και φαντάσου το νόμισμα είναι στα " μισά" του περίπου. Μετά το ίδιο με το απιονισμένο νερό, απλά μόνο και μόνο για να αποφύγεις το ντιπάρισμα. Δλδ με τη μύτη απλά χωρίς να ασκήσεις κάτι. Αφού το βάλεις (πάλι αρκετές φορές) περνάς στο στέγνωμα που ενέχει πάλι κινδύνους για hairlines.

Στέλιο γραμμές μπορεί να δημιουργήσει αλλά με πολύ προσοχή και εξάσκηση, όχι.( δεν λέω πως είμαι εξπερ  Κλείσιμο ματιού Μεγάλο χαμόγελο ) Στέλιο όποτε μπορέσω θα το βγάλω και από 30 μοίρες. (Πολύ ωραία ιδέα, για πιο γενική άποψη)

οκ για τα cm. δυστυχώς σε αυτά μέτρησα με τον χάρακα. (Έχουν όλα αλλαχτεί όμως. Παντού mm από δω και στο εξείς Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο )

Γενικά, η συντήρηση νομίσματος είναι δύσκολο πράγμα. Μπορεί μακροχρόνια (αν και δεν νομίζω) να κάνω κακό. Ένα πράγμα πρεπει να λάβουμε υπόψη. Πειραματισμός με νομίσματα του κιλού. Τα από/σματα που βλέπεις είναι με δικές μου ιδέες. Είμαι αυτοδίδακτος, πράγμα που μπορεί να καταλήψει και σε αποτυχία. Εύχομαι να απάντησα σε κάποιες από τις ερωτήσεις και κάποια μέρα να σου δείξω και από κοντά  Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε

malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 674


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 06, 2015, 03:44:01 μμ »

Πολύ καλή δουλειά !!!
Όχι αμιγώς για την συντήρηση, αλλά για τον τρόπο που θα μπορείς να ελέγξεις τα αποτελέσματα της συντήρησης. Διότι το σημαντικό σ' αυτές τις περιπτώσεις δεν είναι μόνο το αποτέλεσμα αλλά και η διάρκεια του αποτελέσματος. Ας μην ξεχνάμε... με απλά λόγια... Η επιστήμη τεκμηριώνει, αν έχουμε επανάληψη του ίδιου πειράματος και έχουμε τα ίδια αποτελέσματα.

Μια παρατήρηση, αφού βλέπω ότι χρησιμοποιείς οξέα...
Για να εξουδετερώσεις τα οξέα (π.χ. λεμόνι, ξύδι κλπ) πρέπει να αλλάξεις το PH. Ένας εύκολος τρόπος είναι το 'βάπτισμα' σε διάλυμα σόδας. Αφού κάνεις αυτό το 'βάπτισμα', για όση ώρα πιστεύεις ότι χρειάζεται (η εμπειρία θα σε διδάξει), στη συνέχεια ξεπλένεις με απιονισμένο νερό.

Συνέχισε και στη διαδρομή εμπλούτισε τη δουλειά σου...
Θα κερδίσεις σημαντικά απ' αυτό που αποφάσισες να ασχοληθείς.

ΥΓ Δεν έχει να κάνει με το τι χρησιμοποιείς, αλλά με το πως το χρησιμοποιείς.
Το δηλητήριο της οχιάς, στα χέρια ενός ειδικού, είναι φάρμακο.  Κλείσιμο ματιού

  Κύριε Κώστα ευχαριστώ πολύ.

  Ομολογώ την ιδέα με την βάση δεν τη είχα σκεφτεί. Θα την εφαρμόσω σίγουρα, τόσα χρέπια νομίσματα υπάρχουν Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Απλά γενικά, έχω καταλήξει πως το ντιπάρισμα πρέπει να θεωρείται ύστατη λύση έως και καθόλου και να προσπαθούμε τμηματικά στο νόμισμα. Μόλις μπει το νόμισμα, το ποτάμι δεν γυρίζει πίσω. Μπορεί να αφαιρέσει ωραία χαρακτηριστικά του νομίσματος. Το συγκεκριμένο το ανακάλυψα ή καλύτερα το πλήρωσα (φτηνά!). σε ένα 5δρχ του αριστοτέλη του '78, που μου έμοιαζε τότε για pl (δεν ήταν σε καμία των περιπτώσεων, απλά τότε είχα πολύ λιγότερες γνώσεις), εφτιαξά ενα μείγμα νομίζωντας πως θα κάνω μαγικά... Γλώσσα και το κατέστρεψα. Κλάμα Κλάμα Κλάμα Σαρκασμός στην κυριολεξία! άμα το έβλεπε κανείς πιο πολύ για σφάλμα η δοκίμιο να το περνούσαν παρά για κάτι άλλο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Μου άρεσε πολύ το τέλος που είπατε. Το θέμα όμως, είναι να έχουμε τα χέρια του ειδικού και είμαι σίγουρος πως απέχω χιλιόμετρα ακόμα Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

belpedro
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 972


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 06, 2015, 06:48:03 μμ »

Γιαννη συγχαρητηρια για την προσπαθεια σου,
παρακολουθω τα αποτελεσματα σου και απο αυτο το ποστ αλλα και απο καποιο προυγουμενο αν δεν κανω λαθος που ειχες ανεβασει καποιο καιρο πιο πριν.
Να ρωτησω κατι ηθελα και οποιος γνωριζει απαντα, τα λομισματα αποκτουν μια γυαλαδα με τα χρονια σε οποια κατασταση και αν βρησκονται, απο τη χρηση, απο το χερια που τα πιανουν, απο, απο.....
η χρηση τετοιον οξεων αφαιρει αυτη τη γυαλαδα και αφηνει το νομισμα πιο ματ, υπαρχει λυση σε αυτο?
μπορει δηλαδη να περαστει με κατι μετα τη "συντηρηση" του σαν φινιρισμα?
Καταγράφηκε
yiorgos131313
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1369



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 06, 2015, 06:56:30 μμ »

Φιλε malef13
Mιας και ασχολεισαι ριξε και μια ματια καθαρισμου με ξυδι και υδροχλωρικο οξυ.


https://www.youtube.com/watch?v=3KXVrQrRRf0
Καταγράφηκε
malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 674


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 06, 2015, 06:57:10 μμ »

Γιαννη συγχαρητηρια για την προσπαθεια σου,
παρακολουθω τα αποτελεσματα σου και απο αυτο το ποστ αλλα και απο καποιο προυγουμενο αν δεν κανω λαθος που ειχες ανεβασει καποιο καιρο πιο πριν.
Να ρωτησω κατι ηθελα και οποιος γνωριζει απαντα, τα λομισματα αποκτουν μια γυαλαδα με τα χρονια σε οποια κατασταση και αν βρησκονται, απο τη χρηση, απο το χερια που τα πιανουν, απο, απο.....
η χρηση τετοιον οξεων αφαιρει αυτη τη γυαλαδα και αφηνει το νομισμα πιο ματ, υπαρχει λυση σε αυτο?
μπορει δηλαδη να περαστει με κατι μετα τη "συντηρηση" του σαν φινιρισμα?

  Ευχαριστώ πολύ! Το άλλο θέμα ήταν με ένα 1λεπτο Κρητικής του 1901.

  Γυαλάδα δεν νομίζω να υπάρχει,(μάλλον δεν κατάλαβα σωστά), αλλά πιστεύω έχω την απάντησή σας. Κλείσιμο ματιού

  Καταρχάς το νόμισμα αυτό έχει ένα χαρακτηριστικό. Δεν έχει τελειώσει ακόμα Μεγάλο χαμόγελο. Σε άλλα νομίσματα, (κυρίως πειραματικό στάδιο) χρησιμοποιώ καθαρό ασετόν σαν τελείωμα ("φινίρισμα"). Τα αποτέλεσματα μέχρι στιγμής είναι ενθαρυντικά, αλλά έχει ακόμα αρκετή δουλειά, για να χρησιμοποιηθεί σε "καλό" νόμισμα και αν μιας και ακόμα το δοκιμάζω.

  Υ.Γ.: Καθαρό ασετόν, όχι αυτό που βάβει νύχια Κλείσιμο ματιού Σαρκασμός
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 06, 2015, 07:05:43 μμ από malef13 » Καταγράφηκε

malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 674


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 06, 2015, 07:04:45 μμ »

Φιλε malef13
Mιας και ασχολεισαι ριξε και μια ματια καθαρισμου με ξυδι και υδροχλωρικο οξυ.


https://www.youtube.com/watch?v=3KXVrQrRRf0

Πρώτον καλό θα είναι να αναφερόμαστε στον όρο Συντήρηση, και όχι καθάρισμα. Ας τη διώξουμε αυτή την λέξη. Το καθάρισμα ανατρέχει σε "κακές" πρακτικές νομισμάτων  Κλείσιμο ματιού.

Τώρα στο συγκεκριμένο δύο κακά υπάχουν. Πρώτον, γίνεται εμβάπτυση (dip) του νομίσματος και δεύτερον είναι πολύ βαρύ το μείγμα (τα μείγματα είναι καλό να αποφεύγονται και να γίνεται ένα βήμα τη φορά)... Μπορεί να έχει αλλιωθεί η κατάστασή του κατα τη διάρκεια της διαδικασία αρκετά.
Καταγράφηκε

belpedro
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 972


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 06, 2015, 07:10:48 μμ »

Γιαννη συγχαρητηρια για την προσπαθεια σου,
παρακολουθω τα αποτελεσματα σου και απο αυτο το ποστ αλλα και απο καποιο προυγουμενο αν δεν κανω λαθος που ειχες ανεβασει καποιο καιρο πιο πριν.
Να ρωτησω κατι ηθελα και οποιος γνωριζει απαντα, τα λομισματα αποκτουν μια γυαλαδα με τα χρονια σε οποια κατασταση και αν βρησκονται, απο τη χρηση, απο το χερια που τα πιανουν, απο, απο.....
η χρηση τετοιον οξεων αφαιρει αυτη τη γυαλαδα και αφηνει το νομισμα πιο ματ, υπαρχει λυση σε αυτο?
μπορει δηλαδη να περαστει με κατι μετα τη "συντηρηση" του σαν φινιρισμα?

  Ευχαριστώ πολύ! Το άλλο θέμα ήταν με ένα 1λεπτο Κρητικής του 1901.

  Γυαλάδα δεν νομίζω να υπάρχει,(μάλλον δεν κατάλαβα σωστά). αλλά πιστεύω έχω την απάντησή σας. Κλείσιμο ματιού

  Καταρχάς το νόμισμα αυτό έχει ένα χαρακτηριστικό. Δεν έχει τελειώσει ακόμα Μεγάλο χαμόγελο. Σε άλλα νομίσματα, (κυρίως πειραματικό στάδιο) χρησιμοποιώ καθαρό ασετόν σαν τελείωμα ("φινίρισμα"). Τα αποτέλεσματα μέχρι στιγμής είναι ενθαρυντικά, αλλά έχει ακόμα αρκετή δουλειά, για να χρησιμοποιηθεί σε "καλό" νόμισμα.

  Υ.Γ.: Καθαρό ασετόν, όχι αυτό που φάβει νύχια Κλείσιμο ματιού Σαρκασμός

οταν λεω γυαλαδα εννοω απο τη χρηση, στα χαλκινα ειδικα το μεταλλο εχει φινιριστει απο τα χρονια , οχι λουστρο νομισματος, μην μπερδευτουμε...
Καταγράφηκε
malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 674


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 06, 2015, 07:13:56 μμ »

Γιαννη συγχαρητηρια για την προσπαθεια σου,
παρακολουθω τα αποτελεσματα σου και απο αυτο το ποστ αλλα και απο καποιο προυγουμενο αν δεν κανω λαθος που ειχες ανεβασει καποιο καιρο πιο πριν.
Να ρωτησω κατι ηθελα και οποιος γνωριζει απαντα, τα λομισματα αποκτουν μια γυαλαδα με τα χρονια σε οποια κατασταση και αν βρησκονται, απο τη χρηση, απο το χερια που τα πιανουν, απο, απο.....
η χρηση τετοιον οξεων αφαιρει αυτη τη γυαλαδα και αφηνει το νομισμα πιο ματ, υπαρχει λυση σε αυτο?
μπορει δηλαδη να περαστει με κατι μετα τη "συντηρηση" του σαν φινιρισμα?

  Ευχαριστώ πολύ! Το άλλο θέμα ήταν με ένα 1λεπτο Κρητικής του 1901.

  Γυαλάδα δεν νομίζω να υπάρχει,(μάλλον δεν κατάλαβα σωστά). αλλά πιστεύω έχω την απάντησή σας. Κλείσιμο ματιού

  Καταρχάς το νόμισμα αυτό έχει ένα χαρακτηριστικό. Δεν έχει τελειώσει ακόμα Μεγάλο χαμόγελο. Σε άλλα νομίσματα, (κυρίως πειραματικό στάδιο) χρησιμοποιώ καθαρό ασετόν σαν τελείωμα ("φινίρισμα"). Τα αποτέλεσματα μέχρι στιγμής είναι ενθαρυντικά, αλλά έχει ακόμα αρκετή δουλειά, για να χρησιμοποιηθεί σε "καλό" νόμισμα.

  Υ.Γ.: Καθαρό ασετόν, όχι αυτό που φάβει νύχια Κλείσιμο ματιού Σαρκασμός

οταν λεω γυαλαδα εννοω απο τη χρηση, στα χαλκινα ειδικα το μεταλλο εχει φινιριστει απο τα χρονια , οχι λουστρο νομισματος, μην μπερδευτουμε...

Ναι, κατάλαβα πως δεν είναι λούστρο νομίσματος.  Χαμόγελο Κάποια στιγμή μπορεί να βρεθεί κάποιος άλλος τρόπος για "φινίρισμα", πιο αποτελεσματικός Χαμόγελο
Καταγράφηκε

belpedro
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 972


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 06, 2015, 07:19:12 μμ »

σημερα ξεκινησα με αυτο http://i.imgur.com/Z2MOroF.jpg
μου εδωσες καποιες ιδεες, εχω και εγω καποιες μαζευωντας στοιχεια δεξια αριστερα...
ζημια δεν φοβαμαι οτι θα του κανω ετσι και αλιως..... Σαρκασμός
μολις φτασει σε καποιο επιπεδο θα αναρτησω φωτο.... Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε
malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 674


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 06, 2015, 07:27:29 μμ »

Το νόμισμα έχει πολύ "ωραία" στίγματα. Καταρχάς πριν ξεκινήσετε καλό είναι να δείτε τι θέλετε, τι σκοπεύετε να καλυτερεύσετε. Το συγκεκριμένο πρέπει να χει από κάτω hairlines. Οπότε μην απογοητευτείτε αν γίνει κάτι στραβό Χαμόγελο εγώ στη θέση σας θα στρεφόμουν σε αυτά τα σημεία:

(όπου έχω κυκλώσει με έντονο πράσινο)

Καταγράφηκε

Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences