Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 24, 2024, 05:43:55 μμ
Σελίδες: 1 2 3 [4]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Εκτίμηση κατάστασης 30 δραχμές 1963 !!!  (Αναγνώστηκε 13062 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Mikis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 65


Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Νοέμβριος 03, 2015, 05:33:48 μμ »

Καλό θαταν  να βάλεις το certification number για να το δει όποιος αμφιβάλει ότι είναι 64αρι. Κατά δεύτερον η πρώτη φωτογραφία ήταν κακής ποιότητας και εξαιρετικά δύσκολο κάποιος να κρίνει με ασφάλεια από αυτή!
 Το να εκτιμήσει κάποιος ένα νόμισμα με ακρίβεια από μ,ια φωτογραφία είναι σχεδόν αδύνατο... Εδώ στο χέρι το έχουν οι ειδικοί των εταιρειών και πολλές φορές διαφωνούν μεταξύ τους!
 Τώρα κατά τα άλλα, το συγκεκριμένο νόμισμα στον εμπροσθότυπο έχει αρκετά -, αλλά στον οπισθότυπο πολλά +. Και ο βαθμός είναι συνάρτηση πολλών πραγμάτων, αν βαθμολογούσαν μόνο το εμπρός μέρος ίσως να ήταν και τελείως οριακό MS.

Το κάθε νόμισμα κρίνεται με διαφορετική αυστηρότητα και λαμβάνοντας και διαφορετικούς παράγοντες υπ`όψιν!
Άλλη αυστηρότητα υπάρχουν στα συλλεκτικά, άλλη στα κυκλοφορίας, άλλη στα Crown size με μεγάλα πεδία, άλλη στα μικρότερα... Άλλη στα παλιά που είχαν bagmarks από το τσουβάλιασμα, και άλλη στα νεότερα που βγαίναν σε μασούρια, αλλή σε αυτά που ήταν σε εποχές με λιγοστά μέσα και άλλη σε αυτά που κόπηκαν με τις καλύτερες προδιαγραφές και συνθήκες...κ.ο.κ...


Εγω δεν ειπα κατι, αντιθέτως λεω οτι τα χτυπηματα δεν παιζουν και τοσο μεγαλο ρολο... βεβαια μπορει να σου κοψουν το 70αρι αλλα οχι οτι δε θα παρει το βαθμο που πρεπει....

Το νομισμα ειναι το :  32529735 PCGS
Καταγράφηκε
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Νοέμβριος 03, 2015, 05:49:03 μμ »



Οτι έχει απειρα χτυπήματα πάνω στο αστερι ισως?Απορία

Είναι αυτό που σου είπα πριν. Ξέρεις τις συνθήκες με τις οποίες κόπηκε αυτό το νόμισμα? Δεν βαθμολογούνται όλα με τον ίδιο τρόπο.
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Νοέμβριος 03, 2015, 06:14:42 μμ »

νομιζω σου απαντα ο Ανδρεας απο πανω αναλυτικα,εχει το αστερι 2 χτυπηματακια οντως το πανω κομματι σαυτη την φωτο αλλα στις εταιρειας δεν φαινονται
http://www.ngccoin.com/certlookup/index.aspx?CertNumber=618805-020
παντως ομορφο κομματι αυτο που ανεβασες και τοπ γκρειντ και μαλιστα σε υψηλη τιμη στην ημερομηνια του
παντως συζητηση κανουμε και μαθαινουμε ,προσωπικα εγω παρα πολυ,λες λοιπον η εταιρεια χψ το συγκεκριμενο που ανεβασες να μην συνυπολογισε τα 2-3 χτυπηματακια σε ενα τετοιο νομισμα τοπ γκρειντ και να εκτεθουν δινοντας 67;;;καλο βραδακι να εχουμε  Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Mikis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 65


Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Νοέμβριος 03, 2015, 06:24:20 μμ »

Οχι απλα λεω οτι τα χτυπήματα δεν παιζουν και τοσο ρολο.... εχω δει παρα πολλα υψηλα σε βαθμο νομίσματα με παρομοια η και χειροτερα χτυπηματα απο το πεσο...
Πιστευω οτι πιο πολυ ρολο παιζουν τα χτυπηματα στην περιμετρο απο οτι στις οψεις....
Αλλα η διαφορα ειναι μεγαλη το να μην το βλέπει κανεις καν για ΜΣ και ολοι να λενε ΑΟΥ και το νομισμα να ειναι 64 αρι.... δεν την λεω σε κανεναν και συμφωνω οτι η φωτο μπορει να μην βοηθαει.... απλα ειχα αλλη αποψη για τα χτυπηματα στην οψη και βρισκω πολλα παραδειγματα...
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Νοέμβριος 03, 2015, 06:29:58 μμ »

συμφωνω με τα χτυπηματα γιαυτο εγραψα και 63 φιλε ,εχει πολλα ποστ παλια εδω μεσα που μιλανε για τα μπαγκμαρκς-κοντακτμαρκς κτλ ,εγω ειμαι πολυ νεος και μαθαινω καθε μερα,αλλα η φωτο σου φιλε δεν βοηθησε τοτε και οτι βλεπει ο καθενας γραφει ,απο εσενα παντως κακη φωτο δεν περιμενω γιατι το κατεχεις το αθλημα Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Mikis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 65


Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Νοέμβριος 03, 2015, 06:33:57 μμ »

συμφωνω με τα χτυπηματα γιαυτο εγραψα και 63 φιλε ,εχει πολλα ποστ παλια εδω μεσα που μιλανε για τα μπαγκμαρκς-κοντακτμαρκς κτλ ,εγω ειμαι πολυ νεος και μαθαινω καθε μερα,αλλα η φωτο σου φιλε δεν βοηθησε τοτε και οτι βλεπει ο καθενας γραφει ,απο εσενα παντως κακη φωτο δεν περιμενω γιατι το κατεχεις το αθλημα Σαρκασμός Σαρκασμός

Φιλε μαρκο να ξέρεις οτι εγω δεν την θεωρω κακη την φωτογραφια, βεβεα εδω μεσα δεν μπορω να την βαλω σε μεγαλυτερη αναλυση για να ζουμαρεις αλλα αν τις βαλεις διπλα διπλα στο ιδιο μεγεθος με αυτη της PCGS θα δεις οτι, οτι φαινετε στη μια φαινετε και στην αλλη. Η μονη διαφορα που εχει ειναι στο χρωματισμο και στις αντανακλασεις που κανει το φλας οπου στην δικη μου δεν κριβει και πολλες λεπτομεριες.... αποψη μου παντα....
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Νοέμβριος 03, 2015, 06:42:00 μμ »

φιλε εδω στην πρωτη εξαφανισες το νησι μου την Κρητη Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Νοέμβριος 03, 2015, 06:48:47 μμ »

Για να βγει AU το νομισμα πρεπει να εχει φθορα απο κυκλοφορια, δηλαδη καποιο λιωσιμο. Τα contact marks , οσο πολλα και αν ειναι ,απο μονα τους δε ριχνουν το ms ειδικα αν υπαρχει το λουστρο του νομισματος, αρτια περιμετρος και δεν υπαρχει λιωσιμο. Στο Γεωργιο πχ το λιωσιμο του φρυδιου ειναι καθοριστικος παραγοντας, στις Δημητρες 1930 το μαλλι, αν αυτα ειναι λιωμενα τοτε παει au. Αντιθετα, τα πολλα χτυπηματα απο contact marks μπορει  να ριξουν το νομισμα στο 61-62, και να υπαρχει το παραδοξο να εχουμε 58αρι νομισμα με πολυ καλυτερο eye-appeal, πατινα ωραια, αλλα λιωμενο φρυδι, και να δεις 61 βαθμο με χτυπηματα, κακη εμφανιση γενικως αλλα τεχνικα αψογο. Αυτα εχω καταλαβει τοσο καιρο απο δικη μου εμπειρια αλλα και απο τις περιγραφες της NGC στην επεξηγηση των βαθμων.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Νοέμβριος 03, 2015, 06:52:19 μμ »

Για να βγει AU το νομισμα πρεπει να εχει φθορα απο κυκλοφορια, δηλαδη καποιο λιωσιμο. Τα contact marks , οσο πολλα και αν ειναι ,απο μονα τους δε ριχνουν το ms ειδικα αν υπαρχει το λουστρο του νομισματος, αρτια περιμετρος και δεν υπαρχει λιωσιμο. Στο Γεωργιο πχ το λιωσιμο του φρυδιου ειναι καθοριστικος παραγοντας, στις Δημητρες 1930 το μαλλι, αν αυτα ειναι λιωμενα τοτε παει au. Αντιθετα, τα πολλα χτυπηματα απο contact marks μπορει  να ριξουν το νομισμα στο 61-62, και να υπαρχει το παραδοξο να εχουμε 58αρι νομισμα με πολυ καλυτερο eye-appeal, πατινα ωραια, αλλα λιωμενο φρυδι, και να δεις 61 βαθμο με χτυπηματα, κακη εμφανιση γενικως αλλα τεχνικα αψογο. Αυτα εχω καταλαβει τοσο καιρο απο δικη μου εμπειρια αλλα και απο τις περιγραφες της NGC στην επεξηγηση των βαθμων.
+πανω κατω και εγω το ιδιο
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Νοέμβριος 03, 2015, 08:18:26 μμ »

Για να βγει AU το νομισμα πρεπει να εχει φθορα απο κυκλοφορια, δηλαδη καποιο λιωσιμο. Τα contact marks , οσο πολλα και αν ειναι ,απο μονα τους δε ριχνουν το ms ειδικα αν υπαρχει το λουστρο του νομισματος, αρτια περιμετρος και δεν υπαρχει λιωσιμο. Στο Γεωργιο πχ το λιωσιμο του φρυδιου ειναι καθοριστικος παραγοντας, στις Δημητρες 1930 το μαλλι, αν αυτα ειναι λιωμενα τοτε παει au. Αντιθετα, τα πολλα χτυπηματα απο contact marks μπορει  να ριξουν το νομισμα στο 61-62, και να υπαρχει το παραδοξο να εχουμε 58αρι νομισμα με πολυ καλυτερο eye-appeal, πατινα ωραια, αλλα λιωμενο φρυδι, και να δεις 61 βαθμο με χτυπηματα, κακη εμφανιση γενικως αλλα τεχνικα αψογο. Αυτα εχω καταλαβει τοσο καιρο απο δικη μου εμπειρια αλλα και απο τις περιγραφες της NGC στην επεξηγηση των βαθμων.
+πανω κατω και εγω το ιδιο

 Αυτο ειναι σωστο.
 Η ειδοποιος διαφορα του AU απο το MS ειναι η υπαρξη φθορας κυκλοφοριας, τα "κατεβασματα" που λεμε, συνηθως στα ψηλα σημεια.
 Αυτο δεν σημαινει οτι οσα χτυπηματα η γρατζουνιες και να εχει, αν δεν εχει φθορα θα βγει εστω χαμηλο ms, γιατι μπορει ,εαν εχει πολλα, να βγει UNC DETAILS (scratced, damaged, excessive hairlines κλπ).
 Απο την αλλη, μπορει ενα νομισμα χωρις φθορα να εχει αλλα θεματακια και ο grader να του χαριστει, δινοντας καθαρο AU βαθμο.

 Κυριοι το grading εχει κανονες και ειναι τεχνη .
 Πρεπει, περα απο την θεωρητικη γνωση των βασικων (που αρκετοι δεν την διαθετουν ουτε αυτην καθως δεν κανουν τον κοπο να αφιερωσουν μερικες ωρες -ημερες μελετη των καταληλων ξενων δημοσιευσεων-δεν υπαρχουν ελληνικες)) να περασουν πολλα-πολλα νομισματα απο τα χερια σου και πιστοποιημενα και raw, να εχεις στειλει αρκετα για πιστοποιηση και να εχεις πληρωσει την γνωση..
 Επισης την γνωμη μου για το φωτοgrading την εχω γραψει πολλες φορες.
 Ωραια ασχολια να περναει η ωρα στο φορουμ, αλλα , ειδικα με ερασιτεχνικες φωτο, ειναι παιχνιδι μαντεψιας περισσοτερο και οι προσσεγγισεις ακομα και των πιο εμπειρων χοντρικες..
 Ενα νομισμα βαθμολογειται μονο στο χερι.
 Πουθενα αλλου.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
belpedro
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 972


Προφίλ
« Απάντηση #55 στις: Νοέμβριος 03, 2015, 08:44:25 μμ »

Για να βγει AU το νομισμα πρεπει να εχει φθορα απο κυκλοφορια, δηλαδη καποιο λιωσιμο. Τα contact marks , οσο πολλα και αν ειναι ,απο μονα τους δε ριχνουν το ms ειδικα αν υπαρχει το λουστρο του νομισματος, αρτια περιμετρος και δεν υπαρχει λιωσιμο. Στο Γεωργιο πχ το λιωσιμο του φρυδιου ειναι καθοριστικος παραγοντας, στις Δημητρες 1930 το μαλλι, αν αυτα ειναι λιωμενα τοτε παει au. Αντιθετα, τα πολλα χτυπηματα απο contact marks μπορει  να ριξουν το νομισμα στο 61-62, και να υπαρχει το παραδοξο να εχουμε 58αρι νομισμα με πολυ καλυτερο eye-appeal, πατινα ωραια, αλλα λιωμενο φρυδι, και να δεις 61 βαθμο με χτυπηματα, κακη εμφανιση γενικως αλλα τεχνικα αψογο. Αυτα εχω καταλαβει τοσο καιρο απο δικη μου εμπειρια αλλα και απο τις περιγραφες της NGC στην επεξηγηση των βαθμων.
+πανω κατω και εγω το ιδιο

 Αυτο ειναι σωστο.
 Η ειδοποιος διαφορα του AU απο το MS ειναι η υπαρξη φθορας κυκλοφοριας, τα "κατεβασματα" που λεμε, συνηθως στα ψηλα σημεια.
 Αυτο δεν σημαινει οτι οσα χτυπηματα η γρατζουνιες και να εχει, αν δεν εχει φθορα θα βγει εστω χαμηλο ms, γιατι μπορει ,εαν εχει πολλα, να βγει UNC DETAILS (scratced, damaged, excessive hairlines κλπ).
 Απο την αλλη, μπορει ενα νομισμα χωρις φθορα να εχει αλλα θεματακια και ο grader να του χαριστει, δινοντας καθαρο AU βαθμο.

 Κυριοι το grading εχει κανονες και ειναι τεχνη .
 Πρεπει, περα απο την θεωρητικη γνωση των βασικων (που αρκετοι δεν την διαθετουν ουτε αυτην καθως δεν κανουν τον κοπο να αφιερωσουν μερικες ωρες -ημερες μελετη των καταληλων ξενων δημοσιευσεων-δεν υπαρχουν ελληνικες)) να περασουν πολλα-πολλα νομισματα απο τα χερια σου και πιστοποιημενα και raw, να εχεις στειλει αρκετα για πιστοποιηση και να εχεις πληρωσει την γνωση..
 Επισης την γνωμη μου για το φωτοgrading την εχω γραψει πολλες φορες.
 Ωραια ασχολια να περναει η ωρα στο φορουμ, αλλα , ειδικα με ερασιτεχνικες φωτο, ειναι παιχνιδι μαντεψιας περισσοτερο και οι προσσεγγισεις ακομα και των πιο εμπειρων χοντρικες..
 Ενα νομισμα βαθμολογειται μονο στο χερι.
 Πουθενα αλλου.


+++
....οπως παντα, καίριος.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 3 [4]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences