Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 12:00:04 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ερωτηση για το 5 δραχμαι 1973 στου κραουζε κμ#109.2 με μικρο  (Αναγνώστηκε 12519 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 27, 2015, 11:08:00 πμ »

Καλημέρα φίλε μου και χρόνια πολλά.

Και 'γω ακριβώς αυτή τη διαδικασία ακολούθησα, όταν προσπάθησα να πιστοποιήσω την ύπαρξη αυτής της ποικιλίας. Η οποία αναφέρεται στον Krausse ως KM#109.2. Αυτό που μου κίνησε την περιέργεια είναι ότι έχει τιμές πώλησης και σε χαμηλότερες καταστάσεις.

Σε κυκλοφορημένο έτυχε να δω ένα-δύο με την υποτιθέμενη έλλειψη, σε ακυκλοφόρητο δεν μου έχει τύχει ΠΟΤΕ να το δω. Έχουν περάσει από τα χέρια μου κάποια ακυκλοφόρητα, όπου το 'Ι' αχνοφαίνονταν τόσο πολύ, που αν το νόμισμα ήταν κυκλοφορημένο, πιθανότατα, αν όχι σίγουρα, δε θα φαινόταν καθόλου το 'Ι'.

Όσο για τη φωτό στον κατάλογο, έτσι μου την έχουν στείλει, από δημοπρασία, και δεν αποκλείεται να είναι και 'πειραγμένη'. Προσωπικά, όπως είπα και πιο πάνω, δεν έτυχε να βρω ΠΟΤΕ κάποιο να φωτογραφίσω.

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι, έχουμε 'αλλαγή' στον περίγυρο (rim) και σε κάποιες περιπτώσεις, εξ αιτίας αυτού, δεν χτυπήθηκε καλά το 'Ι'. Οπότε η ποικιλία δεν έχει σχέση με το 'Ι' και θα έπρεπε να ονομάζεται 'Φαρδύς Περίγυρος' (Wide Rim). Επειδή αυτό είναι προς μελέτη και διασταύρωση, προς το παρόν παραμένει ο κατάλογος στην 'πεπατημένη'. Εν καιρώ και ανάλογα τα αποτελέσματα, θα γίνουν και οι αλλαγές.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 27, 2015, 11:18:02 πμ από GKCollect » Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
Εν-αντι
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1244


www.Τ Τ Ε .de


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 27, 2015, 11:28:34 πμ »

υποκειμενικα παντα,ο περιγυρος δεν μου λεει και πολλα σαν ποικιλοια(η ποικιλοιες ειναι περι ορεξεως)αλλα η ελειψη γραμματος 'η σπασιμο κυματος κανουν μπαμ...εχω φωτο του 10 δρχ1973 που αχνοφενεται..
Καταγράφηκε
Εν-αντι
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1244


www.Τ Τ Ε .de


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 27, 2015, 11:31:41 πμ »

φωτο1
Καταγράφηκε
Εν-αντι
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1244


www.Τ Τ Ε .de


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 27, 2015, 11:33:37 πμ »

το ιδιο..
Καταγράφηκε
Εν-αντι
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1244


www.Τ Τ Ε .de


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 27, 2015, 11:39:04 πμ »

οφθαλμαπατη η' ποικιλια?.....αν εχει ετσι η ποικιλια να πουμε στον κραουζε η' να βαλει και το 10δουρουχου1973 η να βαλει τον περιγυρο γιατι με 2-3 νομισματα γνωστα δεν κανεις ποικιλια ετσι δεν ειναι?(ρωταω  σαν νεος συλλεκτης)
Καταγράφηκε
Εν-αντι
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1244


www.Τ Τ Ε .de


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 29, 2015, 01:03:51 μμ »

θα παρακαλουσα οσα μελη εχουν την διαθεση να στειλουν φωτο το 5 δρχ 1973 με καποια ελειψη του γραμματος ''ι'' η ακομα και του 10δρχ 1973 με την ιδια ελειψη(αν υπαρχουν πολλα)αλλα και την γνωμη επι του θεματος...επισης το βιβλιο του καραμητσου τι γραφει για αυτο?ειναι σημαντικη η δουλεια του Κωστα(gkcollect)και καλα θα ταν να βοηθησουμε ολοι...............
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences