Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 12:54:54 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 20 ΔΡΧ 1960 ΣΦΑΛΜΑ !!!!!  (Αναγνώστηκε 17682 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 02, 2015, 03:12:20 μμ »

Δεν είναι σφαλμα μηχανης,καποιος κτυπησε μετα(μονο από την μια πλευρα) καποιο άλλο προσωπο(μικρότερης διαμετρου).
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 02, 2015, 03:31:16 μμ »

μου θυμίζει Τούρκικο ''Κεμάλ Ατατούρκ''

μιχαλη,μια ματια που εριξα δεν αντιστοιχει σε αυτο...αρχικα το πορτραιτο του κεμαλ κοιταει αριστερα,οχι δεξια οπως στο συγκεκριμενο...σαν προτομη θα μου εκανε για τον γεωργιο β αλλα και εκεινο κοιταει αριστερα... Αναποφασιστικότητα
που θα παει,ελπιζω να βγαλουμε ακρη...

έτσι είναι. Αλλά αν το ''χτυπήσεις'' σε άλλο νόμισμα,εμφανίζετε να κοιτά αριστερά. Καθρέπτης.
Κοίτα του 2009 τους τούρκικους 50 κούρους. Μοιάζει με το κεφάλι του κεμάλ.
https://www.google.gr/search?q=50+kurus+2009&safe=off&rlz=1C1WZPD_enGR377&espv=2&biw=1280&bih=685&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0CAYQ_AUoAWoVChMIrO7MkuzxyAIVKo1yCh2ksQST#safe=off&tbm=isch&q=100+50+kurus+2009

Αλλά ας μας πεί ο Χάρης αν είναι ανάγλυφο ή εσώγλυφο. Η κεφαλή εννοώ. Διότι αν είναι ανάγλυφη
δεν ισχύει αυτό που είπα.
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 02, 2015, 03:44:07 μμ »

Δεν είναι σφαλμα μηχανης,καποιος κτυπησε μετα(μονο από την μια πλευρα) καποιο άλλο προσωπο(μικρότερης διαμετρου).

δεν ειναι μονο απο την μια πλευρα χτυπημενο...και απο την μερια του παυλου διακρινονται εξτρα μπιλιες στο πεδιο του νομισματος..

ετσι είναι. Αλλά αν το ''χτυπήσεις'' σε άλλο νόμισμα,εμφανίζετε να κοιτά αριστερά. Καθρέπτης.
Κοίτα του 2009 τους τούρκικους 50 κούρους. Μοιάζει με το κεφάλι του κεμάλ.
Αλλά ας μας πεί ο Χάρης αν είναι ανάγλυφο ή εσώγλυφο. Η κεφαλή εννοώ. Διότι αν είναι ανάγλυφη
δεν ισχύει αυτό που είπα.


φαινεται οτι ειναι αναγλυφο..αν σκεφτει κανεις οτι η μητρα ειναι εσωγλυφη,διακρινεται το σχεδιο που παρεμεινε στο εσωτερικο του κεφαλιου και δικαιολογει και το 'ισιωμα',την ελλειψη λεπτομεριων στο υπολοιπο νομισμα...
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 02, 2015, 03:47:48 μμ »

Χαρη να ρωτησω κατι αλλο οταν γυρνας το νομισμα ειναι κανονικο;;δηλαδη οπως τα κανονικα 20δραχμα;;
Κωστα να ρωτησω εκτιμας δηλαδη οτι εγινε μετεπειτα κατι που φαινεται ποιο πειστικο αναλογιζομενος το δευτερο κεφαλι που και εμενα Γεωργιος β μου φερνει,εχω την απορια πως μπορει να εγινε;;
Μαρκο όπως είναι ο εμπροσθοτυπος και κοιτωντας τον κανονικα γυριζωντας το νομισμα ο παυλος είναι με το κεφαλι να κοιταει προς τα κατω ...
Καταγράφηκε
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 02, 2015, 03:48:53 μμ »

μου θυμίζει Τούρκικο ''Κεμάλ Ατατούρκ''

μιχαλη,μια ματια που εριξα δεν αντιστοιχει σε αυτο...αρχικα το πορτραιτο του κεμαλ κοιταει αριστερα,οχι δεξια οπως στο συγκεκριμενο...σαν προτομη θα μου εκανε για τον γεωργιο β αλλα και εκεινο κοιταει αριστερα... Αναποφασιστικότητα
που θα παει,ελπιζω να βγαλουμε ακρη...

έτσι είναι. Αλλά αν το ''χτυπήσεις'' σε άλλο νόμισμα,εμφανίζετε να κοιτά αριστερά. Καθρέπτης.
Κοίτα του 2009 τους τούρκικους 50 κούρους. Μοιάζει με το κεφάλι του κεμάλ.
https://www.google.gr/search?q=50+kurus+2009&safe=off&rlz=1C1WZPD_enGR377&espv=2&biw=1280&bih=685&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0CAYQ_AUoAWoVChMIrO7MkuzxyAIVKo1yCh2ksQST#safe=off&tbm=isch&q=100+50+kurus+2009

Αλλά ας μας πεί ο Χάρης αν είναι ανάγλυφο ή εσώγλυφο. Η κεφαλή εννοώ. Διότι αν είναι ανάγλυφη
δεν ισχύει αυτό που είπα.
Η κεφαλη είναι αναγλυφη ....εξεχει σαν εξόγκωμα από το πεδιο του ολου νομισματος .
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 02, 2015, 04:36:49 μμ »

μαλλον εχω πολυ φαντασια... αλλα...

λοιπον... οταν ειδα το κεφαλι... ειπα αμεσως... τι κανει ο Γεωργιος Β εκει;;

η πισω μερια με παρεξενεψε... καπου τις ξερω αυτες τις μπιλιες και απο κατω κατι να φαινεται...που... με πολυ φαντασια...μου εκανε σαν φυλλα απο στεφανη... οποτε...  ισως...λεω ισως... εχουμε αποτελεσματα Κλείσιμο ματιού

για δειτε το μεταλλιο ευδοκιμου υπηρεσιας με τον γεωργιο Β πανω... και στην πισω μερια πως ειναι...

κι αναρωτιεμαι... να βρηκε καποιος μητρες απο το μεταλλιο και θελησε να δει πως ειναι... και βρηκε προχειρα το ευκολο 20ρικο;

απο οτι καταλαβαινω... πρωτα κοπηκε το νομισμα και μετα εγινε το χτυπημα το αλλο...

ποιος ειχε τις μητρες; δεν νομιζω να τις ειχε το νομισματοκοπειο.. (ο κελαηδης δεν ηταν; ), οποτε ειναι δουλεια απεξω...

καποια εποχη ειχα δει να κυκλοφορουν πολλα ατελειωτα μεταλλια του κελαηδη... και αν θυμμαμαι καλα ηταν απο αποθηκη του που ειχε ανοιχτει;; μηπως εκει ειχε βρεθει και καμια παλια μητρα του μεταλλιου;

πιθανον να μην ηταν και καλη καλη μητρα.. και δεν εχουμε καλη επιτυπωση σχεδιου... αν και δεν θα εβγαινε καλο ετσι κι αλλιως...

για δειτε κι εσεις και ελεγξτε το σκεπτικο μου... γιατι καλλιστα μπορει να βλεπω αυτο που θελω να δω κι οχι την πραγματικοτητα... Κλείσιμο ματιού

δεν εχω το μεταλλιο οποτε δεν εχω και φωτος... αλλα ευκολα θα βρειτε αν ψαξετε στο ιντερνετ! Χαμόγελο

το εικοσαρικο θα το κρατουσα στην συλλογη μου σαν κατι το περιεργο...
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 02, 2015, 04:54:56 μμ »

Θα συμφωνήσω με τον Νίκο... σαν υπόθεση.
Πρέπει να ψαχτεί ο άγνωστος Χ που είναι χτυπημένος επάνω στη Σελήνη, για να βγουν συμπεράσματα. Για να γίνει αυτό χρειάζονται καλύτερες φωτό. Αλλά χρειάζεται πολύ ψάξιμο η πλευρά που δεν έχει την 'επιπλέον' κεφαλή. Εκεί φαίνεται κάποια παραμόρφωση στο rim... που ίσως κρύβει το μυστικό.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 02, 2015, 05:15:19 μμ »

στην παραμορφωση κωστα μου βλεπω φυλλαρακια και καρπο (τελεια), οποτε πιθανον να ειναι το κατω μερος του μεταλλιου.. που εχει ενα στεφανακι..
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 02, 2015, 05:18:57 μμ »

στην παραμορφωση κωστα μου βλεπω φυλλαρακια και καρπο (τελεια), οποτε πιθανον να ειναι το κατω μερος του μεταλλιου.. που εχει ενα στεφανακι..

Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 02, 2015, 06:11:50 μμ »

Θα βγαλω νεες και καλυτερες φωτο και θα τις αναρτησω μεχρι αυριο για να εχουμε μια πιο καλη αποψη από ολες τις μεριες του νομισματος .
Αυτό με το μεταλλιο του γεωργιου δειχνει αρκετα ενδιαφερον εάν προκυπτει τελικα κατι τετοιο ...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 02, 2015, 06:37:36 μμ από HARRISGREECE » Καταγράφηκε
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 03, 2015, 12:24:31 μμ »

καλημέρα
μεγαλυτερες και πιο αναλυτικες φωτο προς συνεχιση της ερευνας  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
PapadopoulosK
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 57


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 17, 2021, 10:41:52 πμ »

Η επισφράγιση έγινε σε ιδιωτική πρέσα δεν είναι δυνατό το πάτημα. Μάλλον με μήτρα ναυτικού μεταλλίου Γεωργίου Β' το οποίο κόπηκε σε χάλκινο ασημένιο και χρυσό το 1937 αν δεν κάνω λάθος. Και οι 2 όψεις του εικοσάρικου 1960 με το ίδιο πατήθηκαν. Κάποιος έχει τις μήτρες και παίζει με αυτές. Προφανώς και αυτό το εικοσάρικο έχει υποστεί ζημιά και βανδαλισμό . Καμια αξία.

Προφανώς για να παίζει κάποιος με τις μήτρες του συγκεκριμένου μεταλλίου σίγουρα τυπώνει και αντίγραφα για να κάνει εμπόριο. Οπότε όποιος αγοράζει τέτοια μετάλλια του 1937 πρέπει να προσέχει κάποιες προδιαγραφές που νομίζω αναφέρονται στο βιβλίο του Στρατουδάκη αν δεν κάνω λάθος.

Πολλοί παίζουν με τις μήτρες και φτιάχνουν ψεύτικα σφάλματα ή περίεργα κέρματα για να τα μοσχοπουλήσουν σε ανίδεους. Παλιά συνήθεια για μεροκάματο επιτήδιων.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 17, 2021, 10:49:06 πμ από PapadopoulosK » Καταγράφηκε
DrachmaLover
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 77



Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 18, 2021, 10:56:29 πμ »

Μια πολύ σημαντική πτυχή του προβλήματος είναι τα κέντρα παραχάραξης και διανομής πλαστών νομισμάτων στην Ελλάδα. Υπάρχουν τουλάχιστον 4 μεγάλα κέντρα παραχάραξης χάλκινων , ασημένιων και χρυσών συλλεκτικών νομισμάτων στην χώρα μας.

Μάλλον σε ένα απο τα 4 κέντρα παραχάραξης θα δημιουργήθηκε... Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη
Καταγράφηκε
PapadopoulosK
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 57


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 18, 2021, 11:34:43 πμ »

Μια πολύ σημαντική πτυχή του προβλήματος είναι τα κέντρα παραχάραξης και διανομής πλαστών νομισμάτων στην Ελλάδα. Υπάρχουν τουλάχιστον 4 μεγάλα κέντρα παραχάραξης χάλκινων , ασημένιων και χρυσών συλλεκτικών νομισμάτων στην χώρα μας.

Μάλλον σε ένα απο τα 4 κέντρα παραχάραξης θα δημιουργήθηκε... Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη

Το έκαναν οι Κινέζοι κι αυτό  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελοΣαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός   Δραχμοεραστή. 
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 03, 2021, 07:38:52 μμ »

Δεν ειναι οριτζιναλ σφαλμα , καποιος επαιζε με τα νομισματα , δεν ειναι απο νομισματοκοπειο αυτα βγαλμενα.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences