Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 03:22:36 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 20 ΔΡΧ 1960 ΣΦΑΛΜΑ !!!!!  (Αναγνώστηκε 17676 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 01, 2015, 06:16:43 μμ »

Πριν μερικες μερες κανωντας μια από τις καθημερινες μου εξορμήσεις προς αναζητηση ομορφων - λαχταριστών νομισματων επεσα πανω σε ένα πολύ πολύ ιδιαιτερο 20 δραχμο 1960 με ένα αρκετα ενδιαφερον σφαλμα !!!!
Οι εικονες μιλανε από μονες τους ....
Καταγράφηκε
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 01, 2015, 06:19:30 μμ »

η κανονικη οψη του νομισματος
Καταγράφηκε
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 01, 2015, 06:20:24 μμ »

και η ιδιαιτερη μορφη του
Καταγράφηκε
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 01, 2015, 06:21:41 μμ »

Εχουμε ένα πιθανον αντρικο κεφαλι ...με μυτη - στομα κλπ !!!!!!!!!!!!!!!
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 02, 2015, 12:55:24 πμ »

ενδιαφερον κομματι χαρη!!το θεμα ειμαι κατα ποσο ειναι σφαλμα η 'σφαλμα', δηλαδη αν ειναι τυχαιο η φτιαχτο..εχουμε καμια ιδεα ποιος μπορει να απεικονιζεται?πες μας και αν υπαρχει τιποτε ιδιαιτερο στην περιφερεια του...

μια σκεψη που μου ηρθε ειναι η πιθανοτητα να ειναι προιον πλαστογραφου..δλδ να ηθελε πανω σε αυτο να τυπωσει καποιο πλαστο αλλο νομισμα..να ειναι απο νομισματοκοπειο θεωρω οτι ειναι καπως δυσκολο,δεν ξερουμε βεβαια και ποιο νομισμα μπορει να ειναι αυτο που τυπωθηκε πανω του...αλλα πως θα ηταν δυνατον να περασει απαρατηρητο?

ας ακουσουμε και αλλες αποψεις..να το χαιρεσαι παντως!! Χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 02, 2015, 06:48:20 πμ »

Ευχαριστω πολύ
Πραγματικα ενδιαφερον το νομισμα και εμενα μου εκανε εντυπωση το σχημα του και ειναι πλεον ενας ακομα λογος να είμαι πιο σχολαστικος όταν ψαχνω να αγορασω κατι !!! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 02, 2015, 09:44:11 πμ »

μεχρι την δευτερη φωτογραφια πιστευα οτι δεν αξιζει τον κοπο στην τριτη φωτο υπαρχει θεμα πως χτυπηθηκε ετσι και εκει ειναι η ουσια,καποιος εμπειρος εδω μπορει να μας πει περαιτερω (αν εχει ξαναδει ,αν ειναι μουφα η αν ειναι οντως καποιο ωραιο σφαλματακι)φιλε Χαρη μετρησε ποσα γραμμαρια ειναι και την διαμετρο να κανουμε μια πρωτη συγκριση,καλημερα
Καταγράφηκε
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 02, 2015, 09:48:13 πμ »

καλημέρα μαρκο
μεχρι το απογευματακι θα εχω κανει τις μετρήσεις και θα εχω νεοτερα .... Χαμόγελο
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 02, 2015, 10:06:08 πμ »

Προσωπικά ορίζω σαν σφάλμα βάσει του κανόνα : Οτιδήποτε προκαλείται σε κανονικό νόμισμα και από τυχαίο γεγονός, μόνο πριν ή κατά τη διάρκεια της εκτύπωσης.

Ουσιαστικά πρέπει να ικανοποιούνται τρεις συνθήκες (αναγκαίες) :
1. Κανονικό νόμισμα... άρα αναφερόμαστε σε δεδομένο νόμισμα και όχι άλλη κοπή και ίσως ποικιλία.
2. Τυχαίο γεγονός... άρα μιλάμε για κάτι μη ελέγξιμο και όχι π.χ. για διαφορετική ποικιλία.
3. Ο χρόνος δημιουργίας... 'μόνο πριν και κατά τη διάρκεια'... άρα το μετά οδηγεί σε άλλη διαδικασία.
Σημ. Μπορούν να μπούνε κι άλλες 'μικρότερες' συνθήκες, αλλά δεν είναι πάντα αναγκαίες.

Κατά την άποψή μου, δεν είναι σφάλμα.

Αν δημιουργήθηκε μετά, για κάποιους λόγους... Τι να πω ;; ... Θα μπορούσε να είναι δοκίμιο άλλης χώρας χτυπημένο επάνω σε 20 Δρχ 1960... ή... Δολιοφθορά, για να αυξηθεί η αξία πώλησης σε συλλέκτη... ή ... Κάποιος έπαιζε... Who knows, till now !!
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 02, 2015, 11:22:36 πμ »

Προσωπικά ορίζω σαν σφάλμα βάσει του κανόνα : Οτιδήποτε προκαλείται σε κανονικό νόμισμα και από τυχαίο γεγονός, μόνο πριν ή κατά τη διάρκεια της εκτύπωσης.

Ουσιαστικά πρέπει να ικανοποιούνται τρεις συνθήκες (αναγκαίες) :
1. Κανονικό νόμισμα... άρα αναφερόμαστε σε δεδομένο νόμισμα και όχι άλλη κοπή και ίσως ποικιλία.
2. Τυχαίο γεγονός... άρα μιλάμε για κάτι μη ελέγξιμο και όχι π.χ. για διαφορετική ποικιλία.
3. Ο χρόνος δημιουργίας... 'μόνο πριν και κατά τη διάρκεια'... άρα το μετά οδηγεί σε άλλη διαδικασία.
Σημ. Μπορούν να μπούνε κι άλλες 'μικρότερες' συνθήκες, αλλά δεν είναι πάντα αναγκαίες.

Κατά την άποψή μου, δεν είναι σφάλμα.

Αν δημιουργήθηκε μετά, για κάποιους λόγους... Τι να πω ;; ... Θα μπορούσε να είναι δοκίμιο άλλης χώρας χτυπημένο επάνω σε 20 Δρχ 1960... ή... Δολιοφθορά, για να αυξηθεί η αξία πώλησης σε συλλέκτη... ή ... Κάποιος έπαιζε... Who knows, till now !!
Σεβαστη η αποψη σχετικα με τα χαρακτηριστικα τα οποια θα πρεπει να δηλωνουν κατι σαν σφαλμα η όχι αλλα κανενας μας φυσικα δεν μπορει να γνωριζει πως δημιουργηθηκε ένα τετοιο πρόβλημα ...
Οποτε θεωρητικα και ισως πρακτικα κατι που κατά μεγαλο ποσοστο είναι πανομοιοτυπο σε διαμετρο ( 26.2 ) περιπου βαρος ( 7.3 γρ ελλιποβαρης λογω φθορας κλπ ) και μοιαζει στο γενικο συνολο λογω σχεδιασμου ( αλογο - δελφινι - λεπτομέρειες κλπ ) τι άλλο θα μπορουσε να είναι ? ...
Προφανως είναι ακρως περιεργο το σχεδιο που προκυπτει στο τελος γυριζωντας το νομισμα και κοιτωντας το ...αλλα καταληγουμε πολύ σωστα στο who knows ... Χαμόγελο
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 02, 2015, 01:32:59 μμ »

Δεν "προκυπτει" καποιο σχεδιο τυχαιο..ειναι ξεκαθαρα καποιο αλλο νομισμα χτυπημενο πανω στο 20αρικο.αυτο φαινεται και απο τις μπιλιες στην μερια του παυλου..το θεμα ειναι ποιο νομισμα απεικονιζεται και μετα να βρουμε το πως μπορει να εγινε..τελικα δεν μας ειπες αν εχει τιποτε ιδιαιτερο η περιμετρος..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 02, 2015, 01:59:04 μμ »

μου θυμίζει Τούρκικο ''Κεμάλ Ατατούρκ''
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 02, 2015, 02:43:00 μμ »

μου θυμίζει Τούρκικο ''Κεμάλ Ατατούρκ''

μιχαλη,μια ματια που εριξα δεν αντιστοιχει σε αυτο...αρχικα το πορτραιτο του κεμαλ κοιταει αριστερα,οχι δεξια οπως στο συγκεκριμενο...σαν προτομη θα μου εκανε για τον γεωργιο β αλλα και εκεινο κοιταει αριστερα... Αναποφασιστικότητα
που θα παει,ελπιζω να βγαλουμε ακρη...
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 02, 2015, 02:54:49 μμ »

Χαρη να ρωτησω κατι αλλο οταν γυρνας το νομισμα ειναι κανονικο;;δηλαδη οπως τα κανονικα 20δραχμα;;
Κωστα να ρωτησω εκτιμας δηλαδη οτι εγινε μετεπειτα κατι που φαινεται ποιο πειστικο αναλογιζομενος το δευτερο κεφαλι που και εμενα Γεωργιος β μου φερνει,εχω την απορια πως μπορει να εγινε;;
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 02, 2015, 03:03:38 μμ »

Σίγουρα έγινε μετά, με άλλη μήτρα. Είτε κανονική είτε φτιαχτή. Οπότε δεν θεωρείται σφάλμα.

Φεύγουμε λοιπόν από το σφάλμα και πάμε στην περίπτωση της επισφράγισης.

Επειδή το νόμισμα είναι χτυπημένο το 1960, αν η κεφαλή είναι προγενέστερη... τσουφ.
Αν είναι του 1960 και μετά, πρέπει να ψάξουμε στη βιβλιογραφία του άλλου κράτους, για ποιον λόγο μπορεί να υπάρχει επισφράγιση. Αν δεν υπάρχει βιβλιογραφία ή άλλοι λόγοι τότε πάλι... τσουφ.

Θέλει ψάξιμο για να βρεθεί και το νόμισμα και ο λόγος ύπαρξης.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences