Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 09:43:46 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Τhe penny black αξια  (Αναγνώστηκε 9651 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
broann
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 21


Προφίλ
« στις: Μάρτιος 31, 2012, 12:53:39 μμ »

kαλησπέρα σας παιδιά!

Είμαι νέο μέλος, και έχω ένα ξένο γραμματόσημό το οποίο μ χάρισαν πρόσφατα και θα ήθελα να μάθω κάποιες πληροφορίες για την αξία του καθότι δεν γνώριζω τπτ.Το γραμματόσημο αυτό είναι το penny black bhutan(1996),22 καρατια χρυσό και είναι σε άριστη κάτασταση.Προσπάθησα να βγάλω ακρη μέσω κάποιων site αλλα δυστυχώς δεν έβγαλα για αυτό αποφάσισα να ζητήσω την γνώμη των ειδικών. Γλώσσα Πόσο κοστίζει?Οποίαδηποτε γνώμη θα μ φανεί χρήσιμη.Ευχαριστω!
Καταγράφηκε
broann
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 21


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 01, 2012, 02:58:31 μμ »

αυτο ειναι το γραμματοσημο μου
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 01, 2012, 08:28:38 μμ »

ανναμαρια μου... καλη ερωτηση... αυτο ηθελα να το ρωτησω και εγω... γιατι το γραμματοσημο αυτο ηταν δωρο.. με το πρωτο τευχος της de agostini... για τα γραμματοσημα του κοσμου... ηταν το πρωτο περιοδικο με 0.99 ευρω... κατι τετοιο.... οποτε υπεθετα οτι το γραμματοσημο θα ηταν πολυ φτηνο...

ομως ειναι στο EBAY... να το πουλαει ενας 40 δολλαρια! τελικα τι παιζει με αυτο;; εχει κανεις στοιχεια για το συγκεκριμενο γραμματοσημο; ποσα βγηκαν, ποσο κανει.....
Καταγράφηκε
broann
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 21


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 01, 2012, 08:55:08 μμ »

αληθεια ηταν στο περιοδικο αυτο?Αυτο δεν το γνωριζα...Εχω ψαξει γνκ στο ιντερνετ καποια site αλλα τα περισσοτερα που βρηκα ηταν για την ιστορια του και για το κλασσικο panny black.στο ebay οπως ειπες το πουλάνε στα 40 δολαρια,στην χρυση ευκαιρια που εχω ψαξει επισης εχω δει κατι τιμες  στα 100 ευρω η 200 και επαθα εγκεφαλικο γιατι οι περισσοτεροι βαζουν πολυ οτι να ναι τιμες εκει περα.σιγουρα παντως η αξια του δεν ειναι τοσο υψηλη αλλα καποιο site π να το αξιολογει δεν εχω βρει....  Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 01, 2012, 11:35:34 μμ »

αληθεια ηταν στο περιοδικο αυτο?Αυτο δεν το γνωριζα...Εχω ψαξει γνκ στο ιντερνετ καποια site αλλα τα περισσοτερα που βρηκα ηταν για την ιστορια του και για το κλασσικο panny black.στο ebay οπως ειπες το πουλάνε στα 40 δολαρια,στην χρυση ευκαιρια που εχω ψαξει επισης εχω δει κατι τιμες  στα 100 ευρω η 200 και επαθα εγκεφαλικο γιατι οι περισσοτεροι βαζουν πολυ οτι να ναι τιμες εκει περα.σιγουρα παντως η αξια του δεν ειναι τοσο υψηλη αλλα καποιο site π να το αξιολογει δεν εχω βρει....  Αναποφασιστικότητα

ψαχνωντας βρηκα ενα ξενο που εγραφε οτι η τιμη καταλογου για το γραματοσημο αυτο ειναι  10 δολλαρια!

ειναι αδυνατον να ειναι ακριβο γιατι το δικο μου το πηρα απο το περιοδικο... το οποιο.... πηρα μονο το πρωτο τευχος που ηταν και πολυ φτηνο! χαχαχα εβαλαν μεν καλο σχετικα με τα υπολοιπα που εδιναν στα αλλα τευχη για να πιασουν πελατες.. οπως ειχαν κανει και με τα νομισματα του κοσμου που στο πρωτο τευχος εδιναν δωρο ενα αμερικανικο μισοδολλαρο με 40% ασημι... ενω τα αλλα νομισματα και χαρτονομισματα ηταν πολυ φτηνα....

απο τιμες.. αστα... εχω δει και εγω και εχω φρικαρει... εκει... ειτε δεν ξερουν, ειτε ψαχνουν κοροιδα.... αστο... ποναει αυτο... Λύπη

το συγκεκριμενο γραμματοσημο δεν δοθηκε μονο στην ελλαδα... αλλα το ιδιο περιοδικο εβγαινε και στην ιταλια... και το ειχαν και εκει.. οποτε μιλαμε οτι η εταιρεια πρεπει να ειχε παρει ενα τεραστιο αριθμο απο αυτα τα γραμματοσημα... αρα.. πως γινεται να ειναι ακριβα;;

ο χρυσος που εχει πανω.. ειναι απλα ενα παρα πολυ λεπτο φυλλο... πολυ ποιο λεπτο απο αλουμινοχαρτο... μιλαμε για σχεδον καθολου βαρος....
αν εχεις δει σε κανενα ντοκιμαντερ ή εκπομπη... τα φυλλα αυτα τα πουλανε πολυ φτηνα στην ινδια και σε παραπλησια κρατη... οπου οι ινδουιστες τα παιρνουν και τα βαζουν στους θεους τυς... στου ναους...
ειναι τοσο λεπτα που τα παιρνει ο αερας και διαλυονται!
επισεις χρησιμοποιουνται πχ σε επιπλα που τα περνανε χρυσο... (βαζουν το φυλλο και με ειδικο σφυρακι το χτυπανε και γινεται ενα με το ξυλο...) αλλα αν δεν κανω λαθος ακομα και στην ζαχαροπλαστικη!!! κατι περιεργες χρυσες τουρτες κτλ... νομιζω ειναι με αυτο...

λοιπον.... εδω.. το εκαναν ενα με το χαρτι (για να ξερεις.. υπαρχουν και αλλα χρυσα γραμματοσημα αλλα και χρυσα χαρτονομισματα!), και φτιαχτυκε το γραμματοσημο! αυτοι που το πουλανε ακριβα... ειδαν χρυσο και νομιζαν οτι .... ειναι κατι ακριβο.... αλλα δεν ειναι.....

τωρα... ελπιζω καποιος που εχει καταλογο παγκοσμιο να μας πει τιραζ και τιμες...
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 02, 2012, 06:38:58 πμ »

Aυτο που μας δεινχεις δεν ειναι τιποτα αλλο παρα ενα αντιγραφο του πρωτου γραμματοσημου που κυκλοφορησε το 1840!!
Αν θες να μαθεις περισσοτερα διαβασε εδω http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=28.0
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 02, 2012, 01:26:32 μμ »

Aυτο που μας δεινχεις δεν ειναι τιποτα αλλο παρα ενα αντιγραφο του πρωτου γραμματοσημου που κυκλοφορησε το 1840!!
Αν θες να μαθεις περισσοτερα διαβασε εδω http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=28.0


Γιωργο μου ειναι επισημο γραμματοσημο του Μπουταν που βγηκε για να γιορτασει... (οπως πολλα κρατη κανουν με νομισματα.. για διαφορα θεματα..χωρις καποιο ομωες ιδιαιτερο λογο...), για το  πρωτο γραμματοσημο στον κοσμο... ή καποια επετειο....

ειναι οντως μια απομιμιση του penny black, αλλα ειναι οπως εκαναν εδω τους ερμηδες το 1961, και νομιζω και το 2011? το ιδιο σχεδιο αλλα αλλο γραμματοσημο....

ο καταλογος πρεπει να το εχει μεσα.. αλλα.. δεν εχουμε τον καταλογο..
Καταγράφηκε
GreekCollector
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 25, 2014, 10:01:51 μμ »

Επαναφέρω αρχαίο θέμα και συγγνώμη για αυτό αλλά κι εγώ νομίζω ότι το γραμματόσημο δεν είναι καμίας ιδιαίτερης αξίας...έχω κι εγώ ένα από το γνωστό περιοδικό...όμορφο είναι...αλλά μέχρι εκεί...στο ebay έχω δει τα τέρατα κατά καιρούς...
Καταγράφηκε
Chrpass
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 14


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 29, 2014, 01:15:31 πμ »

Scott
Bhutan
1996, Dec. 17   Perf. 13 1/2
1135 A131 140nu black & gold 10.00 10.00
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences