Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 12:13:39 πμ
Ψηφοφορία
Ερώτηση: ΧΡΥΣΌΣ ΑΡΙΣΤΟΤΈΛΗΣ
Αγόρασα απο την τράπεζα
Αγορασα τιμη εκδοσης
Αγορασα με καπελο απο  10- 30%
Αγορασα με καπελο απο 30-60%
Αγορασα με καπελο απο 60- 100%
Δεν το έχω αλλά πιστεύω ότι θα έχει ανοδικες τάσεις
Δεν το έχω αλλά θέλω να το αποκτήσω
Δεν ασχολούμε με αναμνηστικά .
Δεν με ενδιαφέρει αυτό το νόμισμα

Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 ... 9
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΑΝΑΜΝΗΣΤΙΚΑ ΧΡΥΣΑ ΤΤΕ 2013-2015  (Αναγνώστηκε 117457 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
splros_collec
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 987


Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Οκτώβριος 25, 2015, 06:29:56 μμ »

Τα χαιρετισματα μου στους φιλους ΕΠΙΣΚΕΠΤΕΣ που σε κατι τετοια θεματα μας τιμουν με την παρουσια τους Σαρκασμός Σαρκασμός
Παιδια δωρεαν ειναι, γινεται μελη να μας πειτε και την γνωμη σας Κλείσιμο ματιού Χαμόγελο
Καταγράφηκε
apb
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 714


Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Οκτώβριος 25, 2015, 06:50:51 μμ »

5 φορες το χω γραψει τι δεν βγαζει νοημα? Στριφογύρισμα ματιών Λεω ας επιβεβαιωσουν 2-3φιλοι οτι προσφερουν σε αυτες τις τιμες που λες.
Ναι εχω βαλει ζητηση γενικα για προιοιντα ττε σε τιμη εκδοσης !! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Toni-g
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3010


Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Οκτώβριος 25, 2015, 06:54:36 μμ »

5 φορες το χω γραψει τι δεν βγαζει νοημα? Στριφογύρισμα ματιών Λεω ας επιβεβαιωσουν 2-3φιλοι οτι προσφερουν σε αυτες τις τιμες που λες.
Ναι εχω βαλει ζητηση γενικα για προιοιντα ττε σε τιμη εκδοσης !! Χαμόγελο
τωρα μιλαμε η κατουραμε?καταλαβαινεις οτι δεν εχει σχέση το οτι πουλάνε στην τιμη αυτη αλλα μας αρκει να το εχουν αγορασει στην τιμη αυτη για να βγάλουμε το συμπέρασμα .
Εσυ δεν εχεις αποψη να γράψεις τιμες που θεωρείς οτι ισχύουν ?
Αν σου προσφέρω δηλαδη τα χρυσα του 12 σε τιμη έκδοσης της Ττε δηλαδη 500+500 =1000€ Τα θες?
Καταγράφηκε
apb
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 714


Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Οκτώβριος 25, 2015, 07:06:08 μμ »

2012 αβερωφ-βαλκανικοι 450€
2013 ιπποκρατης.             450€
2014 αριστοτελης              650€
2015 αρχιμηδης                 450€

Τις παραπανω τιμες θεωρω οτι εχουν τα χρυσα .διορθωστε με αν κανω λαθος (θα γινει  γιουρουσι για τον Αριστοτελη τωρα  Σαρκασμός)

Ανηρτησες τιμες αυτων των 4 νομισματων  τωρα λες 500+500 δεν βλεπω κανα 500αρι πανω ε μαλλον δε μιλαμε αλλα νταλα.της παρασκευης το γαλα.Εγω εξεφρασα τη γνωμη μου νομιζω την καταλαβαινουν οσοι θελουν να την καταλαβουν και βλεπω συμφωνουν και αλλοι μαζι μου ειτε γραφοντας ειτε σιωποντας(στην επικληση για επιβεβαιωση) Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
ig
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 282


Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Οκτώβριος 25, 2015, 07:17:03 μμ »

Παρατηρώ ενα πολύ μεγάλο ευρος πιθανων τιμών για τον Αριστοτέλη με βάση όσα γραφτηκαν...
Για τα υπόλοιπα τρία, ειναι τα 450Ε η τιμή πιάτσας; (κατι που αν ισχυει τοτε τα δύο ειναι κατω
απο την τιμη εκδοσης)
Καταγράφηκε
Toni-g
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3010


Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Οκτώβριος 25, 2015, 07:20:25 μμ »

2012 αβερωφ-βαλκανικοι 450€
2013 ιπποκρατης.             450€
2014 αριστοτελης              650€
2015 αρχιμηδης                 450€

Τις παραπανω τιμες θεωρω οτι εχουν τα χρυσα .διορθωστε με αν κανω λαθος (θα γινει  γιουρουσι για τον Αριστοτελη τωρα  Σαρκασμός)

Ανηρτησες τιμες αυτων των 4 νομισματων  τωρα λες 500+500 δεν βλεπω κανα 500αρι πανω ε μαλλον δε μιλαμε αλλα νταλα.της παρασκευης το γαλα.Εγω εξεφρασα τη γνωμη μου νομιζω την καταλαβαινουν οσοι θελουν να την καταλαβουν και βλεπω συμφωνουν και αλλοι μαζι μου ειτε γραφοντας ειτε σιωποντας(στην επικληση για επιβεβαιωση) Κλείσιμο ματιού
αλλα λόγια ν αγαπιόμαστε .τιμες έκδοσης δεν ζητάς και δεν βρισκεις ?εγω σου βρήκα  Κλείσιμο ματιού
Λοιπόν για να μην χάνουμε τον καιρο μας και δεν το,χω τοςο με το γράψιμο
Αλλος κανεις να μας πει ποσο πήρε τον Αριστοτελη του ?
δικο του Ατιστοτελη ομως ,οχι ενός φίλου και ενός γνωστού που άκουσε  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
apb
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 714


Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Οκτώβριος 25, 2015, 07:40:57 μμ »

Μου βρηκες τιμες εκδοσης στα.μονα νομισματα που κατ' εσενα πωλουνται κατω απ την τιμη εκδοσης, ωραιος!κατα τ αλλα μιλαμε σοβαρα
Καταγράφηκε
splros_collec
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 987


Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Οκτώβριος 25, 2015, 07:44:23 μμ »

2012 αβερωφ-βαλκανικοι 450€
2013 ιπποκρατης.             450€
2014 αριστοτελης              650€
2015 αρχιμηδης                 450€

Τις παραπανω τιμες θεωρω οτι εχουν τα χρυσα .διορθωστε με αν κανω λαθος (θα γινει  γιουρουσι για τον Αριστοτελη τωρα  Σαρκασμός)

Ανηρτησες τιμες αυτων των 4 νομισματων  τωρα λες 500+500 δεν βλεπω κανα 500αρι πανω ε μαλλον δε μιλαμε αλλα νταλα.της παρασκευης το γαλα.Εγω εξεφρασα τη γνωμη μου νομιζω την καταλαβαινουν οσοι θελουν να την καταλαβουν και βλεπω συμφωνουν και αλλοι μαζι μου ειτε γραφοντας ειτε σιωποντας(στην επικληση για επιβεβαιωση) Κλείσιμο ματιού
αλλα λόγια ν αγαπιόμαστε .τιμες έκδοσης δεν ζητάς και δεν βρισκεις ?εγω σου βρήκα  Κλείσιμο ματιού
Λοιπόν για να μην χάνουμε τον καιρο μας και δεν το,χω τοςο με το γράψιμο
Αλλος κανεις να μας πει ποσο πήρε τον Αριστοτελη του ?
δικο του Ατιστοτελη ομως ,οχι ενός φίλου και ενός γνωστού που άκουσε  Σαρκασμός
Εαν παει για εμενα το τελευτεο δεν το ακουσα απλα ,οπως το εγραψα ετσι ειναι!
Παντως περα απο εσενα τονι που βγηκες και ειπες την γνωμη σου για ολα (οποια και να ειναι αυτη)ακρα του ταφου σιωπη Σαρκασμός
Υπαρχουν πολλα συμφεροντα μαλλον και καλα ειναι να μην λεμε δημοσια τιμες ισως?Απορία Κλείσιμο ματιού
Οπως και να εχει παντως ειναι ενα απο τα top αναμνηστικα νομισματα που ενδιαφερει αρκετους συλλεκτες και οχι μονο απο Ελλαδα*
Καταγράφηκε
Toni-g
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3010


Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Οκτώβριος 25, 2015, 07:50:13 μμ »

Μου βρηκες τιμες εκδοσης στα.μονα νομισματα που κατ' εσενα πωλουνται κατω απ την τιμη εκδοσης, ωραιος!κατα τ αλλα μιλαμε σοβαρα
τζαμπα γράψιμο παλικάρι ,δεν βγαινει άκρη .φαινεται οτι διαφωνούμε αλλα δεν καταλαβα τι εννοείς με όσα γράφεις .
Δεν μας είπες την αποψη σου για να κλείσουμε τελοσπαντων .
Αν θες γραψε μας το σκέφτεσαι ξεκάθαρα  Κλείσιμο ματιού
Στην αγγελια ζήτησης που εχεις βάλει παρεμπιπτόντως ζητάς blister και τριπτυχα  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Οκτώβριος 25, 2015, 07:51:53 μμ »

Παιδια θα σας κανω μια προταση αλλα ειναι λιγο δυσκολο να εφαρμοστει. Ολα που λετε μου ειναι αγνωστα οποτε δεν εχω καν εικονα ποια ειναι τα αναμνηστικα και ποσα τετοια εχουν εκδοθει. Μηπως να φτιαχνατε ψηφοφορια για το καθενα νομισμα ποσο το αγορασε ο καθενας σας.
Κποιοι ισως δεν θελουν να γραψουν για τους δικους τους λογους Με μια ψηφοφορια μιλατε σε αλλη βαση  Κλείσιμο ματιού.

Θα μπορουσε οι επιλογες να ειναι

1.Αγορασα απο τραπεζα
2.Αγορασα τιμη εκδοσης
3.Αγορασα με καπελο εως 50%
4.Αγορασα με καπελο απο 50-100%
5 αγορασα με καπελο πανω απο 100%

Μετα συνεχιζετε την συζητηση ωραια και καλα σε αυτο το θεμα παλι οπως τωρα  Σαρκασμός Πειτε αν ειναι εφικτο εσεις που γνωριζετε το αντικειμενο  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
Toni-g
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3010


Προφίλ
« Απάντηση #55 στις: Οκτώβριος 25, 2015, 07:52:39 μμ »

2012 αβερωφ-βαλκανικοι 450€
2013 ιπποκρατης.             450€
2014 αριστοτελης              650€
2015 αρχιμηδης                 450€

Τις παραπανω τιμες θεωρω οτι εχουν τα χρυσα .διορθωστε με αν κανω λαθος (θα γινει  γιουρουσι για τον Αριστοτελη τωρα  Σαρκασμός)

Ανηρτησες τιμες αυτων των 4 νομισματων  τωρα λες 500+500 δεν βλεπω κανα 500αρι πανω ε μαλλον δε μιλαμε αλλα νταλα.της παρασκευης το γαλα.Εγω εξεφρασα τη γνωμη μου νομιζω την καταλαβαινουν οσοι θελουν να την καταλαβουν και βλεπω συμφωνουν και αλλοι μαζι μου ειτε γραφοντας ειτε σιωποντας(στην επικληση για επιβεβαιωση) Κλείσιμο ματιού
αλλα λόγια ν αγαπιόμαστε .τιμες έκδοσης δεν ζητάς και δεν βρισκεις ?εγω σου βρήκα  Κλείσιμο ματιού
Λοιπόν για να μην χάνουμε τον καιρο μας και δεν το,χω τοςο με το γράψιμο
Αλλος κανεις να μας πει ποσο πήρε τον Αριστοτελη του ?
δικο του Ατιστοτελη ομως ,οχι ενός φίλου και ενός γνωστού που άκουσε  Σαρκασμός
Εαν παει για εμενα το τελευτεο δεν το ακουσα απλα ,οπως το εγραψα ετσι ειναι!
Παντως περα απο εσενα τονι που βγηκες και ειπες την γνωμη σου για ολα (οποια και να ειναι αυτη)ακρα του ταφου σιωπη Σαρκασμός
Υπαρχουν πολλα συμφεροντα μαλλον και καλα ειναι να μην λεμε δημοσια τιμες ισως?Απορία Κλείσιμο ματιού
Οπως και να εχει παντως ειναι ενα απο τα top αναμνηστικα νομισματα που ενδιαφερει αρκετους συλλεκτες και οχι μονο απο Ελλαδα*
Σπυρο δεν το ειπα για σένα φυσικα .ειναι εντελως διαφορετικό να γράψουμε για την αγορα που κάναμε οι ιδιο σε σχέση με μια αγορα που ακούσαμε τρίτων.
Παρα ταύτα ,την στιγμη που μιλαμε υπαρχουν 2 στο eBay στα 1070€ με αντιπροσφορά .Τρεχατε  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #56 στις: Οκτώβριος 25, 2015, 08:11:19 μμ »

Εγω τον δικό μου το αγόρασα  από φιλο στα 550 και τον εδωσα σε φιλο  στα 550  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #57 στις: Οκτώβριος 25, 2015, 08:26:22 μμ »

  Χαίρομαι που γίνεται αυτήν η κουβέντα, αν θέλουμε να λεγόμαστε στέκι συλλεκτών, είναι καλή  κουβέντα. Εγώ την ξεκίνησα, διερωτούμενος  για το αν πλήρωσα πολλά δίδακτρα. Κατά την άποψη μου, αν και ασχολήθηκα μια μέρα πιστεύω ότι τα δικά μου τα πήρα καλά και κανένας δεν πήγε να με εκμεταλλευτεί...

 Ας μην χάνουμε το χαλί κάτω από τα πόδια μας όταν μαθαίνουμε μια πραγματικότητα που είναι διαφορετική από αυτή που πιστεύουμε...
 
 Ο Τονι προς τιμή του βγήκε και είπε τις τιμές που πιστεύει και δεν είναι και κανένας άσχετος, αλλά πολύ σχετικός! Ούτε θεωρώ να πιστεύει κανείς ότι βγήκε να διαμορφώσει τιμές που δεν ισχύουν , για λόγους ιδίου  οφέλους. Δεν έχουμε και όλοι τις ίδιες πηγές και πληροφόρηση...

 Αν και δεν έχω ασχοληθεί με τα χρυσά με το λίγο ψάξιμο που έκανα, πιστεύω πως ένας μέσος συλλέκτης θα μπορούσε να βρει τις τιμές που ανέφερε ή λίγο μεγαλύτερες... Στο 50άρι...

 Το νόμισμα που έφυγε στα 1500 μπορεί να ήταν μια περίπτωση, η οποία είναι και ανεπιβεβαίωτη.

 Οι τιμές κλεισίματος μιας βδομάδας η ενός μήνα και βέβαια μπορούν να θεωρηθούν τιμές αγοράς τωρινές, καθώς τα νομίσματα δεν παίρνουν 30-40-50% σε ένα μήνα. Όσο για τα στοκ που υπάρχουν, είναι πολύ αυτόι που έχουν αρκετές δεκάδες στοκαρισμένα, να είστε σίγουροι για αυτό.

 Στην ΠΝΕ αν έκλεισε το ζευγάρι τα  ασημένια 110ε, πιστεύεται ότι δεν ήταν κόσμος εκεί μέσα να αναγνωρίσει τιμές ευκαιρίας Απορία

 Δεν μπορούμε να έχουμε πλήρη εικόνα για την αξία ενός νομίσματος μόνο από μια πηγή... Από μερικά κλεισίματα στο εβαυ. (Ως γνωστόν κάποιες συναλλαγές δεν ολοκληρώνονται ποτέ, και κάποιες ανεβαίνουν στα ύψη λόγω λαγών.) Καλό είναι να έχουμε τουλάχιστον 3 διαφορετικές πηγές για διασταύρωση...
 
 Αν εγώ έχω 1 αριστοτέλη που τον αγόρασα 450 ευρώ ή 550 ευρώ και είμαι συλλέκτης, γιατί να τον δώσω σε αυτόν που τον ζητάει 550 ή  650? Αν όμως έχω 10 κομμάτια που τα πήρα 350 ή 450  γιατί να μην το δώσω στα 650 , που θα βγάλω και 200-300 ευρώ κέρδος... Γιατί αν είμαι έμπορος το χρήμα πρέπει να γυρνάει και όχι να κάθεται 10-20 χρόνια για να τα μοσχοπουλήσω 1500 & 2000 , αν θα έχουν τόσο. (που μπορεί και να έχουν).

 Η κουβέντα αυτή είναι καλή για να ξεστραβωνόμαστε (και εγώ μαζί) και να μην κοιτάμε σαν Γιαπωνέζοι τουρίστες τα ασημένια στα 2-3 κατοστάρικα και τα χρυσα στα 1000 κ 1500!

 Καλά λέει ο Χάρος για το συλλεκτιλίκι και τους πιούρους συλλέκτες, τουλάχιστον εδώ μέσα ας δείχνουμε και λίγη αλληλεγύη...

 Υ.Γ. Φίλε ig  δεν είναι για σένα αυτά, έχουν πάνω από 30% premium...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 25, 2015, 08:37:00 μμ από lucky_louk » Καταγράφηκε
splros_collec
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 987


Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Προφίλ
« Απάντηση #58 στις: Οκτώβριος 25, 2015, 08:34:17 μμ »

Εγω τον δικό μου το αγόρασα  από φιλο στα 550 και τον εδωσα σε φιλο  στα 550  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Ωραιος ο Δημητρης Σαρκασμός
Καταγράφηκε
GASS
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 530


Προφίλ
« Απάντηση #59 στις: Οκτώβριος 25, 2015, 08:35:57 μμ »

Μαζι σου Ανδρεα
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 ... 9
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences