Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 08:09:47 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ο ΑΣΗΜΕΝΙΟΣ ΦΟΙΝΙΚΑΣ  (Αναγνώστηκε 36207 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« στις: Οκτώβριος 22, 2015, 08:12:53 μμ »

Σκεφτηκα να φτιαξουμε ενα θεμα με το πρωτο νομισμα του Ελληνικου κρατους, καθως ο καθε συλλεκτης θελει να τον ενταξη στη συλλογη του.

Θα προσπαθησω να γραψω οτιδηποτε γνωριζω απο συζητησεις με συλλεκτες, απο τις διαφορες ιστοσελιδες και απο βιβλιογραφια τον καιρο που ασχολουμαι -δεν γνωριζω και πολλα- οποτε οποιοσδηποτε θελει να προσθεσει κατι μπορει ελευθερα για να κανουμε αυτο το θεμα που απασχολει πιστευω τους περισσοτερους Ελληνες συλλεκτες καλυτερο.

Ο κυβερνητης Καποδιστριας απο τις πρωτες του ενεργειες ηταν να κοψει εθνικο νομισμα που θα αντικαταστησει τα διαφορα ευρωπαικα και Τουρκικα νομισματα που κυκλοφορουσαν στον Ελευθερο πλεον Ελληνικο χωρο!

Εστειλε λοιπον τον Αλεξανδρο Κοντοσταυλο ταξιδι στην Ιταλια για να αγορασει τα μηχανηματα που θα χρησιμοποιουνταν για την κοπη εθνικου νομισματος! Εκεινος αγορασε λοιπον μεταχειρισμενα μηχανηματα-πιεστηρια απο την Μαλτα. Η τιμη ηταν μολις 100 λιρες Αγγλιας! Αγορασε επισης διαφορα εξαρτηματα απο την Μασσαλια.

Καθως τα μηχανηματα στηθηκαν στην αυλη του σπιτιου του κυβερνητη στην Αιγινα καποιοι δεν πιστεψαν οτι με αυτα τα παλια, μεταχειρισμενα πιεστηρια θα μπορουσε να γινουν τα νομισματα του Ελληνικου κρατους και προτειναν στον Καποδιστρια να δωθει η κοπη σε ευρωπαικο νομισματοκοπειο! Ο κυβερνητης αρχικα πειστικε αλλα αργοτερα ζυγιζοντας καλυτερα τα πραγματα ειδε το υψηλο κοστος της παραγγελιας επεστρεψε στο αρχικο σχεδιο της κοπης στο Ελληνικο νομισματοκοπειο.

Στις 12 Μαιου 1829 αρχισαν οι εργασιες στο εθνικο νομισματοκοπειο και στις 27 Ιουνιου κοπηκε το πρωτο νομισμα! Αφου εγκριθηκαν τα νομισματα ξεκινησαν οι εργασιες και εως τα τελη Σεπτεμβριου παραδοθηκαν στο κοινο 5.000 αργυροι φοινικες! Ως τελος Μαιου 1830 ειχαν κοπει οι υπολοιποι 7.000 περιπου και δεν βγηκαν αλλοι. Το επομενο ασημενιο νομισμα ηταν η δραχμη του Βασιλια Οθωνα!

Το ασημι για την κοπη των ασημενιων νομισματων δοθηκε απο νησιωτες κυριως Υδραιους, καθως δεν υπηρχε η πρωτη υλη σε ευγενες μεταλο! Επισης για τον πληθωρισμο της εποχης και την ανταλακτικη αξια του εθνικου πλεον νομισματος σε καμια περιπτωση δεν επαρκουσε για να καλυψει τις αναγκες των συναλαγων. Ηταν λοιπον περισσοτερο θεμα εθνικου γοητρου η υπαρξη ασημενιου νομισματος παρα η ουσιαστικη χρησιμοτητα του!

Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 22, 2015, 08:13:51 μμ »

Τα τεχνικα στοιχεια του νομισματος

Το τιραζ ειναι 11.978 κοματια. Εχει διαμετρο 22,2 χιλιοστα. Το βαρος κυμαινεται με αρκετα μεγαλες αποκλισεις καθως τοτε στο νομισματοκοπειο δεν μπορεσαν να κοψουν δισκους με ακριβεια βαρους και σωστης περιεκτικοτητας σε ασημι. Οι διακυμανσεις που εχουν καταγραφει ειναι απο 3,7 γραμμαρια ως 4,45! Αποκλιση πανω απο μισο γραμμαριο σε τοσο μικρο νομισμα.

Η ισοτιμια δοθηκε ως 6 φοινικες ενα ισπανικο κολονατο. Η περιεκτικοτητα ηταν 900αργυρος/100χαλκος. Στην προσμιξη υπαρχουν πολλες αποκλισεις!

Στην εμπρος οψη εικονιζεται το μυθικο πουλι των Αιγυπτιων ο φοινικας καθως αναγεναται απο τις σταχτες του μεσα απο φλογες, πανω απο το φοινικα ειναι ο σταυρος ο οποιος ειναι περιγραμμα και οχι -γεματος- οπως ολα τα υπολοιπα καποδιστριακα νομισματα. Ο φοινικας κοιταζει αριστερα και ψηλα ακτινες φωτος. Περιμετρικα αναγραφεται ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΟΛΙΤΕΙΑ και κατω απο την παρασταση η επιγραφη αωκα. Εχει ιδιεταιρη οδοντωση την οποια θα αναφερθω πιο κατω.

Στην εμπρος οψη αναγραφει κεντρικα την αξια 1ΦΟΙΝΙΞ το οποιο περιβαλεται δεξια απο ενα κλαδι ελιας και αριστερα απο ενα σταχυ. Κατω αναγραφει την ημερομηνια 1828 και περιμετρικα ΚΥΒΕΡΝΗΤΗΣ Ι. Α. ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΣ. (κατηγορηθηκε απο πολλους επειδη εγραψε το ονομα του επανω στα νομισματα)

Ειναι κομμενο σε σχεδιο νομισματος.

Το σχεδιο ο κυβερνητης και το επιτελειο του το δανειστηκε απο αλλα νομισματα της εποχης που εχουν το ιδιο σχεδιο!


Στις φωτο που ακολουθουν σας δειχνω σε φωτογραφια τον δικο μου ο οποιος εχει τα εξης χαρακτηριστικα τα οποια αναφερω για να κανετε συγκρισεις:

Βαρος 4,44 γραμμαρια
Παχος δισκου 1,5 χλιοστα
Διαμετρος 22,2 χιλιοστα



Φυσικα περιμενω παρατηρησεις σε οτιδηποτε εχω κανει λαθος η εχω ξεχασει και φυσικα απο ολους φωτογραφιες και φυσικα τεχνικα χαρακτηριστικα για να κανουμε συγκρισεις απο ατομα που εχουν επεξεργαστει τετοια κοματια!
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 22, 2015, 08:20:30 μμ »

Ενα αλλο σημαντικο σημειο ειναι η οδοντωση του νομισματος! Ειναι το μοναδικο νομισμα που εχει οδοντωση απο τα νομισματα που κοπηκαν στην Αιγινα που εχει.

Ειναι αρκετα ιδιεταιρη και δεν αντιγραφεται. Εχει καποια πολυ ελαφρια κλιση και τα δοντια ειναι τελειως ακανονιστα. Δοντι απο δοντι εχει πολυ μεγαλη αποκλιση! Δεν μπορω να ξερω πως φτιαχτηκε καθως δεν γνωριζω τις τεχνικες της εποχης. Νομιζω παντως οτι δεν χρησιμοποιηθηκε κολαρο.

Εχω ακουσει οτι υπαρχουν φοινικες οι οποιοι ειναι ακριβως το ιδιο σχεδιο αλλα εχουν διαφορετικη οδοντωση η οποια ειναι συμμετρικη απολυτα και ευθεια! Δεν εχω δει κοματι ουτε απο φωτο οποτε αν καποιος εχει στο αρχειο του και θελει ας μας την δειξει!

Σας δειχνω φωτος απο τον δικο μου με την χαρακτηριστικη οδοντωση του

Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 22, 2015, 08:24:34 μμ »

Να πουμε βεβαια οτι δεν ειναι η τρομερη σπανιοτητα και κατα καιρους εμφανιζεται συχνα παρα το μικρο τιραζ! Υπαρχει και σε πολυ υψηλες καταστασεις και παντα κραταει τιμη καθως ειναι περιζητητο νομισμα ακομη και σε φαην καταστασεις!


Λιγες φωτο ακομα απο τη χαρακτιριστικη οδοντωση

*Οι φωτο δεν ειναι οτι καλυτερο αλλα αυτο που πρεπει να δειτε θα το δειτε  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 674


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 22, 2015, 08:55:09 μμ »

Στέλιο, φανταστικός ο φοινικας!!!

Καταπληκτικό το αφιέρωμα-άρθρο σου!!!

Καλορίζικος αν και ξέρω πως τον έχεις πάρει εδώ και λίγο καιρό Κλείσιμο ματιού

Φανταστικό κομμάτι Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 22, 2015, 10:04:26 μμ »

Ωραιο θεμα, καλοριζικος ο Φοινικας.
Το πρωτο ασημενιο νομισμα του Ελληνικου κρατους, καθε δοντι της οδοντωσης και μια σταγονα ιστοριας..
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 22, 2015, 10:21:16 μμ από haros » Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 23, 2015, 08:17:30 πμ »

καλοριζικος ο φοινικας φιλε και μπραβο για τον χρονο που διαθεσες για να κανεις αυτο το ωραιο αρθρο Χαμόγελο
υ.γ για να μπουν στον χωρο νεοι απαραιτητη προυποθεση ειναι η γνωση και αυτο που εκανες ειναι ενα λιθαρακι προς αυτη την κατευθυνση ;)πολλα++++..αναμενω απο τους γνωστες του Κυβερνητη και αλλες ενδιαφερουσες πληροφοριες
Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 23, 2015, 06:22:23 μμ »

Ευχαριστω για τα λογια σας παιδια  Χαμόγελο Μερικα θεματα που οποιος ενδιαφερεται μπορει να αντλησει περισσοτερες πληροφοριες βαζω σε λινκ... Υπαρχουν και αλλα αλλα θελει λιγακι ψαξιμο στην αναζητηση!  Κλείσιμο ματιού Για μενα τα θεματα αυτα ειναι σημαντικοτατα και οι πληροφοριες αυτες που γραφωνται εδω δεν βρισκονται σε βικιπεδια  Κλείσιμο ματιού

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=337.0
http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=301.0
http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=99.0
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
partsa
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 581



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 23, 2015, 08:22:39 μμ »

Ωραίος ο Φοίνικας σου ιάπωνα. Όπως έχω ξαναπεί, κατα τη γνώμη μου φυσικά, αν έπρεπε να κρατήσουμε μόνο ένα νόμισμα απο τη νεότερη Ελληνική νομισματοκοπια με τη μεγαλύτερη ιστορική και συναισθηματική αξία αυτό θα ήταν αναμφίβολα ο φοίνικας. Να το χαίρεσαι φίλε μου.
Καταγράφηκε
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 23, 2015, 10:05:14 μμ »

Ωραια τα εγραψες Στελιο! εικεινα που μπορω να παρατηρησω ειναι!

1, το θεμα επρεπε να ειναι στην εννοτητα καποδιστριας!

2, οι φοινικες με συμμετρικη οδοντωση θεωρουνται πλαστοι!

για το συλλεκτη που δεν εχει φοινικα αποτελει (και ετσι πρεπει) μεγαλο αποθημενο και ειναι μεγαλη η χαρα οταν αυτο το κομματι μπαινει στη συλλογη! εγω τον εχω καμια 10ρια χρονια τον δικο μου και τωρα ειτε υπαρχει ειτε οχι στη συλλογη ενα και το αυτο ειναι καμια σημασια δεν του δινω μιας και με ενδιαφερουν τα διαφορα χαλκινα που μαζευω στις διαφορες ποικιλιες και καταστασεις! οταν τον απεκτησα ομως (ακριβοπληρωμενο τοτε) ηταν τοση η χαρα μου που θα θυμαμαι σε ολη μου τη ζωη εκεινη την ημερα!

δεν τον εχω φωτογραφισει καλα εχω μια παλια φωτο και σας τον ανεβαζω!
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 23, 2015, 10:19:19 μμ »

πολυ ομορφος ο φοινικας σου μολοσσε  Άνεση Άνεση
συμφωνω στο τελος οταν τελειωσουνε τα σχολια να κρατηθουν τα απαραιτητα σχολια οπως και η φωτο που θα ανεβαζεται με φοινικες και να καρφιτσωθει ειτε σε ξεχωριστη ενοτητα Καποδιστρια ειτε σε καποια ενοτητα σαν υποενοτητα στις ηδη υπαρχουσες με θεμα τον Κυβερνητη,νασται καλα ολοι γιατι ειδικα στον Κυβερνητη μαθαινουμε νεα πραγματα Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 23, 2015, 10:23:37 μμ »

Θωμα πολυ ωραιο το κοματι σου και καλοκεντραρισμενο! Το θεμα το ανοιξα εδω επειδη εδω ειναι κατηγορια αφιερωματα που κανουμε θεματα για νομισματα πιο ιδιεταιρα η καπως πιο θελκτικα ας το πω ετσι! Αν δεις τα υπολοιπα θεματα θα καταλαβεις  Κλείσιμο ματιού

Οι φοινικες με συμμετρικη οδωντωση εχεις δικιο θεωρουνται πλαστοι αλλα ξεχασα να το αναφερω αυτο! Εχεις δει ποτε ομως? Πιστοποιουνται? Εγω δεν εχω δει και θα ηθελα εστω απο φωτο να δω η να μου πει καποιος που εχει δει βαρος κλπ...

Αυτο που λες με την αγορα κοματιου το παθαινω και εγω συχνα.. Μολις μου ερθει καποιο κοματι που επιθυμουσα να αγορασω αμεσως σκεφτομαι την επομενη συλλεκτικη κινηση και αγορα! Σε λιγες μερες στα χερια μου απομυθοποιηται μπαινει στο αλμπουμ και βγαινει απ'το μυαλο!  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 23, 2015, 10:33:33 μμ »

στα χερια μου δεν εχω πιασει ποτα!

οσο για την απομυθοποιηση ναι συμβαινει με τα περισσοτερα κομματια αλλα οχι με ολα! υπαρχουν καποια κομματια τοσο ιδιαιτερα και ομορφα που η καψουρα μαζι τους ειναι μονιμη! εγω το εχω παθει με αρκετα κομματια της συλλογης αυτο!  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
nikos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 576


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 27, 2015, 11:49:54 μμ »

Το Παλέρμο της Σικελίας.Με μικρες διαφορες αλλα με την ιδια διαταξη σε πολλα σημεια.Η ιδεα ομως ιδια.
Ο Φοινικας!
Italia, Palermo, Ferdinando III (1759-1825), Oncia o 30 Tarì, 1791; AR (g 68,1; mm 56; h 6); Spahr 2
http://www.sixbid.com/browse.html?auction=2334&category=46420&lot=1970181
Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 07, 2015, 09:59:49 μμ »

Αλλο ενα νομισμα απο τη γειτονα χωρα που εχει το ιδιο θεμα! η διαφορα ειναι η πλευρα που κοιταζει ο Φοινικας!
https://www.numisbids.com/n.php?p=lot&sid=1250&lot=296
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences