Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 03:53:15 πμ
Σελίδες: [1] 2 3 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Site για αγορά ασημένιων νομισμάτων  (Αναγνώστηκε 15939 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
titan_coin
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 17


Προφίλ
« στις: Οκτώβριος 20, 2015, 10:38:53 πμ »

Τα χαιρετίσματα μου σε όλη την παρέα. Είμαι νέος στο φόρουμ και χαίρομαι που σας βρήκα.

Εδώ και καιρό ψάχνομαι για να αγοράσω ασημένια νομίσματα 999 βαθμών κυρίως ως αποθεματικό παρά ως συλλεκτικό, λόγω παρά. Έχω βρει διάφορα site όπως τον silveridi και electra collecions αλλά δεν ξέρω αν αυτά που πουλάνε είναι 100% αληθινά ή όχι, μιας και δεν έχω ζυγαριά ή παχύμετρο για να το διαπιστώσω. Γιαυτό χρειάζομαι τη βοήθεια σας και τις πολύτιμες συμβουλές σας. Εχετε να μου προτείνετε εσείς κανένα site από Ελλάδα λόγω μεταφορικών ή κάποιο φυσικό κατάστημα που να πουλάνε πραγματικά ασημένια νομίσματα και να μην ανησυχώ αν είναι γνήσια ή όχι?
Καταγράφηκε
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 20, 2015, 10:47:25 πμ »

 Καλημέρα Titana και καλώς ήρθες στο  στέκι. Κάνε λίγη υπομονή και διάβασε σχετικά θέματα εδώ μέσα, ώστε να αποκτήσεις μια σφαιρική άποψη... Επίσης στις αγγελίες θα βρεις πολλά bullion και ημισυλλεκτικά σε πολύ καλύτερες τιμές και από αξιόπιστους χρήστες του φόρουμ.
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 20, 2015, 10:55:59 πμ »

Kαλως ηρθες.......το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να ενημερωθεις για τις τιμες του ασημιου και να φροντισεις να αγορασεις τα νομισματα σου απο εκει που θα βρεις την καλυτερη τιμη..........εδω σιγουρα θα βρεις απαντησεις στις αποριες σου..........διαβασε και ενημερωσου
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 20, 2015, 11:01:08 πμ »

καλημερα Τιταν καλως ορισες συμφωνω και με τα 2 παιδια ,κατσε μαθε πρωτα και πραξε αναλογως
Τα παιδια που θα ακολουθησουν θα σε ενημερωσουν για τα σαιτ αλλα και για πολλα αλλα   ,αυτη η παρεα εδω εχει δυνατους σε αυτα τα θεματα και παλι καλωσορισες
Καταγράφηκε
miltos1819
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 684


silver and gold is only real money!


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 20, 2015, 06:21:09 μμ »

και τα δυο σαιτ που αναφερεις ειναι αξιοπιστα.Εχω αγορασει και απο τα δυο και σε γενικες γραμμες ειμαι ευχαριστημενος.Ισως Ελλαδα ειναι και τα μοναδικα που πουλανε ξενα ασημενια σε καλουτσικη ποικιλια.Οι τιμες τους ομως ειναι αρκετα τσιμπημενες.Τωρα λογω και capital control δεν μπορεις ευκολα να αγορασεις απο εξω για αυτο μπορεις να ψαχτεις και σε αλλα Ελληνικα σαιτ που πουλανε ιδιωτες αλλα μπορεις αφοβα να αγορασεις και απο εδω μεσα που βγαινουν προς πωληση αρκετα ασημενια απο διαφορα μελη.Συνηθως στο ασημι στα bulion και στα φθηνα νομισματα δεν κυκλοφορουνε πλαστα με εξαιρεση τα panda της κινας.Επειδη ομως θες να αγορασεις επενδυτικα και οχι συλλεκτικα θα σου προτεινα να κοιταξεις τα Ελληνικα ασημενια(ποσειδωνας,Δημητρα) που πωλουνται σε πολλες περιπτωσεις κατω απο την αξια μεταλλου.
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 20, 2015, 06:32:05 μμ »

Τον καταλαβαινω γιατι ψαχνει ομορφα και γυαλιστερα bullion 999 και οχι junk silver και συμφωνω, για πολλους και διαφορους λογους.
Φιλε μου, λογω capital controls, η επιλογη σου προς το παρον ειναι απο ιδιωτες μεσω αγγελιων απο εδω η αλλα σαιτ.
Αν χαλαρωσουν καπως, ξαναρωτα και τα λεμε τι σε συμφερει τοτε.
Καλως ορισες.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
titan_coin
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 17


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 20, 2015, 09:55:28 μμ »

Ευχαριστώ πολύ. Ο λόγος που άνοιξα νέο θέμα είναι γιατί τα θέματα που έχετε εδώ είναι Τ Ε Ρ Α Σ Τ Ι Α. Μου είναι πρακτικά αδύνατον να ψάξω όλα τα θέματα και έτσι είπα να επικεντρωθώ στο βασικό που δεν είδα μέχρι στιγμής σε άλλο θέμα: ποια σάιτ θεωρούνται αξιόπιστα και τι να προσέξει κανείς (λίγο πολύ αυτό το είδα αλλά όχι συγκεντρωμένο). Με μία απλή αναζήτηση στο γοογλε, μου έχει δείξει πολλά αποτελέσματα αλλά δεν ξέρω ποιο από όλα τα σάιτ είναι αξιόπιστα.
Όσο για την τιμή του ασημιού λίγο πολύ την ξέρω: 0,38 ευρώ το γραμμάριο για 999 βαθμούς (με ανοδική τάση). Πότε ανεβαίνει λίγο πότε κατεβαίνει αλλά είναι σίγουρα ποιο προσιτό από τον χρυσό περίπου 32 ευρώ το γραμμάριο για 24Κ.
Οι σειρά με τους Έλληνες Θεούς μου φαίνεται λίγο ακριβή 100+ ευρώ για 2 ουγκιές.
Από τα διεθνή νομίσματα π.χ. φύλλο του Καναδά, φυλλαρμονική της βιέννης, αετός της αμερικής, κάποιες σειρές από την αυστραλία που είχε μέσα τον Σίφη τον κροκόδειλο Σαρκασμός κλπ τη να προσέξω και τη να αποφύγω εκτός από τα κινέζικα πάντα?

Υ.Γ. Το όνομα δεν είναι καινοτόμο αλλά κάνει την δουλειά του.
Υ.Γ.2. Άσχετο και βγαίνω εκτός θέματος αλλά... Είχα πάει σε ένα κοσμηματοπωλείο να δω για κανένα σταυρό και ξεχώρισα έναν ασημένιο. Η γυναίκα μου είπε ότι είναι περίπου 2 ουγκιές και κοστίσει 55 ευρώ (κατά τον Μάιο τώρα). Η μία επιφάνεια ματ και η άλλη γυαλιστερή σε αυτήν την τιμή. Μήπως πουλούσε χάντρες για μεταξωτές κορδέλες ή είχε μέσα καθόλου χρυσό για να δικαιολογεί την τιμή του? γιατί σαν βάρος δεν είναι ούτε 25 ευρώ.
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 20, 2015, 10:01:10 μμ »

Όσο τεράστια και να είναι διάβασε τα γιατί θα σου γλυτώσουν αρκετό χρήμα. Μιας και τώρα ξεκινάς είναι πολύ εύκολα επειδή υπάρχουν πολλά προιόντα να χαθεις απο το στόχο σου.

Διάβασε πρώτα, χάζευε τις αγγελίες και δημοπρασίες του site να δεις τι παίζει και πράξε αναλόγως, απο τις αγγελίες και μόνο μπορείς να κάνεις μια καλή αρχή με πολύ λιγότερα λεφτά απο όσα θα δώσεις σε site
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
Misha19
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 273



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 20, 2015, 10:44:10 μμ »

Ευχαριστώ πολύ. Ο λόγος που άνοιξα νέο θέμα είναι γιατί τα θέματα που έχετε εδώ είναι Τ Ε Ρ Α Σ Τ Ι Α. Μου είναι πρακτικά αδύνατον να ψάξω όλα τα θέματα και έτσι είπα να επικεντρωθώ στο βασικό που δεν είδα μέχρι στιγμής σε άλλο θέμα: ποια σάιτ θεωρούνται αξιόπιστα και τι να προσέξει κανείς (λίγο πολύ αυτό το είδα αλλά όχι συγκεντρωμένο). Με μία απλή αναζήτηση στο γοογλε, μου έχει δείξει πολλά αποτελέσματα αλλά δεν ξέρω ποιο από όλα τα σάιτ είναι αξιόπιστα.
Όσο για την τιμή του ασημιού λίγο πολύ την ξέρω: 0,38 ευρώ το γραμμάριο για 999 βαθμούς (με ανοδική τάση). Πότε ανεβαίνει λίγο πότε κατεβαίνει αλλά είναι σίγουρα ποιο προσιτό από τον χρυσό περίπου 32 ευρώ το γραμμάριο για 24Κ.
Οι σειρά με τους Έλληνες Θεούς μου φαίνεται λίγο ακριβή 100+ ευρώ για 2 ουγκιές.
Από τα διεθνή νομίσματα π.χ. φύλλο του Καναδά, φυλλαρμονική της βιέννης, αετός της αμερικής, κάποιες σειρές από την αυστραλία που είχε μέσα τον Σίφη τον κροκόδειλο Σαρκασμός κλπ τη να προσέξω και τη να αποφύγω εκτός από τα κινέζικα πάντα?

Υ.Γ. Το όνομα δεν είναι καινοτόμο αλλά κάνει την δουλειά του.
Υ.Γ.2. Άσχετο και βγαίνω εκτός θέματος αλλά... Είχα πάει σε ένα κοσμηματοπωλείο να δω για κανένα σταυρό και ξεχώρισα έναν ασημένιο. Η γυναίκα μου είπε ότι είναι περίπου 2 ουγκιές και κοστίσει 55 ευρώ (κατά τον Μάιο τώρα). Η μία επιφάνεια ματ και η άλλη γυαλιστερή σε αυτήν την τιμή. Μήπως πουλούσε χάντρες για μεταξωτές κορδέλες ή είχε μέσα καθόλου χρυσό για να δικαιολογεί την τιμή του? γιατί σαν βάρος δεν είναι ούτε 25 ευρώ.
Καλως όρισες φίλε και απο εμένα! Aρχικά η τιμή του γραμμαρίου 24κ χρυσό ειναι 33,30 και όχι 32. Μην μπερδεύεις τα κοσμήματα με τα νομίσματα!!! Δεν θα αναφερθώ στο κόπο που χρειάζεται για να γίνουν τα κοσμήματα πόσο μάλλον τα χειροποίητα , εκτός απο αυτά ξεχνάς και ότι υπάρχει 23% φπα !!
Και εγώ ψάχνω να αγοράσω ενα σταυρό χρυσό και για 5,5-6 γραμμάρια 18κ μου ζητάνε 350-400 ευρώ όπως καταλαβαίνεις δεν μπορείς να τα συγκρίνεις  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
teris3
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 577



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 20, 2015, 10:51:31 μμ »

Υ.Γ.2. Άσχετο και βγαίνω εκτός θέματος αλλά... Είχα πάει σε ένα κοσμηματοπωλείο να δω για κανένα σταυρό και ξεχώρισα έναν ασημένιο. Η γυναίκα μου είπε ότι είναι περίπου 2 ουγκιές και κοστίσει 55 ευρώ (κατά τον Μάιο τώρα). Η μία επιφάνεια ματ και η άλλη γυαλιστερή σε αυτήν την τιμή. Μήπως πουλούσε χάντρες για μεταξωτές κορδέλες ή είχε μέσα καθόλου χρυσό για να δικαιολογεί την τιμή του? γιατί σαν βάρος δεν είναι ούτε 25 ευρώ.

Δεν υπολογίζεις δηλαδή το κόστος κατασκευής ενός κοσμήματος; Μου θυμίζεις τους ενεχυράδες που σκοτώνουν το κόσμημα στο μέταλλο  Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε
titan_coin
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 17


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 20, 2015, 11:36:42 μμ »

Ο σταυρός ήταν πολύ απλής κατασκευής. Άνετα θα μπορούσε σε ένα φύλλο ασημιού να έπεφτε μία μήτρα και να το έβγαζε έτοιμο. Μετά οι σταυροί να έμπαιναν σε ένα δοχείο που δονείται για τον καθαρισμό τους με την λείανση τους, ύστερα πέρασμα από άγρια επιφάνεια και τέλος εμβάπτυνση σε χημικά. Όπως είπα είναι πολύ απλό σχέδιο. Απλώς δεν μου αρέσει η κοροϊδία.

Υ.Γ. Κώστας λέγομαι.
Καταγράφηκε
teris3
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 577



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 20, 2015, 11:55:42 μμ »

Οκ φτιάξε μου ένα και θα στο αγοράσω όσο κάνουν 2 ουγγιές ασήμι.
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 21, 2015, 12:19:39 πμ »

Το μονο προιον που μπορεις να βρεις στην spot τιμη μεταλλου ειναι τελειως λιωμενα-χρεπια παλια νομισματα, το λεγομενο scrap silver.
Ολα τα υπολοιπα, απο τις πλακες ασημιου μεχρι τα γνωστα bullion νομισματα -ουγκιες θα τα παρεις με καποιο premium, ακομα και Αμερικη να εισαι, οπου το ασημι δεν εχει ΦΠΑ.
Το ποσο Premium εξαρταται απο διαφορους παραγοντες.
Αν λοιπον δεν εισαι σαραφης που αγοραζει αρκετα κατω απο την spot οτι ασημενιο νομισμα του ερχεται απο κανα ταλαιπωρο που δεν ξερει που και πως μπορει να το πουλησει και πραγματικα ενδιαφερεσαι για ασημια, κατσε διαβασε τα σχετικα θεματα, πραγματα γνωστα που εχουν ειπωθει και συζητηθει 100 φορες εδω μεσα, δεν μπορουμε να τα αναπαραγουμε συνεχως.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
Han
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 890


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 21, 2015, 02:06:38 πμ »

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι στον κόσμο, οτιδήποτε που να έχει μια άλφα τιμή για την κατασκευή του και να μην το αγοράσεις υπερτιμημένο.Τα πολύτιμα μέταλλα θα διέφεραν ; Στα πάντα πληρώνεις παραπάνω, τώρα το πόσο παραπάνω εξαρτάτε τον άνθρωπο που στο πουλάει ή το πόσο ανάγκη έχει για να το πουλήσει ώστε εάν είσαι από τα κοράκια και πέσεις στην ανάγκη του και του στρίψει το μαχαίρι
Καταγράφηκε
titan_coin
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 17


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 21, 2015, 10:40:32 μμ »

Ούτε κοράκι είμαι ούτε αρπακτικό. Πολλές φορές κάθισα και βοήθησα τους άλλους με διάφορους τρόπους γιατί το ήθελα και όχι γιατί έπρεπε ή δεν υπήρχαν άλλες επιλογές. Είμαι σχετικά νέος αλλά έχω δει γενικά την κοροϊδία που πέφτει και προσπαθώ να την αποφύγω γιατί δεν με χαρακτηρίζει ως άνθρωπο. Έχω κάνει κατά καιρούς διάφορες προσφορές σε φίλους και γνωστούς με όχι τόσο βολικούς όρους για μένα επειδή ήθελα να τους βοηθήσω. Αυτό κάτι πρέπει να λέει για μένα.
Εγώ απλώς ζήτησα να μου πείτε κανένα αξιόπιστο ελληνικό σάιτ που να πουλάει bullion coins. Με βάση το βάρος το electra - που μου φάνηκε πιο αξιόπιστο λόγω στοιχείων - θα πρέπει να τα πουλούσε το πολύ 20 ευρώ και όχι να αρχίσουν από 26,5 ευρώ. Το γιατί δεν το ξέρω.
Την διαδικασία που περιέγραψα την έχω δει πολλές φορές στο discovery channel για το πως κατασκευάζονται διάφορα μεταλλικά αντικείμενα. Δεν είναι ο μόνο τρόπος αλλά από τους πιο απλούς. Από κάτω θα σχεδιάσω στο περίπου με το πως έμοιζε ο σταυρός για να καταλάβετε γιατί το λέω αυτό.


            ..
          ..  ..     
          ..  ..                             
  :  :  : .  .   :  :               
:         :.  .:       :       
  :  :  : .  .   :  :
          ..  ..
          ..  ..               
            ..       
                 
Κάπως έτσι έμοιζε ο σταυρός. Σαν 4 φύλλα λουλουδιού σταυροειδή. Υποθέστε όπως είναι το πάνω-κάτω κομμάτι είναι και το δεξιά-αριστερά κομμάτι.
                         
                       
                     
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences