Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 16, 2024, 08:18:50 μμ
Σελίδες: 1 ... 7 8 [9]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Τραπεζα Κρητης  (Αναγνώστηκε 33919 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #120 στις: Ιούλιος 24, 2016, 08:01:56 μμ »

ακριβως !!
Πρωτος το ειδε ο Θοδωρας αλλα το διεγραψε μια και ηθελα αυτοι που δεν ειχαν γνωση να σχολιασουν να δουμε ποσο παρατηριτικα ειναι τα νεα παιδια.
Στην πρωτη εκθεση που ειχε γινει στα Χανια δυο φιλοι συλλεκτες τα ειχαν βγαλει πιστα αντιγραφα και τα εδιναν .
Η μονη διαφοροποιηση ηταν στην ημερομηνια μπροστα και το 1 εκθεση χανιων πισω.
Τα ειχα δει δυο φορες σε δημοπρασιες.
Μια στο ebay οπου επιασαν τα 60 δολλαρια και αλλη μια σε ενα ελληνικο σαιτ οπου εκλεισαν στα 45 ευρω!!
Εγω εγω στη  κατοχη μου τα 105 και 106 νουμερα αντιστοιχα!!
Μπορει να μην αξιζουν αλλα ειναι ωραιο να βλεπεις πως ηταν τοτε ολοκαινουρια μια και τα παιδια τοτε ειχαν ζητησει πιστη αντιγραφη τις υφης του χαρτιου και οσο γινετε μεγαλυτερη αναλυση στα χρωματα μεσα απο αρκετα παλια χαρτονομισματα ωστε να βγει πως αρχικα ηταν το χρωμα!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #121 στις: Ιούλιος 24, 2016, 08:25:18 μμ »

Παντως σε μια λογικη τιμη θα τα αγοραζα σαν ζευγαρι ετσι για να τα εχω σαν κοματια συμπληρωμα των αλλων! Ποσο πιστο μπορει να ειναι στην υφη του χαρτιου πρεπει να το πιασω στα χερια να σου πω. Οταν μελετουσα την παραγγελια των χαρτονομισματων ειχαν ζητησει απο την αναδοχο εταιρια επιμονως την καλυτερη ποιοτητα χαρτιου γισυτα τα χαρτονομισματα, και γενικα αν καποιος πιασει ενα καλο κοματι καταλαβαινει το παχος του χαρτιου!
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #122 στις: Ιούλιος 24, 2016, 08:42:30 μμ »

Εγω για να πω και την καθαρη αληθεια δεν τα εχω πιασει στα χερια μου και δεν ξερω αν ειναι οντως πιστα αντιγραφα γιατι αν ειναι θα την ετρωγα ευκολα αν δεν εγραφαν το 2003 κτλ πανω τους,πολυ καλο μαθημα κ.Γιωργο και σε ευχαριστω οπως και τα παιδια που συμμετειχαν,εγω εχω αντιγραφα Ιονικων τα οποια τα πηρα καταλαθος απο το ιμπει σαν νεος τον πρωτο μηνα νομιζοντας οτι επιασα παντες στον υπνο Σαρκασμός αλλα οταν παρελαβα το διαπιστωσα και οταν ανατρεξα στον πωλητη το ειχε γραμμενο κατω κατω ,τα πηρα τσαμπα 10ε αλλα τα εδωσα και θα τα ξαναδωσω σε φιλο δασκαλο που τα συμπεριλαμβανει σε μαθημα του σχετικα με νομισματα-χαρτονομισματα της Ελλαδος
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #123 στις: Ιούλιος 24, 2016, 11:13:31 μμ »

ειναι ομορφα κομματια! κι εγω δεν τα εχω και καποια στιγμη θα ηθελα να τα παρω... ετσι κι αλλιως... δε με βλεπω να αποκτω τα κανονικα.. χαχαχαχα

εκτος αυτου... εχουν καποιο ελληνικο ενδιαφερον.... δηλαδη θα τα εβαζα κι αυτα αλλα και τα αλλα που εχουν βγει... τα μακεδονικα ταλαντα του 2009... στην συλλογη μου... αλλα κι αυτα... Λύπη δεν τα εχω δει πουθενα... και ειναι κουκλια ####το...

ειχαν βγει σε πολυ λιγα τεμαχια κι αυτα νομιζω 333 σειρες των 3 αξιων, και νομιζω ειχαν καποια στοιχεια ασφαλειας.. ααχχχ...

για οσους δεν τα ξερουν....

http://www.artstudio-hellkamp.de/MaT1.html
Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #124 στις: Σεπτέμβριος 27, 2016, 06:18:14 μμ »

Καιρο εχω να ανεβασω κανενα κοματι! Ανεβαζω δυο χειρογραφα το ενα ηταν μελους του φορουμ τον οποιο ευχαριστω που μου εστειλε και σειρα Α024 και ειναι καπως ιδιεταιρο! Το αλλο ειναι δυσκολουτσικη σειρα Α026, αλλα ειναι με πολυ δυσκολη ημερομηνια ημερομηνια 3 Ιανουαριου 1909! Η ημερομηνια αυτη συνανταται μονο σε αυτη τη σειρα, αλλα οχι σε ολα τα γραμματια, καθως αλλα αυτης της σειρας φερουν ημερομηνιας 1901!

Θα ανεβασω και αλλα τωρα που θα χειμωνιασει!
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
Τονι
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 11


Προφίλ
« Απάντηση #125 στις: Σεπτέμβριος 29, 2016, 10:39:42 πμ »

Καλησπέρα σε όλους.
Υπάρχει καμιά φωτό για τις σειρές Α19 & Α29;
Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #126 στις: Σεπτέμβριος 29, 2016, 07:19:03 μμ »

Εχω σειρα 19 τρια η τεσσερα τεμαχια. Θα ανεβασω φωτογραφιες συντομα.
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
Τονι
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 11


Προφίλ
« Απάντηση #127 στις: Σεπτέμβριος 30, 2016, 07:46:03 μμ »

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #128 στις: Οκτώβριος 01, 2016, 06:44:12 πμ »

Οριστε φωτογραφισα δυο, στο μελλον θα ανεβασω και αλλα!
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #129 στις: Νοέμβριος 27, 2016, 11:45:26 πμ »

Άντε Στέλιοοοοοοοοοοοοοοοο!!! που είσαι; βάλε και άλλα να δούμε και γράψε και τι άλλα στοιχεία βρήκες.........
εεεεεε! Στέλιοοοοοοοοοοοοοοοο! που χάθηκες;...  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο :
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 7 8 [9]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences