Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 12:39:52 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Λούκυ Λουκ 1970  (Αναγνώστηκε 2540 φορές)
0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5488


Προφίλ
« στις: Δεκέμβριος 28, 2023, 05:40:33 μμ »

Χρόνια πολλά σε όλους
Πριν βγάλω φώτο θα ήθελα αν ξέρει κάποιος αν έχουν κάποια συλλεκτικη αξία 6-7 περιοδικά Λούκυ Λουκ του 1970 και ένα Μίκυ μαους του 1969
Ξέρω πάει ανάλογα την κατάσταση τους αλλά ρωτάω αν γενικά έχουν κάποια αξία
Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 28, 2023, 08:33:44 μμ »

Έχουν σαφώς κάποια συλλεκτική αξία αυτές οι παλιές εκδόσεις, άμεσα εξαρτώμενη βέβαια από την έκδοση και την κατάστασή τους. Τα μεν τεύχη Μίκυ του 1969 βρίσκονται γύρω στα 15 ευρώ, τα δε του Λούκυ  βρίσκονται στα 10 με 30, ανάλογα το τεύχος.

Πάρε μια γεύση από εδώ:
http://comicsmania.gr/
Καταγράφηκε
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5488


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 28, 2023, 10:40:55 μμ »

Η κατάσταση τους πιστεύω ότι είναι πολύ καλή


























« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 28, 2023, 10:41:59 μμ από antonis chaniotis » Καταγράφηκε
golden kostas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1698



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 29, 2023, 12:42:03 πμ »

φιλε αντωνη αλλα και για οσους δεν το ξερουν υπαρχει και η γνωστη ΛΕΦΙΚ (λεσχη φιλων κομικς) απο οπου μπορεις να παρεις μια ιδεα για τις τιμες  τις χρονολογιες αλλα και το ειδος του κομικ που εχεις στην κατοχη σου

www.lefik.gr

παντος τα δικα σου ειναι σε εξαιρετικη κατασταση απ'οσο βλεπω
Καταγράφηκε

<gold is god's money>
<silver is free gold>
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5488


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 19, 2024, 07:53:25 μμ »

Αυτά;; Δεν είναι φυσικά σε καλή κατάσταση εκτός τα Μίκυ μαους


















Καταγράφηκε
kostas of millwall
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 355


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 13, 2024, 11:35:36 πμ »

Οτι εχεις στις δεύτερες φωτο απο 1 ςυρω κατιτις παραπανω ο τομος σεραφινο. Στις πρωτες φωτο τα λουκυ λουκ δες αν ειναι στρατικης η αιγοκερως. Στρατικης 4-6 ευρω λιγο παραπανω αιγοκερως. Το μικυ δεν φαινεται η κατασταση σου αλλα αν ειναι το 26 νουμερο πας 30+
Καταγράφηκε
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5488


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 13, 2024, 04:30:40 μμ »

Οτι εχεις στις δεύτερες φωτο απο 1 ςυρω κατιτις παραπανω ο τομος σεραφινο. Στις πρωτες φωτο τα λουκυ λουκ δες αν ειναι στρατικης η αιγοκερως. Στρατικης 4-6 ευρω λιγο παραπανω αιγοκερως. Το μικυ δεν φαινεται η κατασταση σου αλλα αν ειναι το 26 νουμερο πας 30+
είναι σε πολύ καλή κατάσταση







Καταγράφηκε
kostas of millwall
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 355


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 15, 2024, 11:24:24 μμ »

Οντως Αντωνη τα τευχη ειναι αστερια. Εκει γυρω στο 30 αρι το μεγαλο μικυ. Τα λουκυ τα κοιταηα λιγο καλυτερα ειναι αιγοκερως και ειναι η α εκδοση . Αν βρεις συλεκτη 10 το ενα τα πιανεις
Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 16, 2024, 06:02:03 μμ »

Αντώνη,

χαζευω συχνά τα κόμικς που ανεβαινουν είτε για εκτίμηση είτε για πώληση στο Στέκι κι είναι η πρωτη φορά που βλεπω αυτά τα Μίκυ Μαους αυτής της εποχής. Γιατί τα αγόραζα! Ήμουνα ήδη πρώτη η Δευτέρα δημοτικού, και με το χαρτζιλίκι μου αγόραζα το εβδομαδιαίο Μίκυ Μαους προς 3 δρχ (σε εποχη που οι Παύλοι ηταν ανακατεμένοι με τους φρεσκοχτυπημενους Κωνσταντινους), το μηνιαίο μεγάλο Μίκυ στις 10 δρχ που μου φαινόταν αρκετά ακριβό, ειδικά σε σύγκριση με τα τριμηνιαία Κλασικά Ντίσνεϋ που κοστιζαν 15 δρχ, ειχαν πολλές ιστορίες μέσα και κυκλοφορουσαν 4 φορές το χρόνο.

Αργότερα, οταν βγήκε και το συλλεκτικό μου στην επιφάνεια, στην πρωτη βόλτα που πήγα μόνος μου στο Μοναστηράκι, βρήκα και αγόρασα το τεύχος.. 13, που ηταν εβδομαδιαίο αλλά μεγάλου μεγέθους.

Λουκυ Λουκ και Αστερίξ αγόραζα αργότερα, αλλά όχι τακτικά, γιατι τα είχα διαβάσει όλα στα Γαλλικά, στην πρωτοτυπη εκδοση τους από το βιβλιοπωλείο Καουφμαν στη Σταδίου που δυστυχώς έκλεισε κι αυτό.

Το τεύχος 13, φανταζεστε;

Και τι γίνανε ολ῾ αυτά; Σε μια μετακομιση που κάναμε, η μάνα μου μου ανακοίνωσε απαθώς ότι τα πέταξε όλα κι ότι ημουν πια πολύ μεγάλος για να διαβαζω τέτοια πράγματα... Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1657

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 16, 2024, 10:54:00 μμ »

Αυτό το τελευταίο Δημήτρη το έχουμε πάθει οι περισσότεροι αν όχι όλοι!!!εμένα μου πέταξε τα πρώτα τεύχη του κόμιξ μαζί με πολλά Μίκυ μαους, μεγάλο Μίκυ κλπ....βέβαια από τα κόμιξ κατάφερα και μάζεψα αρκετά τα επόμενα χρόνια για να συμμαζέψω τη ζημιά!!
Καταγράφηκε
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5488


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 19, 2024, 08:13:37 μμ »

Όπως τα λέτε, δεν υπάρχει κανείς μας που να μην του έχουν πετάξει κάτι τότε που τώρα είτε συναισθηματική αξία έχει τώρα που αναπολούμε είτε συλλεκτική
Α ρε μάνα!! 
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences